آیا کاشت مو با استفاده از بانک موی دیگران امکان پذیر است؟

  1. خانه
  2. کاشت مو
  3. آیا کاشت مو با استفاده از بانک موی دیگران امکان پذیر است؟

آیا کاشت مو با استفاده از بانک موی دیگران امکان پذیر است؟

کاشت مو با بانک موی دیگران

موارد متعددی هستند که بر زیبایی افراد تاثیر دارند. اندام‌ متناسب، سلامت پوست، لباس‌هایی که می‌پوشیم و… همگی از المان‌های تاثیرگذار بر زیبایی است. در این بین نقش سلامت و شادابی موها در زیبایی، بر کسی پوشیده نیست. برای نگهداری از مو شامپوها، ماسک‌ها و بسیاری محصولات زیبایی وجود دارد تا طراوت و نشاط آن‌ها را حفظ کرده و زیبایی را دو چندان کند. با این حال، ریزش مو یکی از اصلی‌ترین عوامل تهدید کننده زیبایی چهره است.

ریزش مو، آمار قابل توجهی از زنان و مردان را در جهان تحت تاثیر قرار داده است. به همین سبب، پزشکان و متخصصان زیبایی همواره به دنبال روش‌هایی هستند تا از این اتفاق جلوگیری کنند. روش‌های درمانی متعددی برای جلوگیری از ریزش مو و درمان طاسی سر وجود دارد. این روش‌ها به شیوه‌های مختلفی روند ریزش را مختل کرده و سبب رشد مجدد موها می‌شوند.

محبوب‌ترین روش‌های درمانی عبارتند از استفاده از محلول‌های محرک رشد مو، قرص‌ها، کپسول‌ها و مکمل‌های حاوی مواد مغذی جهت حفظ و رشد مو، PRP و مزوتراپی. تمامی این روش‌ها برای حصول نتیجه به زمان زیادی نیاز دارند. به همین سبب، دهه‌های گذشته، متخصصان و دانشمندان حوزه زیبایی به دنبال روشی دائمی برای درمان ریزش مو و طاسی سر بوده‌اند که نتیجه تلاش آن‌ها، ابداع روش‌های کاشت مو بوده است.

کاشت مو را شاید بتوان تنها روش دائمی درمان ریزش مو و طاسی سر دانست. به همین سبب، بسیاری از زیباجویان برای بازیابی زیبایی خود به کاشت مو روی می‌آورند. یکی از اصلی‌ترین سوالاتی که در ذهن زیباجویان وجود دارد، این است که فولیکول‌های مورد نیاز کاشت مو را از کدام قسمت‌های بدن می‌توان برداشت؟ آیا کاشت مو از دیگران امکان‌پذیر است؟ آیا می‌توان همانند پیوند اعضا، از فولیکول‌های مو افراد دیگر برای کاشت مو استفاده کرد؟ برای پاسخ به این سوالات تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

در این مقاله با مطالب زیر آشنا میشوید:

[vc_single_image image=”8640″ img_size=”full” alignment=”center”]

بانک مو چیست؟

پیش از آن‌که به احتمال کاشت مو از دیگران بپردازیم، بهتر است مروری داشته باشیم بر چیستی بانک مو. تمامی زیباجویانی که برای کاشت مو مراجعه می‌کنند، دچار سطحی از ریزش مو هستند. بدین معنا که آن‌ها به تعداد فولیکول‌های متفاوتی نیاز دارند. بر اساس الگوی ریزش مو ممکن است زیباجویان تنها در قسمت جلو (بالای پیشانی)، قسمت فرق سر و یا ترکیبی از این دو، دچار ریزش و طاسی شده باشند. همچنین، این احتمال وجود دارد که ترکیبی از این دو الگو به صورت گسترده سبب طاسی زیباجو شود که به اصطلاح به آن طاسی کامل می‌گویند. بدون شک، تابحال افرادی را دیده‌اید که به رغم طاسی کامل، اما دور سرشان همچنان مو وجود دارد. این موها همان بانک مو افراد هستند. خوب است بدانید اصلی‌ترین عامل ریزش مو، فاکتورهای ژنتیکی است. موهای قسمت دور سر فاقد این فاکتورها هستند و نسبت به ریزش مو مقاوم‌اند. به همین سبب، متخصصان زیبایی در زمان کاشت مو، این فولیکول‌های مقاوم در برابر ریزش را از محل بانک مو برداشت کرده و در نواحی که دچار ریزش شده‌اند، می‌کارند.

ممکن است برای شما سوال پیش بیاید که به جز موهای اطراف سر، از دیگر قسمت‌های بدن نیز می‌توان برداشت فولیکول‌ انجام داد؟ پاسخ به این سوال مثبت است. در زیباجویانی که دچار ریزش شدید شده‌اند و طاسی آن‌ها گسترده است، امکان رسیدن به نتیجه دلخواه از کاشت مو تنها با استفاده از بانک پشت و کنار سر میسر نیست؛ چرا که برای کاشت طاسی گسترده به بیش از 10.000 تار مو نیاز است که بانک مو پشت سر به تنهایی توان تامین این تعداد تار را ندارد. در شرایط این‎‌‌چنینی پزشکان از فولیکول‌های دیگر نواحی بدن برای کاشت استفاده می‌کنند.

