راهنمای کامل مراقبت‌های بعد از کاشت مو

11,589

مراقبت‌های بعد از کاشت مو معمولا شامل یک دوره یک تا دو هفته‌ای و یک دوره یک ساله خواهد شد. در دو هفته نخست باید به شدت روی شست و شو، ضدعفونی کردن مو، داروها، تغذیه و فعالیت بدنی خود حساس باشید و تمامی توصیه‌های پزشک خود را مو به مو عمل کنید.

در دوره یک ساله نیز باید با رعایت یک سبک زندگی سالم، از پوست سر و موهای کاشته شده خود به خوبی مراقبت نمایید. پس از یک سال کاشت مو به روش های محتلف مانند کاشت مو به روش FIT موهای کاشته شده و موهای قبلی شما به یک صورت و با یک کیفیت روی سر شما را خواهند پوشاند و شما برای رسیدگی به آن‌ها مشکلی نخواهید داشت.

در این میان داشتن یک تغذیه مناسب و همچنین تمیز کردن و شست و شوی سر شما به بهبود سریع‌تر و ترمیم پوست سر کمک بسیاری خواهد کرد. در این مقاله مراقبت‌های بعد از کاشت مو را باهم مرور خواهیم کرد:

نکات مهم مراقبت‌های بعد از کاشت مو

کاشت مو یک عمل جراحی سرپایی است که برای سرعت بخشیدن به روند بهبودی، نیاز به رعایت یک سری مراقبت‌ها دارد. هرچه توصیه‌ها و راهنمایی‌های پزشک پس از کاشت مو به روش های مختلف مانند کاشت مو به روش FUT بیشتر رعایت شود، نتیجه نهایی کاشت مو بهتر خواهد بود. همچنین کاهش عوارض پس از عمل کاشت نیز با رعایت همین مراقبت‌ها در دوران نقاهت، مرتبط است.

برای مثال مصرف داروهای مختلف و رعایت یک سبک زندگی مناسب، کمک می‌کند تا گرافت‌های کاشته شده، هرچه زودتر با پوست سر پیوند بخورند و خطر از دست رفتن موهای کاشته شده به حداقل برسد. در این میان برخی از مهمترین مراقبت‌های بعد از کاشت مو عبارت اند از:

مصرف کامل و دقیق داروهایی که متخصص برای شما تجویز کرده است.
خودداری از فعالیت‌های بدنی سنگین، ورزش کردن و هر کاری که موجب تکان خوردن یا خم شدن سر شما شود.
استفاده از شامپوهای تجویز شده و شست و شوی درست سر و موها
داشتن یک برنامه غذایی مناسب و عدم مصرف دخانیات یا نوشیدنی‌های الکلی

ورزش کردن بدون منع بعد از عمل کاشت مو

دوران نقاهت بعد از کاشت مو

یک دوره ریکاوری کوتاه مدت برای بیشتر افراد بین یک تا دو روز زمان نیاز خواهد داشت. البته تا چند روز پس از عمل کاشت مو مقداری بی‌حسی و درد خفیف در سر وجود دارد که طبیعی است و رفع خواهد شد. بعد از دو هفته، ظاهر سر افراد به حالت طبیعی برمی‌گردد. ممکن است کمی قرمزی در پوست سر دیده شود که نیاز به زمان دارد تا رفع شود. هرچه پوست سر روشن‌تر باشد، این سرخی بیشتر دیده می‌شود. البته لکه‌های سرخ بزرگتر بین ۷ تا ۱۰ روز از بین خواهد رفت.

در بلند مدت، رسیدن به یک بهبودی کامل و همچنین دیدن نتایج عمل کاشت مو بین ۶ تا ۹ ماه زمان دارد. در نهایت پس از یک سال، دیگر موهای کاشته شده از موهای قبلی شما قابل تمایز نیست و فرایند عمل کاشت موی شما کامل خواهد شد.

