همه چیز درباره لیزر CO2 فرکشنال

271

لیزر CO2 فرکشنال یک روش سریع و موثر برای ترمیم انواع مشکلات و ضایعات پوستی است مانند جای ضخم و اسکار، جای جوش، لکه‌های پوستی، چین و چروک و دیگر مشکلات ناشی از افزایش سن.

لیزر CO2 فرکشنال یک روش موثر برای درمان مشکلات پوستی است مانند رفع جای جوش، جای زخم، چین و چروک‌های سطحی، لکه‌های پوستی و … . همچنین لیزر فرکشنال دی اکسید کربن روشی برای جوانسازی پوست است. خوشبختانه امروزه با پیشرفت فناوری، روش‌های بسیاری برای زیبایی پوست به وجود آمده است. یکی از همین درمان‌ها، لیزر فرکشنال است که بدون نیاز به جراحی، عوارض پیری یا مشکلات پوستی را رفع می‌کند.

از دیگر روش های جوانسازی میتوان به هیدرودرم ‌ابریژن بهترین روش برای جوانسازی پوست اشاره کرد.

با کمک لیزر CO2 فرکشنال می‌توان لایه‌برداری پوست را انجام داد و آسیب‌های پوستی را در ناحیه صورت، گردن، شانه‌ها و دست‌ها، ترمیم و درمان کرد. البته این روش که حدود دو دهه در حال استفاده است، مزایا و معایب مخصوص به خودش را دارد. در این مقاله به طور کامل به کاربردهای لیزر دی اکسید کربن پرداخته شده است.  

لیزر CO2 فرکشنال: روشی برای لایه‌برداری و ترمیم پوست

لیزرهایی که در پزشکی برای درمان‌های پوستی به‌کار گرفته می‌شوند به دو دسته لایه‌بردار و غیرلایه‌بردار تقسیم می‌شوند. همچنین می‌توان بسته به ناحیه تحت تابش لیزر، آن‌ها را به دو دسته فرکشنال و غیر فرکشنال تقسیم‌بندی کرد. لیزرهای فرکشنال به این معنی است که تنها بخشی از ناحیه مورد تابش را تحت تاثیر قرار می‌دهند. به بیان بهتر در لیزر غیر فرکشنال، کل ناحیه‌ای که نور لیزر به آن تابیده شده باشد، مورد آسیب (کنترل شده) قرار می‌گیرد. در حالی که در لیزرهای فرکشنال یا بخشی، دقیقا تنها نقاطی از بافت پوست در ناحیه تحت تابش لیزر، تخریب خواهد شد.

لایه‌های لایه‌بردار، در سطح پوست تخریب سلولی را ایجاد می‌کنند درحالی که لیزرهای غیر لایه بردار، به عمق پوست نفوذ می‌کنند و با ایجاد گرما در بافت لایه‌های زیرین پوست موجب تحریک پوست به کلاژن‌سازی و ترمیم می‌شوند. در واقع لیزر لایه بردار با از بین بردن بافت سطحی پوست، موجب ایجاد لایه‌های جدید می‌شود.

اگر به دنبال پوست صورتی شفاف و جذاب هستید مقاله لیزر صورت برای از بین بردن جای جوش را از دست ندهید

آسیب و تخریب بافت پوست به صورت نقطه‌ای، اساس کار لیزر CO2 فرکشنال است. به این کار لایه‌های سطحی پوست جدا می‌شوند و همچنین پوست شروع به ترمیم آسیب‌های لیزر می‌کند. در واقع هنگامی که جای زخم، بخیه و جوش روی پوست وجود دارد و یا به دلیل پیری پوست، چین و چروک‌هایی روی آن به وجود آمده است؛ لیزر CO2 فرکشنال کاربرد پیدا می‌کند. این روش با تخریب کنترل شده لایه‌های سطحی یا اپی‌درم، پوست را به ترمیم و بازسازی خود تحریک می‌کند.

به این فرایند فتو ترمولیز گفته می‌شود؛ به معنی تجزیه کردن با گرما به وسیله نور یا فوتون‌ها. با تابش انرژی لیزر، لایه‌های سطحی پوست با یک عمق مشخص آب خود را از دست می‌دهند و از بین می‌روند. پس از مدتی پوست با کلاژن‌سازی و تقسیم سلولی شروع به بازسازی و ترمیم خود می‌کند. به این ترتیب یک لایه جدید و جوان از پوست، جای لایه قدیمی را می‌گیرد. به همین سادگی جای زخم‌ها و یا لکه‌های پوستی و چین و چروک یا ترک‌های پوستی ترمیم و درمان می‌شوند.     

