نحوه صحیح خوابیدن و استراحت بعد از کاشت مو

 1. خانه
 2. کاشت مو
 3. نحوه صحیح خوابیدن و استراحت بعد از کاشت مو

نحوه صحیح خوابیدن و استراحت بعد از کاشت مو

نحوه صحیح خوابیدن و استراحت بعد از کاشت مو
[vc_toggle title=”چه اندازه نحوه خوابیدن، پس از کاشت مو، در بهبودی تاثیر گذار است؟”]نحوه خوابیدن پس از کاشت مو به همان اندازه انتخاب یک پزشک معتبر برای اینکار تاثیر گذار خواهد بود. خوابیدن در شرایط نامساعد با نحوه نادرست می‌تواند یک تراژدی دردناک را از جای کنده شدن گرافت‌های تازه کاشته شده در سر، به وجود آورد. این یعنی تمامی زمان و هزینه‌ای که برای این عمل زیبایی استفاده کرده‌اید، به راحتی یک خوابیدن از دست خواهد رفت. اگر می‌خواهید زودتر به نتیجه دلخواه خود برسید، لازم است به نحوه صحیح خوابیدن پس از جراهی اهمیت دهید.[/vc_toggle][vc_toggle title=”بعد از پیوند مو، چه مدت لازم است به پشت بخوابیم؟”]پس از هر کدام از روش‌های پیوند مو، بهتر است 7 الی 10 روز با به پشت خوابیدن و بالا نگه داشتن سر، بیشتر از منطقه تحت درمان خود محافظت کنید. در این مدت زمان ریشه موهای تازه کاشته شده شما، فرصت کافی برای محکم شدن و ثابت ماندن پیدا خواهند کرد.[/vc_toggle][vc_toggle title=”چگونه می‌توانم مراحل بهبودی کاشت مو را هرچه سریعتر پشت سر بگذارم؟”]اگر می‌خواهید هرچه سریعتر این دوران ریکاوری را پشت سربگذارید، لازم است به مشاوره‌های پزشک خود، دقیقا عمل کنید. هر اقدامی که موجب تحریک پوست جراحی شده شما می‌شود را انجام ندهید. حداقل تا هفته اول بعد از عمل مو، با زاویه 45 درجه و رو به بالا بخوابید. در صورت داشتن تورم و کبودی، از داروی ضدالتهاب استفاده کنید. از کیسه یخ برای تسکین درد و خارش استفاده کنید. سبک زندگی سالمی پیش بگیرید. سیگار نکشید و بدن خود را سلامت نگه دارید.[/vc_toggle][vc_toggle title=”انتخاب یک بالشت مناسب تا چه حد به بهبودی پیوند مو، کمک خواهد کرد؟”]انتخاب بالشتی که بتواند از سر شما در برابر تماس‌های اتفاقی که ممکن است در هنگام خواب رخ دهد جلوگیری کند، بسیار مهم است. روزهای اول می‌توانید از بالشت‌های نرمی که گردن شما را پوشش دهد استفاده کنید. اما روزهای بعدی را می‌توانید از بالشت کوچک با جنس ابریشم یا نخ استفاده کنید. همچنین می‌وانید از دو بالشت در دو طرف بدن استفاده کنید تا از شما در برابر غلت زدن محافظت کند.[/vc_toggle]

نحوه خوابیدن و استراحت بعد از کاشت مو و مراقبت‌های بعد از عمل، از جمله سوالاتی هستند که متقاضیان انجام عمل زیبایی پیوند مو، به دنبال پاسخ آن هستند. اما قبل از آنکه به نحوه خوابیدن بپردازیم بهتر است در رابطه با روند گذران دوران بهبودی کمی صحبت کنید.

جراحی زیبایی کاشت مو از جمله روش‌های زیبایی است که به دلیل مراحل بهبودی آسان و کم‌خطر بودن، در بین مردم بسیار محبوب و شناخته شده است. این راهکار زیبایی یک روش با نتایج بلند مدت و دائمی است. پیوند فولیکول مو می‌تواند آخرین امید بیماران مبتلا به طاسی و کچلی باشد که نتوانستند از هیچ روش درمانی و خانگی نتیجه بگیرند.