معمولا پس از یک تا دو هفته، موهای کاشته شده از ناحیه ساقه شروع به ریختن می‌کنند. البته جای هیچ نگرانی نیست چرا که فولیکول‌های مو در جای خود سالم باقی می‌مانند و دوباره شروع به تولید مو می‌کنند. این شوک ریزش مو ممکن است تا ۲ ماه ادامه داشته باشد. در ماه سوم موهای کاشته شده شروع به رشد می‌کنند و در ماه ششم، نشانه‌های موهای تازه خود را به صورت تارهای موی کوتاه و زبر، می‌توانید در سر خود ببینید. در پایان ماه نهم، موها شروع به پرپشت شدن می‌کنند و پس از یک سال، نتیجه نهایی دیده می‌شود.

مهمترین مراقبت‌های بعد از کاشت مو

باید توجه داشته باشید که موهای تازه کاشته شده تا چند ماه، مانند موهای طبیعی شما قوی نیستند. به همین دلیل نیاز به مراقبت و رسیدگی بیشتری هستند. این مراقبت‌های بعد از کاشت مو، چه در شست و شوی روزانه و چه رسیدگی به موها و پوست سر باید کاملا رعایت شود.

دارو های مورد نیاز بعد از کاشت مو

کنترل درد و خارش:

پس از پایان عمل کاشت مو، حتما با حضور یک همراه به منزل برگردید و از رانندگی خودداری کنید. درد، ورم و قرمزی در پوست سر، کاملا طبیعی است. برای جلوگیری از ورم، روی پوست سر خود کمپرس یخ بگذارید. هر یک ساعت به مدت ۱۰ دقیقه کمپرس یخ را روی سر خود قرار دهید و جابه‌جا کنید. توجه داشته باشید که بیشتر از یک دقیقه یخ را روی پیشانی خود نگذارید. مخصوصا اگر سینوزیت دارید، به هیچ وجه این کار را نکنید.
همچنین ممکن است در چوست سر خود تا دو هفته احساس خارش کنید. به هیچ وجه به سر خود دست نزنید یا پوست سر خود را نخارانید. داروهای ضد التهاب و مسکن، تا حدی خارش را کنترل خواهد کرد. با این حال خیلی مهم است که شما نیز بتوانید جلوی خاراندن پوست سر خود را بگیرید.

استراحت و خوابیدن:

بهتر است یک تا دو روز استراحت کامل داشته باشید. البته این کار به معنی استراحت مطلق نیست. سعی کنید روزی چند دقیقه به آرامی راه بروید تا خون در بدن شما به خوبی جریان داشته باشد. سعی کنید همواره به پشت دراز بکشید و هنگام خوابیدن سر شما باید کمی از بدن بالاتر باشد. می‌توانید دو بالش نرم زیر سر خود قرار دهید.

تغذیه و مصرف ویتامین:

یک رژیم غذایی مناسب به بهبود سریع‌تر شما و همچنین پیوند بهتر گرافت‌های کاشت شده، کمک می‌کند. سعی کنید رژیم غذایی شامل میوه و سبزی تازه، فیبر، هیدروکربن و غلات، گوشت ماهی و … داشته باشید. ویامین C، زینک یا روی و همچنین میوه‌هایی مانند پرتغال، آناناس و کیوی، به بهبود سریع‌تر شما کمک خواهد کرد. در این میان ممکن است پزشک شما مکمل‌های غذایی مانند قرص زینک را تجویز کند که باید مرتب مصرف نمایید.

داروهای پس از کاشت مو:

معمولا یک مسکن معمولی (استامینوفن یا ژلوفن) و یک آنتی‌بیوتیک قوی، جزو داروهایی است که باید برای مراقبت‌های بعد از کاشت مو، مصرف کنید. به ویژه برای جلوگیری از خطر بروز عفونت، مصرف آنتی‌بیوتکی را کاملا جدی بگیرید و در ساعات مشخص مصرف نمایید. همچنین برای استراحت و خواب بهتر ممکن است داروهایی مانند والیوم تجویز شود. علاوه بر اینها، داروهایی مانند کورتیزون نیز برای کاهش التهاب سر قابل مصرف است که البته برای بیماران دیابتی ممنوع است.

