صفر تا صد کاشت موی سر

135

مراحل کاشت مو شامل چند اقدام اساسی است مانند مشخص کردن الگوی ریزش موی سر، تعیین بانک مو، تعیین بهترین روش کاشت مو، مراقبت‌های قبل و بعد از کاشت مو که در تمام مراحل کاشت مو، نظارت دقیق پزشک متخصص، رعایت موارد بهداشتی، انجام اقدامات مراقبتی لازم و توجه به توصیه‌های پزشک، بسیار ضروری است.

در این مقاله، تمامی مراحل کاشت مو از دلایل ریزش مو و مشاوره قبل از کاشت تا تمامی اقدامات بعد از کاشت به طور مختصر شرح داده شده است.

مراحل کاشت مو

دلایل ریزش مو در آقایان و خانم‌ها ممکن است کمی متفاوت باشد و الگوی ریزش موی یکسانی نخواهند داشت. همچنین در میان آقایان نیز با اینکه الگوهای ریزش مو شبیه به هم است اما در برخی افراد ممکن است ریزش مو پیشرفته باشد و در برخی دیگر، در مراحل ابتدایی، ریزش متوقف شود.

یکی از مهمترین نکات در مراحل کاشت مو، پایان دوره ریزش مو در آقایان است. تا زمانی که ریزش مو در آقایان کامل نشود، نباید برای انجام عمل کاشت مو اقدام کرد. در غیر این صورت ممکن است تمامی نتایج کاشت مو از دست برود و عمل، بی‌نتیجه شود. به همین دلیل بهتر است نخست بدانید که دلیل ریزش مو چیست. سپس متوجه خواهید شد که عمل کاشت مو چطور این مشکل را حل خواهد کرد.    

دلیل ریزش مو

چرخه ریزش مو در تمامی انسان‌ها و تمامی موهای بدن وجود دارد که امری پیچیده است. این الگو تحت تاثیر عوامل مختلفی از جمله جنسیت، ژنتیک و تغییرات هورمونی می‌باشد. ریزش موی سر و طاسی آقایان که به دلایل ژنتیکی یا هورمونی اتفاق می‌افتد، معوملا دارای الگوی مشخص و شبیه به هم است. این الگوی ریزش مو در بازه سنی ۲۰ تا ۳۰ سال کامل خواهد شد.

تغییرات کاشت موی سر

موهای بدن و سر، درون یک اندام کوچک به نام فولیکول رشد می‌کند. فولیکول یک ارگان بسیار کوچک است که مانند یک گلدان، ریشه و پیاز مو را در خود رشد می‌دهد و نگهداری می‌کند. فولیکول‌های موی سر در یک بازه ۳ تا ۵ ساله، موهای سر را نگهداری می‌کنند و در این مدت، موی سر مرتب رشد می‌کند. سپس فولیکول به دوران استراحت چند ماهه می‌رود و موی سر می‌ریزد.

پس از پایان دوره استراحت، دوباره یک تار موی جدید در فولیکول شکل می‌گیرد و رشد می‌کند. این چرخه رشد و ریزش مو دوباره تکرار می‌شود. ممکن است هر فولیکول مو بتواند تا ۲۰ بار این کار را تکرار کند. ممکن است به دو دلیل، این چرخه از حالت نرمال خارج شود و موی سر از دست برود:

افزایش سرعت چرخه رشد مو

گاهی به دلایل مختلف، رشد موها به جای دوره بلند مدت ۵ ساله، در یک دوره کوتاه‌تر انجام می‌شود. به همین دلیل برای مثال ۲۰ بار تولید مو در فولیکول موی سر، به جای اینکه طی ۸۰ سال انجام شود، ظرف ۲۰ یا ۳۰ سال انجام می‌شود. در این خالت فولیکول‌های موی سر دیگر سلول بنیادی برای رشد موی جدید ندارند. در نتیجه سر طاس می‌شود.

