ترک پوست سر بعد از کاشت مو و راهکارهای پیشگیری و درمان آن

  1. خانه
  2. کاشت مو
  3. ترک پوست سر بعد از کاشت مو و راهکارهای پیشگیری و درمان آن

ترک پوست سر بعد از کاشت مو و راهکارهای پیشگیری و درمان آن

ترک پوست سر بعد از کاشت مو

هنگامی که فرآیند کاشت مو به پایان می‌رسد، ممکن است با مشکلات و عوارضی مواجه شوید؛ یکی از نادرترین انواع این عوارض، ایجاد ترک و شیار روی سر پس از کاشت مو است که اثر ناخوشایندی دارد. اما دلیل ترک و شیار پس از کاشت مو چیست؟ ترک خوردن سر معمولا به دلیل خشکی و سایر عوارض رخ می‌دهد؛ اما اگر چنین عارضه‌ای دارید، نگران نباشید. راه‌ حل‌های مختلفی برای این مشکل وجود دارد.

با ما همراه باشید تا با روشهای درمان این عارضه آشنا شوید!

در این مقاله، اطلاعاتی در مورد ترک و شیار پس از کاشت مو، به دست آورده و پاسخ سوالات احتمالی خود را خواهید یافت.

در این مقاله با مطالب زیر آشنا میشوید:

به طور کلی، برخی از بیماران پس از عمل کاشت مو با مشکلات جزئی مواجه می‌شوند. در صدر تمام مشکلات ذکر شده، ترک و شیار پس از کاشت مو است که ممکن است بعد از جراحی ایجاد شود. این ترک‌هایی که در ناحیه کاشت موی بیمار مشاهده می‌شود، می‌تواند در اندازه‌های مختلف از بیمار به بیمار دیگر، متفاوت باشد. اگرچه این وضعیت، در ابتدا بیمار را نگران می‌کند، اما به مرور زمان بهبود یافته و مشکل از بین می‌رود. در این مقاله برای شما توضیح داده‌ایم که علت ایجاد ترک و شیار پس از کاشت مو چیست و چگونه و چه زمانی روند بهبودی شروع می‌شود.

ترک و شیار روی سر بعد از کاشت مو

دلایل زیادی وجود دارد که بعد از کاشت مو منجر به ایجاد ترک و شیار روی سر می‌شود. اما قبل از صحبت در مورد آن‌ها، بهتر است ببینیم چگونه ظاهر می‌شوند!

این ترک‌ها هیچ فولیکول مویی ندارند و وقتی ظاهر می‌شوند، فولیکول‌ها به سمت لبه ترک حرکت می‌کنند.

[vc_single_image image=”8601″ img_size=”full” alignment=”center”]

با کاشت مو به روش میکروایمپلنت بیشتر آشنا شوید.

دلایل ایجاد ترک و شیار پس از کاشت مو چیست؟

همان طور که مشخص است، کاشت مو در واقع یک عمل جراحی است. در طی این عمل، کانال‌ها و سوراخ هایی که فولیکول‌های مو در آن کاشته می‌شوند، در ناحیه پیوند باز می‌شوند. پس از آن، مقدار کمی خون از هر کانال یا سوراخ بازشده، نشت می‌کند. از آنجایی که شستشوی ناحیه کاشت مو به مدت 2 تا 3 روز پس از عمل کاشت مو ممنوع است، پاک کردن این خون‌ها با آب امکان پذیر نیست. در نهایت، این خون که به سطح پوست سر نشت کرده است، در ناحیه‌ای که در آن قرار دارد، منعقد می‌شود و پس از خشک شدن، حالتی پوسته پوسته پیدا می‌کند. با خشک شدن خون، پوست سر کشیده و منقبض می‌شود. در روزهای بعد، این کشش باعث می‌شود که پوسته‌های آن ناحیه، بعد از مدتی جدا شده و ترک بخورند.

  • اثر داروهای بیهوشی

داروهای بیهوشی، عوارضی خواهند داشت که یکی از آن‌ها، خشکی پوست سر است. این خشکی، یکی از دلایلی است که بعد از کاشت مو، ترک‌هایی روی سر شما ایجاد می‌کند.