اگر به دنبال مدل دادن به موهای خود بعد از کاشت هستید مقاله کوتاه کردن مو بعد از کاشت مو را از دست ندهید.

شست و شو:

پس از اینکه پانسمان شما در کلینیک باز شد، هر چند ساعت یک بار باید سرم شست و شوی آب-نمک روی سر خود اسپری کنید. این کار برای جلوگیری از بروز عفونت ضروری است. هنگام خواب شب نیازی به این کار نیست اما در زمان بیداری تا چند روز این کار را ادامه دهید.

همچنین باید یک اسفنج نرم را به کفی از شامپوی مخصوص کاشت مو آغشته نمایید و به آرامی روی سر خود بزنید. توجه داشته باشید که نباید هیچ فشاری به پوست سر وارد کنید. تنها نیاز است که کف شامپو به پوست سر برسد. این کار را دو مرتبه در روز انجام دهید. پس از ۱۵ روز، بافت سطحی پوست با این روش از پوست سر جدا می‌شود. برای تمیز کردن کف از روی پوست سر، اسپری کردن محلول آب و نمک کافی خواهد بود.

از هفته سوم، می‌توانید به آرامی در حمام سر خود را بشویید. روزی یک بار شستن سر کافی خواهد بود. پیش از شستن سر می‌توانید از لوسیون‌های تجویز شده برای نرم کردن پوست سر استفاده کنید. البته توجه داشته باشید که باید به آرامی و با نوک انگشت تنها در یک جهت، سر خود را ماساژ دهید. با این کار دلمه‌های باقی مانده روی پوست سر، کم کم جدا می‌شوند. هرگز این کار را با فشار و یا با کمک ناخن انجام ندهید.

تا یک ماه باید از شامپوی مخصوص تجویز شده استفاده کنید. پس از ان شامپویی مناسب با جنس مو و پوست سر خود را تهیه کنید. همچنین پس از پایان حمام، سر خود را با حوله یا سشوار خشک نکنید و اجازه دهید به آرامی خودش خشک شود. البته می‌توانید از حوله کاغذی نرم برای خشک کردن پوست سر استفاده کنید.

شست و شوی سر بعد از کاشت مو از مرقبت های مهم بعد از عمل کاشت مو

مقاله نحوه صحیح شست و شو سر بعد از کاشت مو را از دست ندهید.

انجام ورزش:

تا دو هفته انجام هر فعالیت بدنی شدید که گردش خون را به صورت غیر طبیعی بالا ببرد و یا موجب عرق کردن پوست شود، خودداری کنید. همچنین تا یک ماه نباید هیچ فعالیت ورزشی سنگینی داشته باشید. در این میان البته بهتر است با کمک پیاده‌روی آهسته به مدت نیم ساعت تا یک ساعت در روز، گردش خون خود را به حالت مناسب نگهدارید و به فرایند بهبود سر خود کمک کنید.

رسیدگی به موها پس از کاشت مو:

تا یک ماه به هیچ وجه نباید موهای خود را (چه ناحیه اهدا کننده و چه ناحیه کاشته شده) شانه یا سشوار بکشید. فر کردن، صاف کردن، اتو کردن و هر عمل زیبایی روی موها ممنوع است. پس از یک ماه تنها می‌توانید موهای خود را در یک جهت شانه کنید. همچنین تا دو ماه پس از کاشت مو نباید از رنگ مو یا دکولاره استفاده کنید.

مصرف دخانیات و الکل:

توجه داشته باشید که مصرف دخانیات تا یک ماه و مصرف نوشیدنی‌های الکلی تا دو هفته پس از کاشت مو ممنوع است. به ویزه مصرف نیکوتین موجب سیاه شدن جای پیوند روی پوست سر، به خطر افتادن فرایند ترمیم پوست سر و در نهایت کاهش موفقیت عمل کاشت مو یا ایجاد عفونت در پوست سر خواهد شد. مصرف الکل نیز علاوه بر برهم زدن جریان خون در زیر پوست سر، موجب کاهش اثر داروهای مصرفی می‌شود.