توقف رشد مو

در بعضی مواقع نیز برخی فولیکول‌های موی سر به هورمون‌ها و عوامل ژنتیکی حساس هستند و در یک سن مشخص، برای مثال پس از رسیدن به دوران بلوغ، کم کم غیر فعال می‌شوند و از دوره استراحت (تلوژن) به دوره رشد مجدد (آناژن اولیه) نمی‌روند. در چنین شرایطی نیز فرد طاس می‌شود.

راه درمان کم مویی یا طاسی سر

در هر کدام از شرایط گفته شده، می‌توان از بخشی از سر یا بدن که فولیکول‌ها چرخه طبیعی رشد مو را طی می‌کنند، تعدادی گرافت (شامل یک یا دو فولیکول) جدا کرد و در بخش‌ها بدون موی سر کاشت. به این ترتیب فولیکول‌های جابه‌جا شده و پیوند خرده، در باقی عمر فرد، چرخه رشد طبیعی مو را طی خواهند کرد و فرد تا پایان عمر روی سرش موی طبیعی خواهد داشت. مراحل کاشت مو در ادامه آمده است.

سن مناسب برای کاشت مو

برای اینکه بدانیم چه زمانی برای کاشت مو مناسب است ابتدا باید چرخه رشد مو و الگوی ریزش مو مشخص شود. باید بدانیم که آیا ریزش موی ما کامل شده است یا خیر. متخصصان معمولا سن زیر ۳۰ سال را برای کاشت مو مناسب نمی‌دانند، چون معتقدند که چرخه ریزش مو کامل نشده است. حال اگه قبل از ۳۰ سالگی کاشت مو انجام شود ممکن است با مشکلات زیر مواجه شویم:

متداول ترین منطقه اهدا کننده در کاشت مو ناحیه پشت سر می‌باشد. گرافت‌های مو که معمولا شامل ۲ تا ۳ تار مو هستند از پشت سر برداشته می‌شوند تا در جلوی سر کاشته شوند. در برخی از الگوی ریزش موها ممکن است که ناحیه پشت سر هم مستعد ریزش باشد. با توجه اینکه اگر چرخه ریزش مو کامل نشده باشد، ممکن است موهای کاشته شده قبل از پایان چرخه ریزش مو مستعد ریزش باشند. در نتیحه بعد از کاشت، این موها دچار ریزش می‌شوند و نتیجه مطلوبی از مراحل کاشت مو حاصل نمی‌شود.

در برخی از افراد هم ممکن است ریزش مو به حدی باشد که ناحیه پشت سر هم درگیر ریزش مو شود. در چنین مواردی اگر قبلا از پشت سر مویی برای کاشت برداشته شده باشد، با دو مشکل مواجه می‌شویم: نخست اینکه جای گرافت‌های برداشته شده از پوست سر مشخص می‌شود و دوم اینکه با برداشتن مو از پشت سر به کم حجم شدن موی پشت سر دامن زده شده است که این عازضه ظاهر جالبی نخواهد داشت.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره سن مناسب کاشت مو مقاله بهترین سن برای کاشت مو را از دست ندهید.

بانک موی مناسب

در مراحل کاشت مو، انتخاب بانک مو بسیار مهم است. ناحیه‌ای از سر یا بدن که فولیکول‌های مو از آن‌ها خارج و در نواحی کم پشت یا بدون مو کاشته می‌شود را بانک مو می‌گویند. انتخاب بانک موی مناسب تاثیر بسزایی در ماندگاری و نتیجه‌بخش بودن عمل کاشت مو دارد. به بیان دقیق‌تر موهای این ناحیه باید با دوام‌تر و همچنین فولیکول‌های بانک مو نباید به هورمون‌هایی که موجب ریزش مو می‌شوند حساس باشند، تا عمل کاشت مو بهترین نتیجه ممکن را داشته باشد.

معمولا بانک مو شامل نواحی پشت سر، بغل سر و بالای گوش، ریش در آقایان و همچنین موهای سینه است. نکته دارای اهمیت در انتخاب بانک موی مناسب این است که الگوی ریزش مو در افراد باید پایان یافته باشد. این امر معمولا در سنین ۲۵ تا ۳۰ سالگی اتفاق می‌افتد.

