شرح کامل مراحل رشد مو بعد از کاشت

  1. خانه
  2. کاشت مو
  3. شرح کامل مراحل رشد مو بعد از کاشت

شرح کامل مراحل رشد مو بعد از کاشت

فرآیند کاشت مو از جمله عمل‌هایی است توجه به نکات قبل و بعد از عمل، بسیار مهم است. اگر یکی از متقاضیان انجام کاشت مو هستید، باید از قبل عمل، بدانید که بلافاصله بعد از فرآیند کاشت مو، نمی‌توانید نتایج حاصل از آن را مشاهده کنید. هفته‌ها یا شاید ماه‌ها طول بکشد تا چرخه کامل رشد مو انجام شود و نتایج حاصل از آن را مشاهده کنید. بعد از انجام کاشت مو، معمولاً فولیکول‌های مو یک مرحله ریزش خواهند شد و پس از آن رشد طبیعی مو ادامه پیدا خواهد کرد.

این مرحله با توجه به نوع فرآیند کاشت مو و شرایط ژنتیکی بدن شما، کاملاً متفاوت است. ممکن است برای برخی از افراد 3 تا 4 ماه طول بکشد و برخی دیگر این مرحله را طی ۳ الی ۴ ماه بعد مشاهده کنند. در ادامه این مقاله قصد داریم فرآیندهایی که بعد از انجام کاشت مو برای فولیکول‌های اتفاق می‌افتد را برای شما بازگو کنیم و شرح کاملی از مراحل رشد مو به شما ارائه دهیم. تا پایان مقاله همراه ما باشید.

در این مقاله با مطالب زیر آشنا میشوید:

[vc_gallery type=”nivo” interval=”3″ images=”9023,9024″ img_size=”full” onclick=”” el_class=”resume-gallery”]

رشد موها بعد از کاشت مو

رشد موها بعد از کاشت مو در ناحیه اهدا کننده تنها پس از چند روز شروع شده و به روال عادی خود بازمی‌گردد. در این ناحیه شرایط برای ریشه موها تغییری نخواهد کرد. اگر نگران کیفیت و ضخامت رشد مجدد مو در ناحیه بانک موی خود هستید. باید گفت که جای نگرانی نخواهد داشت. زیرا قطعا پس از بررسی‌های دقیق جراح ماهر شما، بهترین ناحیه که با کمترین میزان آسیب همراه باشد را برایتان برخواهند گزید. صرفا از این منطقه برای برداشت گرافت مو استفاده می‌شود.

اما در ناحیه دریافت کننده فولیکول مو شرایط متفاوت خواهد بود. تا 2 الی 3 ماه نخست پس از پیوند، رشد چشمگیری مشاهده نخواهد شد. این در حالی است که تا 3 هفته بعد از جراحی، این ناحیه دچار “شوک ریزش مو” نیز خواهد شد. البته با در نظر گرفتن اینکه این نتایج برای همه 100% یکسان نخواهد بود، باید گفت این موضوع کاملا طبیعی است و جای نگرانی نخواهد داشت.

در واقع این ریزش‌ها بخشی از مراحل بهبودی و درمان جراحی کاشت مو است. در هر دو روش محبوب موجود برای پیوند یعنی  FUT و FUE. یک دوره بهبودی و رشد مجدد فولیکول‌های مو وجود دارد. این ریزش در نواحی مختلف زمان متفاوتی خواهند داشت. به طور مثال در ناحیه تاج سر مدت زمان ریزش طولانی‌تر خواهد بود. اما ناحیه رویش خط مو، از ابتدا تمایل به رشد دارد و ریزش در آن زودتر پایان می‌یابد. به همین منوال رشد مو در خط رویش مو سریعتر و در تاجی سر کندتر است.

اکثر متقاضیان زیبایی کاشت مو، پس از 3 الی 4 ماه نتایج مطلوبی از پیوند مو‌های خود مشاهده خواهند کرد. اما برای دیدن نتایج قطعی و نهایی 12 تا 18 ماه زمان لازم خواهند داشت.

[vc_single_image image=”8423″ img_size=”full”]

نقش تعداد گرافت بر تعیین زمان پیوند مو

نقش تعداد گرافت بر تعیین زمان پیوند مو و کیفیت کاشت تاثیرگذار است. در هر کاشت مو با توجه به وسعت محل ریزش مو، به تعداد حدودی 4000 تا 6000 گرافت نیاز خواهد بود. حداکثر تعداد گرافت در هر روش باهم متفاوت است. در روش FUT نهایتا میتوان 4000 گرافت از سر خارج کرد. در روش FUE نیز می‌توان 2000 پیوند گرافت را به طور سالم برداشت کرد.

