درمان جای زخم با لیزر چگونه انجام می‌شود؟

94

آیا درمان جای زخم با لیزر امکان‌پذیر است؟ چگونه می‌توان برای ترمیم اسکار با لیزر اقدام کرد؟

جای زخم بر روی پوست، یادگاری از اتفاقات و رویدادهای زندگی است. گاهی با نگاه به جای زخم، یاد جراحی، زمین خوردن و اتفاقی ناخوشایند در زندگی‌تان می‌افتید. جای زخم در نواحی مثل صورت و بدن، چندان جذاب نیست.

به همین‌دلیل، لازم است برای ترمیم اسکار با لیزر اقدام شود. این روزها، با پیشرفت تکنولوژی و تولید دستگاه‌های فوق‌العاده پرکاربرد، می‌توان برای درمان جای زخم، راهی پیدا کرد و به‌راحتی با استفاده از این تکنولوژی، نسبت به درمان جای زخم اقدام کرد. پس در صورتی‌که هنوز از دیدن جای زخم یا همان اسکار پوستی، احساس خوبی ندارید و علاقه‌مند به کسب اطلاعات از درمان آن هستید، بهترین راه را انتخاب کرده‌اید.

در ادامه، ضمن پاسخ این سوالات، مزایا و معایب استفاده از این تکنولوژی را بررسی می‌کنیم.

قبل و بعد از درمان جای زخم با لیزر

عملکرد لیزر در درمان جای زخم پوستی

اسکار پوستی یا جای زخم، پاسخ طبیعی بدن، پس از بهبود زخم است. این حالت پوست، بسیاری از ما را ناراحت می‌کند؛ زیرا به یاد داستان نه چندان دوست داشتنی اتفاقی می‌افتیم که بدن سالم ما را دچار این تغییر کرده است.‌ اما با استفاده از تکنولوژی‌های جدید می‌توان برای درمان جای زخم با لیزر اقدام کرد.

لیزر با قدرت فوق‌العاده‌ای که دارد، به بافت زیرین پوست نفوذ می‌کند و ضمن تحریک این نواحی به کلاژن سازی، در جوانسازی پوست نیز اثرگذار است.

ترمیم اسکار با لیزر، روشی سرپایی محسوب و بدون نیاز به بستری انجام می‌شود. معمولا هر جلسه لیزر پوست، بسته به میزان سطح جای زخم، یک الی دو ساعت زمان می‌برد.

پستهای اخیر

روش درمان اسکار پوستی با لیزر 4 مرحله

روش ترمیم اسکار با لیزر

پس از حضور در مطب، پزشک سری مخصوص دستگاه لیزر را روی ناحیه‌ای از پوست که دارای جای زخم است، قرار می‌دهد، سپس، با اعمال تنظیمات متناسب با نوع اسکار، بر روی دستگاه لیزر، آن را روشن کرده و لیزر می‌کند.

ترمیم اسکار با لیزر، بسیار روش مطلوبی است؛ زیرا با اعمال پالس‌هایی در حد و اندازه موردنیاز، وضعیت پوست را بهبود می‌بخشد. معمولا قدرت دستگاه لیزر، بر اساس نظر متخصص پوست تنظیم می‌شود. درمان جای زخم با لیزر درد چندانی ندارد و معمولا هر پالس آن، به‌صورت کمی گرما و گزگز احساس می‌شود.

انواع لیزر برای درمان جای زخم پوستی

برای درمان جای زخم، می‌توان از لیزر استفاده کرد. در این درمان، معمولا از دو نوع لیزر استفاده می‌شود. ترمیم اسکار با لیزر‌های گوناگون، نتایج مختلفی به‌همراه دارد. تفاوت این لیزرها، به قدرت و تکنولوژی ساخت آن‌ها بازمی‌گردد.

در ادامه، با دو نوع لیزر مناسب ترمیم جای زخم روی پوست، آشنا خواهید شد.

·        ترمیم اسکار با لیزر CO2

یکی از قدرتمندترین تکنیک‌های ترمیم اسکار و جای زخم، لیزر Co2 است. قدرت این نوع لیزر، تا اندازه‌ای است که برای از بین بردن جای زخم‌های عمیق استفاده می‌شود. به‌دلیل همین عمق اثرگذاری، مدت زمان بهبودی و دوران نقاهت لیزر Co2 حدود دو هفته یا بیشتر است. برای درمان جای زخم توسط لیزر، لازم است میزان بی‌حسی بیشتری استفاده کنید، تا درد ناشی از لیزر Co2 را احساس نکنید.

·        ترمیم اسکار با لیزر اربیوم YAG

یکی از تکنیک‌های درمان جای زخم، استفاده از لیزر اربیوم YAG است. این نوع لیزر، به نسبت لیزر دی اکسید کربن یا Co2 بسیار ضعیف‌تر است.
به همین دلیل، تاثیر کم‌تری بر درمان جای زخم با لیزر می‌گذارد و برای از بین بردن اسکار پوستی عمیق، مناسب نیست. همین اثر سطحی در لیزر اربیوم، موجب کاهش درد شده‌است. در زمان استفاده از این تکنیک، نیاز چندانی به استفاده از پماد‌های بی‌حس‌کننده ندارید.

