لیزر موهای زائد صورت | عوارض و مزایا

60

لیزر موهای زائد صورت برای افرادی که می‌خواهند به طور دائمی از شر موهای زائد خود خلاص شوند، مانند معجزه می‌ماند. موهای زائد بدن و صورت می‌تواند بر تجربه احساسی ما از ارتباط با دیگران، تعامل‌های اجتماعیمان، نوع پوششمان و حتی فعالیت‌هایمان تأثیر منفی بگذارد.

این موها می‌تواند بر زیبایی و طراوت پوست صورت تأثیر بگذارد و باعث شود که پوست تیره‌تر به نظر آید. موی صورت به گونه‌ای است که حتی پوست صاف و یکدست را مانند پوست لکه‌دار به نمایش درمی‌آورد.

برای رفع موهای زائد صورت روش‌های گوناگونی مانند تراشیدن، کوتاه کردن، روشن کردن رنگ آن‌ها و همچنین استفاده از موم و یا دستگاه اپیلاتور وجود دارد؛ اما هیچکدام از این روش‌ها دائمی نیستند. لیزر موهای زائد صورت روشی دائمی برای از بین بردن این موها است که می‌تواند نتایج دائمی و درخشانی را در پی داشته باشد.

در ادامه به معرفی روش لیزر موهای زائد صورت، ویژگی و عوارض آن می‌پردازیم، پس با ما همراه باشید.

اشعه لیزر برای از بین بردن موهای زائد پشت لب

لیزر چگونه منجر به درمان موهای زائد صورت می‌شود؟

رفع موهای زائد صورت به علت تأثیری که بر زیبایی و گیرایی آن می‌گذارد، بسیار مود توجه قرار گرفته است. لیزر موهای زائد صورت روشی است که اغلب توسط بانوان استفاده می‌شود، اما اخیرأ به صورت فزاینده‌ای، مردان نیز متقاضی این روش درمان هستند، به صورتی که در آمریکا از هر ۵ مشتری یک نفر مرد و چهار نفر زن می‌باشند.

عملکرد لیزر اینگونه است که گرم کردن فولیکول این موها، باعث توقف رشدشان می‌گردد. فولیکول بخشی مهمی از ساختار پوست است که مو در آن تولید می‌شود و شکل آن بر روی بافت، شکل و مشخصات فردی مو تأثیر می‌گذارد. در لیزر درمانی از پرتوهای لیزر با گرمای بالا استفاده می‌شود تا با استفاده از این گرما فولیکول‌های مو آسیب ببینند و عملکرد خود را از دست بدهند.

این کار فولیکول‌های مو را برای مدت طولانی به خواب می‌برد و با تضعیفشان عملأ موهای زائد از بین می‌روند. مدت زمان رشد مجدد مو بسیار بسیار طولانی‌تر از زمان اصلاح با اپیلاسیون یا کندن مو است. فولیکول موها بعد از گذشت زمانی یا اصلا فعال نمی‌شوند یا به صورت تضعیف‌شده با رشد موهایی نازک‌تر دوباره فعالیت می‌گردند. انجام یک جلسه لیزر پس از مدتی با نظر پزشک برای جلوگیری از فعالیت دوباره فولیکول‌ها توصیه می‌شود.

قبل و بعد از لیزر موهای پشت لب

مناطق مناسب برای درمان موهای زائد با لیزر

 • سینه
 • کمر
 • شانه‌ها
 • گردن
 • خط مایو
 • دست و پا
 • صورت به غیر از چشم‌ها و اطرافشان
لیزر موهای زائد صورت مناسب همه ؟

روند درمان موی زائد با لیزر

با وجود درصد موفقیت بالای لیزر موهای زائد صورت، انتظار واقع‌بینانه، کاهش چشمگیر تعداد و قطر موهاست نه حذف کامل آن‌ها. در نهایت، پس از گذشت زمانی مشخص، فولیکول‌های مو بهبود می‌یابند و موهای جدید شروع به رشد می‌کنند. برای جلوگیری از این اتفاق و اطمینان از حصول بهترین نتایج و رفع موهای زائد صورت علاوه بر چندین جلسه درمانی، جلسات پیگیری نیز لازم است.

تعداد جلسات درمانی و زمان دقیق جلسات پیگیری که با فاصله زیادی از جلسات اصلی برگزار می‌شود، با توجه به شرایط فرد متقاضی و نظر پزشک تعیین می‌گردد. تعداد این جلسات با توجه به نوع پوست بیمار، رنگ آن، میزان حساسیت پوست به خورشید و برنزه شدن آن طبقه‌بندی می‌شود.

