زمان رنگ کردن موها بعد از کاشت مو

 1. خانه
 2. کاشت مو
 3. زمان رنگ کردن موها بعد از کاشت مو

زمان رنگ کردن موها بعد از کاشت مو

زمان رنگ کردن موها بعد از کاشت مو

چه زمانی می‌توانم موهایم را بعد از کاشت مو، رنگ کنم؟ آیا رنگ کردن مو نتیجه عمل را خراب می‌کند؟ آیا به رنگ کردن موها نیاز است؟ آیا رنگ موهای کاشته شده پس از مدتی تغییر می‌کند؟ اگر تا به حال این سوال‌ها را از خودتان پرسیده‌اید، با ما همراه باشید.

عمل کاشت مو می‌تواند یک تصمیم تغییر دهنده زندگی باشد. کاشت مو نه تنها عزت نفس از دست رفته شما را بازیابی می‌کند، بلکه روحیه و اعتماد به نفس شما را به خصوص در یک محیط اجتماعی افزایش می‌دهد. در این میان وقتی موهای تازه کاشته شده شما رشد می‌کند، معمولا دوست دارید آنها را به بهترین شکل به نمایش درآورید.

برای همین رنگ کردن مو یا آرایش و پیرایش آنها به مدل‌های مختلف می‌تواند برای شما بسیار جذاب باشد. اما آیا رنگ کردن موها بعد از کاشت مو قابل انجام و بدون خطر است؟

عمل کاشت مو و رنگ کردن موها بعد از آن

در جراحی کاشت مو از یکی از دو روش اصلی استخراج واحد فولیکولی (FUE) یا پیوند واحد فولیکولی (FUT) استفاده می‌شود. این روش‌ها بروی میلیون‌ها نفر در سراسر جهان استفاده شده و ایمن یا موثر بودن آنها ثابت شده است. FUE و FUT هر دو شامل پیوند فولیکول‌های موی سالم از ناحیه اهداکننده به ناحیه طاسی هستند.

جراح برش های کوچکی روی ناحیه گیرنده، جایی که فولیکول های مو کاشته می‌شود، ایجاد می‌کند. روش FUE شامل استخراج تک تک فولیکول‌های مو از ناحیه اهداکننده است. در FUT یک نوار کامل از پوست سر استخراج می‌شود تا به گرافت‌های فولیکولی تفکیک شود که در برش‌های ناحیه طاسی، پیوند زده می‌شوند.

بعد از جراحی تا حدودی جای زخم و دلمه در پوست سر، طبیعی است. همچنین ممکن است متوجه تورم و ناراحتی خفیف پوست شوید. با این حال همه اینها به زودی فروکش می‌کند. گرافت های موی کاشته شده شما در چند هفته ابتدایی بسیار شکننده خواهند بود، بنابراین باید بیشتر محتاط باشید. در چنین مواردی ممکن است سوالات متعددی مطرح شود که یکی از آنها این است که “چه زمانی می‌توانم موهایم را بعد از کاشت مو رنگ کنم؟”

پس از جراحی و روند بهبودی، زمانی که موهای شما به طور طبیعی شروع به رشد می‌کنند، موهای خاکستری که معمولاً رنگ می‌کنید دوباره ظاهر می‌شوند و به طور بالقوه اعتماد به نفس تازه پیدا شده شما را کاهش می‌دهند. بنابراین، اگر از خود می‌پرسید که آیا می‌توانید موهای خود را بعد از کاشت مو دوباره رنگ کنید، پاسخ مثبت است، بله می‌توانید.

با این حال، باید به یاد داشته باشید که پوست سر شما پس از جراحی بسیار حساس و شکننده است. قرار دادن آن در معرض مواد شیمیایی خشن، عوامل سفید کننده و پراکسیدها ممکن است پوست سر را تحریک کرده و پیوندهای تازه کاشته شده شما را مختل کند و در نتیجه روند بهبودی و کیفیت موهای کاشته شده را تحت تاثیر قرار دهد.

بنابراین، توصیه می‌شود قبل از رنگ کردن یا آرایش موهای خود، مقداری صبر کنید. در طی این مدت، پوست سر شما به میزان قابل توجهی بهبود می‌یابد و ایمپلنت‌ها به طور محکم به ریشه ثابت می‌شوند.

چه مدت پس از عمل کاشت مو برای رنگ کردن موهای خود صبر کنیم؟

پاسخ این است که شما می‌توانید موهای خود را بعد از کاشت رنگ کنید. با این حال، مهم است که حداقل 4 تا 6 هفته پس از عمل جراحی خود قبل از رنگ کردن موهای خود صبر کنید.