چه عواملی در موفقیت درمان جای زخم با لیزر اثرگذار است؟

عوامل مختلفی در موفقیت‌آمیز بودن درمان جای زخم با استفاده از لیزر، اثرگذار است. پارامترهایی مثل سن، رنگ پوست، رنگ اسکار پوستی، نوع بافت پوست و گرایش بدن به ایجاد اسکار پوستی، از عوامل اثرگذار بر موفقیت این نوع درمان است.

ترمیم اسکار با لیزر قبل و بعد

زمان طلایی شروع ترمیم اسکار با لیزر چه وقت است؟

یکی از مهم‌ترین پارامترهایی که موفقیت درمان با لیزر را مشخص می‌کند، زمان مراجعه برای انجام آن است. معمولا ۶ ماه پس از ایجاد اسکار پوستی، بهترین وقت درمان است. پمادها و ترمیم‌کننده‌ها، فقط در این مدت زمان اثرگذاری مطلوبی دارند. استفاده از لیزر نیز، چنین است. بهترین پاسخ‌دهی به درمان در ۶ ماه ابتدایی است و هرچه زودتر برای درمان اقدام شود، شانس از بین رفتن کامل اسکار پوستی، بالاتر است.

چه نوع زخم‌هایی به‌وسیله لیزر ترمیم می‌شوند؟

درمان جای زخم با بهره‌گیری از لیزر، امکان‌پذیر است. معمولا جای جوش و آکنه بر روی پوست نیز، با این تکنیک قابل درمان است. به‌طور کلی، اسکارهای پوستی که عمق زیادی ندارند، با این تکنیک درمان می‌شوند.

هرچند به عقیده آکادمی پوست آمریکا، ترمیم اسکار با لیزر، ۱۰۰% نیست و برای بازدهی مطلوب این روش، لازم است از روش‌های دیگر نیز کمک گرفت. معمولا برای بهبودی کامل جای زخم و اسکارهای پوستی، از تزریق فیلر و ژل نیز استفاده می‌شود. از بین بردن جای زخم، جای جوش، زخم‌های ناشی از جراحی، سوختگی و بریدگی‌ها، با لیزر امکان‌پذیر است.

اقدامات ضروری قبل از ترمیم اسکار با لیزر

پزشکان متخصص پوست، معمولا برای بازدهی مطلوب درمان با لیزر، توصیه‌هایی دارند که لازم است، قبل از شروع پروسه درمان، انجام دهید. در ادامه، به برخی از این توصیه‌ها اشاره می‌کنیم:

  • عدم مصرف داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی مانند ایبوپروفن، ناپروکسن و داروهای گیاهی مثل جینکوبیلوبا و سیر.
  • عدم مصرف داروهای رقیق‌کننده خون مثل آسپرین.
  • دو هفته قبل از درمان جای زخم با لیزر، از مصرف محصولاتی که دارای اسید گلیکولیک یا رتینوئید هستند، بپرهیزید.
  • یک ماه قبل از شروع درمان، از آفتاب گرفتن و سولاریوم پرهیز کنید و به هیچ‌عنوان، در معرض نور مستقیم آفتاب، به مدت طولانی قرار نگیرید.
  • دو هفته قبل از شروع درمان، از انجام اپیلاسون و استفاده از کرم‌های موبر، بپرهیزید.
  • استفاده از کرم‌های لایه بردار، دو هفته قبل از ترمیم اسکار با لیزر ممنوع است.
  • دو هفته قبل از لیزر پوست، استعمال سیگار و نوشیدن الکل را کنار بگذارید. استعمال دخانیات در بهبود پوست و عملکرد بدن در ترمیم آن، اختلال ایجاد می‌کند.
  • دو روز قبل از ترمیم اسکار با لیزر، استفاده از عطر، دئودورانت، لوسیون و کرم را کنار بگذارید.

درمان جای زخم با لیزر چگونه انجام می‌شود؟

در مرحله اول، پزشک متخصص، با معاینه و بررسی وضعیت اسکار پوستی، آن را با قلم مخصوص علامت‌گذاری می‌کند. بسته به تشخیص پزشک، نوع لیزری که برای اسکار پوستی شما مناسب است، انتخاب می‌شود. در ‌صورت نیاز، از پماد بی‌حسی یا آمپول بی‌حس‌کننده استفاده می‌شود تا دردی احساس نکنید.