به طور کلی، اکثر افراد با ۴ تا ۷ جلسه درمانی و در هر ۴ تا ۶ هفته یک جلسه به نتایج دلخواه می‌رسند. این به این معنی است که پروسه درمان تقریبأ تا ۹ ماه به طول می‌انجامد. جلسه‌های پیگیری درمان نیز بسته به شرایط فرد متقاضی و ناحیه‌ مورد نظر یک تا دوبار در سال در نظر گرفته می‌شود.

لیزر موهای زائد صورت یک روند درمانی نسبتأ سریع است. لیزر مناطق کوچکی مانند بالای لب فوقانی زیر یک دقیقه طول می‌کشد. بعد از هر جلسه کم شدن موهای ناحیه مورد درمان محسوس خواهد بود و هر مویی که باقی بماند و یا دوباره رشد کند دارای رنگ روشن‌تر و بافت نازک‌تر است. به طور کل، تخمین زده می‌شود که تعداد موها بعد از جلسه اول حدود ۱۰ تا ۲۵ درصد کاهش می‌یابد.

چه افرادی متقاضیان مناسبی برای لیزر موهای زائد صورت هستند؟

بایستی توقع واقع‌بینانه‌ای از لیزر درمانی برای رفع موهای زائد صورت داشت. بایستی فرد متقاضی با پزشک مشاور خود مشورت نماید و با توجه به شرایط خود فرد بهترین و بدترین نتیجه در نظر گرفته شود. لیزر موهای زائد صورت بر روی افرادی که پوست روشن و موهای تیره دارند، بهترین نتیجه را بر جای می‌گذارد.

دلیل این است که لیزر، ملانین (رنگ) مو را هدف قرار می‌دهد؛ به این صورت، حتی اگر موهای ناحیه هدف به طور کامل برداشته نشوند، کم رنگ شدن آن‌ها ظاهر مناسبی را ایجاد می‌کند. این به این معنی است که لیزر موهای زائد صورت که رنگی روشن دارند، خیلی مؤثر واقع نمی‌شود.

اینکه موها به طور کلی حذف شوند و یا اینکه پس از گذشت زمانی با تراکم پایین دوباره رشد کنند و به لیزر مجدد نیاز پیدا شود، تحت تأثیر عوامل زیر تغییر می‌کند.

 • رنگ و ضخامت موهایی که تحت درمان قرار گرفته‌اند.
 • رنگ پوست بیمار
 • نوع و کیفیت دستگاه لیزر مورد استفاده
 • صلاحیت و تبحر شخصی که لیزر را انجام می‌دهد.

متقاضیانی که پوست خود را برنزه کرده‌ باشند، باید صبر کنند تا پوست به رنگ عادی خود بازگردد؛ زیرا رنگدانه موجود در پوست، نور لیزر را جذب می کند و از اثر بخشی درمان می‌کاهد.

نتیجه بخشی لیزر موهای زائد صورت با چندین جلسه

خطرات لیزر موهای زائد چیست؟

بعد از لیزر موهای زائد صورت، امکان وقوع چند عارضه متفاوت وجود دارد؛ اما بیشتر این عوارض جانبی جزئی و موقتی هستند؛ اما اگر این عوارض ماندگار و یا وخیم شدند، فرد بایستی به متخصص پوست خود مراجعه کند.

