کاشت مو به روش FCI

175
قبل و بعد از کاشت مو به روش FCI در کلینیک کاشت مو دکتر نجف بیگی

کاشت مو به روش FCI یکی از روش‌های نوظهور و موثر در بین روش‌هایی است که در حال حاضر وجود دارد و برای درمان شایع‌ترین مشکل یعنی ریزش موی انسان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد؛

این روش، ریزش مو که می‌تواند علل متعددی چون دخالت عوامل ارثی، استرس، داروها، بروز انواع بیماری‌ها، پیری و غیره داشته باشد و گستره آن نیز از حساسیت هورمونی گرفته تا خودایمنی بدن را شامل شود را درمان می‌کند.

تاثیر منفی ریزش مو بر چهره افراد باعث شده است که بسیاری از آنها به دنبال معالجه مانند استفاده از شامپوهای مخصوص، مکمل‌ها و دیگر محصولات ترکیبی باشند و یا به بررسی انواع روش های کاشت موی سر بپردازند؛

کاشت مو به روش FCI که در گروه انواع روش های کاشت موی سر در کنار کاشت مو به روش میکروگرافت و کاشت مو به روش سیفر قرار می‌گیرد، یک روش جایگزین و بر خلاف دارو، دائمی است و می‌تواند روند کاشت مو را بسیار ساده‌تر از قبل نماید؛

این روش، نه تنها مانند روش‌های دیگر به تعداد موهای منطقه اهداکننده محدود نمی‌شود، بلکه این توانایی را دارد که از تعداد کمی موی اهداشونده، موقعیتی برای القاء تعداد زیادی از فولیکول‌های جدید (ذرات ریزی در بدن که وظیفه رشد مو را برعهده دارند) را فراهم کند و نتیجه سریع تری ارائه دهد.

تاریخچه کاشت مو به روش FCI

ایده درمال پاپیلا (DP) که امروزه نیز از آن به عنوان یک روش سلول درمانی برای ترمیم و یا درمان ریزش مو استفاده می‌کنند، ایده جدیدی نیست و تاریخچه آن به دهه ۱۹۶۰ باز می‌گردد؛

آزمایشات آن از پاپیلای پرهای مرغ، مشاهده روند رشد اپیدرمی و تولید فولیکول‌های جدید در پیوند درمال پاپیلا یا پاپیلای پوستی در گوش موش آغاز گردیده است؛

این آزمایشاتی که برای اولین بار قدرت القایی درمال پاپیلا را نشان داد، توسط کوهن و الیور انجام شده‌اند و چهار دهه از آنها می‌گذرد؛ اما تنهاترین و مهمترین مانعی که باعث عدم پیشرفت این روش شد، ناتوانی در گسترش سلول‌های درمال پاپیلای القاکننده مو در سیستم‌های کشت بود که البته با پیشرف علم، پیشرفت این روش نیز سیر صعودی داشت.

نمونه‌ آزمایشات ذکرشده در فوق، بخشی از تحقیقات گسترده‌ای است که بیش از چهل سال به طول انجامید؛ اگرچه بسیاری از این آزمایشات با استفاده از فولیکول‌های جوندگان انجام شده است اما بسیاری از آنها با استفاده از بافت انسان تکرار گشته‌اند.

روش های دیگری نیز برای درمان ریزش مو وجود دارند که این روزها طرفداران بسیاری دارند .برای اطلاعات بیشتر  می‌توانید مقالات درمان ریزش مو با مزوتراپی و درمان ریزش مو با PRP را مطالعه فرمایید.

تاثیرات کاشت مو

آشنایی با کاشت مو به روش دائمی FCI

کاشت مو به روش FCI یا کاشت سلول فولیکولی، یک نوع روش سلول درمانی نسبتاً کم تهاجمی برای ریزش مو و عملی سرپایی است که طی آن سلول‌های پاپیلای پوستی از چند فولیکول گرفته می‌شوند و در کشت گسترش می‌یابند؛ سپس در پوست کاشته می‌شوند تا باعث ایجاد فولیکول‌های جدید گردند؛

به بیان ساده‌تر، سلول‌های فولیکول موی سالم از بیمار استخراج شده و چندین نسخه از آنها در شرایط آزمایشگاهی تکثیر می‌شود؛ سپس آنها را دوباره در پوست سری که دچار کم‌پشتی و یا مشکل ژنتیکی طاسی است، یعنی جایی که رشد طبیعی خود را از سر می‌گیرند، قرار می‌دهند؛ بدین صورت، کار تزریق صورت می‌گیرد؛

اساس این روش که از انواع متداول روش‌های کاشت موی سر است، یک خاصیت منحصر به فرد در بین سلول‌هاست که در ادامه به صورت واضح‌تر با آن آشنا خواهید شد.

