بهترین زمان استفاده از کلاه بعد از کاشت مو

 1. خانه
 2. کاشت مو
 3. بهترین زمان استفاده از کلاه بعد از کاشت مو

بهترین زمان استفاده از کلاه بعد از کاشت مو

یکی از سوالات مهم بسیاری از افراد که  قصد کاشت موی طبیعی دارند یا اینکه کاشت مو انجام داده‌اند، این است که آیا می‌توان بعد از فرآیند کاشت طبیعی مو، از کلاه استفاده کرد؟ معمولاً در هفته‌های اول بعد از انجام کاشت مو، ظاهر سر به دلیل وجود زخم‌های جزئی، ممکن است غیر طبیعی به نظر برسد. بسیاری از افراد تمایلی ندارند که اطرافیان، آنها را با این ظاهر ببیند. به همین دلیل سعی می‌کنند با استفاده از کلاه، زخم‌های موجود روی سر را مخفی کنند.

 استفاده از کلاه بعد از فرآیند کاشت مو امکان پذیر است، ولی باید شرایط آن کاملاً رعایت شود تا آسیبی به فولیکول‌های مو وارد نشود. بنا براین توصیه می‌کنیم، حتما قبل از استفاده از کلاه، حتما با پزشک خود صحبت کرده و طبق نظر پزشک متخصص، از کلاه استفاده کنید. در ادامه این مقاله قصد داریم به طور کامل در رابطه با زمان و نحوه گذاشتن کلاه بعد از کاشت مو، نکاتی را بیان کنیم. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم حتما این مقاله را تا پایان مطالعه کنید.

در این مقاله با مطالب زیر آشنا میشوید:

پس تا پایان همراه ما باشید!

[vc_single_image image=”8323″ img_size=”full” alignment=”center”]

دلایل کامل استفاده از کلاه مناسب بعد از کاشت مو

پس از جراحی زیبایی کاشت مو توسط یک پزشک جراح فوق تخصص پلاستیک و زیبایی، پوست سر و محل احیای مو حساس شده و نیازمند مراقبت‌های مخصوص به خود است. شما قطعا نمی‌خواهید بعد از هزینه و وقتی که برای انجام این عمل زیبایی گذاشته‌اید، به راحتی از کنار آن بگذرید. یکی از راه‌های مراقبت از پوست سر کاشته شده، استفاده از کلاه است.

در روزهای نخست پس از جراحی، شستشوی مو یا ممکن نیست و یا تحت شرایط خاصی انجام می‌شود. لذا بهتر است از هر عاملی که موجب کثیفی و چرب شدن سرتان می‌شود دوری کنید.  بنابراین یکی از راه‌های حفاظت از پوست سر در برابر آلودگی‌ها و تمیز نگه داشتن آن، استفاده از کلاه است.

همه کسانی که تصمیم به کاشت مو در قسمت خالی و طاس سرشان گرفته‌اند، نگران ظاهر خود در روزهای ابتدایی کاشت هستند. انجام هر جراحی زیبایی و تغییری در ابتدا کمی دشوار است. در دو هفته اول پوست سر متورم و قرمز بوده و جای زخم نمایان است. یکی از دلایلی که باعث می‌شود  عموم متقاضیان زیبایی تمایل به استفاده از کلاه بعد از عمل داشته باشند، این موضوع است.

دلایل مختلف دیگری نیز  برای استفاده از کلاه وجود دارد. اما اصلی‌ترین و مهم‌ترین دلیل آن، محافظت از پوست سر و ریشه موهای تازه کاشته شده پس از عمل جراحی زیبایی پیوند مو و جلوگیری از خطر ابتلا به عفونت ناشی از آلودگی است.