اگر شماهم به دنبال بانک موی مناسب هستید مقاله بانک مو چیست؟روش های مختلف برداشت مو را مطالعه کنید.

روش ‌های کاشت مو

روش‌های مختلفی برای کاشت مو وجود دارد که در ادامه بحث به آن اشاره می‌کنیم. تشخیص اینکه کدام روش برای چه کسی مناسب است، به معاینه جراح، انجام برخی آزمایش‌ها و شرایط فرد بستگی دارد. پس بهتر است اجازه دهید خود جراح فوق تخصص پلاستیک و زیبایی مشخص کند که کدام روش برای شما بهتر است. در ادامه بررسی مراحل کاشت مو، به برخی از مهمترین روش‌های کاشت مو اشاره می‌کنیم:

نمونه قبل و بعد از کاشت مو

روش FUT یا روش کاشت مو نواری

متداول ترین روش کاشت موی سر در دنیا کاشت مو به روش FUT می‌باشد. در این روش یک باریکه از پوست سر به همراه فولیکول‌های مو از بانک مو جدا می‌شود. محل مورد نظر بخیه زده می‌شود که به جا ماندن جای بخیه مهمترین ایراد وارد شده به این روش می‌باشد. سپس فولیکول‌های مو به دقت جدا شده و در ناحیه کم موی سر، کاشته می‌شوند.

روش FIT کاشت مو

در کاشت مو به روش FIT گرافت‌هایی از مو که شامل یک یا چند عدد فولیکول مو هستند از ناحیه مشخصی از بانک مو برداشته می‌شود و در ناحیه مورد نظر برای کاشت مو، پیوند زده می‌شود. این روش کاشت مو نسبت به روش قبلی نیاز به زمان بیشتری دارد. با این حال مزیت آن نسبت به روش قبلی این است که نیاز به جراحی ندارد.

روش SUT کاشت مو

جدیدترین روش کاشت مو کاشت مو به روش SUT می‌باشد. این روش که به کمک دستگاه لیزر انجام می‌شود دارای دقت بالایی نسبت به دیگر روش‌های کاشت مو می‌باشد. این روش کاشت مو در ۲ یا ۳ جلسه منجر به کاشته شدن ۱۴ هزار تار مو می‌شود. دقت بالا در برداشتن گرافت‌ها و کاشت تمام فولیکول‌ها از مهمترین مزایای این روش نسبت به روش‌های قبلی کاشت مو می‌باشد.

تشخیص بهترین روش کاشت مو

مراقبت‌های قبل از کاشت مو:

مراقبت‌های قبل از کاشت نیز در مارحل کاشت مو بسیار مهم است. نباید فکر کنید که چون موها در سر شما کاشته شده، دیگر کار تمام شده است. فرایند حساس پیوند خوردن موها و حفظ نتایج عمل باید توسط خود شما رعایت و کنترل شود. از دو هفته قبل از عمل کاشت مو مراقبت‌های لازم باید انجام شود.

۱- دو هفته قبل از کاشت مو از مصرف سیگار و الکل به شدت خودداری شود.

۲- مصرف این داروها دو هفته قبل از عمل کاشت مو باید تحت نظر پزشک باشد:

– داروهایی مانند داروهای ضد انعقاد خون (آسپرین، وارفارین، هپارین و …)

– داروهای درمان ریزش مو مانند ماینوکسدیل

– داروهای خواب آور مانند آلپلازولام

– داروهای ضد التهاب مانند آکسار (آکسدرین)، مفنامیک اسید و …

۳. یک هفته قبل از عمل کاشت مو از انجام فعالیت‌های سنگین که موجب تعریق بدن می‌شود خودداری کنید.

۴. از رنگ مو استفاده نکنید، یک هفته قبل از کاشت مو روزانه موهای خود را شست‌وشو دهید.

۵. سه روز قبل از کاشت مو، خواب کافی و راحت داشته باشید. از استرس دوری کنید و پرهیزهای غذایی و دارویی را طبق نظر پزشک خود مراعات نمایید.