ترمیم پوست

کاربردهای لیزر CO2 فرکشنال

اثرات مثبت ترمیمی و درمانی لیزر دی اکسید کربن را می‌توان در چند دسته کلی خلاصه کرد که برخی جنبه زیبایی دارند و برخی درمانی هستند.  

 • ترمیم بافت و اصلاح رنگ پوست: ایجاد یک پوست صاف‌ و یکرنگ و از بین بردن آسیب‌های ناشی از زخم، آکنه یا آفتاب‌سوختگی؛ افزایش تراکم سلولی؛ متناسب کردن اندازه منافذ پوستی با توجه به جنس پوست و میزان چربی آن
 • رفع چین و چروک‌های سطحی، خطوط روی پوست و شل شدگی یا افتادگی پوست: تحریک پوست به کلاژن‌سازی و در نتیجه سفت‌تر شدن پوست در کنار ترمیم و بازسازی لایه‌های پیر پوست؛ لیفت پوست به مقدار کم
 • برداشتن خال، اسکار یا برآمدگی و فرورفتگی‌های پوستی
 • لایه‌برداری ضایعات سطحی پوست: ضایعات پوستی که عمق زیادی نداشته باشند مانند برخی زخم‌ها، زگیل‌ها و لکه‌های پوستی با کمک لیزر CO2 فرکشنال برداشته خواهد شد.
 • درمان آسیب‌های نوری: آسیب پوستی که در نتیجه‌ی تابش پرتوی UV یا فرابنفش نور آفتاب یا دستگاه سولاریوم ایجاد شده باشد؛ مثل هایپرپیگمنتیشن یا لکه‌های تیره‌ی روی پوست که نتیجه آفتاب سوختگی است؛ درمان کی‌لیت (التهاب لب) ناشی از آسیب نوری
 • درمان تلانژکتازی: با گشاد شدن مویرگ‌های زیر پوست، ضایعات عروقی به وجود می‌آیند
 • افزایش تولید فاکتورهای رشد (GAG)، کلاژن‌سازی، انقباض میوفیبریل‌ها و در نتیجه ایجاد سفت شدگی و لیفت پوست
 • در مواردی از بین بردن چروک پلک بالا و رفع افتادگی جزئی پلک به جای انجام عمل جراحی بلفاروپلاستی 

دیگر ویژگی‌های لیزر CO2 فرکشنال

لیزر دی اکسید کربن یک روش لایه برداری غیر تهاجمی است یعنی بدون جراحی، زخم یا خونریزی انجام می‌شود. این روش نیازی به بخیه، بستری یا مراقبت‌های ویژه ندارد. این روش نسبت به دیگر روش‌های جوانسازی پوست مانند درم ابریژن یا لایه برداری شیمیایی، اثرات مشخص‌تر و دوره نقاهت کوتاه‌تری دارد. البته تاثیر لیزر CO2 فرکشنال روی پوست‌های تیره کمتر است و نیاز به جلسات درمانی بیشتری دارد.

شیوه کار لیزر CO2 فرکشنال

در گام نخست پوست باید پاکسازی و تمیز شود. وجود عوامل خارجی بر تاثیر لیزر اثر منفی خواهد گذاشت. در صورت حساسیت و یا تحمل پایین فرد نسبت به درد می‌توان از بی‌حسی موضعی استفاده کرد. سپس پرتوهای لیزر با حرکات افقی و عمودی، سطح پوست را جارو می‌کند و تمام ناحیه تحت درمان را پوشش می‌دهد. با تابش لیزر روی پوست، سوراخ‌های ریز میکروسکوپی ایجاد می‌شود که فرایند ترمیم و بازسازی پوست را فعال می‌کند.

شیوه کار لیزر فرکشنال

از آنجایی که در این روش تمام ناحیه مورد تابش لیزر آسیب نخواهد دید، درد و سوزش ناشی از لیزر نیز بسیار کمتر از روش‌های غیر فرکشنال است. مشخص است که چون تنها سوراخ‌های بسیار ریزی در سطح پوست ایجاد می‌شود، تمامی گیرنده‌های عصبی، پیغام درد را به مغز منتقل نمی‌کنند. به همین دلیل در برخی مواقع هیچ نیازی به استفاده از داروی بی‌حسی نیست.

بسته به وسعت ناحیه‌ی تحت درمان و نوع عارضه پوستی، هر جلسه درمانی بین نیم ساعت تا دو ساعت زمان نیاز دارد. همچنین ۳ تا ۶ جلسه باید لیزر CO2 فرکشنال انجام شود تا نتیجه مورد نظر به دست آید.