زیر چانه (ریش) آقایان یکی از اصلی‌ترین بانک‌های مو کمکی برای کاشت است؛ چرا که موهای این ناحیه بافت و ساختاری مشابه با موهای سر دارند و پزشکان می‌توانند جهت تکمیل روند کاشت از موهای این ناحیه استفاده کنند. علاوه بر این، پزشکان می‌توانند در طاسی‌های بسیار شدید که بانک مو سر و زیر چانه جوابگو نباشد، از موهای بدن، خصوصا در قسمت سینه آقایان برای کاشت مو استفاده کنند.

[vc_single_image image=”8639″ img_size=”full” alignment=”center”]

اگر بانک مو نداشتیم چه کنیم؟! برای جواب به این سوال مقاله کاشت مو بدون داشتن بانک مو را از دست ندهید.

آیا کاشت مو از بانک مو افراد دیگر امکان‌پذیر است؟

امروزه، کاشت مو را باید یکی از پیشرفته‌ترین جراحی‌های زیبایی با استفاده از تکنولوژی‌های روز دنیا دانست. همچنین، این جراحی هر روزه در حال پیشرفت کردن است. در گذشته روش‌های کاشت مو تهاجمی‌تر و نیازمند بخیه بوده است. امروزه به کمک روش‌های جدید کاشت مو، دوران نقاهت راحت‌تر و کوتاه‌تر شده و عوارض کاشت مو به حداقل رسیده است. در این دوران و با تمامی پیشرفت‌ها، با توجه به رواج کاشت مو، زیباجویان مایلند بدانند کاشت مو از دیگران امکان‌پذیر است؟

علت اصلی بوجود آمدن این سوال، امکان پیوند اعضا است. به بیان دیگر، زیباجویان این اندیشه را در سر دارند که به دلیل میسر بودن پیوند اعضا، می‌توان پیوند فولیکولی نیز انجام داد. از لحاظ تئوری نیز این ایده چندان دور از انتظار نیست، اما در واقعیت چطور؟

آیا کاشت مو از دیگران همانند پیوند اعضا، امکانپذیر است؟

اجازه دهید یکبار روند پیوند اعضا را با هم بررسی کنیم. فرد بیمار دریافت کننده عضو به دلایل متعددی همچون حوادث، بیماری‌ها، ضعف‌های مادرزادی و… به عضوی نیاز دارد. این عضو می‌تواند قرنیه، کلیه، قلب و… باشد. به طور معمول، این اعضا را از فردی که دچار مرگ مغزی شده است دریافت می‌کنند. نکته بسیار مهم در این مرحله که باید به آن دقت کنید، این است که بیمار، به آن عضو، به صورت حیاتی نیاز دارد و در صورتیکه عضو را دریافت نکند، زندگی‌اش پایان یافته و یا در بهترین حالت ممکن است تا آخر عمر، برخی از توانایی‌های عادی خود را از دست بدهد.

در روند پیوند عضو، دستورالعمل‌های بسیار دقیقی وجود دارد که باید رعایت شود. این دستورالعمل‌ها، ضمانت به نتیجه رسیدن عمل پیوند اعضا هستند. پیش از عمل، پزشکان تشابه HLA و یا Human Leukocyte Antigen را بررسی می‌کنند. این بررسی به پزشکان امکان و یا عدم امکان پیوند را نشان می‌دهد.

لازم است بدانید سیستم بدن انسان با بررسی نشانگرهای درونی بدن همچون DNA (که در بدن هر شخص منحصر به فرد است) بافت بدن بیمار و بافت خارجی را تشخیص می‌دهد. به همین دلیل، اگر عضوی به بدن انسان پیوند زده شود، به علت تفاوت ذاتی با دیگر اعضای بدن، به صورت مادام‌العمر توسط سیستم ایمنی سرکوب می‌شود. این سرکوب ممکن است عملکرد عضو اهدا شده را مختل کرده و یا سبب بروز عفونت‌های شدید در بدن فرد گیرنده شود. همانند زمانی که جسمی خارجی همچون خار که در دست ما می‌رود و سوزش، عفونت جزئی و تورم را به همراه دارد، اهدا عضو نیز می‌تواند چنین عوارضی در مقیاسی بزرگ‌تر به همراه داشته باشد که در نهایت جان بیمار را بگیرد. پزشکان برای جلوگیری از این موضوع داروهای سرکوب‌کننده سیستم ایمنی بدن تجویز می‌کنند که باید توسط بیماران به صورت مداوم و مادام العمر استفاده شود.

[vc_single_image image=”8638″ img_size=”full” alignment=”center”]

اگر کاشت مو از دیگران انجام دهیم، چه اتفاقی رخ خواهد داد؟

با انجام عمل کاشت مو از دیگران، فولیکول‌های کاشته شده در سر، توسط سیستم ایمنی بدن به عنوان جسم خارجی شناسایی می‌شوند. به همین دلیل، به شدت سرکوب خواهند شد. در نواحی گیرنده فولیکول‌های مو، تورم دردناک بوجود خواهد آمد. همچنین، احتمال بروز عفونت تا حد بسیار زیادی بالا خواهد رفت. علاوه بر این، فولیکول‌های کاشته شده در روند کاشت مو از دیگران، به دلیل تورم و عفونت احتمالی دچار ریزش شده و از بین می‌روند.