اگر می‌خواهید یک کاشت موی موفق داشته باشید، باید این اطمینان وجود داشته باشد که گرافت‌های مو تا زمان انتقال به پوست سر، زنده بمانند و شروع به رشد کنند. مطالعات بالینی مشخص کرده‌اند که 85 تا 95 درصد جراحی زیبایی کاشت مو، موفقیت‌آمیز بوده است. البته اگر به تعداد و روش درست گرافت‌ها استخراج شوند.

[vc_single_image image=”8422″ img_size=”full”]

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره سن مناسب کاشت مو مقاله بهترین سن برای کاشت مو را از دست ندهید.

عوامل و معیارهای لازم و تاثیرگذار دوره رشد مو چگونه است؟

عوامل و معیار‌های لازم و تاثیرگذار در دوره رشد مو، علاوه بر رعایت توصیه‌های پزشک پس از جراحی، به پیشینه شما نیز باز می‌گردد. پیش از اینکه تصمیم به کاشت مو بگیرید باید به چند عامل توجه کنید. به عنوان مثال کیفیت و نازکی مو در ناحیه اهدا کننده و یا میزان ریزش موهای شما در طول دوره زندگی. کیفیت جنس موهای شما می‌تواند تاثیر بسیار در انتخاب روش مناسب کاشت برای شما داشته باشد.

اما مهم‌تر از پیشینه شما، انتخاب بهترین پزشک کاشت مو که بتواند به خوبی سوابق شما را آنالیز کند و بهترین روش درمانی را برای شما انتخاب کند، بسیار تاثیرگذارتر خواهد بود. لذا جراح فوق‌تخصص پلاستیک و زیبایی را انتخاب کنید که تبحر و سوابق موفقیت‌آمیزی زیادی در جراحی‌‌های کاشت موی خود داشته است.

در کنار این عوامل پس از جراحی، با رعایت نکات تجویز شده توسط جراح متخصص شما، می‌توانید نتیجه مطلوبی را برای خود رقم بزنید. این نکات به این صورت خواهند بود که:

 رعایت رژیم غذایی سالم: اگر بتوانید در طول دوره درمان و پس از آن رژیم غذایی سالم داشته باشید، می‌توان تضمین کرد که موهایی سالم و با کیفیتی را تا پایان عمر، خواهید داشت. در این رژیم غذایی شما می‌توانید روزانه 5 الی 8 لیوان آب بنوشید. از انواع سبزیجات حاوی ویتامین A- B- C- D  استفاده کنید و از غذاهای فست‌فودی و سرخ شده دوری کنید.‌ از تخم مرغ، گوشت و ماهی که سرشار از پروتئین‌های مغذی مو هستند استفاده کنید.

تراکم مناسب ناحیه اهدا کننده: میزان تراکم گرافت‌ها در ناحیه اهدا کننده رابطه مستقیمی با کیفیت پیوند مو خواهد داشت. هرچه این تراکم بیشتر و جنس موها ضخیم‌تر و با کیفیت‌تر باشد، نتایج مطلوب‌تری در انتظار شما خواهد بود.

تجویز دارو‌های تایید شده پزشک: داروهایی تقویتی، ویتامین‌ها و مکمل‌های تایید شده جراح کاشت موی شما، تا حد بسیار زیادی به استحکام ریشه موهای جدید شما کمک خواهند کرد.

چرب نگه داشتن و جلوگیری از خشکی پوست: شما می‌توانید برای حفاظت، رشد بهتر، جلوگیری از پوسته پوسته شدن و در نتیجه ریزش مو، روغن‌های مناسبی مانند روغن نارگیل و آرگان روی پوست سر خود بمالید. خارش پوست خشک شده سر می‌تواند به ناحیه پیوند آسیب برساند.

قطع موقتی تمارین ورزشی سنگین: برای گرفتن یک نتیجه تاثیرگذار و طولانی مدت لازم است برای مدتی پس از کاشت مو، فعالیت و ورزش‌های سنگین خود را کنار بگذارید. تعریق زیاد مانع از استحکام کامل فولیکول‌های مو در زیر پوست شما می‌شود.

