مهمترین عوارض سیگار کشیدن بعد از کاشت مو

 1. خانه
 2. درمان ریزش مو
 3. مهمترین عوارض سیگار کشیدن بعد از کاشت مو

مهمترین عوارض سیگار کشیدن بعد از کاشت مو

سیگار و قلیان کشیدن بعد از کاشت مو
[vc_toggle title=”آیا سیگار کشیدن روی فولیکول‌های مو اثر می‌گذارد؟”]بله – بعد از جراحی کاشت مو باید از سیگار کشیدن پرهیز کنید. سیگار می‌تواند موجب رقیق شدن خون شده و گردش خون را مختل کند. همچنین می‌تواند روی DNA  فرد هم اثر بگذارد. یعنی فولیکول‌های مو و سلول‌های بنیادی مو در معرض خطر دود سیگار خواهند بود. رفته رفته این موضوع موجب آسیب به ریشه مو و ریزش مو می‌گردد.[/vc_toggle][vc_toggle title=”آیا ترک سیگار برای رشد مو مفید است؟”]قطعا بله- ترک سیگار می‌تواند به شما در رشد مجدد موهایتان کمک کند. از آنجایی که کشیدن سیگار جریان خون را کاهش می‌دهد، و مانع از رسیدن مواد مغذی و ویتامین کافی به مو‌ها می‌شود. به همین دلیل ریشه مو و فولیکول‌ها آسیب دیده و سلامت مو به خطر میفتد. بنابراین شما با ترک این ماده مخدر، می‌توانید به رشد مجدد موهای سر خود کمک کنید.[/vc_toggle][vc_toggle title=”آیا قلیان هم همانند سیگار برای پیوند مو مضر است؟”]قلیان، سیگار و هر ماده مخدری که روند رشد مو را مختل کند، برای جراحی پیوند مو مضر است. مواد موجود در قلیان سبب می‌شود، که بدن توانایی کافی در برابر محافظت از خود را از دست بدهد. مصرف بی‌رویه این ماده دخانی سیستم ایمنی بدن را تضعیف کرده و گرافت‌های مو را سست می‌کند. با سست شدن گرافت‌ها علاوه بر ریزش، مراحل بهبودی پیوند مو نیز به مشکل بر می‌خورد.[/vc_toggle][vc_toggle title=”آیا سیگار کشیدن موجب سفیدی موهایم می‌شود؟”]بله- کشیدن مداوم سیگار رنگ‌ مو را از بین برده و رو به سفیدی می‌کشاند. هچنین روند پیری مو را تسریع می‌بخشد.[/vc_toggle][vc_single_image image=”8447″ img_size=”full” alignment=”center”]

محدودیت‌های بعد از کاشت مو

محدودیت‌های بعد از کاشت مو نیازمند توجه متقاضیان زیبایی کاشت مو به توصیه‌های پزشک است. عواملی وجود دارد که می‌تواند مانع موفقیت نتیجه کاشت مو موثر شود. کاشت مو یک جراحی کم‌خطر با بیشترین میزان موفقیت در بین انواع روش‌های زیبایی است. پیوند مو در واقع می‌تواند بهترین و آخرین راه حل برای کسانی باشند که در اثر گذران عمر، مشکلات ژنتیکی و یا انواع بیماری‌ها دچار طاسی و ریزش مو شده‌اند.

برای آنکه از روزهای پس از کاشت موی خود لذت ببرید، لازم است بدانید پس از بازگشت به خانه لازم است از چه مواردی اجتناب کنید تا به نتیجه دلخواه خود برسید. در اینجا تمامی مواردی که باید پس از کاشت مو، محدود شوند را برای شما توضیح خواهیم داد:

