درمان خارش سر بعد از کاشت مو

  1. خانه
  2. کاشت مو
  3. درمان خارش سر بعد از کاشت مو

درمان خارش سر بعد از کاشت مو

خارش سر

زیبایی انسان ارتباط مستقیمی با موهای سر دارد. هرچه موها ظاهر خاص‌تری داشته باشند و پرپشت و زیبا بر روی سر خودنمایی کنند، ظاهر چهره فرد جذاب‌تر می‌شود. ازدست دادن موها و ریزش آن یکی از مشکلاتی است که منجر به ناراحتی و نگرانی فرد می‌شود. کاشت مو بهترین راه حل برای جایگزینی موهای ریخته و کم پشت است. اما متاسفانه خارش سر بعد از کاشت مو نیز، یکی از مشکلاتی است که موجب کلافگی افراد کاندید این عمل می‌شود. خوشبختانه، راه درمانی برای خارش سر بعد از کاشت مو وجود دارد که می‌توانید با اطلاع از آن‌ها، خارش را کنترل کنید.

اگر علاقه‌مند هستید علل خارش سر بعد از کاشت مو  را بدانید و راه‌کارهای خارش سر بعد از کاشت مو را کشف کنید، در ادامه همراه ما باشید.

 

 

 

با پروسه کاشت مو آشنا شوید!

اگر کاندید کاشت مو هستید و هنوز نمی‌دانید که در پروسه کاشت مو چه رویدادهایی انجام می‌شود، بهتر است به این بخش از مقاله توجه کنید.

معمولا کاشت مو برای افرادی انجام می‌شود که به‌دلیل ریزش مو، حجم زیادی از موهای خودشان را ازدست داده‌اند. این روش عالی زمانی انجام می‌شود که فرد با بررسی‌های تخصصی پزشک و درمان علل ریزش مو، اقدام به انجام کاشت مو کند.

کاشت مو با کمک بانک مو قوی انجام می‌شود. این پروسه براساس نظر پزشک و انتخاب یکی از روش‌های کاشت مو اجرا می‌شود. این روش‌‌ها به دو دسته FUE و FUT تقسیم می‌شوند. تفاوت این دو روش به نوع برداشت از بانک مو ارتباط دارد. در روش FUE پزشک متخصص به‌وسیله پانچ موی مخصوص، از محل بانک مو اقدام به برداشت فولیکول مو می‌کند.

 

 

در حالیکه در روش FUT پزشک متخصص با استفاده از برداشت نواری از بانک مو اقدام به آماده سازی فولیکول‌های مو برای کاشت می‌کند.

 

مرحله آماده سازی فولیکول‌ها و جداسازی گره‌های مو توسط دستیاران انجام می‌شود و سپس، مرحله کاشت مو فرامی‌رسد. کاشت مو به‌وسیله پانچ ظریفی انجام می‌شود و تار موها در محل موردنظر کاشته می‌شوند. این تمامی اتفاقاتی است که در اتاق عمل کاشت مو، پیش روی فرد کاندید کاشت مو است.

 

برداشت مو از بانک مو

 

علت خارش سر بعد از کاشت مو چیست؟

آیا تجربه ایجاد بریدگی در سطح پوست را داشته‌اید؟ در چنین شرایطی، معمولا بعد از مدتی که پوست در پروسه بهبودی قرار می‌گیرد، خارش سطح آن آغاز می‌شود. این رویداد زمانی که فرد کاندید کاشت مو، اقدام به انجام کاشت می‌کند نیز ایجاد می‌گردد؛ زیرا بعد از پانچ موها یا برداشت نواری فولیکول‌ها، جراحتی در سطح پوست سر ایجاد می‌شود.

در زمان کاشت مو نیز، چنین شرایطی پدیدار می‌شود. بدن انسان باتوجه به سیستم پیچیده دفاعی، هیستامین ترشح می‌کند و همین موضوع خارش سر بعد از کاشت مو را ایجاد می‌کند. خشک شدن پوست سر به‌دلیل شست و شو با سرم شست و شوی مخصوص نیز، یکی دیگر از علل خارش سر بعد از کاشت مو است. گاهی نیز به‌دلیل آلودگی فولیکول‌های مو، احتمال احساس خارش در ناحیه سر تا دو هفته وجود دارد. اما معمولا این حالت پس از گذشت دو هفته بهبود پیدا می‌کند. پس اگر بعد از دو هفته کماکان خارش سر بعد از کاشت مو را احساس کردید، حتما به پزشک متخصص‌تان مراجعه کنید.