کارشناسان ما در مرکز ترمیم و کاشت موی دکتر نجف بیگی توصیه می‌کنند که حدود شش هفته پس از جراحی کاشت مو صبر کنید تا بتوانید موهای خود را رنگ کنید. این کار زمان کافی برای بهبود پوست سر و پیوندها در اختیار قرار می‌دهد. روند بهبودی می‌تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد، بنابراین باید صبور باشید و با جراح خود مشورت کنید.

هنگامی که تصمیم به رنگ کردن موهای خود دارید، از یک متخصص برای انجام این کار استفاده کنید. یک متخصص می‌داند چطور موهای شما را رنگ کند که کمترین میزان مواد شیمیایی با پوست سر شما تماس داشته باشد. در نتیجه می‌توانید موهای کاشته شده خود را با خیال راحت رنگ کنید.

آنچه رنگ مو با فولیکول های پیوند زده شده انجام می‌دهد

رنگ مو حاوی طیف وسیعی از مواد شیمیایی خشن، از جمله پراکسیدها و عوامل سفید کننده است. اگر موهای خود را خیلی زود پس از جراحی رنگ کنید، این مواد می‌توانند به پوست سر و فولیکول‌ها آسیب وارد کنند. بنابر این، وقتی نوبت به تعیین مدت زمان انتظار برای رنگ کردن موهایتان می‌رسد، بهتر است احتیاط کنید.

علاوه بر این، معمولاً قبل از استفاده از محصولات حالت دهنده، سشوار و صاف کننده توصیه می‌کنیم حداقل یک ماه صبر کنید. در حالی که موهای تازه پیوند شده قوی‌تر و انعطاف‌پذیرتر هستند، فولیکول‌ها هنوز به زمان نیاز دارند تا به طور مناسب بهبود یابند.

مهمترین نکات در مورد رنگ کردن موها بعد از کاشت مو

اگر به عمل کاشت مو فکر می‌کنید، جمع‌آوری تمام اطلاعاتی که می‌توانید در مورد مراقبت‌های پس از آن و نگهداری آن نیاز دارید، مهم است. در اینجا چند واقعیت در مورد رنگ کردن مو پس از کاشت مو آورده شده است:

 • رنگ مو فقط روی قسمتی از تارهای بالای سطح پوست تاثیر می‌گذارد. بنابراین رشد موهای جدید مختل نمی‌شود.
 • رنگ کردن موهایتان با رنگ تیره‌تر معمولا آسیب کمتری نسبت به رنگ روشن‌تر روی تارهای مو دارد. با این حال، هر دو رنگ تیره و روشن، تا حدی آسیب به مو وارد می‌کنند. این یکی از دلایلی است که توصیه می‌کنیم موهای خود را در سالن و توسط متخصص رنگ کنید.
 • موهای تازه کاشته شده شما همان ویژگی های موهای اهدا کننده شما را خواهند داشت. بنابر این اگر قبل از جراحی مستعد سفید شدن مو بودید، موهای جدید شما نیز مستعد سفید شدن خواهند بود. به همین دلیل است که اکثر افرادی که قبل از عمل کاشت مو موهای خود را رنگ کرده اند، احتمالاً پس از اتمام درمان، به رنگ کردن موهای خود ادامه می‌دهند.

رنگ کردن مو قبل از جراحی کاشت مو

بسیاری از بیماران کاشت مو ما، سال‌ها است که موهای خود را رنگ می‌کنند. خوشبختانه، رنگ کردن موهای شما قبل از عمل جراحی کاشت مو هیچ ضرری ندارد. با این حال، از آنجایی که بسیاری از رنگ‌های مو می‌توانند پوست سر را برای چند روز تیره کنند، توصیه می‌کنیم چند روز تا یک هفته قبل از روز عمل، موهای خود را رنگ کنید.

با انجام این کار دیگر تا مدتی پس از عمل، نیاز به رنگ کردن مو نخواهید داشت. از آنجایی که موهای تازه کاشته شده پس از چند هفته می‌ریزد و چند ماه زمان می‌برد تا دوباره رشد کند، نیازی به رنگ کردن آنها نخواهید داشت.