 • رانندگی: گاهی اوقات پیوند مو نیازمند بی‌هوشی کامل است. به همین دلیل لازم است با کمک یک همراه به منزل بازگردید و از رانندگی خودداری کنید.
 • کاملا صاف نخوابید: به منظور کاهش تورم و گردش خون مناسب برای کنترل کبودی، لازم است موقع خواب، هفته اول بعد از عمل سر خود را بالاتر از قلب خود قرار دهید.
 • مصرف به هنگام از انواع داروها و آنتی بیوتیک‌های تجویز شده پزشک: داروها به خصوص آنتی‌بیوتیک‌ها باید سر ساعت مقرر مصرف کردند. با به تعویق انداختن و نادیده گرفتن آن‌ها ممکن است خطر عفونت را افزایش دهید.
 • شستشو و حمام: توجه داشته باشید در 3 روز اول پس از کاشت مو، نباید آب به پیوندها و زخم‌های موی سر برسد. بنابراین بهتر است هر شستشو و استحمام را به روزهای بعدتر موکول کنید.
 • خاراندن پوست: هرگز نباید دلمه‌ها و زخم سر خود را بخارانید. اگر خارش شدید احساس می‌کنید، فقط از نرم کننده‌هایی که به منظور کنترل خارش استفاه می‌شوند، استفاده کنید.
 • رنگ کردن مو: نتایج نهایی کاشت موی شما پس از 12 ماه تا 18 ماه، نمایان می‌شود. رنگ کردن مو در 6 ماه اول به معنای کمک به ریزش موهای تازه کاشته شده شما، است. در حالت عادی نیز رنگ کردن مو به ساقه و ریشه مو آسیب وارد می‌ند. قطعا پس از کاشت مو نیز این آسیب چند برابر خواهد بود.
 • قطع مصرف الکل، سیگار و قلیان: همانطور که می‌دانیم، نوشیدن آب برای سلامت پوست و مو بسیار مفید است. الکل موجب افزایش ادرار شده و می‌تواند آب بدن شما را کم کند. لذا لازم است مصرف الکل را کنترل کنید. سیگار و قلیان حاوی مواد خطرناکی هستند که فشار خون را بالا می‌برد، سیستم ایمنی بدن را ضعیف می‌کند و در نهایت نتیجه کاشت موی شما را مختل می‌کند.
[vc_single_image image=”8446″ img_size=”full” alignment=”center”]

آیا سیگار کشیدن بعد از کاشت مو باعث عفونت و کندی روند بهبود خواهد شد؟

سیگار کشیدن بعد از کاشت مو ممکن است باعث عفونت و کندی روند بهبود شود. اگرچه ثابت شده است که بیشترین تاثیری که سیگار بر مو می‌آورد، ریزش موها است. اما دود آن علاوه بر این موضوع می‌تواند منجر به عفونت زخم‌های گرافت مو در ناحیه اهدا کننده (بانک مو) و دریافت کننده مو (سر) نیز شود.

دود سیگار با کاهش سیستم ایمنی بدن و مسدود کردن گودال‌‌های مو موجود در پوست سر، مانع از رسیدن اکسیژن کافی به ریشه‌ها می‌شود. همین موضوع خطر ابتلا به عفونت‌های قارچی و باکتریایی را زیاد می‌کند. همچنین عدم توانایی بدن در برابر این بیماری را افزایش می‌دهد.

علاوه بر آن روند بهبود زخم را نیز کندتر می‌کند. هرچه زخم مدت زمان بیشتری باز بماند، در برابر ویروس‌هایی موجود در هوا آسیب‌پذیرتر است لذا خطر ابتلا به عفونت در آن بیشتر می‌شود. بنابراین برای یک فرد سیگاری زمان بیشتری برای بهبودی و ریکاوری نیاز خواهد بود.

این عفونت‌ها نه تنها پیوند مو را مورد تهدید قرار می‌دهند، بلکه اگر زخم‌ها مدت زمان زیادی روی پوست بماند و ترمیم نشود، می‌تواند اسکار واضحی و نازیبایی روی سر ایجاد کند.

برای مطالعه بیشتر درباره نحوه عملکرد کاشت مو در جای زخم و بخیه یا روی اسکارها مقاله کاشت مو در جای زخم و بخیه پیشنهاد میکنیم.

سیگار کشیدن چگونه می‌تواند بر ریزش مو بعد از کاشت تأثیر بگذارد؟

سیگار کشیدن می‌تواند از جوانب مختلف سلامت مو را در خطر قرار دهد. کاهش گردش خون و افزایش فشار آن، می‌تواند باعث شود تا اکسیژن و مواد مغذی کافی به فولیکول‌های مو نرسد. در نهایت موهایی که به آن انرژی کافی نرسیده است، خشک و شکننده خواهند شد.

دود سیگار به ساقه مو جذب شده و به مرور مانع از رسیدن اکسیژن و نور کافی به آن می‌شود. کلاژن موجود روی پوست از بین رفته و مو دچار خشکی و کم آبی می‌شود. در نتیجه روز به روز از ضخامت آن کم می‌شود. مو دیگر رنگ خود را از دست داده و مایل به خاکستری خواهد شد. همچنین تمامی این آسیب‌ها در نهایت منجر به ریزش مو و کچلی فرد سیگاری می‌گردد.