پیرو همین دلیل مهم، شما از کلاه استفاده می‌کنید تا از پوست سر خود در برابر اشعه نور خورشید، گرد و غبار، آلودگی‌ها و آلاینده ها، باد و باران و جلوگیری از برخورد جسم خارجی به سرتان محافظت کنید. به علاوه مانع از تحریک ناحیه درمان شده‌اید و روند بهبودی در ناحیه گیرنده مو را تسریع می‌بخشید.

[vc_single_image image=”8322″ img_size=”full” alignment=”center”]

محافظت در برابر آفتاب و باد و باران

 • محافظت از پیوندهای جدید مو و پوست سر در برابر آفتاب

اگر به تازگی پیوند فولیکول مو انجام داده‌اید. اگر پوست سر شما در اثر پیوند مو حساس و دردناک شده است. اگر دچار قرمزی و تورم پس از جراحی زیبایی قرار گرفته‌اید. اگر در شهری زندگی می‌کنید که آب و هوای گرم و آفتابی دارد. اگر مطمئن نیستید که بتوانید از خود در برابر اشعه خورشید محافظت کنید. اگر به واسطه کارتان مجبور هستید ساعاتی را بیرون از خانه و در فضای باز، بگذرانید.

قطعا نمی‌خواهید با آفتاب سوختگی و تعریق، پوستتان را تحریک کنید. آفتاب سوختگی سبب خشکی و دردناک شدن پوست و در نتیجه خارش و ریزش موهای تازه کاشته شده می‌شود. تعریق نیز خطر ابتلا به عفونت را در شما افزایش می‌دهد. به همین دلیل لازم از برای محافظت از سر خود در برابر آفتاب، طبق توصیه جراح فوق تخصص پوست و زیبایی خود از کلاه استفاده کنید.

 • محافظت در برابر باران و باد

در حالت کلی باران و باد نمی‌تواند به اندازه قرار گرفتن در برابر اشعه مستقیم خورشید، آفتاب سوختگی و تعریق سلامت موهای تازه پیوند شده شما را به خطر بی‌اندازد. اما هرگونه عامل خارجی که باعث تحریک پوست شود، مانند وزش باد و باران شدید، روند بهبودی شما را مختل خواهد کرد.

خیس شدن و قرار گرفتن طولانی مدت باد و باران، می‌تواند سبب جابجایی فولیکول‌های مو شود. در روزهای ابتدایی ریشه موها به شدت سست و نا استوار هستند. بنابراین اگر مجبور به خروج از خانه در 10 روز ابتدایی پس از کاشت شده‌اید. بهتر است تا محکم شدن مو روی سرتان، با کلاه و چتر از خود در برابر هوای باد و بارانی محافظت کنید.

 • محافظت در برابر آلودگی آلاینده‌های هوا و گرد و غبار

همانطور که اشاره شد پوست سری که به تازگی در آن مو پیوند شده است، بسیار حساس است. بهتر است تا حد امکان از آن در برابر آلودگی‌های موجود در هوا و گرد و غبار محافظت کنید. بسیار حائز اهمیت است که در تمامی مراحل بهبودی به توصیه‌های پزشکتان عمل کنید.

کثیفی، آلودگی آلاینده‌های شیمیایی و گرد و غبار به راحتی می‌توانند به زخم باز در محل اهدا کننده (بانک مو) و گیرنده مو نفوذ کنند. اگرچه حفره‌های کنده شده برای برداشت و کاشت فولیکول مو بسیار میکروسکپی و ریز هستند. اما در روزهای نخست همچنان زخم تازه و باز است و در برابر این آلودگی‌ها بسیار آسیب پذیر هستند.

لذا توصیه می‌شود در روزهای اول بعد از پیوند در برابر این آلودگی‌ها و گرد و غبار قرار نگیرید. اگر به هر دلیل مجبور به ترک منزل شده‌اید برای محافظت هرچه بیشتر، از کلاه راحتی استفاده کنید.

[vc_single_image image=”8321″ img_size=”full” alignment=”center”]

برای کسب اطلاعات درباره سن مناسب کاشت مو مقاله بهترین سن برای کاشت مو را از دست ندهید.