 

نکته مهم در مواجهه با خارش سر بعد از کاشت مو

یادتان باشد که بعد از کاشت مو، فولیکول‌های مو در محل کاشت هنوز استحکام کافی ندارند. هر گونه فشار می‌تواند موجب آسیب به فولیکول مو شود و رویش موهای جدید را با مشکل مواجه کند. پس باید حواس‌تان باشد تا در زمان خارش سر بعد از کاشت مو، هیچ فشاری به موها وارد نکنید و از خاراندن سطح پوست سر و نواحی کاشت، پرهیز کنید. عدم توجه به این نکته می‌تواند منجر به آسیب به تار موهای کاشته شده در افراد گردد.

 

برای اطلاع بیشتر از تغذیه بعد از جراحی کاشت مو این مقاله را مطالعه نمایید.

 

چگونه خارش سر بعد از کاشت مو را درمان کنید؟

قطعا پزشکان و متخصصان کاشت مو، راه‌کاری برای کنترل خارش سر بعد از کاشت مو دارند. احساس خارش معمولا موجب کلافگی و نگرانی فرد می‌شود. پس بدیهی است که باید راه‌کاری برای بهبود آن پیدا کرد. در ادامه به بررسی بهترین راه‌کارهای کاهش خارش سر بعد از کاشت مو اشاره می‌کنیم.

 

1- شست و شوی موها را به موقع و طبق توصیه پزشک دنبال کنید!

یکی از مهم‌ترین کارهایی که باید بعد از کاشت مو انجام دهید، مراقبت‌های بعد از کاشت مو است. شست و شوی موها بعد از کاشت یکی از توصیه‌هایی است که توسط پزشک متخصص انجام می‌شود. شما باید براساس توصیه‌های پزشک و در زمان‌های مقرر اقدام به شست و شوی ناحیه سر و محل کاشت مو کنید.

برای شست و شوی موها معمولا استفاده از سرم شست و شوی آب نمکی توصیه می‌شود. با شست و شوی سر می‌توانید روند بهبودی را تسریع ببخشید و به راحتی روند درمان را دنبال کنید. یادتان باشد که شست و شوی موها بعد از کاشت، باید با توصیه پزشک و در زمان‌بندی تعیین شده انجام شود.

اگر شست و شوی موها توسط خودتان ریسک بروز آسیب به موها و ایجاد فشار در ناحیه سر را دارد، حتما از همراه کمک بگیرید و موهای کاشته شده را شست و شو دهید. برای این کار تحت هیچ شرایطی از شامپو و سرم‌های مو بدون تجویز پزشک و خودسرانه استفاده نکنید.

 

2- داروهای آنتی بیوتیک را مرتب استفاده کنید!

معمولا بعد از کاشت مو، پزشک متخصص جهت پیشگیری از افزایش میزان خارش سر بعد از کاشت مو، آنتی بیوتیک تجویز می‌کند. با این کار ریسک بروز عفونت در ناحیه سر نیز کاهش پیدا می‌کند و مدت زمان خارش سر نیز کوتاه می‌شود. پس سعی کنید با جدی گرفتن مراقبت‌های موردنیاز بعد از کاشت مو، اقدام به استفاده مرتب از آنتی بیوتیک‌ها کنید. به خاطر بسپارید که طی کردن دوره درمان و استفاده تمامی داروهای تجویز شده بعد از کاشت، موجب کاهش خارش سر بعد از کاشت مو و کاهش ریسک بروز عوارض بعد از کاشت می‌شود.

 

قرص و دارو

 

3- داروهای ضد خارش مصرف کنید!

