تفاوت روش fut و fit در کاشت مو

مردی که دچار ریزش مو شده

معمولا سوالاتی توسط کسانی که کاشت می خواهند انجام دهند مطرح می شود و یکی از آنها این است که  تفاوت روش fut و fit چیست؟ به همین سبب است که قطعا سعی می شود در این صفحه به طور کامل و دقیق به این سوال مهم پاسخ دهیم. کاشت مو در حال حاضر به دو روش اصلی FUT و FIT انجام می شود. روش های دیگر کاشت مو در واقع زیر مجموعه این دو روش اصلی کاشت با fit و fut است. به عنوان مثال ، می توان گفت روش کاشتی که به نام SUT معروف است در واقع جزیی از مجموعه روش کاشت FIT است. اگر تصمیم به کاشت مو دارید ، به یاد داشته باشید که روش مناسب کاشت مو برای شما باید توسط یک متخصص پوست تعیین شود. اما این حق شما است که در انتخاب نوع کاشت مو اطلاعات لازم را داشته باشید. با مقاله تفاوت روش fut و fit همراه شوید.

مهمترین تفاوت روش fut و fit:

دو روش اصلی پیوند مو ، پیوند واحد فولیکولار (FUT) / نوار و برداشتن واحد فولیکولار (FUE) است – که به آن استخراج واحد فولیکولار نیز می گویند. هر دو روش موفقیت آمیز ترمی م مو ، با موفقیت بالا هستند. بنابراین چه تفاوتی بین آنها وجود دارد؟ این پست توضیح می دهد کاشت با fit و fut چگونه انجام می شوند.

تفاوت روش fut و fit این است که در FUT جراح نواری از پوست اهدا کننده را از سر خارج می کند تا واحدهای فولیکولی منفرد را استخراج کند تا به مناطق ریزش مو منتقل شود ، در حالی که واحدهای فولیکولی منفرد مستقیم از پوست خارج می شوند . اینکه کدام تکنیک برای بیمار مناسب تر است به عوامل مختلفی بستگی دارد.

مراحل کاشت مو

تکنیک های FIT و FUE چگونه کار می کنند:

در هر دو روش کاشت با fit و fut ، پیوندهای موی سالم در برشهای ریزی در نواحی پوست سر که تحت تأثیر ریزش مو قرار دارند ، قرار می گیرد. جراح باید توزیع و قرارگیری برش ها را به دقت انجام دهد تا اطمینان حاصل کند که به شکل یکپارچه با موهای موجود بیمار ترکیب می شود. تیم جراحی از پنس یا دستگاه کاشت بسیار ظریف برای کاشت مجدد پیوندها استفاده می کنند و برای جلوگیری از آسیب دیدگی و بهینه سازی بقای پیوند باید به ذخیره سازی و کنترل فولیکول ها دقت کافی داشته باشند. همچنین منبع این پیوندها در هر دو روش مشترک است. آنها از مناطق “اهدا کننده” پوست سر گرفته شده اند ، جایی که موها به طور ژنتیکی برنامه ریزی شده اند تا به رشد خود ادامه دهند.

بهترین روش کاشت مو در ایران و جهان چیست؟

انتخاب روش فقط به این دلیل که بهترین روش های کاشت مو در جهان و ایران این دو مورد ممکن است باشند درست نخواهد بود. کاشت مو FUE ممکن است با جستجو در اینترنت جدیدترین روش کاشت مو در جهان باشد ، اما آیا واقعاً بهترین روش کاشت مو است؟ اگر شرایط مهیا نباشد یا اگر متقاضی فرصتی برای گذراندن دو روز کامل آن نداشته باشد ، آیا هنوز هم می توان این روش را بهترین روش کاشت مو دانست؟

با کمی جستجو ممکن است تصمیم بگیرید SUT یا FIT را به عنوان بهترین کاشت مو در ایران انتخاب کنید. هنوز باید سوالات قبلی را از خود بپرسید. حتی در مورد روش SUT ، اگر فرد مهارت کافی برای کار با دستگاهی را نداشته باشد که عملکرد برداشت فولیکول های مو را انجام می دهد ، به احتمال زیاد به پیوند مو آسیب می رساند.

آیا کاشت مو FUT می تواند کاندیدای بهترین روش کاشت مو باشد؟

FUT به دلیل نیاز به جراحی و خونریزی شدید در بین متقاضیان کاشت مو از محبوبیت کمتری برخوردار است. اما بین جراحان و متخصصان کاشت با fit و fut کاملاً برعکس است. برداشتن نوارهای یک یا دو سانتی متری حاوی گرافت مو از پشت سر به جراحان کاشت مو این امکان را می دهد تا مهمترین قسمت کاشت مو را که برداشت مو است ، به بهترین شکل انجام دهند. بعد، از بین بردن نوارهای بانک مو ، میکروسکوپ هایی با دقت بالا در هر کلینیک می توانند پیوندهای مو را بدون آسیب رساندن به آنها بردارند. کاشت اینگونه پیوندهایی برای جراح و پزشک کاشت با fit و fut بسیار آسانتر از روشهای زیر مجموعه FIT است.