بعد از دو هفته پوست شروع به روشن و شفاف شدن می‌کند. در افرادی که دارای اسکار فرورفته و جای جوش هستند، پس از هر جلسه لیزر درمانی، عمق فرورفتگی‌ها کمتر می‌شود. برای مثال در جلسه چهارم لیزر CO2 فرکشنال، بیش از ۶۰ درصد عمق اسکارها کاهش پیدا می‌کند.

در افرادی که اسکار و جای زخم خیلی عمیقی دارند، یک دوره ۴ جلسه‌ای لیزر درمانی انجام خواهد شد. پس از ۶ تا ۱۲ ماه استراحت پوست، دوباره دوره‌های تکمیلی درمان انجام خواهد شد. از بین بردن چین و چروک پوست نیز بین ۳ تا ۴ جلسه درمان نیاز خواهد داشت.

ترمیم چین و چروک

مراقبت‌های قبل از لیزر CO2 فرکشنال

 • دست کم یک ماه قبل از لیزر درمانی از قرار گرفتن در معرض نور خورشید و برنزه کردن، پرهیز کنید.
 • یک ماه قبل از لیزر CO2 فرکشنال، استفاده از محصولات لایه بردار یا جوانسازی پوست با دیگر روش‌ها را متوقف کنید.
 • مصرف داروهایی مانند آسپرین، ادویل و ناپروکسن یا هر نوع داروی ضد التهابی دیگری باید قطع شود.
 • از هر نوع درمان با اسید گلیکولیک اجتناب نمایید.
 • یک ماه قبل از لیزر درمانی، نباید از اپیلاسیون، واکس، موم یا روش‌های مالشی و ساینده پوست استفاده کنید.
 • شاید نیاز باشد چند هفته پیش از جلسه‌ی لیزر درمانی از رتینوئیدهای موضعی استفاده کنید.

عوارض لیزر CO2 فرکشنال و دوره نقاهت آن

به طور کلی لیزر دی اکسید کربن فرکشنال یک روش ایمن و بدون عوارض جانبی شدید یا ماندگار است. درد و التهاب پوستی در این روش بسیار کم است. هرچند پس از انجام لیزر قرمز شدن و تورم پوست تا حدی وجود دارد که طبیعی است و به سادگی کنترل می‌شود. اگر این تورم و التهاب آزاردهنده باشد، با کمک داروهای ضد التهاب درمان خواهد شد.

بسته به نوع عارضه پوستی، گستردگی و شدت آن، لیزر CO2 فرکشنال باید در چند جلسه انجام شود تا نتیجه مطلوب به دست آید. همچنین با توجه به میزان درمان انجام شده، شدت انرژی دستگاه و با نظر پزشک، ممکن است دوره نقاهت این روش بین ۴ روز تا دو هفته متغیر باشد.

خوشبختانه در درمان با لیزر CO2 فرکشنال مانند لیزرهای نسل قدیمی، نیاز به پانسمان پوست ندارید. برای افزایش سرعت بهبود پوست و جلوگیری از التهاب یا عفونت پوستی، کرم‌هایی مانند زینک اکساید، آنتی‌بیوتیک و لوسیون‌های ترمیم کننده پوست تجویز می‌شود. 

چند روز بعد از انجام لیزر درمانی، باید از داروها و پمادهای ویژه‌ی مراقبت از پوست استفاده کنید. از آنجایی که در این روش به پوست آسیب می‌رسد باید در دوره نقاهت به خوبی از پوست خود مراقبت کنید. بهتر است تا جای ممکن از خانه خارج نشوید، فعالیت شدید بدنی نداشته باشید، عرق نکنید و به طور کلی استراحت کنید. خواب کافی و تغذیه مناسب به ترمیم هرچه سریعتر پوست شما کمک می‌کند.

چند ساعت پس از لیزر CO2 فرکشنال، حس سفت شدن پوست همراه با خارش و سوزش خواهید داشت. ظاهر پوست آفتاب‌سوخته می‌شود و رفته رفته رنگ آن به صورتی همراه با ورم و التهاب جزئی تغییر خواهد کرد. می‌توانید از کمپرس یخ برای کنترل التهاب پوستی استفاده کنید.  

معمولا پس از ۲ تا ۳ روز این التهاب برطرف خواهد شد. پس از چند روز لایه‌های آسیب دیده پوست شروع به جدا شدن می‌کنند و شما پوسته پوسته شدن پوست را تجربه خواهید کرد. دقت داشته باشید که با آب داغ حمام نکنید. پوست را نخارانید و یا نخراشید. اجازه دهید تا فرایند ترمیم به آرامی انجام شود. معمولا پس از دو هفته، قرمزی و دلمه‌های تشکیل شده روی پوست، از بین خواهد رفت.  