داروهای ضد خارش معمولا آخرین راه‌کار پزشک متخصص برای کنترل خارش سر بعد از کاشت مو است. داروهای ضد خارش در قالب قرص و محلول ارائه می‌شوند. این داروها پس از کاشت درصورتی‌که با گذشت دو هفته خارش بهبود پیدا نکند، توسط پزشک با معاینه دقیق تجویز می‌شود. مصرف خودسرانه داروهای ضد خارش نیز تحت هیچ شرایطی توصیه نمی‌شود. یادتان باشد که پزشک در شرایطی که ریسک آسیب، عفونت و اختلال در روند کاشت را بررسی کرده باشد و هیچ مشکلی در این بخش‌ها مشاهده نکرده باشد، اقدام به تجویز داروهای ضد خارش می‌کند.

 

 

استفاده از شامپوی ضد خارش

شستشوی منظم خطر خارش بیش از حد را از بین مي‌برد، زیرا اجازه می‌دهد پوسته پوسته‌های جدا شده از منطقه کاشت پاک شوند و پوست خشک شده سر مرطوب شود.

بهتر است از شامپوها و محصولات مراقبتی که با توصیه پزشک برای درمان خارش سر بعد از کاشت مو تجویز می‌شود استفاده کرد. شامپوهای مناسب برای این کار معمولا PH برابر با ۵.۵ دارند. شامپوهای غیر مناسب می‌تواند موجب افزایش خارش یا حتی بروز حساسیت و التهاب شود.

 

استفاده از محلول پوست استروئیدی

استروئید از موادی است که می‌تواند برای کاهش التهاب و خارش پوست مورد استفاده قرار گیرد. این محلول‌ها ممکن است برای هر قسمت از پوست خصوصا پوست سر تجویز شود. این مواد نقش تسکین دهنده و ضد حساسیت دارند و می‌توانند مزایای زیر را به همراه بیاورند:

 

  • استروئیدها قرمزی و پوسته پوسته شدن پوست را کاهش می‌دهند.
  • استروئیدهای خارش را به شکل قابل توجهی تسکین می‌دهند.
  • عوارض جانبی خاصی از خود نشان نمی‌دهند.

این دارو‌ها صرفا برای استعمال خارجی است و باید از ورود آن‌ها به چشم جلوگیری کنید.

 

علل خارش سر بعد از چند ماه از زمان کاشت چیست؟

بسیاری از افراد، با وجود بهبود خارش در هفته‌ ابتدایی کاشت مو، این حس را بعد از چند ماه تجربه می‌کنند. در بعضی افراد احساس خارش سر پس از کاشت مو موجب تحمیل استرس و نگرانی می‌شود. پس بدیهی است که با کشف علل ایجاد خارش سر بعد از کاشت مو در دفعات بعدی، می‌توانید درک بهتری از دلایل بروز آن کسب کنید و درصورت مشاهده چنین رویدادی، دچار استرس و نگرانی نشوید.

 

1- خشک شدن پوست سر

یکی از رایج‌ترین علل خارش سر بعد از کاشت مو، خشک شدن پوست سر است. معمولا بعد از پروسه کاشت، به دلیل مصرف دارو و محلول‌های مخصوص، گاهی پوست سر دچار آسیب می‌شود و به مرور خشکی و پوسته پوسته شدن در آن ایجاد می‌گردد. با شروع چنین رویدادی بدیهی است که فرد احساس خارش در ناحیه پوست سر داشته باشد. این روند معمولا با تجویز داروهای مخصوص توسط پزشک بهبود می‌یابد. از سوی دیگر، بهبود نواحی کاشت مو بعد از مدتی با علائمی چون پوسته پوسته شدن ناحیه کاشت خودش را نشان می‌دهد. پس می‌توان گفت که چنین علائمی طبیعی است. در برخی موارد نیز، پزشک توصیه می‌کند تا به‌وسیله روغن‌های مخصوص، پوست سر ماساژ داده شود تا این خشکی به مرور با جذب چربی مفید بهبود پیدا کند. یادتان باشد که موها بعد از کاشت بسیار بسیار آسیب‌پذیر هستند و تحت هیچ شرایطی نباید با اعمال فشار و حرکات غیرمعمول که برخلاف توصیه پزشک است، موجب آسیب به تار موها شوید.