چگونگی کلاه گذاشتن بعد از کاشت مو

چگونگی کلاه گذاشتن بعد از کاشت مو و نکاتی که باید برای استفاده از آن رعایت شود، باید طبق توصیه پزشک باشد. جراحان متخصص پلاستیک و زیبایی پیشنهاد می‌کنند در صورت نامساعد بودن آب و هوا پس از پیوند مو، بعد از قرار گرفتن در محیط بیرون از کلاه استفاده کنید.

نکته اصلی در استفاده از کلاه‌های محافظتی پس از پیوند مو این است که این کلاه نباید خیلی تنگ و کیپ روی سرتان قرار بگیرد. هنگام پوشیدن و در آوردن کلاه بسیار با احتیاط عمل کنید. ریشه موهای جدید سست هستند و فولیکول‌ها در ظریف‌ترین حالت خود هستند. بنابراین اجازه ندهید روی سر کشیده و کنده شوند.

نحوه صحیح قرار دادن کلاه روی سر بعد از کاشت مو:

نکته اول: کلاهی انتخاب کنید که خیلی محکم و سفت روی سرتان قرار نگیرد. اگر از انتخاب کلاه مناسب مطمئن نیستید. می‌توانید در جلسه ملاقات با پزشک برای گرفتن مشورت آن را با خود بیاورید.

نکته دوم: در گذاشتن و برداشتن کلاه روی سر عجله نکنید. به آرامی و با کمک دو دست کلاه را از روی موهایتان جدا کنید. اطمینان حاصل کنید کلاه به فولیکول‌های تازه مو نچسبیده و گیر نکرده باشد.

نکته سوم: برای جلوگیری از بروز هرگونه زخم، عفونت و نفوذ آلودگی در ناحیه درمان، کلاه خود را به خوبی بشویید و استریل نگاه دارید. اگر روی کلاه اثری از خون و مایعات دیگر بود بهتر است از آن کلاه استفاده نکنید. به همین دلیل پیشنهاد می‌شود حتما یک کلاه جایگزین داشته باشید.

تا چه مدت کلاه گذاشتن بعد از کاشت مو توصیه می‌شود؟

زمان دقیق و قطعی نمی‌توان برای استفاده از کلاه در نظر گرفت. این شرایط برای هر متقاضی زیبایی کاشت مو کاملا متفاوت است. در هر بیمار با توجه به وسعت ناحیه ترمیم شده و تعداد فولیکول‌های منتقل شده این زمان متفاوت است. همچنین با توجه به شرایط آب و هوایی محل زندگی بیمار، شرایط کاری و اینکه چه مقدار ممکن است در معرض نور خورشید و باد و باران قرار بگیرد نیز، این زمان تغییر خواهد کرد.

اما به طور کلی اگر همه شرایط مساعد باشد. اگر بیمار سرعت ترمیم زخم بالایی داشته باشد. اگر مراقبت‌های بعد از عمل کاشت به خوبی رعایت شود. آنگاه تنها پس از چند هفته فولیکول‌های مو محکم شده و زخم پیوند می‌خورد. اینگونه دیگر  بیش از این نیازی به استفاده از کلاه نخواهید داشت.

یکی از روش های ترمیم مو ترمیم مو با روش HRT می باشد. پیشنهاد میشود این مقاله را از دست ندهید.

آیا روش‌های دیگری برای پنهان نگه داشتن پوست سر پس از کاشت مو وجود دارد؟

موهای تازه کاشته شده برای استحکام به هوا نیاز دارند. به خاطر داشته باشید در روزهای اول در منزل، موهای خود را با هیچ چیزی نپوشانید. بهترین راه برای حفاظت موها در برابر آلودگی و تابش مستقیم خورشید، انواع کلاه است.