قطع مصرف دخانیات و نوشیدنی‌های حاوی کافئین: کشیدن سیگار و قلیون، مصرف بیش از حد چای و قهوه و نوشیدنی‌های الکلی به دلیل کافئین بالا، رقیق شدن خون را به همراه دارد. این مقدار خون رقیق مراحل بهبودی را در این دوره رشد و درمان کند و مختل می‌کند.

[vc_single_image image=”8421″ img_size=”full”]

مدت زمان رشد موها بعد از کاشت مو

مدت زمان رشد موها بعد از کاشت مو، از هر فرد به فرد دیگر کاملا متفاوت است. اگر این جراحی زیبایی توسط یک جراح فوق‌تخصص پلاستیک و زیبایی توانمند انجام شود، می‌توان مدت زمان رشد موها را طبق یک روال کلی، به صورت زیر برایتان شرح داد:

  • حدود 10 الی 20 درصد رشد فولیکول‌های مو تا 4 ماه اول پیوند مو، قابل مشاهده خواهد بود.
  • همچنین تا 6 ماه آینده پس از پیوند فولیکول مو، 50 درصد از روند رشد اتفاق می‌افتد.
  • بخش عمده تغییرات یعنی تا 80 درصد رشد، تا 9 ماه اول، تکمیل خواهد شد.
  • در نهایت از 9 ماه تا 12 الی 18 ماه، بعد از اولین روز کاشت مو، 100 درصد نتایج درمان مشاهده خواهد شد.

پیوند مو بعد از دو هفته

پیوند مو بعد از دو هفته دچار ریزش شوک می‌شود. عمل پیوند موجب می‌شود که ساقه‌ها مو وارد فاز خواب یا همان ریزش شوک شوند. ۲ ماهه اول بعد از کاشت مو در واقع خسته کننده‌ترین زمان در دوره بهبودی است.

در این دوره کوتاه تغییر خاصی مشاهده نخواهید کرد. پوست در ناحیه گیرنده مو، کمی متورم و قرمز خواهد بود. گرافت موهای کاشته شده پس از یک هفته شروع به استحکام در محل کاشت خود می‌کنند. در این بازه زمانی تقریبا شما هیچ نتیجه‌ای از پیوند موی خود نخواهید دید.

زیرا تا پایان این دوره اکثر موهای کاشته شده، شروع به ریزش کرده و اثری از آنها روی پوست باقی نخواهد ماند. البته که این امر کاملا طبیعی است. زیرا فولیکول‌ها در ریشه و زیر پوست قرار دارند و به آن معنی نیست که از بین می‌روند.

پس از پایان دوره خواب به زودی از نو رشد کرده و از پوست بیرون خواهند آمد. این مدت در واقع یک زمان استراحت برای فولیکول‌های مو است تا بتوانند به خوبی در جای جدید خود قرار بگیرند. بعد از این مدت موها به مرور ضخیم‌تر شده و رشد اولیه آن‌ها شروع خواهد شد.

ماه سوم و رشد موها

این دوره دقیقا زمانی است که 35 درصد از موهای کاشته شده از زیر پوسته سر رشد کرده و بیرون می‌آیند. در ابتدا موهای اولیه بسیار نازک و شکننده هستند. همچنان احتمال ریزش نیز به دلیل سست بودن ساقه مو وجود دارد. اما همچنان جای نگرانی باقی نخواهد ماند. این ریزش و ضعیف بودن موهای اولیه مراحلی از روند بهبودی است. در ماه سوم رشد موها به صورت پراکنده بوده و دور از انتظار نیست که به طور یکنواخت رشد نکنند.

نتیجه رشد موها بعد از 5 ماه

نتیجه رشد موها بعد از 5 ماه، تقریبا 55 درصد را نشان می‌دهد. به این دوره دوره شکنندگی مو نیز می‌گویند. در واقع درست از آغاز ماه پنجم است موها شروع به رشد طبیعی خود می‌کنند و می‌توان موها را به طور کاملا واضح مشاهده کرد. این رشد حدود ۱ الی ۲ سانت در ماه خواهد بود. این موها از موهای جدید تازه روییده ضخیم‌تر و مستحکم‌تر هستند. همچنین این موهای جدید ممکن است کمی مجعدتر از موهای اصلی خودتان باشد.