 

2- آلرژی و حساسیت

همان‌طور که پیش‌تر نیز اشاره شد، بعد از کاشت مو، ناحیه سر بسیار آسیب‌پذیر و حساس می‌شود. به همین دلیل نباید از هر شامپو یا محلولی برای موها استفاده کنید. بروز حساسیت زمانی مشاهده می‌شود که فرد به‌دلیل استفاده خودسرانه از انواع ماسک مو، محلول مو و روغن‌های طبیعی یا شیمیایی، دچار احساس خارش سر بعد از کاشت مو می‌گردد. در این شرایط پزشک به‌دلیل رایج‌ بودن چنین اشتباهاتی، فورا پی‌گیر جدیدترین محصولاتی است که توسط فرد به شکلی خودسرانه با هدف بهبود و تقویت موها استفاده شده است. اگر از بعد ایجاد ریسک چنین سرم‌ها و شامپوهایی بگذریم، ریسک بروز حساسیت و آلرژی در ناحیه سر یکی از نامطلوب‌ترین رویدادهایی است که احتمال شکست کاشت مو را نیز افزایش می‌دهد. پس سعی کنید تحت هیچ شرایطی، از سرم، مکمل و شامپویی که پزشک استفاده از آن را توصیه نکرده است، استفاده نکنید.

 

3- رشد موهای جدید

قطعا آگاه هستید که بعد از کاشت و تجربه خارش سر بعد از کاشت مو، تراکم موها افزایش داده می‌شود و زیبایی ظاهری فرد به شدت تغییر می‌کند. اما بعد از مدت زمانی، موهای کاشته شده دچار ریزش می‌شود. این پروسه کاملا طبیعی است و برای جایگزین شدن موهایی قوی و باکیفیت بسیار لازم است. اگر پس از چند ماه از زمان کاشت دچار خارش سر پس از کاشت مو شدید، احتمالا به‌ دلیل رشد مجدد موهای جدیدتان این احساس را تجربه می‌کنید.

 

کلام آخر

کاشت مو به روش‌هایی مختلفی انجام می‌شود. در اغلب این روش‌ها گرافت‌های مو از قسمتی از سر یا بدن شما برداشته شده و به ناحیه جلوی سر پیوند زده می‌شود. این باعث به وجود آمدن زخم‌های کوچکی در این نواحی می‌شود. یکی از عوارضی که ممکن است تا مدتی با آن مواجه باشید خارش پوست است. این مشکل طبیعی است و کم کم برطرف می‌شود. برای رفع آن باید آنتی بیوتیک‌های تجویزی پزشک را برای پیشگیری از عفونت مصرف کنید و برای کاهش التهاب و خارش از شامپوهای مناسب و محلول‌های استروئیدی استفاده کنید. در این مقاله به بررسی کامل راه‌های درمان خارش سر بعد از کاشت مو پرداختیم. برای اطلاعات بیشتر در مورد کنترل عوارض کاشت مو می‌توانید سایر مقالات ما را مطالعه کنید.

 

سوالات متداول درمان خارش سر بعد از کاشت مو

معمولا مشاهده سوالات متداول و اطلاع از پاسخ آن‌ها موجب می‌شود تا نگرانی بسیاری از افراد که خارش سر بعد از کاشت مو را تجربه می‌کنند، کاهش یابد. در این‌جا نیز قصد داریم با بررسی رایج‌ترین سوالات در خصوص خارش ناحیه سر بعد از کاشت مو، اطمینان و آرامش شما عزیزان را در این زمینه افزایش دهیم.

 

[vc_toggle title=”چه زمانی بعد از کاشت مو احساس خارش طبیعی است؟”]

بعد از کاشت مو، معمولا به مدت دو هفته فرد احساس خارش در ناحیه سر دارد که با شست و شوی مداوم و رعایت توصیه‌های پزشک، این حالت برطرف می‌شود. از سوی دیگر، معمولا بعد از گذشت حدود دو الی سه ماه از ریزش موهای کاشته شده، فرد احساس می‌کند که با رویش موهای جدید مواجه است و در این زمان نیز، مجدد خارش پوست سر ایجاد می‌گردد که بسیار طبیعی است.