عوارض رفع موهای زائد صورت به وسیله لیزر

 • قرمزی و سوزش: همانظور که گفته شد لیزر موهای زائد به فولیکول‌های موهای هدف آسیب می‌رساند. بدن به این امر واکنش نشان می‌دهد و نتیجه آن قرمز شدن و خارش پوست در مناطق تحت درمان است. ممکن است پوست دچار لک شود و حتی کمی متورم گردد. این علائم معمولاً کوتاه‌مدت هستند و چند ساعت پس از درمان بهبود می‌یابند. ناحیه آسیب‌دیده ممکن است شبیه به پوستی باشد که به تازگی اپیلاسیون شده است. برخی از متخصصان پوست، از ماده بی‌حس‌کننده موضعی برای کاهش میزان واکنش پوست به روند لیزر موهای زائد صورت استفاده می‌کنند. برای افرادی که پوست تیره‌تری دارند، باید مراقبت ویژه‌ای انجام شود. به این صورت که برای جلوگیری از آسیب رساندن به پوست بیرونی بایستی از لیزر کم شدت استفاده شود.
 • پوسته پوسته شدن: برخی از افراد ممکن است پوسته پوسته شدن پوست را در ناحیه آسیب‌دیده تجربه کنند. این عارضه به طور معمول یک موضوع جزئی است، اما ظاهری ناخوشایند دارد. پوسته پوسته شدن بعضی اوقات می‌تواند منجر به ایجاد زخم شود. با مراقبت از منطقه تحت درمان پس از انجام لیزر، مانند استفاده از مرطوب‌کننده مناسب، می‌توان از بروز هر گونه مشکل پایدار در این روش درمانی جلوگیری کرد.
 • تغییر در رنگ پوست: برخی ممکن است متوجه تغییرات جزئی رنگ در ناحیه تحت درمان پوست شوند. پس از لیزر موهای زائد صورت امکان دارد پوست کمی تیره‌تر یا روشن‌تر شود. ممکن است افرادی که دارای پوستی روشن‌تر هستند، شاهد لکه‌هایی با رنگ تیره‌تر و افرادی که رنگ پوست تیره دارند، مستعد ابتلا به لکه‌هایی روشن‌تر باشند. این تغییرات به مرور زمان محو می‌شوند و پوست به حالت عادی بر می‌گردد.
 • آسیب دیدگی چشم: برطرف کردن موهای زائد صورت از طریق استفاده از لیزرهای قدرتمند انجام می‌گیرد. این بدان معنی است که احتمال آسیب زدن جدی به چشم وجود دارد. هم فرد تحت معالجه و هم پزشک باید از تجهیزات محافظ چشم استفاده کنند تا در حین انجام عمل، از آسیب دیدن چشم جلوگیری شود.
 • خطر عفونت پوست: آسیب دیدن فولیکول های مو با لیزر می‌تواند خطر عفونت ایجاد کند. این عارضه بهبود می‌یابد، اما منطقه آسیب‌دیده باید به عنوان زخم درمان شود. فرد باید علائم عفونت را به متخصص پوست گزارش دهد.

افسانه‌هایی در مورد لیزر کردن موهای زائد

 • لیزر موهای زائد باعث ایجاد سرطان می‌شود: این افسانه که لیزر درمانی با موهای زائد باعث ایجاد سرطان می‌شود، بی‌اساس است. لیزرها به طور خاص طراحی شده‌اند تا از طریق سلول‌های پوست عبور کرده و فقط فولیکول‌های مو را در اعماق پوست هدف قرار دهند. دستگاه‌های مورد استفاده در لیزر موهای زائد مقدار کمی اشعه ایجاد می‌کنند و تصور نمی شود این پرتوها مضر باشند. هیچ مدرکی مبنی بر اینکه رفع موهای زائد صورت با لیزر باعث سرطان پوست می‌شود، وجود ندارد.
 • لیزر موهای زائد باعث نازایی می‌شود: باز هم، هیچ مدرکی مبنی بر اینکه لیزر موهای زائد باعث نازایی می‌شود، وجود ندارد. لیزرها فقط به پوست نفوذ می‌کنند و به اندام‌های دیگر نمی‌رسند یا آن‌ها را تحت تأثیر قرار نمی‌دهند. لیزر موهای زائد معمولاً حتی در مناطق حساس مانند کشاله ران بی‌خطر است.
 • کیت‌های خانگی به اندازه مراجعه به یک کلینیک تخصصی مؤثر هستند: کیت‌های لیزر خانگی برای افرادی که می‌خواهند موهای زائد خود را بدون مراجعه به متخصص پوست از بین ببرند، در دسترس هستند. بسیاری از افراد ممکن است با استفاده از این کیت‌ها نتایج متوسطی را تجربه کنند. با این حال‌، کیت‌های خانگی مانند دستگاه‌های پزشکی قدرتمندی که توسط پزشکان متخصص استفاده می‌شوند، تأثیرگذار نیستند.

بسیار از افراد برای از بین بردن موهای زائد خود به خصوص در ناحیه صورت که قابل پوشانده شدن هم نیست با دردسر مواجه هستند. لیزر موهای زائد صورت بهترین و سریع‌ترین راه حل برای رفع این مشکل است. لیزر موهای زائد صورت اگر در شرایطی مناسب و توسط فردی متخصص صورت بگیرد، برای بیشتر افراد بی خطر و مؤثر است؛ اما باید در نظر داشت که رفع موهای زائد صورت ممکن است چندین جلسه طول بکشد و از بین بردن دائمی موها همیشه تضمین نمی‌شود. با این حال، نتیجه این روند می‌تواند شما را شگفت زده نماید و آسایش را برایتان به ارمغان بیاورد.

ممکن است شما دوست داشته باشید

سوال خود را بپرسید. مشاوران ما آماده پاسخگویی به شما هستند

سوال خود را از مشاوران ما بپرسید

مشاوره