دلایل ممنوع بودن رابطه زناشویی بعد از کاشت مو

 1. خانه
 2. کاشت مو
 3. دلایل ممنوع بودن رابطه زناشویی بعد از کاشت مو

دلایل ممنوع بودن رابطه زناشویی بعد از کاشت مو

ممنوع بودن رابطه زناشویی بعد از کاشت مو

رعایت اقدامات لازم بعد از کاشت طبیعی مو از جمله مؤثرترین کارها، جهت دریافت بهترین نتیجه از کاشت موی طبیعی است. از جمله نکات مورد توجه بعد از کاشت مو، رابطۀ جنسی است. بعد از فرآیند کاشت مو به شما توصیه می‌شود تا مدتی رابطه جنسی نداشته باشید. این موضوع برای بسیاری از افراد غیر منطقی به نظر می‌رسد. زیرا ارتباطی بین رابطه جنسی و فرآیند کاشت مو نمی‌بینند.

واقعیت این است که در هنگام انجام رابطه جنسی، فشار خون بدن افزایش یافته و مکانیسم‌های داخلی بدن نیز فعالیت بیشتری خواهند داشت. در نتیجه همه این عوامل ممکن است در چرخۀ رشد و ریزش مو تأثیر گذار بوده و در نهایت نتیجۀ نهایی از کاشت مو را نیز تحت تأثیر قرار خواهد داد. رعایت توصیه‌های بیان شده توسط پزشک متخصص، بعد از انجام کاشت مو اهمیت بسیار زیادی دارد.

فرآیند کاشت مو تنها ۵۰ درصد کار است، ۵۰ درصد باقی مربوط به رعایت اصول ودستورالعمل‌هایی است که باید در هفته‌های اول بعد از انجام کاشت مو انجام شود. در ادامه این مقاله به طور کامل به شما پاسخ می‌دهیم که چرا برقراری رابطه جنسی بعد از فرآیند کاشت مو تا مدتی ممنوع است. پس تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

در این مقاله با مطالب زیر آشنا میشوید:

تاثیرات کاشت مو بر روابط زناشویی

تاثیرات کاشت مو بر روابط زناشویی، سوالی است که اغلب متقاضیان جراحی زیبایی پیوند مو از پزشک متخصص پلاستیک و زیبایی توانمند خود، می‌پرسند. قبل از پاسخ به این سوال لازم است بدانید، جراحی کاشت مو، از دو نگاه می‌تواند هم ساده و هم پیچیده باشد. ساده به آن معنی که یک جراحی تهاجمی اما بسیار کم‌خطر است. میزان موفقیت در آن بسیار بالا خواهد بود. پیچیده به آن معنا که مراقبت‌های زیادی لازم است انجام شود تا یک نتیجه دلخواه رقم بخورد.

عوامل مختلفی وجود دارد که می‌تواند بر نتیجه کاشت مو، اثر بگذارد. در این بین برخی عوامل وابسته به اثرات رابطه جنسی خواهند بود. همانطور که می‌دانید غالبا پس از هر جراحی‌های تهاجمی، توصیه اکید می‌شود که تا یک مدت کوتاه پس از عمل، از هرگونه فعالیت فیزیکی خودداری کنید. علاوه بر این نیز، بهتر است بیمار 5 الی یک هفته پیش از عمل نیز به بدن خود استارحت بدهد. به این صورت که هر فعالیت فیزیکی که موجب ایجاد هیجان و تنگی نفس می‌شود، بهتر است ممنوع گردد.

در موفقیت یک کاشت مو، عوامل مختلفی دخیل هستند. برخی به قبل از جراحی و برخی به بعد از جراحی وابسته‌اند. از جمله این فعالیت‌هایی که موجب افزایش تپش قلب و تنگی نفس در فرد می‌شود، رابطه جنسی است. رابطه زناشویی از جمله معدود عامل‌هایی است که بهتر است از چند روز قبل و چند روز بعد از عمل محدود شود.

[vc_single_image image=”8410″ img_size=”full” alignment=”center”]

تاثیرات جانبی کاشت مو بر زندگی زناشویی

تاثیرات جانبی کاشت مو بر زندگی زناشویی، تنها به چند روز پس از جراحی محدود می‌شود. کافیست برای یک الی ده روز صبوری به خرج دهید.  تنها پس از 10 روز پیوندهای فولیکول در محل کاشت خود رسوب کرده و ریشه‌ها مراحل رشد خود را آغاز می‌کنند. اگر نتوانید به خوبی از زخم روی سرتان محافظت کنید. ممکن است تمامی زحمات جراح و هزینه‌ای که برای این عمل زیبایی کرده‌اید را، به خطر بیاندازید.

از طرفی نیز رابطه جنسی یکی از اساس‌ترین جنبه‌های وجودی انسان و رابطه زناشویی است. همان مقدار که لذت بخش است برای بدن نیز مفید است. با اینحال اگر متقاضی انجام این جراحی زیبایی هستید، باید در طول فرآیند بهبودی تا زمان استحکام ریشه موها، در انجام رابطه جنسی احتیاط کنید.

