کاشت مو بایوفایبر

موهایی پر پشت و جذاب

کاشت مو بایوفایبر یک روش انقلابی در درمان طاسی سر و رفع کم پشت شدن موها است. وقتی فولیکول‌های مو در پوست سر دیگر قابلیت تولید مو ندارند و بانک موی فرد از دست می‌رود، کاشت موی مصنوعی با نانو الیاف زیستی پیشنهاد می‌شود.
در این روش محدودیت‌هایی نیز وجود دارد و نیاز به کاشت با تکنیک‌های مخصوص و تجربه بالا می‌باشد. به همین دلیل پیشنهاد می‌شود حتما توسط یک جراح فوق تخصص پلاستیک کاشت مو بایوفایبر را انجام دهید. در این مقاله بیشتر در این مورد روش خواهید خواند:

کاشت مو بایوفایبر: نانو الیاف مصنوعی

پیوند موهای مصنوعی یا کاشت مو با الیاف شبیه‌سازی شده برای اولین بار در اواخر دهه 70 معرفی شد. در آن هنگام یک انقلاب در درمان طاسی سر به حساب می‌آمد و تأثیر شگرفی را ایجاد کرد. همچنان نیز کاشت مو بایوفایبر یک روش بسیار پیشرفته است که باید حتما توسط جراح فوق تخصص پلاستیک و تحت نظارت ویژه‌ای انجام شود.
موی پرپشت یکی از عناصر زیبایی در انسان‌ها به شمار می‌آید. با این حال در بعضی از افراد به دلایل مختلف موها دچار ریزش می‌شوند. گاهی این ریزش با روش‌های دارویی و یا درمان‌های معمول اصلاح نمی‌شود و در نهایت منجر به طاسی یا کم مویی خواهد شد.
امروزه روش‌های مختلف کاشت مو به افرادی که دچار طاسی یا کم مویی شده‌اند کمک می‌کند تا با موی طبیعی مشکل خود را رفع کنند. با این حال در برخی افراد امکان کاشت موی طبیعی وجود ندارد. دلیل این امر، از بین رفتن بانک موی سر و مناسب نبودن موهای بدن برای کاشت در سر است. در چنین مواردی، از کاشت مو بایوفایبر یا فیبرهای نانو استفاده می‌شود.
پیش از هرچیز البته باید تاکید کنیم که کاشت مو بایوفایبر یا نانو الیاف زیستی، با استفده از کلاه‌گیس یا استفده از لایه‌های پوست مصنوعی حاوی موهای دیگران فرق دارد. در روش کاشت مو بایوفایبر، دقیقا مانند کاشت موی طبیعی، رشته‌های زیستی شبیه‌سازی شده، مانند موی طبیعی درون پوست کاشته می‌شوند.

اگر به دنبال استفاده از موهای مصنوعی هستید مقاله پروتز مو را از دست ندهید.

چه کسانی برای کاشت مو بایوفایبر مناسب هستند؟

پیوند موی مصنوعی یا کاشت مو بایوفایبر زیستی، یک درمان مناسب برای کسانی است که امکان انجام کاشت موی طبیعی را ندارند. این روش بسیار پیشرفته است و پیچیدگی‌های زیادی دارد. درواقع برای همه افراد و به سادگی نمی‌توان از این روش استفاده کرد. در صورت نبود بانک مو، کاشت مو به روش بایوفایبر پیشنهاد می‌شود.
برای اینکه مشخص شود آیا شما برای انجام این روش مناسب هستید یا خیر، نخست باید الگوی ریزش موهای شما مشخص شود. در خانم‌ها معمولا الگوی ریزش ثابتی وجود ندارد و باید بیشتر روی بحث درمان‌های مختلف و کنترل هورمون‌های بدن تمرکز داشت. اما در آقایان، معمولا ریزش موها با یک الگوی مشخص پیش می‌رود.
نخست موها از سمت شقیقه و جلوی سر شروع به ریزش می‌کند و کم کم به بالای سر پیش می‌رود. در یک حالت، ریزش موی سر پس از 25 تا 30 سالگی متوقف می‌شود. در چنین حالتی باید از موهای پشت و دور سر برای کاشت در بخش جلوی سر استفاده کرد. اما در برخی افراد این ریزش همچنان ادامه پیدا می‌کند به صورتی که موهای پشت سر نیز بسیار کم پشت خواهد شد.
در این حالت بانک موی سر فرد از دست رفته است. اگر به دلایلی مانند برخی بیماری‌ها و مشکلات دیگر یا مناسب نبودن موی بدن، نتوان از موهای طبیعی فرد استفاده کرد، روش کاشت مو بایوفایبر پیشنهاد می‌شود.