یکی دیگر از مزیت‌های این لیزر درمانی این است که تغییرات رنگی یا بروز لک‌های موقت در پوست در روش لیزر CO2 فرکشنال بسیار ناچیز است و یا رخ نمی‌دهد. البته بسته به میزان انرژی به کار رفته در درمان، ممکن است عوارض گفته شده کمتر یا بیشتر شود.

چقدر طول می‌کشد تا نتایج درمانی این لیزر ظاهر شود؟

پاسخ درمانی در لیزر سی فرکشنال معمولا پس از ۳ تا ۴ ماه ظاهر می‌شود. دلیل این امر، کند بودن روند ترمیم و بازسازی پوست است. ساخت پروتئین‌هایی مانند کلاژن یا الاستین نیاز به زمان دارد. در این مدت شما با مراقبت خوب از پوست، تغذیه مناسب و خودداری از ایجاد حساسیت و التهاب در پوست می‌توانید به فرایند ترمیم پوست خود کمک کنید.

توصیه‌های پس از لیزر CO2 فرکشنال

 • آب زیادی بنوشید تا به فرایند ترمیم پوست خود کمک کنید.
 • تغییرات رنگی پوست به زودی رفع خواهند شد اما در صورت نیاز می‌توانید از مواد آرایشی که حساسیت پوستی ایجاد نمی‌کند، استفاده نمایید.
 • با کمک لوسوین‌ها و کرم‌های مناسب، پوست خود را مرطوب نگاه دارید.
 • تا جای ممکن از رفتن جلوی آفتاب خودداری کنید.
 • حتما از کرم ضد آفتاب مناسب استفاده کنید.
 • روی آن بخش پوست که لیزر کرده‌اید، نخوابید. برای مثال اگر صورت خود را لیزر CO2 فرکشنال کرده‌اید، برای مدتی به پشت بخوابید.
 • اگر پوست دست یا گردن خود را لیزر کرده‌اید، لباس‌های با آستین و یقه تنگ نپوشید تا به پوست شما فشار وارد نشود.
 • کرم‌ها و مواد آرایشی حاوی مواد فعال مانند رتینوئیدها موجب ایجاد تحریک، حساسیت و التهاب پوست می‌شوند و روند درمان را با مشکل روبرو خواهند کرد.
 • از ژل‌ها و لوسیون‌های خنک‌کننده مانند ژل آلوئه ورا برای کمک به کاهش التهاب و ترمیم پوست خود بهره ببرید.

چه کسانی برای انجام لیزر CO2 فرکشنال مناسب نیستند؟

 • اگر در ۶ ماه تا یک سال گذشته درمان با ایزوترتینوئین‌ها (مثل راکوتان) را تجربه کرده باشند.
 • ترمیم زخم‌ها و آسیب‌های پوستی در این افراد به کندی انجام شود.
 • سابقه‌ی زخم‌های کلوئیدی (گوشتی) داشته باشند.
 • سابقه‌ی انجام پرتودرمانی یا دیگر روش‌های جوانسازی در محدوده‌ی مورد نظر و ایجاد التهاب و آسیب به پوست
 • وجود بیماری‌های پوستی مانند ویتیلیگو
 • بارداری و شیردهی در خانم‌ها
 • اگر به دلیل شغل یا سبک زندگی، امکان دوری از نور آفتاب وجود ندارد؛ درمان لیزر برای شما نتیجه بخش نیست و یا مشکلات پوستی شما دوباره برخواهد گشت.
 • اگر سابقه تبخال دارید، نخست باید با کمک درمان‌های دارویی این عارضه کنترل شود تا پس از انجام لیزر درمانی، ویروس تبخال شما فعال نشود.
 • اگر یک تا دو ماه پیش از لیزر درمانی، آفتاب گرفته‌اید یا برنزه کرده‌اید، باید تا رسیدن پوست به رنگ طبیعی خود، صبر کنید. در غیر این صورت لکه‌های پوستی دائمی به وجود خواهد آمد.
ممکن است شما دوست داشته باشید
2 نظرات
 1. سعید می گوید

  با سلام آیا در کلینیک دکتر نجف بیگی پروتکل های بهداشتی برای انجام لیزر به خوبی رعایت میشود؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   بله ، علاوه بر ضدعفونی شدن محیط به صورت مرتب، برای هر مراجعه کننده به صورت جزا پک هایی در نظر گرفته شده که شامل روتختی یکبار مصرف، گان وگیج یکبار مصرف برای لیزر می باشد.

سوال خود را بپرسید. مشاوران ما آماده پاسخگویی به شما هستند

سوال خود را از مشاوران ما بپرسید

مشاوره