در حین رابطه زناشویی علاوه بر احتمال تعریق و افزایش فشار خون که برای پیوند کاشت مو مضر هستند، احتمال برخورد به محل پیون نیز وجود دارد. این برخورد علاوه بر اینکه می‌تواند ریشه مو را جابجا کرده و سبب خونریزی شود. بلکه ممکن است درد بسیار زیادی برای بیمار به همراه داشته باشد.

زیرا پوست سر حساس بوده و پس از جراحی به مدت یک الی دو هفته متورم و قرمز است. از آنجایی که ریسک انجام مقاربت پس از عمل، زیاد است. بهتر است تا مدتی این فعالیت فیزیکی را به تعویق بیاندازید. بعد از این مرحله دیگر انجام رابطه جنسی هیچ محدودیتی برای زوجین نخواهد داشت.

[vc_single_image image=”8409″ img_size=”full” alignment=”center”]

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره سن مناسب کاشت مو مقاله بهترین سن برای کاشت مو را از دست ندهید.

چرا رابطه جنسی تا مدتی پس از کاشت مو ممنوع است؟

ممنوع بودن رابطه زناشویی بعد از کاشت مو را نیز همانند دیگر توصیه‌های پزشک متبحر خود، رعایت کنید. اینگونه چند قدم به نتیجه دلخواه خود بعد از پیوند فولیکول مو، نزدیکتر خواهید شد. رابطه جنسی به خودی خود در نتیجه کاشت مو تاثیر نمی‌گذارد، بلکه اثر عوارض جانبی که این فعالیت بر بدن میگذارد است که می‌تواند برای این عمل زیبایی خطرناک باشد. از جمله عوارض رابطه زناشویی بر کاشت مو، شامل موارد زیر می‌شود:

 • تعریق بیش از حد

پوست ناحیه گیرنده مو، بعد از عمل بسیار نازک و حساس خواهد شد. به همین دلیل هرگونه آلودگی باعث ایجاد عفونت در محل زخم پیوند موی سر می‌شود. تعریق بیش از حد، یکی از عواملی است که می‌تواند با نفوذ به سوراخ‌هایی که در آن مو کاشته شده است، ایجاد عفونت کند. در نتیجه فولیکول مو تخریب و نتیجه جراحی مختل می‌گردد.

بعد از یک رابطه جنسی، بدن در نتیجه فعالیت عرق کرده و جلوگیری از این تعریق تقریبا غیر ممکن است. به همین دلیل است که پزشکان بیماران جراحی زیبایی کاشت مو را، بعد یک هفته بعد از جراحی، از انجام رابطه زناشویی منع می‌کنند.

 • افزایش تپش قلب و فشار خون

پس از هربار رابطه جنسی، با فعالیت قلب به تپش افتاده و جریان خون رگ‌ها افزایش می‌یابد. در نتیجه این فعالیت، فشار خون نیز افزایش خواهد یافت. از آنجایی که گرافت‌های تازه کاشته شده هنوز در جای خود، مستحکم نشده‌اند، در معرض خونریزی و جابجایی قرار خواهند گرفت. این اتفاق می‌تواند موجب از بین رفتن پیوند‌های مو شود.

 • ریکاوری طولانی مدت

همانطور که می‌دانید پس از هر عمل جراحی تهاجمی بدن برای سرپا شدن نیازمند استراحت است. انجام مراقبت‌های درمانی برای این عمل ضروری است. بدن باید قوی باشد و سلامت جسمانی داشته باشد. اینگونه می‌تواند از پوست سر در برابر عوامل خارجی بهتر محافظت کند.

رابطه زناشویی منجر به خستگی بدن خواهد شد و انرژی بدن را کم خواهد کرد. در نتیجه زمان ریکاوری بدن طولانی‌تر می‌شود. پس لازم است بعد از کاشت مو، برای بازیابی بدن برای مدتی فعالیت جنسی را کنار بگذارید.

 • احتمال برخورد ضربه

پیوندهای تازه کاشته شده، به شدت سست هستند و برای اینکه بتوانند به خوبی در جای خود محکم شوند، نیازمند زمان خواهند بود. در حین رابطه زناشویی، نمی‌توان حرکات بدن را به خوبی تحت کنترل خود گرفت. ممکن است یک اتفاق کوچک موجب ایجاد برخورد به پوست سر شده و به گرافت‌ها آسیب وارد شود. این موضوع احتمال ریزش و افتادن مو را نیز افزایش می‌دهد.

[vc_single_image image=”8408″ img_size=”full” alignment=”center”]

مطالعه مقاله بهترین مرکز کاشت مو در تهران را از دست ندهید.

فاصله زمانی برای رابطه جنسی بعد از کاشت مو

فاصله زمانی برای رابطه جنسی بعد از کاشت مو  طولانی مدت نخواهد بود. رعایت این فاصله قطعا به نفع شما خواهد بود. شما برای این عمل زیبایی هزینه کردید و وقت گذاشته‌اید. پس قطعا به دنبال یک تغییر زیبا نیز هستید. برای رسیدن به نتیجه مطلوب لازم است کمی در انجام فعالیت‌های پیشین خود مانند رابطه جنسی، محتاط باشید.