[vc_single_image image=”8445″ img_size=”full” alignment=”center”]

عوارض سیگار و قلیان بعد از کاشت مو

مهم‌ترین عوارض سیگار کشیدن بعد از کاشت مو همان ریزش موهای کاشته شده است. سیگار و قلیان حاوی مواد سمی هستند که بر خون شما اثر می‌گذارند و سلول‌های پوست و مو را نابود می‌کنند. از جمله تاثیرات نامطلوب زیادی که مصرف این دو ماده خطرناک می‌تواند روی پوست و مو داشته باشند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. از بین رفتن نرمی و لطافت مو
 2. نکروز پوست
 3. کاهش ضخامت مو
 4. افزایش فشار خون و مختل شدن جریان خون
 5. پایین آمدن سیستم ایمنی در برابر عفونت
 6. رنگ رفتگی مو (مایل به خاکی شدن)
 7. از بین رفتن مواد مغذی، معدنی و ویتامین درون خون
 8. پایین آمدن سطح استروژن خون در بانوان
 9. سفید شدن زود‌ هنگام مو
 10. شوره سر با رنگ خاکستری مشاهده می‌شوند.
 11. طاسی و کچلی تیکه‌ای
 12. پیری زودرس پوست و مو
 13. مسدود شدن منافذ پوست
 14. اختلال در مسیر رسین مواد معدنی مهم خون به مو
 15. ریزش مو
 16. سست شدن فولیکول‌ها
 17. خونریزی
 18. عفونت قارچی و باکتریایی
 19. ترمیم طولانی مدت زخم
 20. عدم کنترل تورم و کبودی
 21. موهای شکننده و خشک
 22. کاهش روند بهبودی و رشد موها
[vc_single_image image=”8443″ img_size=”full” alignment=”center”]

چند روز بعد از کاشت مو می‌توان قلیان کشید؟

اثرات قلیون نیز همانند سیگار برای کاشت مو مضر است. مصرف مداوم و بیش از حد از قلیان و قرار گرفتن در محیطی که در آن دائما قلیان مصرف می‌شود، برای سلامت موهای کاشته شده بسیار خطرناک است. اگر می‌خواهید یک پیوند موی موفق را تجربه کنید. اگر در برابر هزینه و وقتی که برای خود قائل شدید احساس مسئولیت می‌کنید. پس تا حد ممکن مصرف هرگونه ماده دخانی را کنار بگذارید.

نیکوتین موجود در قلیان باعث سفت شدن و خشکی عروق خونی می‌گردد. وجود بیش از حد این ماده سمی درون خون میزان مونواکسید خون را به قدری افزایش داده که دیگر جایی برای اکسیژن کافی مورد نیاز بدن باقی نخواهد ماند.

گردش خونی که در آن میزان اکسیژن و مواد مغذی کافی نباشد نمی‌تواند زخم‌های موجود بعد از پیوند مو را ترمیم کند. این زخم‌ها مدت زیادی باز خواهند ماند و در برابر آلودگی‌ها بسیار آسیب پذیر می‌شوند. در نتیجه روند بهبودی گرافت‌های مو به شدت تضعیف می‌گردد

چند روز بعد از کاشت مو می‌توان سیگار کشید؟

در جواب به این سوال باید گفت، هرچه دیرتر شروع به مصرف سیگار کنید، بهتر است. اگر به مصرف سیگار اعتیاد دارید، سعی کنید یک ماه قبل و یک ماه بعد از کاشت مو آن ‌را کنار بگذارید. اگرچه ترک سیگار برای افراد سیگار بسیار سخت است اما علاوه بر کنترل فشار خون خود در این دوران منجر به حفظ سلامت و افزایش ایمنی بدن نیز خواهد شد.

با افزایش ایمنی و سلامت بدن، بدنتان انرژی کافی برای پرورش ریشه موی تازه کاشته شما پیدا خواهد کرد. فرصت کافی را به موها و بدنتان خود بدهید تا خطر احتمال به هرگونه آسیب جبران ناپذیری را کاهش دهد. 31 روز اول پس از درمان مصرف  هرگونه ماده حاوی نیکوتین، انواع سیگار و قلیان را قطع کنید.

[vc_single_image image=”8442″ img_size=”full” alignment=”center”]

تاثیر سیگار بر موهای کاشته شده

تاثیر سیگار بر موهای کاشته شده بر کسی پنهان نیست. تحقیقات بسیار زیادی وجود دارد که رابطه مستقیم بین سیگار و ریزش مو را تایید می‌کنند. سیگار می‌تواند کل سیستم بدن را مختل کند. موهای تازه کاشته شده به شدت سست و ضعیف هستند و به راحتی می‌توانند از ریشه کنده شوند. فولیکول‌های تازه کاشته شده برای استحکام به اکسیژن و ویتامین نیاز دارند. بنابراین به مراقبت و توان کافی بدن برای احیای خود نیازمند هستند.