تعریف کاشت مو با روش HRT یا بایوفایبر

کاشت مو بایوفایبر (فیبر) با نام‌های دیگری مانند کاشت مو مصنوعی و کاشت مو با نانو الیاف زیستی نیز شناخته می‌شود. عمل کاشت مو بایوفایبر در حقیقت فرایند پیوند الیاف مصنوعی است که در رنگ‌ها و جنس‌های مختلف و با طول‌های متفاوت به‌عنوان جایگزینی برای فولیکول‌های موی شخص، تولید می‌شوند.
روش Hair replace system transplant یک روش ترمیمی برای افرادی است که بانک موی مناسبی ندارند. در واقع بسته به جنس و رنگ موهای هر فرد، این الیاف تولید می‌شوند تا بیشترین هماهنگی را با موهای موجود در سر فرد داشته باشند.
در این روش ترمیمی، برای شبیه‌سازی الیاف مصنوعی مو، لایه‌ای شبیه‌سازی شده از پوست سر ایجاد می‌شود که موهای مصنوعی، به صورت طبیعی روی این لایه شکل می‌گیرند. این موها توسط موادی به اسم کراتین درون لایه‌های پایینی پوست سر متقاضی کاشته می‌شوند. در واقع این روش شبیه به کاشت موی طبیعی و زنده است؛ با این تفاوت که موهای کاشته شده با مواد زیستی نانو ساخته شده‌اند.
ریشه تارهای موی تهیه شده از الیاف مصنوعی که رنگ و حالت‌های متنوعی از آن‌ها وجود دارد؛ با ابزار خاصی در زیر پوست قرار می‌گیرند. این الیاف با تکنولوژی نانو و کاملا استریل شده در اروپا تولید شده است و همچنین تاییدیه CE اروپا را نیز کسب کرده است.

اگر به دنبال کاشت مو با جدیدترین فناوری ها هستید مقاله جدیدترین روش کاشت مو را بشناسید را مطالعه کنید.

تکنیک جدید کاشت مو بایوفایبر نسبت به روش‌های قدیمی

از آنجایی که کاشت مو بایوفایبر با چالش‌های زیادی همراه است، حتما باید ارزیابی مناسبی از متقاضی انجام شود. جراح فوق تخصص پلاستیک با بررسی شرایط هر فرد و انجام چند آزمایش پزشکی مهم، امکان استفاده از روش بایوفایبر را مشخص می‌کند. در گذشته این روش مشکلات و عوارض زیادی به همراه داشت اما امروزه با استفاده از فناوری نوین ساخت، مواد زیستی و تکنیک‌های پیچیده کاشت، بسیاری از مشکلات رفع شده است.
پس از تشخیص امکان انجام این روش، بلافاصله عمل کاشت مو انجام نمی‌شود. باید واکنش بدن فرد به موهای مصنوعی سنجیده شود. پیش از انجام جلسات اصلی کاشت با تراکم بالا، یک سری کاشت آزمایشی در تعداد کم انجام می‌شود. در یک دوره یک ماهه، هر هفته حدود 50 تا 100 تار موی مصنوعی در سر فرد کاشته می‌شود.
اگر شخص تحمل کاشت مو بایوفایبر را در مرحله آزمایشی داشت و بدن فرد این موها را پس نزد، می‌توان برای مراحل بعدی کاشت اقدام کرد. در گام بعدی می‌توان 1000 تار مو را کاشت و واکنش بدن را سنجید. در نهایت برای جلسات کاشت اصلی اقدام کرد.