از لحظه اول بعد از جراحی زیبایی کاشت مو، هم ناحیه برداشت گرافت مو (بانک مو) و هم ناحیه کاشت ریشه مو (معمولا بالای سر و گیج‌گاه)، مراحل بهبودی آغاز می‌گردد. محلی که از آن فولیکول مو برداشت و کاشته می‌شود، بعد از عمل در اولین فرصت، با کمک پارچه‌ای تمیز و استریل، بانداژ می‌شوند. به مرور برای ترمیم زخم‌ها دلمه‌ای کوچکی روی پوست ایجاد می‌شود. این التهابات کوچک با تجمع گلبول‌های قرمز و سفید به محل زخم‌ها، در واقع به ترمیم سریعتر پوست کمک می‌کنند.

با شروع هفته دوم بعد از جراحی تمامی عارضه‌ها باید فروکش کنند. معمولا احساس خارش و یا بی‌حسی کمی بیشتر از سایر نشانه‌ها باقی خواهند ماند. پس از یک ماه موهای منطقه بانک مو رشد منظم خود را آغاز می‌کنند. اما این موضوع در ناحیه سر و کچلی به زمان بیشتری نیاز خواهد داشت.

در این مقاله با مطالب زیر آشنا میشوید:

راهنمای نحوه خوابیدن و استراحت بعد از کاشت مو

بخشی از بایدهای روند دوران بهبودی مختص به نحوه صحیح خوابیدن پس از پیوند مو می‌باشد. مراقبت‌هایی که در زمان خوابیدن باید رعایت کنید، شامل موارد زیر می‌باشد:

 • به روی شکم و دمر نخوابید. خوابیدن در این شرایط علاوه بر احتمال بروز کشیده شدن و فشار روی سر می‌تواند تورم بیشتری در پوست ایجاد کند.
 • همواره به پشت بخوابید و دو طرف سر خود را بالشتک بگذارید. اینگونه سر بیمار، تغییر زاویه نخواهد داد و ریسک آسیب به حداقل می‌رسد. زاویه 45 درجه رو به بالا برای 3 الی 4 روز اول بسیار مناسب است.
 • می‌توانید از بالشت‌های گردنی مسافرتی نیز برای حفظ زاویه سر استفاده کنید.
 • از تمیز بودن ملحفه و رو بالشتی اطمینان حاصل کنید. در روزهای نخست جای زخم و گودال‌های مو هنوز باز هستند و احتمال نفوذ آلودگی و عفونت در آن زیاد است.
 • در این دوران از شوینده‌های حساسیت‌زا و عطری استفاده نکنید. زیرا ممکن است این شوینده‌ها پوست را تحریک و متورم کند.
[vc_single_image image=”8473″ img_size=”full” alignment=”center”]

برای اطلاعات بیشتر از مراحل رشد مو بعد از کاشت این مقاله را مطالعه نمایید.

چه زمانی می توان عادات طبیعی خواب را از سر گرفت؟

از سر گرفتن عادات طبیعی بعد از جراحی زیبایی کاشت مو، بسیار سریع رخ خواهد داد. اما لازمه آن ابتدا انجام تمامی دستورالعمل‌های جراح فوق‌تخصص پوست و زیبایی ماهر شما و استراحت خوب و زیاد است. برای اینکه بدن انرژی کافی را برای بهبودی و التیام زخم‌ها پیدا کند، حتما در هفته‌های اول خواب آرامش بخش و کافی داشته باشید.

عموما متقاضی کاشت مو آقایان هستند. زیرا درصد ابتلا به کچلی و ریزش مو در آن‌ها بیشتر خواهد بود. الگوی ریزش مو در بانوان بیشتر به صورت نازک شدن تارهای مو است و کمتر با مشکل کچلی مواجه می‌شوند. مدت زمان بازگشت به حالت طبیعی پس از عمل در این دو جنسیت کمی متفاوت‌تر خواهد بود.

در پایان 10 روز بعد از کاشت مو، می‌توانید به عادات روتین زندگی خود بازگردید. بانوان به دلیل حساسیت بیشتر و ضعیف بودن بدنشان به نسب آقایان، زمان بیشتری برای ریکاوری نیاز خواهند داشت. به همین دلیل برای برگشتن هرچه سریعتر به حالت روزمره زندگی، نیازمند مراقبت‌های بیشتری هستند. با رعایت سبک زندگی سالم، نوشیدن آب کافی و مصرف مواد مغذی حاوی انواع ویتامین‌ و پروتئین، می‌توان روند درمان بانوان را سریعتر نمود.