  • خشکی پوست سر
[vc_single_image image=”8605″ img_size=”full” alignment=”center”]

داروهای بیهوشی ممکن است یک عارضه جانبی برای خشک کردن پوست سر داشته باشند، اما اگر از نظر ژنتیکی پوست سرتان خشک باشد، ممکن است به بروز این عارضه کمک کند. بنابراین، خبر بد برای کسانی که از نظر ژنتیکی پوست سر خشکی دارند، این است که احتمال بروز این مشکل بعد از کاشت مو برای آن‌ها زیاد است. اما دلیلی برای نگرانی نیست، چرا که راه‌هایی برای جلوگیری از ابتلا به این مشکل وجود دارد.

مقاله همه چیز درباره طاسی سر در زنان را از دست ندهید.

راه‌های پیشگیری از ابتلا به ترک‌های پوست سر بعد از کاشت مو کدامند؟

همان‌طور که می‌دانید، همیشه پیشگیری بهتر از درمان است! پس با کمک این روش‌های ساده می‌توانید از ایجاد ترک و شیار پس از کاشت مو جلوگیری کنید.

1. نوشیدن آب زیاد را فراموش نکنید!

کم آبی، نقش مهمی در خشکی پوست سر دارد. به همین دلیل، نوشیدن آب کافی را قبل و بعد از کاشت مو فراموش نکنید. در نظر داشته باشید که بیماران مبتلا به دیابت، کم کاری تیروئید و این قبیل بیماری‌ها، شانس بیشتری برای ابتلا به این عارضه پس از کاشت مو دارند. بنابراین، باید حتی خود را بیشتر از سایر بیماران هیدراته کنند.

2. از الکل و داروهای غیر ضروری استفاده نکنید!

بیمارانی که مجبور به مصرف داروهایی مانند آسپرین هستند، شانس بیشتری برای ابتلا به ترک و شیار پس از کاشت مو دارند. این به دلیل رقیق شدن خون است. الکل نیز تأثیر مشابهی بر خون دارد. بنابراین، پس از جراحی حداقل تا 2 هفته، الکل مصرف نکنید.

3. رژیم غذایی سالم داشته باشید!

ویتامین‌ها و مواد معدنی از ایجاد ترک در سر جلوگیری می‌کنند. این مواد مغذی به تامین رطوبت مورد نیاز پوست سر کمک می‌کنند. بنابراین، مصرف میوه و سبزیجات بعد از جراحی را فراموش نکنید. ویتامین E منبع غنی آنتی اکسیدان است. این ماده همراه با مکمل روی، گزینه ایده آلی برای مرطوب نگه داشتن پوست سر و بهبود گردش خون در آن است.

4. با رعایت نکات ساده، تعادل چربی پوست را حفظ کنید!

شیارهای روی سر پس از کاشت مو می‌تواند به دلیل جذب گرد و غبار و آلودگی‌ها نیز ایجاد شود. اینجاست که رعایت بهداشت فردی، شستشوی منظم سر و پیشگیری از آسیب فیزیکی به سر اهمیت پیدا می‌کند.

[vc_single_image image=”8602″ img_size=”full” alignment=”center”]

چه زمانی پس از کاشت مو، ترک ایجاد می‌شود؟

نشانه‌های ترک و شیار پس از کاشت مو، معمولاً از روز سوم شروع به آشکار شدن می‌کنند. اما، شدیدترین روزها بین روزهای پنجم تا هشتم بعد از عمل کاشت مو است. معمولاً این ترک‌هایی که در هفته اول ایجاد می‌شوند، در برخی از بیمارانی که تحت عمل کاشت مو قرار گرفته‌اند، دیده می‌شود. بنابراین، جای نگرانی نیست.