جدیدترین روش کاشت مو و نمونه تاثیر آن

مهمترین ویژگی‌های موهای شبیه‌سازی شده

⦁ موهای ساخته شده با نانو الیاف زیستی در سه جنس کلی صاف، موجی و فر قابل تهیه هستند. به این ترتیب می‌توان کاملا فرم و خواب موهای مصنوعی را با موهای طبیعی فرد هماهنگ کرد.
⦁ رنگ موهای بایوفایبر نیز کاملا با رنگ موهای طبیعی فرد هماهنگ خواهد شد.
⦁ طول این تارهای مو در سه اندازه 15، 30 و 45 سانتیمتر موجود است که می‌توان با کمک آن، بهترین حالت را در موهای سر ایجاد کرد.
⦁ موهای نانو الیاف زیستی کاملا با سیستم فیزیولوژیکی بدن هماهنگ است. به صورتی که هم درون پوست موجب ایجاد هیچ عارضه و حساسیتی نمی‌شوند. این تارهای مو با استفاده از الیاف پلی آمید ساخته می‌شوند.
⦁ جنس، حالت و خواص این موها در خارج از پوست، کاملا مانند موهای طبیعی است. به همین دلیل ظاهر فرد کاملا نرمال خواهد بود.
⦁ این موها بعد از کاشته شدن قابلیت رشد ندارند. بنابر این قبل از انجام عمل ترمیم مو به روش بایوفایبر یا الیاف نانو باید استایل و حالت آرایش موی خود را مشخص نمایید.

تفاوت کاشت مو به روش بایوفایبر با کاشت موی طبیعی

در روش کاشت موی طبیعی نخست باید گرافت‌های مو، به وسیله پانچ یا دستگاه‌های اتوماتیک از پوست سر جدا شوند. به همین در این حالت باید بانک مو شرایط مناسبی داشته باشد و الگوی ریزش مو نیز کامل شده باشد. در این حالت، معمولا جای برداشت گرافت به صورت نقطه‌های کوچک و کمرنگ روی پوست سر باقی می‌ماند.
این در حالی است که در روش کاشت مو بایوفایبر، پس از برداشت نمونه از موهای سر، این تارهای مو از رشته‌های نانو الیاف ساخته می‌شود و هیچ فولیکول مو یا تار مویی از سر فرد برداشته نمی‌شود. در نتیجه جای برداشتن مو در بانک موی فرد که پشت سر یا اطراف سر است، وجود نخواهد داشت.
در کاشت موی طبیعی، گرافت‌های مو پس از باز کردن پوست سر، درون پوست جای می‌گیرند. این کار یک سری زخم و جای برش روی پوست سر ایجاد می‌کند که درمان آن به زمان نیاز دارد. اما در ترمیم مو با روش بایوفایبر، با ابزار مخصوصی الیاف نانو درون لایه‌های زیرین پوست کاشته می‌شود. به همین دلیل این روش تقریبا بدون جراحی است و عوارض کاشت موی طبیعی را ندارد.

تغییرات قبل و بعد از کاشت مو با روش فایبر

نحوه کاشت مو با روش HRT یا بایوفایبر (الیاف نانو)

در کاشت مو به روش بایوفایبر، ابتدا موهای بیمار به طور کامل بررسی می‌شود تا الیاف نانو از نظر جنس، رنگ و ضخامت کاملا با موهای طبیعی شبیه‌سازی شود. به این ترتیب ظاهری طبیعی برای موهای کاشته شده در سر فرد ایجاد می‌شود.
در این روش برای کاشت، مقدار کمی ماده بی‌حسی به پوست سر فرد تزریق می‌شود. سپس 100 عدد از الیاف نانو شبیه‌سازی شده برای تست روی سر فرد کاشته می‌شود. موهای آماده شده در این روش در انتهای خود گره‌ای دارند که توسط یک هندپیس اتوماتیک، قلاب شده و آن قلاب روی پوست سر قرار می‌گیرد. سپس سوزن (سر سوزن به اندازه سوزن انسولین است) با دستگاه اتوماتیک وارد پوست سر می‌شود و گره مو زیر لایه‌های زیرین پوست سر، فیکس می‌شود.
عمق کاشت مو با بایوفایبر حدود 0.3 تا 0.5 میلیمتر است. در نهایت سوزن خارج می‌شود و موی نانو الیاف در محل طبیعی خود باقی می‌ماند. در صورت عدم ایجاد آلرژی در فرد پس از 1 ماه، در یک جلسه 1000 تار مو برای بیمار کاشته می‌شود. پس از موفقیت این کاشت، در جلسات بعدی می‌توان تعداد تارهای مو فیبری را افزایش داد.
طی فرایند پیوند موی بایوفایبر، کانال‌های میکرو و ظریف مو، یک بار با استفاده از یک ایمپلنت باز می‌شوند. پس از انجام عمل پیوند پوست سر سعی می‌کند با رشد بافت همبند جدید، کانال زخم را ببندد. به این ترتیب شکاف ایجاد شده برای کاشت الیاف مصنوعی نیز پر می‌شود. در نتیجه موهای مصنوعی به شکل قوی‌تر و محکم‌تری در پوست سر تثبیت می‌شوند.