[/vc_toggle][vc_toggle title=”در چه شرایطی خارش سر بعد از کاشت مو غیرطبیعی است؟”]

معمولا احساس خارش غیرطبیعی در ناحیه سر، زمانی ایجاد می‌شود که فرد دچار مشکل یا عوارضی شده باشد. مشاهده تورم غیرمعمول، احساس سوزش شدید، مشاهده قرمزی و عفونت در ناحیه سر همگی ازجمله موارد غیرطبیعی است که درصورت مشاهده باید فورا با پزشک متخصص تماس بگیرید.

 

[/vc_toggle][vc_toggle title=”قرمزی در ناحیه سر تا چه مدت بعد از کاشت طبیعی است؟”]

معمولا قرمزی ناشی از کاشت مو در نواحی جدید تا حدود ۶ الی ۸ روز بعد از کاشت مو طبیعی است. درصورت طولانی‌تر شدن این مدت زمان حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید. توجه داشته باشید که گاهی بعد از حدود یک الی دو ماه از زمان کاشت، مجدد به‌دلیل تغییرات در ریشه موها و شروع زمان ریزش مو، این قرمزی تا حدی پدیدار می‌شود که چندان طولانی مدت باقی نمی‌ماند.

 

[/vc_toggle][vc_toggle title=”آیا حمام کردن بعد از کاشت مو بلامانع است؟”]

معمولا هر پزشک متخصص باید بعد از انجام کاشت مو، توصیه‌های لازم جهت مراقبت‌های بعد از عمل را تجویز کند. اما اکثریت پزشکان متعقد هستند که حمام کردن دو روز بعد از کاشت مو بلامانع است، اما شست و شو باید تنها به‌وسیله آب ولرم با فشاری بسیار کم و ملایم انجام شود. شست و شوی ناحیه سر بدون استفاده از شامپو و تنها با کمک سرم شست و شو انجام شود تا میزان خارش سر پس از کاشت مو کاهش یافته و سرعت بهبودی نیز افزایش یابد.

 

[/vc_toggle][vc_toggle title=”مهمترین علت خارش سر بعد از کاشت مو چیست؟”]

می‌تواند علت‌های متعددی داشته باشد که مهمترین آن‌ها شامل خشک شدن پوست، رشد موهای جدید،‌ جای زخم‌ها، حساسیت و رشد عفونت باشد.

 

[/vc_toggle][vc_toggle title=”اگر خارش سر خیلی زیاد شد چه باید کرد؟”]

بهتر است در این موارد به پزشک خود مراجعه کنید. زیرا یکی از علت‌های خارش زیاد رشد عفونت است. لازم است که داروهای آنتی بیوتیک به طور مرتب مصرف شوند و در صورت نیاز دارو‌های مسکن نیز بخورید.

 

[/vc_toggle][vc_toggle title=”آیا می‌توانم سر خود را بخارانم؟”]

در روزهای ابتدایی به هیج وجه نباید به پوست سر خود دست بزنید. بعد از آن می‌توانید با شستشوی ملایم آن‌ها را ماساژ دهید. به هیچ وجه نباید به موهای تازه کاشته شده فشار یا ضربه وارد کرد.

 

[/vc_toggle]

کاشت مو یکی از بهترین راه‌کارهایی است که به شما این امکان را می‌دهد تا زیبایی و جذابیت دوران اوج خودتان را به‌دست آورید و بدون استرس، نگرانی و افسردگی حاصل از ریزش موها، جذابیت داشتن موهای طبیعی و زیبا را احساس کنید. در این میان کنترل خارش سر بعد از کاشت مو موضوع مهمی است که با کمک نکاتی که در بالا به آن اشاره شد، می‌توانید خارش را کنترل کنید و هشیارانه برای درمان آن اقدام کنید.

نوشتهٔ پیشین
کاشت مو با دستگاه تمام اتوماتیک
نوشتهٔ بعدی
شرایط لازم جهت کاشت مو چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.

جستجوی مقالات

دکتر آرش نجف بیگی

عضو هیات علمی دانشگاه/فعال انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی/عضو انجمن جراحان پلاستیک آمریکا

آخرین مقالات