چه زمانی پس از کاشت مو، ترک‌ها برطرف می‌شوند؟

مانند برخی از مشکلات جزئی که بعد از جراحی کاشت مو با آن مواجه می‌شوید یا با آن مواجه خواهید شد، مشکل ترک و شیار پس از کاشت مو به مرور زمان، خود به خود، بهبود می‌یابد. مهم‌ترین موضوعی که در اینجا باید مورد توجه قرار گیرد، این است که باید به طور کامل از توصیه‌های پزشکان و کارشناسان پیروی کنید. در کلی‌ترین شکل، اگر شستشوی روزانه طبق قانون، بعد از اولین شستشو انجام شود، ترک‌ها در عرض 2 هفته بهبود می‌یابند.

پس از جراحی، با ادامه شستن موهای بیماران، پوسته‌ها نرم شده و از روی پوست پاک می‌شوند. وقتی پوسته‌هایی که پوست سر شما را از هم دور می‌کند، برداشته شوند، پوست سرتان، ظاهری طبیعی پیدا می‌کند. با این حال، اگر مشکل ترک و شیار پس از کاشت مو حتی پس از 2 هفته بعد از عمل، همچنان ادامه داشت، بهتر است با کلینیک ما تماس بگیرید و با متخصص کاشت موی خود مشورت کنید.

با بهترین مرکز کاشت مو در تهران بیشتر آشنا شوید.

ترک‌های پوستی بعد از کاشت مو چگونه بهبود می‌یابند؟

همان طور که در مقاله اشاره کردیم، با رعایت توصیه‌های متخصصان، این ترک‌ها قبل از 2 هفته به طور خودکار بهبود می‌یابند. با این حال، اگر در حال انجام تحقیقات برای جلوگیری از این مشکل هستید یا اگر تازه شروع به تجربه این مشکل کرده‌اید، توصیه می‌کنیم پیشنهادات ذیل را در نظر بگیرید.

سایر راهکارهای پیشگیری از ترک‌های روی پوست سر بعد از عمل کاشت مو

برای جلوگیری از به وجود آمدن ترک و شیار پس از کاشت مو یا برای اطمینان از بهبود سریع این ترک‌ها به نکات زیر توجه کنید:

  • پس از جراحی باید به طور مرتب از تمام داروهایی که متخصص کاشت مو به شما داده است، استفاده کنید.
  • باید تا فرا رسیدن اولین روز شستشو، از موهای خود در برابر آب، باران و به خصوص نور خورشید محافظت کنید.
  • باید لوسیون نرم‌کننده توصیه شده توسط کلینیک را روی ناحیه کاشت مو بمالید و سپس، تمام موهای خود را شستشو دهید.
  • پس از شستن موها باید سر خود را با دقت زیاد بشویید و مراقب باشید که هیچ شامپویی روی سرتان باقی نماند.
  • اگر ترک و شیار پس از کاشت مو به ابعاد عمیق و گسترده‌ای رسید، باید از متخصص کاشت مو کمک بگیرید و کرم یا لوسیون توصیه شده را بمالید.
[vc_single_image image=”8603″ img_size=”full” alignment=”center”]

آیا ترک و شیار پس از کاشت مو طبیعی است؟

اگرچه بروز برخی مشکلات پس از عمل، رایج است، با این وجود، این ترک‌ها، مرحله‌ای طبیعی از فرآیند پس از کاشت مو محسوب می‌شوند و تاکید می‌شود که جای نگرانی وجود ندارد. اگر مشکل ترک و شیار پس از کاشت مو دارید، خیالتان راحت باشد؛ چرا که ما بعد از عمل کاشت مو در کنار شما هستیم و خدمات مشاوره ارائه خواهد شد.

ما در این زمینه تلاش می‌کنیم تا بهترین‌ها را انجام دهیم و به کار خود علاقه‌مندیم. به عنوان کلینیک کاشت مو دکتر نجف بیگی، هدف اصلی ما رضایت 100 درصدی بیماران است.

برای کسب اطلاعات دقیق‌تر، از شما دعوت می‌کنیم تا به وب‌سایت ما نگاهی بیندازید و با مشاوران کاشت مو صحبت کنید تا پاسخ سوالات خود را بیابید. همچنین، لطفاً برای بهبود کیفیت خدمات، نظرات و ایده‌های خود را با ما در میان بگذارید.