نحوه انجام عمل کاشت مو به روش فایبر

مراقبت‌های بعد از کاشت مو بایوفایبر:

بعد از انجام کاشت مو به روش بایوفایبر یا الیاف نانو، شما باید مراقبت‌های ساده‌ای را که در عین حال از اهمیت بالایی برخوردارند، انجام دهید. به این صورت که محل مورد نظر با یک لوسیون مخصوص به مدت 5 روز و روزی 2 بار باید شستشو داده شود. در طول این زمان استفاده از آنتی‌بیوتیک برای فرد ضروری است تا خطر عفونت پوست سر کاهش پیدا کند.
همچنین کنترل چربی سر تا دو ماه بعد از کاشت به روش بایوفایبر نکته‌ای است که باید مورد توجه قرار بگیرد. در این میان تغذیه مناسب، خواب و استراحت کافی، خودداری از فعالیت‌های بدنی شدید و نوشیدن مایعات و آب زیاد، به ترمیم هرچه زودتر پوست و رسیدن به نتیجه نهایی موثر است.

مزایا کاشت مو با روش HRT یا بایوفایبر (الیاف نانو)

این عمل زیبایی مانند هر عمل دیگری مزایا و معایبی دارد. از جمله مزیت‌های این روش این است که:
⦁ از فولیکول‌های فرد برای کاشت مو استفاده نمی‌شود. در نتیجه بانک موی فرد آسیب نمی‌بیند. این روش به کمک بیمارانی آمده است که پیاز مو و فولیکول‌های موی آن‌ها قابلیت رشد خود را از دست داده‌ است.
⦁ بیماران سرطانی یا کسانی که به علت شیمی‌درمانی موهای خود را از دست داده‌اند. با استفاده از کاشت مو بایوفایبر می‌توانند ظاهر زیبای خود را به دست بیاورند.
⦁ الیاف نانو مورد استفاده در این روش طبیعی است و ظاهری مصنوعی برای فرد ایجاد نمی‌کند.
⦁ ترمیم مو با فناوری نانو بدون نیاز به جراحی است و بدون بخیه و خونریزی انجام می‌شود.
⦁ فاصله بین جلسات این روش به دلیل کوتاه بون دوره نقاهت به حداقل می‌رسد. همچنین در یک جلسه حجم تراکم بالایی از الیاف نانو را می‌توان بر روی سر کاشت.
⦁ در اسکارها و و یا محل‌های زخم که رویش مو وجود ندارد. نمی‌توان از روش کاشت موی طبیعی استفاده کرد. ولی با روش کاشت مو بایوفایبر ترمیم مو در این قسمت‌ها امکان‌پذیر است.
⦁ در این روش نیاز به تراشیدن موی سر نیست و ترمیم مو فقط در محل‌های کم پوشت مو انجام می‌گیرد.

بهترین کلینیک های کاشت مو را در بهترین مرکز کاشت مو در تهران بیابید!

معایب کاشت مو با روش HRT یا بایوفایبر


در کاشت مو بایوفایبر، به دلیل زنده نبودن بافت موها، تارهای مو قابلیت رشد ندارند. پس لازم است که قبل از انجام عمل در مورد اندازه و بلندی آن تصمیم بگیرید. حدود 30 تا 50 درصد از فیبرها یک سال پس از کاشت بیرون می‌آیند که این امر مهمترین ایراد وارد شده به این روش می‌باشد. زیرا برخلاف کاشت موی طبیعی، این روش مدام نیاز به ترمیم دارد.
از آنجایی که فیبرهای مصنوعی تا حدودی گرانتر از کاشت موی نرمال هستند، در نتیجه هزینه‌های بیشتری نیز نسبت به کاشت موی طبیعی دارد. لازم به ذکر است که ترمیم مکرر احتمال بروز عوارض و بیماری‌های عفونی را افزایش می‌دهد. به همین دلیل دقت در کاشت و رعایت تمامی پروتکل‌های بهداشتی ضروری است. بهتر است برای انجام این عمل به یک کلینیک معتبر و جراح فوق تخصص پلاستیک مراجعه کنید.