در صورتی‌که جای زخم در ناحیه صورت باشد، از عینک بر روی چشم‌ها استفاده می‌شود تا لیزر آسیبی به بینایی‌تان وارد نکند. معمولا جهت جلوگیری از آسیب و تاثیر لیزر در نواحی اطراف اسکار پوستی، از حوله مرطوب یا گاز استریل استفاده می‌شود. برای کاهش درد در ناحیه لیزر، معمولا از دستگاه کولینگ استفاده می‌کنند تا محل لیزر را خنک کند.

پس از پایان ترمیم اسکار با لیزر، ناحیه تحت درمان به‌وسیله مواد ضدعفونی کننده پاک شده و پس از مالیدن پماد در ناحیه تحت درمان، پانسمان صورت می‌گیرد. در صورت نیاز، پماد ترمیمی برای این ناحیه تجویز می‌شود. جدی گرفتن مراقبت‌های پس از لیزر، تاثیر زیادی بر نتیجه آن دارد.

مراقبت های بعد از ترمیم اسکار با لیزر

پس از ترمیم اسکار با لیزر، لازم است نسبت به مراقبت از محل تحت درمان، دقت کنید. عفونت در این ناحیه، عواقب بسیار زیادی دارد. سعی کنید، از کرم ضد آفتاب باکیفیت استفاده کنید و به‌هیچ‌وجه در مقابل نور آفتاب نباشید. حتما تا بهبودی کامل ناحیه درمان، از حضور در محیط‌های پر خطر پرهیز کنید. حضور در استخر، باشگاه و محیط‌های این‌چنینی، تا زمان بهبودی کامل توصیه نمی‌شود.

تکنولوژی بالای دستگاه های لیزر برای از بین بردن جای زخم در کلینکی ها

آیا لیزر پوست برای درمان جای زخم عوارضی دارد؟

دستگاه‌های لیزری که این روزها در کلینیک‌های معتبر استفاده می‌شود، عوارض چندانی به‌غیر از اندکی قرمزی پوست و سوزش ندارند.

این عوارض نیز، طی دو روز ابتدایی، از بین خواهد رفت. عوارض مختصری مثل خونریزی اندک، احساس درد در ناحیه تحت درمان، عفونت پوست، خشکی شدید پوست و پوسته پوسته شدن، تورم و تغییر رنگ پوست، در بعضی افراد ایجاد می‌شود. در صورت بروز چنین تغییراتی، لازم است پزشک متخصص‌تان را در جریان قرار دهید و درمان‌های لازم را پیگیری کنید.

تعداد جلسات درمان اسکار پوستی با لیزر

مشخص نمودن تعداد جلساتی که برای درمان اسکار پوستی با لیزر نیاز دارید، توسط پزشک بررسی می‌شود. جلسات درمانی، معمولا ۲ الی ۵ جلسه است. هر چند مشخص نمودن تعداد جلسات لیزر ترمیم اسکار پوستی، بستگی به زمان ایجاد اسکار و نوع آن دارد؛ اما درمان‌ها معمولا، در فواصل زمانی ۱ الی ۵ ماهه انجام می‌شوند.

پیگیری مراجعه به پزشک جهت ادامه لیزر درمانی، اهمیت زیادی در نتیجه مطلوب آن دارد. اگر نسبت به فواصل زمانی که پزشک جهت پیگیری درمان مشخص می‌کند، بی‌اهمیت باشید، بی‌شک تاثیر مطلوبی از این درمان نخواهید دید.

قیمت ترمیم اسکار با لیزر چقدر است؟

یکی از سوالات رایج در خصوص استفاده از لیزر جهت از بین بردن جای زخم، قیمت آن است. قیمت ترمیم اسکار با لیزر، بسیار کم‌تر از درمان‌های تهاجمی است. پارامترهای مهمی در مشخص کردن این قیمت تاثیر دارند؛ تخصص پزشک، یکی از مهم‌ترین عواملی است که قیمت ترمیم اسکار پوستی با لیزر را مشخص می‌کند. در حالی‌که استفاده از چنین خدماتی که توسط اپراتور لیزر انجام می‌شود، بسیار کم‌تر از پزشک متخصص است؛ اما عوارض احتمالی آن، قطعا بیشتر خواهد بود!

تکنولوژی ساخت لیزر و پیشرفته بودن آن نیز، یکی دیگر از پارامترهای اثرگذار در هزینه این درمان است. پرسنل حرفه‌ای و بهداشت محیط نیز، در تعیین این هزینه اثرگذار است.

خلاصه مطلب

این روزها، با پیشرفت تکنولوژی، می‌توانید به راحتی برای ترمیم اسکار با لیزر، اقدام کنید. با مطالعه دقیق این مطلب، تمام نکاتی که برای درمان جای زخم با لیزر نیاز دارید را متوجه خواهید شد. استفاده از این روش، توسط پزشک متخصص پوست، بهترین راه‌کار درمانی برای از بین بردن جای زخم است.

ممکن است شما دوست داشته باشید

سوال خود را بپرسید. مشاوران ما آماده پاسخگویی به شما هستند

سوال خود را از مشاوران ما بپرسید

مشاوره