در این فرصت 10 روزه، مرحله پیوند مو به پوست سر، زمان کافی را خواهند داشت تا توان کافی را به مو برساند. فعالیت‌های بدنی سبک، حضور در اجتماع، عادات خواب منظم قبلی، شستشوی روتین موهای خود را پس از این زمان می‌توانید مجدد از سر بگیرید.

در رابطه با محافظت از سر و بازگشت سریعتر به عادت طبیعی خواب، بحث انتخاب یک بالشت مناسب نیز می‌تواند درصد بسیار زیادی در تسریع بهبودی تاثیر داشته باشد. استفاده از یک بالشت مخصوص گردن می‌تواند از خم شدن ناگهانی سر افراد به اطراف جلوگیری کند.

به طور کلی زمان بازیابی و بهبود پس از کاشت مو برای هر بیمار و شرایط خاص او متفاوت است. انتظار می‌رود پس از پیوند موهایی که توسط یک جراح فوق‌تخصص پلاستیک و زیبایی با مهارت در یک کلینیک تخصصی و مجهز انجام شده است، زمان بهبودی بیش از 2 هفته به طول نینجامد.

همین زمان برای بازگشت به عادات طبیعی خواب و زندگی برقرار است. در طول این دوران توصیه اکید می‌شود که تا حد امکان از انجام هرگونه فعالیت سنگین و قرار گرفتن در معرض آب و هوای نامناسب اکیدا خودداری کنید.

[vc_single_image image=”8474″ img_size=”full” alignment=”center”]

چرا حالت خوابیدن پس از کاشت مو مهم است؟

تحقیقات بسیار زیادی درباره رابطه خواب و ریزشموی کاشته شده وجود دارد. خواب باعث می‌شود بدن استراحت کند. در نتیجه سیستم ایمنی بدن در این زمان تقویت می‌شود، فشار خون کاهش می‌یابد و استرس از فرد دور می‌شود. با رعایت این فرآیند سلول‌های فولیکول موی اپیتلیال، که مسئول چرخه رشد موها هستند، فعالیت خود را آغاز می‌کنند.

در روزهای اول بعد از عمل زیبایی کاشت مو، فولیکول‌های مو و پوست ناحیه کاشت بسیار حساس و آسیب پذیر هستند. اگر می‌خواهید هرچه زمان بهبودی را افزایش دهید، باید از ایجاد هرگونه مزاحمت برای گرافت‌های مو خودداری کنید.

خوابیدن یکی از راه‌هایی است که در زمان استراحت شما در منزل، می‌تواند انرژی و فرصت کافی را به موهای جدید شما بدهد تا بدون آسیب دوران درمان خود را طی کنند. اما همان اندازه که خوابیدن برای رشد و استحکام ریشه مو مهم است، به همان اندازه نیز نحوه صحیح خوابیدن بعد از کاشت مو نیز مهم است.

تاثیرات منفی کم‌خوابی بر روند بهبودی کاشت مو بسیار به چشم می‌خورد. خواب نقش مهمی در سلامت کلی بدن دارد. همچنین خواب کافی عملکرد مغز و جسم را ایمن می‌کند. کمبود خواب موجب مشکلات مختلفی از جمله ریزش مو و نازک شدن تارهای ساقه مو، می‌گردد.

بهترین وضعیت خواب برای بیمار کاشت مو، وضعیتی است که بیمار به پشت بخوابد. زاویه سر باید به طوری باشد که سر از قلب بالاتر قرار بگیرد. اینگونه تورم و کبودی زودتر و بهتر رفع خواهد شد. همچنین چرخاندن سر و بالا ماندن آن به بالشت و ملحفه می‌تواند موهای سست درون پوست را جابجا کند.

چند وقت بعد از کاشت می‌توان به حالت عادی خوابید؟

پس از پیوند مو، به درستی استراحت کنید و از هرگونه فعالیت بدنی شدید، پرهیز کنید. برنامه روزانه بیمارانی که عمل زیبایی پیوند مو انجام داده‌اند، تا چند هفته اول متفاوت خواهد بود. بعد از 10 روز باید بتوانید به حالت عادی خود و بدون احساس ناراحتی بخوابید.