نوشتهٔ پیشین
کاشت مو بدون داشتن بانک مو
نوشتهٔ بعدی
کاشت مو برای افراد دیابتی امکان‌پذیر است؟

20 دیدگاه. ترک جدید

 • سلام
  این روش به نسبت کاشت مو به روش‌های دیگر از درد کمتری بخوردار هست؟

  پاسخ
  • با سلام
   در تمامی روش های کاشت مو از بی حسی موضعی استفاده می شود و مراجعه کننده دردی را احساس نمی کند.

   پاسخ
 • من 34 سالمه و ریزش موی ارثی زنانه دارم، بانک مو مناسبی هم ندارم. از تکنیک کلاه گیس با کلیپس و چسب کراتین هم رضایت نداشتم، شما راهکاری برای من دارید؟

  پاسخ
  • با سلام
   دوست عزیز شما باید به صورت حضوری معاینه شوید تا مشخص شود چه روشی برای شما مناسبترین است.

   پاسخ
 • سلام اقای دکتر خسته نباشید ببخشید هزینه این روش چقدره

  پاسخ
 • سلام
  از کجا بفهمیم بانک مویمان از کار افتاده و باید از کاشت مو به روش بایوفایبر استفاده کنیم؟

  پاسخ
 • امیرحسین ملامحمدی
  فوریه 27, 2021 4:53 ب.ظ

  سلام تا چند وقت روی سر میماند

  پاسخ
  • Doctor najafbeygi
   فوریه 27, 2021 5:02 ب.ظ

   با سلام
   دوست عزیز این روش در حد تست اولیه است و در حال حاضر نمی توان این روش را انجام داد.

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر
  ببخشید روش بایوفایبر تو یه مقاله خوندم نیاز به ترمیم نداره اما شمادفرمودید نیاز به ترمیم داره..
  بعد شیراز هم شعبه دارید

  پاسخ
  • Doctor najafbeygi
   مارس 1, 2021 2:36 ب.ظ

   با سلام
   این روش به دلیل اینکه فراگیر نشده نظریه ها در مورد این روش متفاوت است. باید منتظر بود که دوران آزمایش این روش به اتمام برسد.

   پاسخ
 • سلام، شما الان تو ایران این روش رو انجام میدین؟

  پاسخ
 • به نظرتون چه زمانی به مرحله اجرا می رسه؟ آیا میدونین خارج از ایران در حال حاضر انجام میشه؟

  پاسخ
  • Doctor najafbeygi
   مارس 6, 2021 4:32 ب.ظ

   با سلام
   خیر، مشخص نیست کی می توان از این روش به صورت دائمی استفاده نمود.

   پاسخ
 • سلام از این روش میشه برای بیماران آلوپسی اره آتا استفاده کرد؟

  پاسخ
  • Doctor najafbeygi
   آوریل 12, 2021 3:16 ب.ظ

   با سلام
   روش بایوفایبر در حال حاضر مراحل آزمایشی خود را طی می کند و در حال حاضر قابل انجام نیست.

   پاسخ
 • سلام…وقت بخیر..
  من بیمار آلوپسی هستم..البته یونیورسال نیستم..اخرین روش درمان و کنترل آلوپسی هم که قرص روفانیب هست مصرف کردم اما نتیجه نگرفتم..پزشکم هم از درمان من ناامید شد و پیشنهاد روش بایوفایبر رو داد..بیماران الوپسی مخصوصا خانمها همیشه به خاطر این نقص بد ایمنی از زندگی ناامید هستن..روش بایوفایبر میتونه بهشون امید دوباره زندگی بده…این روش چه زمانی در ایران میاد و اصلا به بیماران آلوپسی جواب میده؟؟

  پاسخ
  • Doctor najafbeygi
   می 26, 2021 5:58 ب.ظ

   با سلام
   دوست عزیز روش بایوفایبر هنوز در مرحله تست می باشد و فعلا نمی توان دقیق اعلام کرد که آیا شما با توجه به بیماری که اعلام کردید می توانید از این روش استفاده نمایید یا خیر.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.

جستجوی مقالات

دکتر آرش نجف بیگی

عضو هیات علمی دانشگاه/فعال انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی/عضو انجمن جراحان پلاستیک آمریکا

آخرین مقالات