سیگار علاوه بر این می‌توانند سبب نکروز پوست (مرگ بافت‌های پوست) نیز شود. هرچه تعداد سیگارهایی که در طول روز می‌کشید بیشتر باید، نکروز شدن سریعتر اتفاق می‌فتد. با مرگ بافت‌های پوست، در حین عمل خونریزی طولانی‌تری را شاهد خواهید بود. برای کنترل خونریزی زمان زیادی لازم است.

هرچه مدت زمان جراحی طولانی‌تر شود، زمان نگهداری از فولیکول‌های یخ زده برای کاشت مو که خارج از بدن است باید بیشتر باشد. این در حالی است که این فولیکول‌ها تنها برای 6 ساعت می‌توانند خارج از بدن و در محیط فریز شده زنده بمانند. در نتیجه عملیات کاشت مو مختل خواهد شد.

با کاهش کیفیت فولیکول‌های کاشته شده و احتمال فساد آن در زمان کاشت، دیگر نمی‌توان یک پیوند موی موفق را پیشبینی کرد. یکی از راه‌های کنترل تاثیر سیگار بر موهای کاشته شده، همان ترک عادت سیگار کشیدن است. ممکن است بلافاصله بعد از ترک سیگار نتیجه‌ای مشاهده نکنید و آسیب موهای شما همچنان نمایان باشد. اما قطعا پس از مدتی انرژی از بین تحلیل رفته بدن شما باز خواهد گشت.

اگر به دنبال درمان ریزش مو های خود هستید مقاله درمان ریزش مو با PRP را از دست ندهید

جمع بندی

مهمترین عوارض سیگار کشیدن بعد از کاشت مو و فواید ترک آن را در این مقاله کاملا برای شما شرح داده‌ایم. سیگار و قلیان کشین بعد از کاشت مو و حتی قبل از آن نیز می‌تواند در روند بهبودی پیوند مو تاثیر بگذارد. جراحان فوق تخصص پوست و زیبایی معتبر، برای کیفیت کار کاشت پیوند خود، توصیه می‌کنند. بیمارانی که به کشیدن سیگار و قلیان اعتیاد دارند لازم است از حدود یک هفته قبل از جراحی مصرف سیگار را قطع کنند.

همانگونه که پوست، ناخن و دندان برای سالم ماندن نیازمند انواع مواد مغذی در خون هستند، مو نیز به همان اندازه سلامت خود را مدیون ویتامین‌های خون خواهد بود. به خاطر بسپارید جریان مناسب خون برای رشد موهای شما ضروری است. اگر تصمیم به انجام پیوند موی موفق دارید و نتیجه برای شما ارزشمند است، بنابراین لازم است هر کاری برای کیفیت این جراحی انجام دهید.

یکی از راه‌‌های رسیدن به یک نتیجه مطلوب بعد از کاشت مو، ترک سیگار و قلیان است. سیگار و قلیان کشیدن بعد از کاشت مو می‌تواند روند خون رسانی به مو را مختل کند و سبب پیری زودرس موها شود. سموم تولید شده از دود سیگار و قلیان علاوه بر مختل کردن روند خون رسانی، سطح استروژن در بانوان را نیز کاهش می‌دهد. همین موضوع منجر به نازک شدن، شکنندگی و در نتیجه ریزش موها خواهد شد. در واقع ریزش مو و طاسی در افراد سیگاری بسیار سریعتر اتفاق میفتد.

اگرچه افراد سیگاری بسیار بیشتر از افراد سالم در معرض آسیب‌های بعد از جراحی کاشت مو هستند، اما بسیاری از این افراد پیوند موفقیت‌آمیز نیز داشته‌اند. اما چرا باید ریسک این خطر و احتمالات را به جان بخرید. اینگونه هم سلامت خود را به خطر خواهید انداخت هم ریسک جراحی کاشت موهایتان در معرض خطر قرار خواهد گرفت.

نوشتهٔ پیشین
مدت بی حسی سر بعد از کاشت مو چقدر است؟
نوشتهٔ بعدی
علت‌ها و راه‌های درمان عفونت بعد از کاشت مو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.

جستجوی مقالات

دکتر آرش نجف بیگی

عضو هیات علمی دانشگاه/فعال انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی/عضو انجمن جراحان پلاستیک آمریکا

آخرین مقالات