استفاده از کلاه و سربند بعد از کاشت مو:

استفاده از کلاه و سربند اگر اختلالی در مراقبت‌های بعد از کاشت مو ایجاد نکند، مانعی ندارد. به این شکل که نباید هیچ فشاری به پوست سر و موهای شما وارد شود. پس از عمل کاشت مو، پوست سر بسیار حساس است و موهای شما نیز مقاومت کافی را نخواهند داشت.

اگر کلاه یا سربند تنگ باشد و به موهای سر فشار وارد کند ممکن است فولیکول‌های کاشته شده از جای خود خارج شوند. این کار نتایج عمل کاشت مو را با خطر جدی مواجه خواهد کرد. به همین دلیل توصیه می‌شود دست کم یک تا دو هفته از پوشاندن سر، خودداری کنید.

یکی دیگر از خطرات استفاده از کلاه، جلوگیری از جریان هوا و رسیدن هوای تازه به پوست سر است. این کار تعریق پوست را نیز افزایش می‌دهد و در نهایت یک محیط مناسب برای رشد باکتری و ایجاد عفونت شکل می‌گیرد. همچنین باید کلاه یا سربند را روزانه شست و ضدعفونی کرد تا خطر ایجاد عفونت در پوست سر به حداقل برسد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مصرف الکل بعد از کاشت مو این مقاله را از دست ندهید.

مراقبت های بعد از کاشت

ریزش مو پس از کاشت

ریزش مو پس از عمل کاشت، یک شوک طبیعی ناشی از پیوند و جابه‌جایی مو است.ریزش مو بعد از کاشت مو  معمولا از ساقه مو اتفاق می‌افتد و ریشه مو در فولیکول خود باقی می‌ماند. به این ترتیب تا چند ماه این ریزش ادامه خواهد داشت و پس از ماه ششم، موهای شما برای همیشه رشد خواهد کرد. با این حال اگر ریزش مو پس از ماه ششم ادامه داشت، حتما با پزشک خود مشورت نمایید.

ممکن است ریزش موهای شما به دلایلی رخ دهد که پیش از کاشت مو نیز وجود داشته است. به همین دلیل باید پیش از کاشت مو، حتما مشکل ریزش موی شما برطرف شود و یا فرایند ریزش متوقف شده باشد.

رسیدگی به ریش‌، اگر برای اهدای مو استفاده شده باشد

اگر از ریش صورت خود برای اهدا به سر استفاده کرده باشید، پس از یک هفته می‌توانید ریش‌های خود را بتراشید. البته یک ماه زمان نیاز دارد تا پوست صورت شما به خوبی ترمیم شود. در این مدت نگهداری از پوست و موی ریش خود را نیز مانند موهای سر، جدی بگیرید. چه بسا ایجاد عفونت در پوست صورت، به سر شما نیز منتقل شود و نتایج کاشت مو را به خطر بیاندازد.

در نهایت مراقبت‌های کاشت مو تا دو ماه به صورت جدی باید ادامه داشته باشد. پس از این دوره نیز باید سبک نگهداری از موهای خود را تغییر دهید. تا جای ممکن از سشوار و مواد حالت دهنده و نگهدارنده مو، استفاده نکنید. به پوست سر خود فشار وارد نکنید. با آب داغ حمام نکنید و موقع شانه زدن موها یا شستن موی سر، به پوست سر فشار وارد نکنید یا آن را نخراشید.

تا چه مدت بعد از کاشت مو نمی توان ورزش سنگین انجام داد؟

بهتر است تا یک ماه باشگاه نرفت و بعد از یکماه ورزش های هوازی بلامانع است و از ماه سوم ورزش سنگین نیز مجاز می باشد.