درمال پاپیلا یا پاپیلای پوستی که تولید فولیکول مو را مدیریت می‌کند، از گروهی از سلول‌های فعال فیبروبلاست (سلول‌های اصلی تشکیل‌دهنده بخش میانی پوست که وظیفه تولید کلاژن پوست را برعهده دارند) تشکیل شده‌ است که به علت داشتن خاصیت القایی در بین سلول‌های پستانداران بالغ، منحصر به فرد تلقی می‌شود؛ این سلول‌ها، این خاصیت خاص که اساس یک سلول درمانی است را در طی فرآیند مورفوژنز (فرآیند زیستی که طی آن چهره جاندار پدیدار می‌گردد) بدست می‌آورند و آن را در طول زندگی بزرگسالی و بلوغ فرد حفظ می‌کنند.

روش FCI برای کاشت مو چگونه کار می کند

انواع روش کاشت مو کدامند؟

 • FUT
 • FIT
 • BHT
 • SUT
 • FCI

قدم اول برای انجام تمام روش‌های کاشت مو این است که جلسات مشاوره با بیمار ترتیب داده شود تا هم بیمار از توضیحات پزشک بهره‌مند گردد، هم پزشک از انتظارات بیمار آگاهی حاصل کند.

چرخه عمر فولیکول

در طول عمر انسان، تمام فولیکول‌ها ده تا بیست بار از مراحل چرخه آناژنز، کاتاژنز و تلوژنز عبور می‌کنند؛ در هر زمان از این چرخه، حدود یک درصد از فولیکول‌ها در مرحله کاتاژنیک (تخریب)، حدود پانزده درصد در مرحله telogenic (استراحت) و هشتاد و چهار درصد در فاز آناژنیک (رشد) هستند؛ در این روش که یکی از روش های اصلی استخراج فولیکول‌های مو با هدف پیوند مو است، مو باید قبل از مرحله استخراج، از نظر ساختار بیوشیمیایی ارزیابی شود تا مرحله چرخه آن مشخص گردد.

انواع فولیکول های مو

مزایای کاشتن مو با FCI

کاشت مو به روش FCI مزایای بسیاری را برای افراد متقاضی این روش خواهد داشت که در ادامه به تعدادی از مهم‌ترین آنها اشاره خواهیم داشت.

 • این روش ظاهر بهتر و زیبایی را به بیمار ارائه می‌دهد؛ زیرا متقاضی می‌تواند به تراکم بالایی از مو برسد.
 • در روش FCI پزشک معالج نیازی ندارد تا از بانک موی اهداکننده فرد گرافت‌های مناسب و مورد نیاز را برداشت کند.
 • در کاشت مو با این روش، نهایتاً به صد الی هزار فولیکول برای استخراج نیاز خواهد بود و با این تعداد به راحتی پیوند مو برای افرادی که شرایط کافی برای استفاده از سایر روش‌ها را نداشته‌اند، انجام خواهد شد.
 • در این روش از کاشت مو می‌توان مدل و جهت خواب مو را تغییر داد.
 • در این روش از کاشت مو، موهای جدید مانند بقیه موهای شخص، به طور طبیعی رشد و ریزش خواهند داشت.
 • شخص در این روش می‌تواند موهای خود را درست مانند موهای طبیعی بشوید و شانه بزند.

یکی دیگر از روش های کاشت مو کاشت مو به روش سلول های بنیادی است.این مقاله را از دست ندهید.

• در این روش از کاشت مو، نازکی و رنگدانه‌های مو حائز اهمیت نیستند؛ زیرا در این روش می‌توان تغییراتی را در قطر مو ایجاد کرد.
• از دیگر مزایای این روش از کاشت مو می‌توان به غیرتهاجمی، بدون درد و خونریزی بودن آن اشاره کرد.
• اندک بودن حجم فولیکول‌های برداشته شده از مو باعث شده است این امر نه تنها به صرف زمان کمتری برای بیرون آوردن مو نیاز باشد بلکه بیمار دوران نقاهت بسیار اندکی را تجربه کند.
• به سبب اینکه در این روش فولیکول‌های مو تقویت می‌شوند، کیفیت و میزان رشد موها افزایش می‌یابد؛ به بیان ساده‌تر، عناصر و مواد مغذی به این سلول‌ها که نقش سلول‌های بنیادی را ایفا می‌کنند، داده می‌شود تا آنها رشد بهتر و سریع‌تری داشته باشند.
• کاشت مو به روش FCI، در یک جلسه یا در صورت نیاز در تعداد جلسات بسیار اندک انجام می‌گردد و بیمار تقریباً بلافاصله پس از اتمام آن، می‌تواند به راحتی به برنامه عادی خود بازگردد و فعالیت‌های روزمره خویش را آغاز ‌کند.