تفاوت روش fut و fit :

مزایای روش FUT نسبت به سایر روش ها:

 • میزان پیوند و کاشت بسیار بیشتر از روشهای دیگر است و باعث می شود احتمال خشکی پیوندها کمتر باشد.
 • به وسیله یک میکروسکوپ می توانید فولیکول ها را تشخیص دهید.
 • خسارت وارده به پیوندها بسیار کمتر است.
 • معمولا از لحاظ کیفی فولیکول ها دارای کیفیت بالایی هستند.
 • کل فرآیند برداشت در یک روز انجام می شود.
 • هزینه کمتر است
 • می توانید از برداشتن پشت موهای خود برای برداشت نوار خودداری کنید ، اما بهتر است آنها را کوتاه کنید.

کاشت مو FUT

از معایب روش FUT این است که جای زخم باقی مانده و خونریزی بیشتر از روش های دیگر است. البته به دلیل جای زخم ، باید موهای پشت همیشه بلند نگه داشته شوند تا پنهان شوند. انتخاب بین جراحی و عمل جراحی در کاشت مو کاملا به خود شما بستگی دارد و وقتی گزینه کاشت مو FIT را داشته باشید ، جراح شما را مجبور به انجام FUT نمی کند. اما به خاطر داشته باشید که کاشت مو ، اگر تجربه و مهارت جراح در هر دو روش یکسان باشد ، بهتر است روش FUT انجام شود.

آیا کاشت مو FIT می تواند کاندیدای بهترین روش کاشت مو باشد؟

کاشت مو FIT دارای مزایایی بهتری در برابر روش FUT است که در بین متقاضیان کاشت مو بسیار محبوب است. این روش نیازی به جراحی ندارد. این بدان معناست که ما برش خطی در پشت سر نداریم. برداشت در این روش کاشت مو یک به یک انجام می شود که باعث می شود زمان برداشت مو بسیار بیشتر شود.

در این روش ابتدا پیازهای مو از پشت جدا شده و سپس در ناحیه بدون مو کاشته می شوند. به دلیل کندی در برداشت پیوندها ، اگر تعداد زیادی پیوند مو برای پوشاندن ناحیه بدون مو داشته باشیم ، ممکن است حداقل دو روز کار داشته باشد.

مهمترین مزایای FIT:

 • کاشت مو FIT نیازی به برداشتن پیوند مو از طریق جراحی ندارد.
 • درد و خونریزی بسیار کمتری نسبت به FUT دارد.
 • عدم وجود اسکار؛ بنابراین امکان کوتاهی پشت مو وجود دارد (محل بانک مو)

مهمترین معایب FIT:

 • پیوندهای مو به دلیل برداشت یک به یک آسیب می بینند.
 • از بین رفتن بانک مو در این روش نسبت به روش FUT بیشتر است.
 • بیشتر از FUT طول می کشد.
 • میزان هزینه ای که در روش FIT پرداخت می شود زیادتر است نسبت به روش FUT.
 • شما باید موهای خود را کوتاه کنید

اگر متقاضی کاشت موی سالم و محکمی هستید و پوست سر نتواند از یک نوع روش استفاده کند ، جراح روش FIT را انتخاب می کند اما در نهایت این خود بیمار است که باید در مورد کاشت مو خود تصمیم بگیرد.

آیا SUT بهترین روش کاشت مو است؟

کاشت مو با روش SUT روشی بسیار نو است نسبت به FIT که البته تنها در روش برداشت فولیکول های مو متفاوت است. در SUT معمولا برای اینکه فولیکول موها را بردارند از دستگاه های مخصوص استفاده می کنند. این سرعت برداشت مو را بیشتر می کند ، اما درصد آسیب به پیوند مو را نیز افزایش می دهد.

یکی دیگر از معایب مهم این روش بهداشت لوله های انتقال فولیکول مو است که با لوله های یکبار مصرف برطرف می شود. هرچه دقت برداشت فولیکول های مو بیشتر باشد ، می توان انتظار کاشت مو بهتری را داشت. با توجه به اینکه دقت و سرعت در برداشت فولیکول های مو لازم است ، روش SUT به دلیل استفاده از دستگاه در موارد برداشت از دقت بالایی برخوردار است. اگر بتوان فولیکول های مو را با دقت بالا برداشت ، با توجه به اینکه میزان برداشت نیز افزایش یافته است ، کاشت مو SUT ممکن است بهترین گزینه برای کاشت مو باشد.