استفاده از سیگار و قلیان برای چه مدت مجاز نمی باشد؟

حدود یک هفته قبل از عمل و ۱۴ روز بعد از عمل استفاده از دخانیات توصیه نمی شود زیرا مانع خونرسانی به گرفت های کاشته شده می شود.

مراقبت های پس از کاشت شامل چه مواردی می شود ؟

کاشت‌مو نقاهت خاصی ندارد اما تا چند روز اول، نوع صحیح خوابیدن، استحمام و مصرف داروها می تواند فرآیند کاشت مو را بهبود بخشد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
10 نظرات
 1. سهراب رضوی می گوید

  با سلام میخواستم یک سوالی از دکتر بپرسم آیا بعد از کاشت مو ماسک های طبیعی ( شیر یا تخم مرغ یا روغن های طبیعی یا ماست) برای موهای کاشته شده خوب است یا ضرر دارد و اگر خوب است از چه مدت بعد از کاشت مو میتوانیم ماسک های طبیعی بر روی موهای سرمان بزنیم . من برای خارش سرم دو بار ماسک ماست بعد از یک ماه بر روی سرم زدم اگر ضرر دارد دیگر نمیزنم
  با سپاس

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   ماسک های طبیعی فقط با تجویز پزشک و بعد از ۶ ماه از کاشت قابل استفاده است.

 2. سهراب رضوی می گوید

  ممنونم از پاسخگوییتان
  من نزدیک دو ماه از کاشت موهایم گذشته بود که دو بار به مدت ۱۵ دقیقه ماست روی سرم ریختم (چون بهم گفته بودند برای خارش سر خوب است و در اینترنت خوندم که ماسک ماست برای موها خوب است) و بعد از ۱۵ دقیقه با شامپو خوب شستم به نظرتان مشکلی پیش نمی آید ممنون میشم چون خیلی نگرانم ممنون میشم جواب بدید

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   انشالله که مشکلی پیش نمی آید ولی لطفا از این به بعد بدون تجویز پزشک از درمان های جانبی خودداری کنید.

 3. رضا می گوید

  سلام ببخشید یک سوال داشتم پوست سرم زود چرب میشود و یک روز در میان با شامپو مخصوص موهای چرب میشورم خواستم از شما بپرسم آیا این چربی پوست برای موهای کاشته شده بد نیست

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   دوست عزیز همانطور که احتمالا در جریان هستید چربی پوست سر می تواند باعث ریزش مو شود و شما حتما با استفاده از شامپو یا داروهای خاص باید چربی سرتان را کنترل نمایید.

 4. بهرام می گوید

  سلام و ممنون از سایت خوبتان
  ببخشید بعد از چه مدت از کاشت مو میتوان موهای کاشته شده را شانه زد و جهت داد الان من بعد از چهار ماه میتوانم موها را شانه بزنم چون امروز که موها را شانه زدم چند تار مو ریزش کرد نمیدونم موهای قبلی خودم هستن یا موهای کاشته شده هستن که ریزش کردن

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   دوست عزیز بهتر است بعد از یک ماه اقدام به شانه کردن موهای خود کنید.

 5. Armin می گوید

  سلام
  خدمت دکتر نجف بیگی یک سوال داشتم ۹۵ روز از کاشت موی من سپری شده کلینیک قرص فیناستراید را بعد از کاشت تجویز کرد ولی من استفاده نکردم به خاطر عوارضش حالا بهم گفتند یک جلسه مزوتراپی انجام بدم تو را خدا بهم بگید آیا مزوتراپی بعد از کاشت از دید آقای دکتر و تیمشان مفید است یا نه و اصلا احتمال داره مزوتراپی ضرری هم داشته باشه برای موهای کاشته شده

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   مزوتراپی نه تنها ضرری برای موهای کاشته شده شما ندارد بلکه به شدت توصیه می شود بعد از کاشت به فواصل زمانی مشخص مزوتراپی انجام شود.

سوال خود را بپرسید. مشاوران ما آماده پاسخگویی به شما هستند

سوال خود را از مشاوران ما بپرسید

مشاوره