فرقی نمی‌کند چه سبک کلاهی را می‌پسندید. کافی است پوشش انتخابی شما گشاد و سبک باشد. اگر به هر دلیلی شرایط استفاده از کلاه را ندارید. می‌توانید از باندانا و یا شال و روسری سبک استفاده کنید.

دقت کنید جنس پارچه آن‌ها از نخ و سبک باشد. حالت پنبه‌ای و سنگین نداشته باشد به طوری که به موها بچسبد و سبب کنده شدن آن‌‌ها شود. از تمیز بودن و استریل بودن شال یا روسری خود اطمینان حاصل کنید.

در هنگام گذاشتن و برداشتن باندانا، شال یا روسری تمیزتان، به آرامی آن را بلند کنید و روی فولیکول‌های مو تازه کاشته شده سرتان نکشید و ثابت نگه دارید.

روش دیگری که می‌تواند تا حدی از شما در برابر عوامل خارجی مانند آفتاب و باران محافظت کند، استفاده از چتر است. چتر نیز می‌تواند جایگزین معقولی برای کلاه باشد. چتر ویژگی مثبتی به نسبت کلاه و دیگر پوشش‌ها دارد و آن این است که چتر با پوست سر برخورد نخواهد داشت. لذا احتمال آسیب پوست سر با چتر بسیار کم است

[vc_single_image image=”8320″ img_size=”full” alignment=”center”]

اگر شماهم به دنبال بانک موی مناسب هستید مقاله بانک مو چیست؟روش های مختلف برداشت مو را مطالعه کنید.

مراقبت های بعد از کاشت مو

 • علائم و عوارض جراحی ترمیم مو ممکن است تا چند هفته بعد از جراحی با شما همراه باشد. اما با مسکن‌ها تجویز شده توسط جراحتان به راحتی التیام می‌یابد. به منظور جلوگیری از تورم و کبودی بعد از جراحی، توصیه‌های پزشکتان را جدی بگیرید.
 • اگر مجبور به ترک منزل در روزهای آفتابی و آلوده از گرد و غبار شدید، از یک کلاه گشاد و سبک برای پوشاندن سر و محافظت از آن استفاده کنید.
 • در 2 هفته اول در انتخاب لباس دقت کنید. لباس‌هایی با یقه‌های تنگ و یقه اسکی می‌تواند به موی شما آسیب برساند. پس بهتر است لباس‌های راحت و گشاد را انتخاب کنید.
 • پزشکان توصیه می‌کنند که در منزل از کلاه استفاده نکنید تا به محل بخیه اجازه دهید با کمک هوای محیط سریعتر جوش بخورند. همچنین اگر هوای محیط بیرون آلوده و بسیار گرم نیست مانعی برای نپوشیدن کلاه در روزهای ابتدایی وجود ندارد.
 • بهتر است بیش از 5 ساعت از هرگونه پوششی روی سرتان استفاده نکنید.
 • سعی کنید به پشت بخوابید و به محل کاشت و بانک مو خود فشار وارد نکنید.
 • سرتان را روی بالشت نکشید.
 • همواره محل درمان را چرب و تمیز نگاه دارید.
 • مصرف دخانیات و نوشیدنی‌های کافئین‌دار را برای هفته‌های اول به حداقل برسانید. اینگونه روند بهبودی شما سریعتر خواهد بود.
 • ورزش‌های سنگینی که موجب کشش و فشار به پوست سر می‌شود، پرهیز کنید.
 • از عرق کردن پوست سرتان جلوگیری کنید.
 • برای بهبود رشد ریشه‌های مویتان رژیم غذایی سالمی را رعایت کنید.
 • برای تامین رطوبت مو روزانه 5 الی 8 لیوان آب بنوشید.
 • با کمک روغن‌های مخصوص موی خود را چرب نگه دارید.
 • می‌توانید با تجویز پزشک، از انواع ویتامین‌های و مکمل‌های مفید برایی تقویت موهای کاشته شده خود استفاده کنید.
 • بدون تجویز پزشک از انواع مسکن‌های روان کننده خون استفاده نکنید.