قبل و بعد کاشت مو مردان

معایب کاشت مو به روش FCI

این روش که از طریق کاشت فولیکول‌های موی تکثیرشده در آزمایشگاه انجام می‌گیرد، معایبی را نیز به همراه دارد که به شرح ذیل است:
• هزینه کاشت مو به روش FCI که یکی از انواع روش های کاشت موی سر محسوب می‌شود، نسبت به سایر روش‌های کاشت مو بیشتر است، به همین علت بسیاری از افراد قادر به استفاده از این روش نیستند.
• در این روش کاشت مو، به علت منحصر بودن سیستم بافتی هر فرد، نمی‌توان برای رفع طاسی فرد مورد نظر از بانک موی فرد دیگری استفاده کرد.
• امکان اندک بودن کیفیت موهای کاشته شده وجود دارد.
• احتمال دارد تراکم موهای کاشته شده به صورت یکدست نباشد.

 

چه افرادی کاندیدای مناسبی برای کاشتن مو به روش دائمی FCI هستند؟

افرادی که در پشت سر خود از بانک موی مناسبی برخوردار نیستند و روش‌های دیگر کاشت مو برای آنها کارساز نبوده است، می‌توانند کاندیدای مناسبی برای کاشت مو به روش FCI باشند.

 

اقدامات احتیاطی لازم برای انجام  روش FCI

• بیمار باید برای جلوگیری از عفونت جوانب احتیاط را رعایت کند.
• باند توصیه شده توسط پزشک معالج خویش را تا دو روز بپوشد.
• بیمار باید حداقل تا دو روز درد ناشی از عمل جراحی را به وسیله آنتی بیوتیک‌ها و داروهای ضدالتهابی تجویزشده توسط پزشک کنترل کند.
• بیمار نباید بلافاصله پس از اتمام کاشت مو استحمام کند.
• او نباید موادی چون ژل و یا شامپو به سر خود بزند.
• از دستکاری سر و موهای خود خودداری کند.
• در معرض مستقیم تابش خورشید قرار نگیرد.
• از کلاه گذاشتن بر روی سر خود خودداری کند.
• پزشک ممکن است برای حفظ و سلامتی موهای کاشته‌شده، به بیمار شامپو و محصولات مراقبت از مو را توصیه کند که بیمار وظیفه دارد استفاده از آنها را جدی بگیرد.

هزینه کاشت مو به روش FCI

برخی از عوامل مانند محل انجام کاشت مو، تجربه و مهارت پزشک و پیگیری‌های پس از آن می‌تواند در هزینه تأثیر گذار باشد؛ اما در حالت کلی، هزینه هر پیوند می‌تواند متداول‌ترین روش برای محاسبه هزینه کاشت مو به شمار بیاید البته در این روش هزینه آزمایشگاه نیز به مابقی هزینه‌ها افزوده می‌شود.
اگرچه این روش ممکن است در مقایسه با روش‌های دیگر کاشت مو هزینه بالاتری داشته باشد، اما شاید به علت نتیجه مثبت آن و مزایایی که دارد، بتوان از هزینه ها چشم‌‍پوشی کرد.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
8 نظرات
 1. بهنام می گوید

  با سلام بهترین سن برای کاشت مو به روش fci چه زمانی است؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   بهترین سن برای کاشت مو معمولا ۳۰ تا ۴۰ سال است ولی این سن در افراد مختلف ممکن است اندکی متفاوت باشد. روش FCI هنوز کاربردی نشده.

 2. مهراد می گوید

  سلام کاشت مو به روش fci در حال حاضر در کلینیک دکتر نجف بیگی انجام میشه؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   تمامی روش های به روز کاشت مو در این کلینیک انجام می شود. ولی روش FCI هنوز در ایران رایج نشده.

 3. ناشناس می گوید

  باسلام روش fci چقدر هزینه دارد ایا ریزش ندارد

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   درحال حاضر این روش قابل انجام نمی باشد.برای راهنمایی در مورد این روش و اطلاع از هزینه ها با شماره ۰۹۱۲۰۱۲۴۶۷۷ تماس بگیرید.

 4. سعید می گوید

  ممنون از شما آقای دکتر مطلب کامل و مفیدی بود

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   خوشحالیم که راضی هستین از مجله پزشکیمون

سوال خود را بپرسید. مشاوران ما آماده پاسخگویی به شما هستند

سوال خود را از مشاوران ما بپرسید