۶. شب قبل از کاشت مو، شام شامل مواد قندی، پروتین و کربوهیدارت دار مصرف کنید. قبل از خواب حمام کنید و سر و موهای خود را شست‌وشو دهید.

۷. هنگام مراجعه، از لباس‌های دکمه دار برای پوشش استفاده کنید و از پوشیدن تیشرت و بلوز خودداری نمایید.

۸. صبح روز عمل دوش بگیرید. صبحانه شامل مواد قندی و کربوهیدارت میل نمایید. از سوی دیگر از خوردن کافئین که موجب افزایش اضطراب و تپش قلب خواهد شد خودداری کنید. از عطر و ادکلن استفاده نکنید.

ریزش مو بعد از کاشت

شوک ریزش مو بعد از کاشت

یک شوک ریزش مو که شامل از دست دادن ۶۰ تا ۹۰ درصد از موهای کاشته شده است، درماه نخست پس از عمل کاشت مو اتفاق می‌افتد. البته این ریزش شامل ساقه مو می‌شود و آسیبی به ریشه مو وارد نمی‌شود. دلیل اصلی این موضوع این است که موهای کاشته شده هنگام جابجایی گرافت‌های مو دچار آسیب ضمنی خواهند شد.

یک روز بعد از عمل کاشت مو، موهای کاشته شده تا ۳ هفته بعد رشد می‌کنند. از هفته اول بعد از عمل کاشت مو ریزش موی کاشته شده از ساقه مو شروع می‌شود. این موضوع جای نگرانی ندارد زیرا فولیکول‌های مو که ریشه و پیاز مو را در خود جای داده‌اند، در زیر پوست باقی می‌ماند. واقع این فولیکول‌ها درون پوست سر محکم می‌شوند اما ساقه موهای قدیمی می‌ریزد.

پس از این ریزش مقطعی، فولیکول‌های مو کمی زمان نیاز دارند تا فرایند شکل‌گیری و رشد مو را انجام دهند. همیشه سطح مقطع هر تار مو شبیه فولیکولی خواهد بود که درون آن شکل گرفته و رشد کرده است. به همین دلیل برخی افراد با دیدن بخش پایینی مو که به شکل یک کیسه یا قطره اشک است، فکر می‌کنند که تار مو همراه با فولیکول مو از پوست سر خارج شده.

این در حالی است که ۴ تا ۵ روز پس از عمل، فولیکول مو درون پوست سر توسط بافت پوست و رگ‌های آن احاطه می‌شود و در جای خود محکم خواهد شد. پس نگران از دست دادن فولیکول‌ها موی خود نباشید. 

مراقبت‌های بعد از کاشت مو

آخرین بخش از مراحل کاشت مو، مراقبت‌های بعد از روز عمل است که تا چند ماه باید رعایت شوند.

۱- بعد از عمل کاشت مو از رانندگی خودداری نمایید.

۲- درد، ورم و قرمزی در پوست سر بعد از عمل کاشت مو کاملا طبیعی است. برای کاهش ورم روی پوست سر خود کمپرس یخ بگذارید. این کار را هر یک ساعت یک بار به مدت ده دقیقه انجام دهید. کمپرس یخ را بیشتر از یک دقیقه روی پیشانی خود قرار ندهید.

۳- خارش پوس سر بعد از عمل کاشت مو امری طبیعی است. با این حال از خاراندان پوست سر خود به شدت بپرهیزید.

۴- استراحت کافی به مدت یک تا دو روز بعد از عمل کاشت مو امری ضروری است. در مدت استراحت همواره به پشت دراز بکشید و هنگام خوابیدن سر شما باید کمی از بدن بالاتر باشد.

۵- رژیم غذایی مناسب تاثیر بسزایی در پیوند بهتر گرافت‌های کاشت شده خواهد داشت. سعی کنید رژیم غذایی شامل میوه و سبزی تازه، فیبروگوشت ماهی و … داشته باشید. ویتامین C، زینک یا روی و همچنین میوه‌هایی مانند پرتغال، آناناس و کیوی، به بهبود سریع‌تر شما کمک خواهد کرد. در این میان ممکن است پزشک شما مکمل‌های غذایی مانند قرص زینک را تجویز کند که باید مرتب مصرف نمایید.   