استفاده از اسانس های مغذی مانند نعناع، مریم گلی، رزماری و یک قاشق چایخوری رون زیتون میتواند رشد مو بعد از کاشت را تسریع کند

چه مدت بعد از کاشت مو، موها طبیعی به نظر می‌رسند؟

زیباجویان چه زمانی نتایج کاشت مو را می‌بینند؟ اکثر افراد بین شش تا نه ماه پس از جراحی نتایج را مشاهده می‌کنند. برای برخی از افراد نیز 12 ماه طول می‌کشد تا تمامی موها رشد کند. لازم است بدانید که بین دو تا هشت هفته پس از جراحی، موهای کاشته شده می‌ریزند. با این حال جای نگرانی ندارد چرا که فولیکول‌های مو در پوست سر سالم باقی می‌مانند و در حال آماده شدن برای تولید موهای جدید هستند.

چه مدت بعد از کاشت مو می‌توانم موهایم را برس بزنم؟

2 هفته مدت مناسبی برای صبر کردن است.

2 هفته یا حداقل 7 روز پس از عمل، موهای خود را حتی در ناحیه کاشته نشده، شانه نکشید و برس نزنید. پس از این مدت، ممکن است به آرامی موهای خود را در نواحی کاشته نشده شانه کنید اما بسیار مهم است که حتی در آن زمان نیز به نواحی کاشته شده دست نزنید، شانه نکنید یا برس نزنید.

دست کم باید چند ماه صبر کنید تا بتوانید به پوست سر خود در ناحیه کاشته شده فشار وارد کنید.

پس از حمام موها را چگونه خشک کنم؟

به هیچ روی از سشوار استفاده نکنید. حوله معمولی خود را روی پوست و موهای خود نکشید و برای این کار از حوله‌های بسیار نرم مخصوص یا حوله‌های کاغذی به آرامی برای خشک کردن موها استفاده کنید. بیشتر تلاش کنید تا موها به آرامی و به صورت طبیعی خشک شوند.

چه زمانی می‌توانم موهای کاشته شده خود را لمس کنم؟

در دو هفته اول پس از کاشت مو باید بسیار محتاط باشید. به این دلیل که پیوندها بلافاصله پس از عمل ثابت نمی‌شوند و نیاز به زمان دارند. بعد از 2 تا 5 روز، در صورت قرار دادن هر گونه بانداژ، می‌توان آنها را برداشت اما به گرافت‌ها دست نزنید.

شاید بتوان یک بازه یک تا دو ماهه را در نظر گرفت که نباید هیچ فشار، خارش و یا لمس شدیدی در ناحیه کاشته شده داشته باشید.

آیا بعد از کاشت مو می‌توان ناحیه اهدا کننده را لمس کرد؟

شب اول بعد از عمل:

یک پانسمان سبک (بانداژ) روی ناحیه اهداکننده سر (پشت سر) قرار می‌گیرد اما ناحیه پیوند گیرنده بدون پوشش باقی می‌ماند. در 3 ساعت اول پس از جراحی اجازه ندهید چیزی به نواحی گیرنده تماس پیدا کند.

پس از 3 روز تا حداکثر یک هفته پانسمان بانک مو یا ناحیه اهدا کننده، برداشته می‌شود. در این زمان امکان لمس پوست سر و موها را خواهید داشت اما دقت کنید که تا زمان بهبودی کامل جای بخیه یا محل خروج گرافت‌ها، به آن ناحیه فشار وارد نشود.

آیا موهای کاشته شده تغییر رنگ می‌دهند یا خاکستری می‌شوند؟

خاکستری شدن یا عدم خاکستری شدن موهای کاشته شده به ژنتیک فرد، سن و کیفیت موهای اهداکننده او بستگی دارد. ویژگی‌های موهای کاشته شده مشابه موهای اهدایی شما خواهد بود. بنابراین اگر موهای بخش اهدا کننده شما در پشت سر شروع به سفید شدن کند، موهای کاشته شده شما نیز خاکستری یا سفید خواهند شد.

موهای کاشته شده مانند موهای طبیعی شما رفتار می‌کنند.

آیا بیهوشی روی رنگ مو تاثیر می‌گذارد؟

ما هیچ مدرک علمی مبنی بر اینکه رنگ موی بیمار بر اثر عمل جراحی تحت بیهوشی تغییر می‌کند، نداریم. اما ممکن است به دلیل افت جریان خون و کاهش فشار خون، تا اندازه‌ای به ریزش موقت موهای شما دامن بزند.