اما بعد از 5 ماه، به مرور بافت و ضخامت مو بهبود یافته و موها به حالت طبیعی و نرمال شما تغییر ماهیت خواهند داد. همچنین ریزش در این زمان کاملا قطع می‌شود. اکثر بیماران می‌توانند تا 18 ماهگی نتایج قطعی و نهایی پیوند مو را ببیند.

[vc_single_image image=”8420″ img_size=”full”]

برای مقابله با ریزش مو پیشنهاد می شود مقاله های درمان ریزش مو با PRP و درمان ریزش مو با مزوتراپی را مطالعه کنید.

نتایج و تاثیرات پس از کاشت مو در طول زمان

نتایج و تاثیرات پس از کاشت مو در طول زمان به وضوح قابل مشاهده خواهد بود. اما بر خلاف دیگر روش‌های جراحی زیبایی، برای رسیدن به نتیجه دلخواه لازم است کمی صبور باشید. منطقی است که به طور مثال رشد مو زمان بیشتری به نسبت از بین بردن چربی نیاز دارد.

موها از فولیکول مو که یک عضو کوچک در پوست هستند، رشد خواهند کرد. فولیکول‌ها در فواصل زمانی مختلف زمان استراحت خواهند داشت. در این زمان استراحت، مو شروع به ریزش می‌کند. سپس از ابتدا چرخه رشد آغاز می‌شود.

در 3 هفته اول بعد از جراحی زیبایی پیوند مو، موهای کاشته شده رشد چشمگیری نخواهند کرد و در مقابل شروع به ریزش می‌کنند. اما گرافت‌ها در جای خود ثابت خواهند ماند. پس از این مدت موها در همان ناحیه شروع به جوانه زدن و رشد می‌کنند. در این فاصله ساقه موها ضعیف و با رنگدانه‌های بسیار کمرنگ هستند. اما به مرور پس از زمان حدودی 8 ماه، ساقه مو ضخیم‌تر و تیره‌تر خواهد شد. در این زمان دیگر بیمار نتایج قطعی رشد موهای خود را تا یکسال مشاهده خواهد کرد. پس از آن نیز تمامی تغییرات کاملا به وضوح قابل مشاهده و لمس است.

موهای کاشته شده شما پس از یک پیوند موفقیت‌آمیز، همانند باقی موهای سرتان تا پایان عمر برایتان باقی خواهد ماند. با اینحال باید با رعایت سبک زندگی سالم مراقب موهای جدید خود باشید.

مهارت پزشک

مهارت پزشک و توانایی ایشان در نتیجه پیوند مو، را نمی‌توان نادیده گرفت. در حالی موفقیت در کاشت فولیکول مو در سال‌های اخیر رو به پیشرفت است. اما حضور چند عامل مهم و کلیدی در کنار هم است که می‌تواند بر این امر اثر بیشتری بگذارد.

مهم‌ترین عامل که در واقع تضمین کننده نتیجه موفقیت‌آمیز پیوند فولیکول مو است، انتخاب یک پزشک با مهارت و با تجربه است. مهارت پزشک در کنار ارائه بالاترین کیفیت می‌تواند، مژده یک جراحی بی دقدقه با نتیجه مطلوب را به شما بدهد. با وجود پیشرفت چشمگیر علم پزشکی و روش‌های به‌روز باز هم جراحی کاشت مو باید توسط یک جراح فوق‌تخصص کاملا ماهر و آموزش دیده پلاستیک، پوست و زیبایی انجام شود.

اگر بی‌توجه به انتخاب با مهارت‌ترین پزشک، این روش درمانی و زیبایی را انتخاب کنید. نه تنها موفقیت پیوند در شما کاهش خواهد یافت، بلکه امکان آسیب به دو محل اهدا کننده و دریافت کننده نیز وجود خواهد داشت. توجه به مهارت پزشکتان در طول دوره درمان، علاوه بر تضمین کیفیت و موفقیت، در ماندگاری کاشت موی شما تاثیر خواهد گذاشت.

نوشتهٔ پیشین
دلایل ممنوع بودن رابطه زناشویی بعد از کاشت مو
نوشتهٔ بعدی
مدت بی حسی سر بعد از کاشت مو چقدر است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.

جستجوی مقالات

دکتر آرش نجف بیگی

عضو هیات علمی دانشگاه/فعال انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی/عضو انجمن جراحان پلاستیک آمریکا

آخرین مقالات