۶- مصرف یک مسکن معمولی به همراه انتی بیوتیک از داروهای مورد استفاده بعد از عمل کاشت مو می‌باشد. مصرف آنتی بیوتیک بعد از عمل کاشت مو به جهت جلوگیری از عفونت را باید کاملا جدی بگیرید.

۷- تا دو هفته بعد از عمل کاشت مو از انجام فعالیت‌های سنگین که موجب تعریق بدن می‌شود خودداری کنید. پزشکان توصیه می‌کنند با کمک پیاده‌روی آهسته به مدت نیم ساعت تا یک ساعت در روز، گردش خون خود را به حالت مناسب نگهدارید و به فرایند بهبود سر خود کمک کنید.

۸- یک تا دو ماه از سشوار یا شانه کردن موهای خود خودداری کنید (چه ناحیه اهدا کننده و چه ناحیه کاشته شده). فر کردن، صاف کردن، اتو کردن و هر عمل زیبایی روی موها ممنوع است. پس از یک ماه تنها می‌توانید موهای خود را در یک جهت شانه کنید. همچنین تا دو ماه پس از کاشت مو از رنگ مو یا دکلره استفاده نکنید.

۹-  تا یک ماه بعد از عمل کاشت مو از مصرف دخانیات بپرهیزید. مصرف نیکوتین موجب سیاه شدن جای پیوند روی پوست سر، به خطر افتادن فرایند ترمیم پوست سر و در نهایت کاهش موفقیت عمل کاشت مو یا ایجاد عفونت در پوست سر خواهد شد.

۱۰- تا دو هفته پس از کاشت مو مصرف نوشیدنی های الکلی ممنوع است زیرا مصرف الکل با برهم زدن جریان خون در زیر پوست سر باعث کاش اثر داروهای تجویز شده می‌شود.

۱۱- بعد از باز شدن پانسمان سر برای جلوگیری از بروز عفونت هر چند ساعت یک بار سرم شست و شوی آب-نمک را روی سر خود اسپری کنید. همچنین باید دو مرتبه در روز با یک اسفنج آغشته به شامپوی مخصوص کاشت مو به ارامی به روی سر خود ضربه بزنید

۱۲- از هفته سوم یک بار در روز سر خود را به آرامی شستشو دهید و تا یک ماه باید از شامپوی مخصوص تجویز شده استفاده کنید. پس از پایان شستشو از حوله یا سشوار برای خشک کردن موهای خود استفاده نکنید و اجازه دهید موهای شما به ارامی خشک شوند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
6 نظرات
 1. مجتبی می گوید

  با سلام
  من ۲۶ ساله هستم و ریزش مو ارثی دارم و قصد کاشت مو دارم.بنظر شما کاشت مو به روش bht مناسبتره برای من یا کاشت مو به روش SUT

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   بسته به سن و نواحی که دچار تاسی شده روش های مختلفی برای کاشت مو وجود دارد . و تا معاینه نشوید نمی توان دقیق گفت چه روشی برای شما مناسب است.

 2. رضا پورمحمدی می گوید

  با سلام جناب دکتر لطف می کنید بفرمایید من جلوی سرم کامل خالی شده چه روشی برای کشات مو بهتره برام ؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   روش های مختلفی برای کاشت مو وجود دارد . و تا معاینه نشوید نمی توان دقیق گفت چه روشی برای شما مناسب است.

 3. محمدرضا می گوید

  با سلام و خسته نباشید خدمت شما، آیا برای فردی که هپاتیت ب غیر فعال دارد عمل کاشت مو انجام می شود؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   بله انجام می شود. فقط باید تائیدیه از متخصص عفونی دریافت کنید.

سوال خود را بپرسید. مشاوران ما آماده پاسخگویی به شما هستند

سوال خود را از مشاوران ما بپرسید