ممکن است بین 4 الی 12 روز طول بکشد تا پیوند‌های تازه کاشته شده مو، به طور دائمی در جای خود محکم شوند. بنابراین اکیدا توصیه می‌شود در طول این مدت از انجام هرگونه فعالیتی که به ریشه موها آسیب برساند، پرهیز کنید. رابطه جنسی نیز همانندیک ورزش سنگین موجب افزایش فشار خون و تعریق می‌شود. اگر می‌خواهید اتفاقی ضربه‌ای به پوست سرتان وارد نشود. بخیه و محل کاشت دچار خونریزی و عفونت نشوند، لازم است کمی برای انجام این رابطه زناشویی صبر کنید.

چند روز بعد از کاشت مو می توانید رابطه جنسی برقرار کنید؟

دو هفته نخست پس از عمل زیبایی کاشت مو، بسیار حیاتی و مهم است. در طول این زمان باید از فرآیند پیوند مو محافظت شود. رابطه جنسی یکی از مواردی است که باید در طول دوران ریکاوری به آن دقت کنید. فعالیت جنسی که پر تحرک باشد، می‌تواند سبب ایجاد تعریق و  عفونت در ناحیه گیرنده و اهدا کننده شود.

همچنین می‌تواند با فشار زیادی که به عروق وارد می‌کند، موجب خونریزی هم در ناحیه گیرنده پیوند مو و هم در ناحیه بانک مو شود. بنابراین توصیه می‌شود اگر می‌خواهید موفقیت جراحی زیبایی پیوند فولیکول موی شما، به خطر نیفتد، 7 الی 10 روز پس از جراحی زیبایی کاشت مو، رابطه زناشویی خود را مجددا از سر بگیرید.

[vc_single_image image=”8407″ img_size=”full” alignment=”center”]

اگر به دنبال درمان ریزش مو های خود هستید مقاله درمان ریزش مو با PRP را از دست ندهید.

نکات و توصیه های مهم در مورد رابطه جنسی بعد از کاشت مو

نکات و توصیه‌های مهم در مورد رابطه جنسی بعد از کاشت مو اگر به درستی رعایت شود، قطعا به نتیجه دلخواه خواهید رسید. موهای تازه کاشته شده برای بهبودی نیازمند پروتئین و مواد مغذی برای تقویت هرچه بیشتر خود هستند. اگر می‌خواهید زخم‌های شما هرچه سریعتر التیام یابد باید به مقدار کافی به خون بدن ویتامین و پروتئین برسانید. در طول رابطه جنسی بدن از مقدار کافی پروتئین و مواد مغذی برای افزایش توانایی استفاده می‌کند.

کمبود این مواد مغذی در خون، روند بهبودی شما را پس از جراحی کند می‌کند. بنابراین لازم است از انجام هرگونه فعالیت که موجب کاهش قدرت و توانایی بدن در مقابل عوامل خارجی شود، تعریق زیاد ایجاد کند و فشار خون را بالا ببرد، پرهیز کنید.

اگر به هر دلیلی این عمل جنسی را تا قبل از 10 روز اول پس از جراحی انجام خواهید داد. برای اینکه ریسک خطر به حداقل برسد، لازم است نکات زیر را در طول رابطه جنسی رعایت کنید:

 • بیش از پیش مراقب بدن خود و حرکات بدن خود در طول رابطه زناشویی باشید.
 • انرژی کافی به بدنتان برسانید. (با مصرف انواع پروتئین‌ها و ویتامین‌های مفید)
 • دمای هوای محیط را خنک نگه دارید تا تعریق به حداقل برسد.
 • تحرک زیاد را حین رابطه جنسی تا حد امکان محدود کنید.
 • آب کافی بنوشید.
 • از برخورد تصادفی جسمی به پوست سر و وارد کردن تکان زیاد به سر، خودداری کنید.
 • سر خود را خم و آویزان نکنید.
 • از کشیده شدن پوست سر روی بالشت، خودداری کنید.

اگر می‌خواهید یک جراحی موفق داشته باشید، ضروری است که دستورالعمل‌های جراح فوق تخصص پلاستیک و زیبایی خود را مو به مو رعایت کنید. اگرچه داشتن فعالیت جنسی پس از کاشت مو به احتمال بسیار قوی عمل زیبایی کاشت مو را مختل می‌کند. با این وجود ما از شما می‌خواهیم برای انجام آن از پیش با پزشک خود مشورت کنید. ایشان می‌توانند به طور قطع به شما بگویند که این کار انجام شود یا خیر.

نوشتهٔ پیشین
بررسی مزایا و معایب کاشت مو بر روی بیماران قلبی
نوشتهٔ بعدی
شرح کامل مراحل رشد مو بعد از کاشت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.

جستجوی مقالات

دکتر آرش نجف بیگی

عضو هیات علمی دانشگاه/فعال انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی/عضو انجمن جراحان پلاستیک آمریکا

آخرین مقالات