آیا می‌توانید موهای کاشته شده را سفید یا روشن کنید؟

بله، می‌توانید موهای کاشته شده را سفید کنید. با این حال بهتر است تا دو ماه صبر کنید تا موهای خود را رنگ یا دکلره کنید. باید پوست سرتان به طور کامل بهبود یابد. مواد شیمیایی موجود در عوامل سفید کننده و پراکسیدها می‌تواند برای پیوند مو و پوست سر مشکل آفرین باشد، به خصوص زمانی که هنوز در حال نقاهت پس از جراحی است.

آیا رنگ مو باعث سکته می‌شود؟

به نظر می‌رسد که پاسخ مثبت است، اگرچه بسیار نادر است. این بیماری حتی یک نام مستعار دارد: سندرم سکته مغزی سالن زیبایی. پزشکان می‌گویند زمانی که گردن بیش از حد کشیده شده باشد، ممکن است این اتفاق بیفتد.

با استفاده از ماینوکسیدیل، شانس خوبی برای جلوگیری از ریزش مو در آینده و ضخیم شدن موهای موجود خواهید داشت

بایدها و نبایدها بعد از کاشت مو؟

برخی از مراقبت‌ها و بایدهای پس از کاشت مو عبارتند از:

 • پوست سر خود را خشک نگه دارید.
 • از شخصی بخواهید بعد از جراحی شما را به خانه برساند، زیرا همچنان تحت یک آرامبخش خفیف خواهید بود.
 • تمام دستورالعمل‌های بعد از عمل که توسط جراح داده شده است را دنبال کنید.
 • حداقل یک هفته بعد از جراحی سر خود را در هنگام خواب بالا نگه دارید.
 • موهای خود را به آرامی بشویید و محل کاشت را ضدعفونی کنید.

برخی از نبایدهای پس از کاشت مو، عبارتند از:

 • پوست سر خود را در معرض نور خورشید قرار ندهید.
 • از مصرف الکل بعد از کاشت مو و سیگار بپرهیزید.
 • از هر نوع ورزش یا فعالیت شدیدی که ممکن است باعث تعریق شود خودداری کنید.
 • قبل از اینکه موهای خود را رنگ کنید، حداقل یک ماه بعد از عمل صبر کنید.
 • پوست سر خود را نخارانید و حداقل تا سه روز بعد از جراحی از کلاه استفاده نکنید.

بعد از کاشت مو در ناحیه اهداکننده چه چیزی می‌توانم استفاده کنم؟

2 تا 3 قطعه گاز را با آب و نمک خیس کنید و دو بار در روز به مدت 30 تا 60 دقیقه به آرامی روی ناحیه پیوند زده شده بمالید. این کار ناحیه پیوند را مرطوب نگه می‌دارد و روند بهبودی را سرعت می‌بخشد. پماد تجویز شده را چند بار در روز به محل گیرنده (پشت سر) بمالید تا از خشک شدن آن جلوگیری شود.

آیا بعد از کاشت مو باید از ماینوکسیدیل استفاده کرد؟

با استفاده از ماینوکسیدیل، شانس خوبی برای جلوگیری از ریزش مو در آینده و ضخیم شدن موهای موجود خواهید داشت. اگر تحت عمل کاشت مو به روش FUE قرار گرفته اید، این به جلوگیری از ریزش بیشتر مو کمک می‌کند و از نتیجه کاشت موی شما برای آینده محافظت می‌نماید.

بعد از کاشت مو چه ویتامین هایی مصرف کنم؟

ویتامین های E، C، A و B کمپلکس بر سلامت مو تاثیر می‌گذارند. استفاده از ویتامین B به ویژه پس از کاشت مو توصیه می‌شود. به بیماران توصیه می‌شود از غذاهای غنی از آهن استفاده کنند زیرا سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و بهبود را تسریع می‌کند.

چگونه می‌توانم رشد مو را بعد از کاشت مو تسریع کنم؟

از چند قطره اسانس مغذی مانند نعناع، مریم گلی و رزماری استفاده کنید و آنها را به یک قاشق چایخوری روغن زیتون اضافه کنید. مخلوط را به آرامی با حرکات دایره ای روی پوست سر خود ماساژ دهید تا رشد مو را تحریک کند و احساس فوق العاده ای به شما بدهد.

نوشتهٔ پیشین
کاشت مو در جای زخم و بخیه
نوشتهٔ بعدی
دلیل ریزش ابرو، روش کاشت ابرو، مراقبت‌ها و داروها؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.

جستجوی مقالات

دکتر آرش نجف بیگی

عضو هیات علمی دانشگاه/فعال انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی/عضو انجمن جراحان پلاستیک آمریکا

آخرین مقالات