سوالات متداول استفاده از کلاه بعد از کاشت مو

[vc_toggle title=”آیا لازم است بعد از جراحی کاشت مو حتما از کلاه استفاده کنیم؟”]در پاسخ به این سوال باید گفت که بهتر است برای محافظت هرچه بیشتر از محل بخیه‌ها و ریشه موهای تازه کاشت شده، از کلاه استفاده کنید.  همانطور که می‌دانید، نور خورشید موجب تعریق و آفتاب سوختگی پوست سر می‌شود. برای جلوگیری از تابش مستقیم نور خورشید بهتر است از کلاه استفاده کنید. همچنین به منظور جلوگیری از عفونت احتمالی، شما باید زخم‌ها را از باد، باران، گرد و غبار و سایر آلاینده‌های هوا حفظ کنید.[/vc_toggle][vc_toggle title=”چه کلاهی برای محافظت از پوست سر و پیوندهای مو مناسب است؟”]کلاهی پس از جراحی کاشت مو برای شما مناسب است که روی سرتان راحت و سبک باشد. به هنگام گذاشتن و برداشتن کلاه مراقب پیوندهای تازه کاشته شده باشید. از کلاه‌هایی با جنس نخی استفاده کنید که از تعریق شما جلوگیری کند. از کلاه‌های پنبه‌ای استفاده نکنید زیا ممکن است به زخم سر بچسبد. برای زخم‌های تازه سرتان و جلوگیری از عفونت، اطمینان حاصل کنید که کلاهی که استفاده می‌کنید استریل و تمیز باشد. همچنین نیازی به استفاده از کلاه برای مدت زمان طولانی و در منزل وجود ندارد.[/vc_toggle][vc_toggle title=”چند وقت بعد از عمل می‌توانم از کلاه استفاده کنم؟”]در برخی مواقع کلاه‌های تنگ با جنس‌های پلاستیکی در مدت زمان طولانی موجب شکنندگی تارهای مو می‌شود. به همین دلیل برخی جراحان معتقدند از چند هفته قبل عمل پیوند مو، نباید از کلاه استفاده کرد. اینگونه فرم کلی مو به خصوص در ناحیه بانک مو حفظ می‌شود و به بانک آسیبی وارد نمی‌شود.

پس از عمل زیبایی کاشت مو نیز تا وقتی گرافت‌های نو روی پوست سر ثابت و محکم شوند، باید برای استفاده از کلاه صبر کرد. این فرآیند مدت زمان حدودی 10 الی 2 هفته را به خود اختصاص می‌دهد. بعد از این زمان استفاده از کلاه مانعی ندارد.[/vc_toggle][vc_toggle title=”آیا در محلی که فولیکول مو از آن گرفته شده، جای زخم و اسکار باقی می‌ماند؟”]امروزه با وجود روش‌ها و فناوری‌های نوین علوم پزشکی، دیگر نیازی به نگرانی در رابطه با جای زخم و اسکار باقی نمی‌ماند. نواحی که برای برداشت مو باز می‌شود.  نواحی که مو در آن کاشته می‌شود به قدری ظریف و میکروسکپی هستند که هیچ اثری از زخم طولانی مدت در آن باقی نخواهد ماند. تنها پس از 10 الی 14  روز پس از ریکاوری این اسکارها برطرف خواهند شد.[/vc_toggle]

نوشتهٔ پیشین
بهترین تغذیه بعد از جراحی کاشت مو کدام است؟
نوشتهٔ بعدی
بررسی مزایا و معایب کاشت مو بر روی بیماران قلبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.

جستجوی مقالات

دکتر آرش نجف بیگی

عضو هیات علمی دانشگاه/فعال انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی/عضو انجمن جراحان پلاستیک آمریکا

آخرین مقالات