سوالات متداول ترک پوست سر بعد از کاشت مو 

[vc_toggle title=”ترک‌های بعد از کاشت مو چیست؟”]بیماران اغلب از شکاف زخم بعد از کاشت مو شوکه می‌شوند. آن‌ها نگران این هستند که ناحیه شقاق به ریشه مو متصل نباشد که جای نگرانی نیست. ریشه مو کامل است، اما لنف خشک شده باعث می‌شود که ریشه‌های مو به هم نزدیک شوند. پس از مدتی، این شیارها خود به خود از بین می‌روند.[/vc_toggle][vc_toggle title=”آیا پوسته پوسته شدن بعد از کاشت مو طبیعی است؟”]محل های پیوند در 24 تا 72 ساعت پس از جراحی پوسته ایجاد می‌کنند و پوسته‌ها در عرض 3 تا 10 روز می‌ریزند. وقتی پوسته‌ها می‌ریزند، ممکن است متوجه شوید که موها همراه با آن‌ها ریخته می‌شود. این یک امر کاملاً عادی است.[/vc_toggle][vc_toggle title=”ترک و شیار پس از کاشت مو چه زمانی از بین می‌رود؟”]ترک‌ها معمولاً 3 روز پس از کاشت مو ظاهر می‌شوند. اما ترک‌های شدیدتر، بین روزهای پنجم تا هشتم پس از کاشت مو به وجود می‌آیند. اما خبر خوب این است که این ترک‌ها با پیروی از توصیه‌های متخصص و شست و شوی منظم پس از ۲ هفته بهبود می‌یابند. با شستشوی منظم موها و رعایت کامل مراقبت‌های بعد از کاشت مو، به تدریج شاهد کاهش ترک‌های پوست سر هستیم. پوست بهبود می‌یابد و به حالت اولیه خود باز می‌گردد. بنابراین، جای نگرانی در مورد ترک‌های پوست سر وجود ندارد.[/vc_toggle][vc_toggle title=”چگونه می‌توان خشکی پوست سر را بعد از کاشت مو درمان کرد؟”]نسبتاً طبیعی است که دو تا سه ماه بعد از عمل، کمی خشکی و پوسته پوسته شدن پوست در ناحیه گیرنده وجود داشته باشد. دارویی به نام Nizoral، 1% یا 2% را می‌توان چند بار در هفته استفاده کرد تا زمانی که این وضعیت برطرف شود.[/vc_toggle][vc_toggle title=”چرا بعد از کاشت مو، پوست سر خشک می‌شود؟”]اگر غدد چربی از پیوند جدا شده باشند، خشکی بیش از حد ممکن است رخ دهد. در روش کاشت موی FUT، این مورد می‌تواند به دلیل تشریح بیش از حد باشد (به عنوان مثال، پیوندهایی که بیش از حد کوتاه شده‌اند). در روش کاشت موی FUE، می‌تواند به دلیل از دست دادن یا آسیب به غدد چربی در فرآیند استخراج باشد.[/vc_toggle][vc_toggle title=”چگونه پوست سر خود را بعد از کاشت مو مرطوب نگه دارید؟”]استراتژی‌های رایج شامل به کار بردن محلول نمکی یا استفاده موضعی از پمادها برای محافظت از گرافت‌ها در مقابل کم‌آبی است. این گونه می‌توانید هر گونه تورم و تحریک را به حداقل برسانید. شستشوی ملایم مکرر پوست سر، هر گونه پوسته و ترک پوست سر را به حداقل می‌رساند.[/vc_toggle]
نوشتهٔ پیشین
همه چیز درباره طاسی سر در زنان، دلایل و درمان آن
نوشتهٔ بعدی
کاشت موی طبیعی به روش میکروایمپلنت + مزایا ،معایب و مراقبت ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.

جستجوی مقالات

دکتر آرش نجف بیگی

عضو هیات علمی دانشگاه/فعال انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی/عضو انجمن جراحان پلاستیک آمریکا

آخرین مقالات