در صورتیکه عمل کاشت مو از دیگران انجام شده باشد، پزشکان برای جلوگیری از این روند مخرب، مجبورند داروهای سرکوب‌کننده سیستم ایمنی بدن را تجویز کنند. این داروها به طور مستقیم گلبول‌های سفید را تحت تاثیر قرار داده و عملکردشان را مختل خواهند کرد. به همین دلیل، بدن ضعیف شده و در برابر ویروس‌ها و باکتری‌ها بسیار آسیبب‌پذیر خواهد بود. همانند افرادی که پیوند عضو انجام داده‌اند، زیباجویی که عمل کاشت مو از دیگران را انجام داده باید تا پایان عمر از این داروهای سرکوب‌کننده سیستم‌ ایمنی بدن استفاده کند. این داروها به مرور بدن زیباجو را ضعیف کرده و نیازمند مراقبت‌های جدی است؛ چرا که کوچکترین بیماری، می‌تواند آسیب جدی به بدن تضعیف شده وارد کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره سن مناسب کاشت مو مقاله بهترین سن برای کاشت مو را از دست ندهید.

چرا نمی‌توان کاشت مو از دیگران را انجام داد؟

در وهله اول توجه داشته باشید بیمارانی که برای پیوند اعضا اقدام می‌کنند، راه درمانی دیگری ندارند و جانشان در خطر است. علاوه بر این، در صورتیکه کاشت مو از دیگران صورت گیرد، نیازمند استفاده مادام‌العمر از داروهای سرکوب‌گر سیستم ایمنی بدن است تا فولیکول‌های کاشته شده از بین نروند. با توجه به این توضیحات، جراحی کاشت مو از دیگران، عملی بسیار خطرناک، پرهزینه و با عوارض بسیار زیاد است که توجیهی برای انجام آن وجود ندارد.

[vc_single_image image=”8637″ img_size=”full” alignment=”center”]

با بهترین مرکز کاشت مو در تهران بیشتر آشنا شوید.

آیا می‌توان جراحی پیوند مو از دیگران را بین دوقلوها انجام داد؟

عمل کاشت مو در بین دوقلوهایی که همسان هستند (از یک تخمک به وجود آمده‌اند) امکان‌پذیر است. البته با توجه به این که اصلی‌ترین عامل ریزش مو عوامل ژنتیکی و وراثتی می‌باشد، بعید است که تنها یکی از قل‌ها به ریزش مو دچار شوند. در شرایط زندگی برابر، به احتمال بسیار زیاد قل‌ها الگوهای ریزش برابر خواهند داشت. اگرچه ممکن است یکی از دو قل، به علت بیماری، حادثه، جراحی و… قسمتی از موهای خود را از دست بدهد. در این صورت، با توجه به صلاحدید پزشک و انجام آزمایشات تخصصی، ممکن است عمل کاشت مو از دیگران را بتوان برای آن‌ها انجام داد.

توجه داشته باشید غیر از دوقلوهای همسان که احتمال کاشت مو بین آن‌ها وجود دارد، هیچ‌کس حتی اعضای خانواده درجه یک نمی‌توانند اهداکننده فولیکول‌های مو به زیباجو باشند.

کلام آخر

جراحی پیوند مو از دیگران از لحاظ تئوری کاملا امکان‌پذیر است، اما با توجه به عوارض بسیار زیادی که برای زیباجویان به همراه دارد، عملا در هیج کلینیکی در دنیا انجام نمی‌گیرد. پزشکان زیبایی برای درمان زیباجویانی که به ریزش مو شدید و طاسی کامل دچار شده‌اند، از روش‌های دیگر درمانی استفاده می‌کنند. این روش‌ها عمدتا شامل ترکیبی از سه روش کاشت مو FUT، FIT و BHT است. با استفاده از این روش‌های کاشت مو، بیشترین تعداد فولیکول مو از سر و بدن برداشته شده و نتیجه نهایی کاشت نیز بهتر و طبیعی‌تر خواهد بود. اگرچه نباید ناامید بود! علم پزشکی به سرعت در حال پیشرفت است و روش‌های گوناگونی برای درمان طاسی کامل در حال ابداع شدن هستند. کسی چه می‌داند، شاید به زودی روش‌های نوین‌تری را شاهد باشیم.

نوشتهٔ پیشین
کاشت موی طبیعی در افراد سالمند، انواع آن و مراقبت‌ها
نوشتهٔ بعدی
برای کاشت موی افراد مشهور از چه متدهایی استفاده می‌شود؟

2 دیدگاه. ترک جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.

جستجوی مقالات

دکتر آرش نجف بیگی

عضو هیات علمی دانشگاه/فعال انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی/عضو انجمن جراحان پلاستیک آمریکا

آخرین مقالات