مراحل ریزش مو

البته به دلیل اینکه باید دقت زیادی در برداشت انجام شود در این روش از لوله هایی استفاده شده که فقط می توان یک بار برای نفر از آنها استفاده کرد و برای اینکه انتقال فولیکول های مو به درستی انجام گیرد به دستگاه SAFER نیز میزان دقت بستگی دارد.

کاشت مو به صورت ترکیبی بهترین روش کاشت مو است:

کاشت موی ترکیبی با FUT و FIT انجام می شود. ابتدا بیشترین حجم ناحیه بدون مو در مراحل اولیه با برداشت نواری و روش FUT کاشته می شود و سپس پیوندهایی بین موهای کاشته شده اضافه می شود تا با برداشت فولیکولار و روش FIT تراکم بیشتری ایجاد شود. این مقاله به تفاوت روش fut و fit می پردازد.

تفاوت بین روش های کاشت مو FIT و FUT

این روش ها فقط برای افرادی است که برای پوشاندن ناحیه بدون مو به تعداد زیادی گرافت نیاز دارند. از آنجا که این روش ترکیبی از FIT و FUT است ، تمام مزایا و معایب این دو روش همزمان وجود دارد.

کاشت مو BHT برای چه کسانی انجام می شود؟ آیا این بهترین روش کاشت مو است؟

کاشت مو به روش BHT ، اینطور طرح داده می شود ، همان روش FIT است ، با این تفاوت که فولیکول های مو نیز از سایر قسمت های بدن برداشت می شوند. این روش برای کسانی انتخاب می شود که بانک موی خوبی در پشت سر خود ندارند و از پیوند مو از سایر قسمت های بدن برای ایجاد تراکم بالاتر استفاده می شود. بنابراین ، اگر متقاضی منبع موی درستی داشته باشد ، این روش به هیچ وجه توصیه نمی شود. از سینه ، ران و کمر می توان برای برداشت مو استفاده کرد و به تراکم مو اضافه کرد ، اما این مقدار بسیار محدود است و ما فقط با برداشتن فولیکول های مو از بدن نمی توانیم کاشت موی موفقی انجام دهیم. اگرچه بهترین مو برای پوست سر ، به ویژه برای رشد مو ، ریش است ، اما به دلیل ایجاد زخم در ناحیه ای که ظاهر و زیبایی آن را تحت تأثیر قرار می دهد ، افراد علاقه ای به انجام ان ندارند.

نتیجه گیری:

با مواردی که یان شد ، حتما به این نتیجه خواهید رسید که قطعاً هیچ کاشت مو را نمی توان به عنوان عالی ترین نوع کاشت مو انتخاب کرد. یک متخصص کاشت مو تمام تلاش خود را خواهد کرد تا با معاینه و مشاوره اولیه روش مناسبی را برای کاشت مو انتخاب کند. تفاوت روش fut و fit را نیز متوجه شدید و می توانید با استفاده از این اطلاعات با پزشک خود نیز در این باره مشورت کنید.

اگر کاملاً به توصیه های مشاور خود اطمینان داشته باشید ، نتیجه بهتری از کاشت مو خواهید گرفت. فقط وقتی همه روش های کاشت مو در دسترس باشد می توانید روش کاشت مو خود را انتخاب کنید. اگر پزشک مراقبت های بهداشتی شما روشی را به طور منطقی به شما توصیه کرده است ، بهتر است از توصیه های او پیروی کنید. اما انسان آزاد آفریده شده است و شما حق انتخاب دارید ، فقط شاید انتخاب اشتباه کاشت مو نتیجه خوبی برای شما نداشته باشد.

همانطور که قبلا ذکر شد ، این روش فقط برای افرادی مناسب است که موهای قابل برداشت خوبی در ناحیه بانک موی بدن دارند ، ثانیا ، بانک مو در پشت سر آنها برای پوشش کامل مناسب نیست. بنابراین اصرار به این کار کاملاً غیرعاقلانه است. در پایان روشی دیگر نیز وجود دارد که تنها مختصری از ان برای اطلاعات بیشتر ارائه خواهد شد.

MFIT تمام مزایای کاشت مو را دارد اما معایب آن کمتر است. شاید بزرگترین عیب روش MFIT هزینه بالای آن باشد. به طور کلی ، روش MICRO FIT بسیار برتر از روش FIT و SUT است. کاشت مو حتی بدون تراشیدن سر امکان پذیر است. این روش تقریباً برای افرادی که دارای یک بانک موی بسیار قوی و امکان برداشت دقیق فولیکول های مو هستند ، مناسب است. بنابراین انتخاب این روش برای کاشت مو مستقیماً توسط پزشک متخصص انجام می شود.

نوشتهٔ پیشین
بهترین سن برای کاشت مو
نوشتهٔ بعدی
صفر تا صد کاشت موی سر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.

جستجوی مقالات

دکتر آرش نجف بیگی

عضو هیات علمی دانشگاه/فعال انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی/عضو انجمن جراحان پلاستیک آمریکا

آخرین مقالات