اما باز هم توجه داشته باشید که کماکان لازم است از اعمال هرگونه فشار روی سر خود که به موهای جدید شما آسیب برساند، مراقبت کنید. هدف از قرار گرفتن در این شرایط و سبک خوابیدن و استراحت، جلوگیری و محافظت از ناحیه گیرنده سر از تماس اتفاقی هر شی خارجی در زمان خواب است.

با اجتناب از یکسری نکات می‌توانید هر عارضه شایعی بعد از خوابیدن نادرست را از بین ببرید. در اینجا ما به برخی از رایج‌ترین نبایدهای زمان خوابیدن، اشاره خواهیم کرد:

 • سر خود را با کشیدن روی بالشت جابجا نکنید.
 • ملحفه روی سر خود نکشید.
 • به هنگام خواب از کلاه استفاده نکنید.
 • در زمان خوابیدن، جلوی وزش مستقیم پنکه قرار نگیرید.
 • در جایی بخوابید که هرگونه احتمال وارد شدن ضربه در آن به صفر برسد.
 • اگر پدر یا مادر هستید، بهتر است در روزهای ابتدایی کنار فرزند کوچک خود نخوابید.
 • در محیطی مرطوب و گرم نخوابید.

خوابیدن بعد از هر یک از روش‌های کاشت مو حائز اهمیت است. اما شرایط آن کمی با یکدیگر متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال خوابیدن پس از انجام روش FUE به شرح زیر خواهد بود:

حداقل 4 الی 5 روز پس از FUE تورم مشاهده خواهید کرد. با رعایت نکات در زمان خواب، می‌توانید از گرافت‌های موی تازه کاشته شده، مراقبت کنید. خوابیدن با سر در وضعیت بالا و استفاده از بالشت نرم، کمک می‌کند تا خوابی آرام داشته باشید.

بازیابی FUT در مقایسه روش FUE به زمان بیشتری نیاز دارد. به همین دلیل مراقبت بیشتری به هنگام خواب لازم است.

[vc_single_image image=”8475″ img_size=”full” alignment=”center”]

عوارض احتمالی خوابیدن نادرست بعد از پیوند مو

عوارض احتمالی خوابیدن نادرست بعد از پیوند مو، با رعایت توصیه‌های مراقبتی جراح با تجربه شما به حداقل خود خواهد رسید. همانطور که در این مقاله به فواید خواب کافی و نحوه صحیح خوابیدن بعد از کاشت مو اشاره کردیم. حال لازم است در رابطه با عوارض احتمالی خوابیدن نادرست بعد از پیوند مو، کمی صحبت کنیم.

خوابیدن در پوزیشن‌های نامناسب می‌تواند به گرافت‌های کاشته شده شما آسیب جدی وارد کند. اگر کاشت مو را در قسمت رویش مو و جلوی سر انجام داداه‌اید. پس اگر بعد از عمل زیبایی دمر و روی شکم بخوابید، امکان برخورد صورت و سر شما به بالشت بسیار زیاد خواهد شد. این وضعیت اصلا برای کاشت موی شما، وضعیتی مناسب نخواهد بود.

اگر کاشت موی شما در دو طرف سر شما باشد، حتما به پشت بخوابید و از خم شدن سر به دو طرف جلوگیری کنید. همچنین به هنگام خواب در محیطی خنک و خشک بخوابید. خوابیدن در محیط گرم و مرطوب موجب ایجاد عرق شده و سلامت شما را به خطر می‌اندازد.

از جمله عوارضی که ممکن است خوابیدن در شرایط نامناسب بعد از پیوند مو برای متقاضی زیبایی پیوند مو ایجاد کند می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

  عوارض احتمالی خوابیدن نادرست بعد از پیوند مو

 

سردرد عفونت
گیجی و سردرگمی کنده شدن مو
آسیب به ناحیه پیوند کبودی
تورم و قرمزی خونریزی
کشیده شدن پوست مختل شدن مراحل ترمیم
نوشتهٔ پیشین
علت‌ها و راه‌های درمان عفونت بعد از کاشت مو
نوشتهٔ بعدی
نحوه صحیح شست و شو سر بعد از کاشت مو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.

جستجوی مقالات

دکتر آرش نجف بیگی

عضو هیات علمی دانشگاه/فعال انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی/عضو انجمن جراحان پلاستیک آمریکا

آخرین مقالات