همه چیز درباره مزوتراپی ریش

 1. خانه
 2. کاشت مو
 3. همه چیز درباره مزوتراپی ریش

همه چیز درباره مزوتراپی ریش

مزوتراپی ریش

مزوتراپی یکی از روش‌های مفید و موثر برای رفع مشکلات کم‌پشتی مو و ریش است. اهمیت موی سر و صورت برای ما بسیار زیاد است. مو و ریش بخش مهمی از زیبایی ظاهری ما را تشکیل می‌دهند. هر گونه خللی که در موی سر و صورت ما به وجود آید، می‌تواند به شکلی قابل توجه باعث بروز ناهنجاری شود. وقتی موهای ما کم‌پشت می‌شوند یا بخش‌هایی از ریش،‌ آن گونه که باید باشد، نیست، از زیبایی صورت ما کاسته می‌شود. بنابراین همۀ ما اهمیت نگهداری و مراقبت از موها را درک کرده‌ایم.

روش‌ها و شگردهای متنوعی را برای حفاظت از این نعمت‌های الهی بکار می‌گیریم. برخی از این روش‌ها، تاثیرات کوتاه مدت و برخی دیگر اثرات بلندمدت دارند. اینکه چه روشی برای ما موثرتر است، به مسیر تجربۀ پزشکان، نوع و میزان خواستۀ ما وابسته است. مزوتراپی ریش یکی از این روش‌هاست.

 

 

چه چیزی باعث اهمیت مزوتراپی ریش می‌شود؟

یکی از جذابیت‌های ظاهری مردان، ریش آنان است. ریش به عنوان یکی از سمبل‌هایی است که از زمان‌های انسان‌‌های نخستین تا کنون بر صورت مردان روییده است. انسان‌های نخستین، از ابزارهای مختلفی برای کوتاه کردن ریش استفاده می‌کردند. جالب است که ابزار و وسایلی که مربوط به تراشیدن ریش است، قدمتی بیش از 4000 سال دارد که به دست ما رسیده‌اند.

در مصر باستان، اهمیت ریش تا حدی بود که از ابزارهایی چون نخ طلا برای تراشیدن آن استفاده می‌شد. جالب‌تر اینکه در هند باستان نیز به منظور تعهد برای پرداخت بدهی‌هایی خود، ریش گرو می‌گذاشتند. در ادیان مختلف نیز ریش دارای جایگاهی ویژه است. از خاخام‌های یهودی تا گوروهای هندی و دراویش ایرانی، ریش یکی از سمبل‌های معنویت و آگاهی بوده است.

برای بسیاری از افراد پیش می‌آید که رشد ریش و موی آن‌ها به شکلی که زیبایی تمام و کمالی داشته باشد، نیست. گاهی اوقات ریش آنان کم‌پشت‌تر از میزانی است که بتوان به آن شکل خاصی داد. برخی مواقع نیز بخش‌هایی از ریش افراد به شکلی نامنظم و بدشکل رشد می‌کند. به دنبال این دلایل ممکن است افرادی که ریش نامنظم و دفرمه‌ای دارند، ترجیح دهند که همواره صورت خود را بدون ریش و اصلاح‌شده نگه دارند؛ اما اگر روشی وجود داشته باشد که بتوانیم به ساده‌ترین شکل، فرم ریش‌ها را اصلاح کنیم، وضعیت زندگی می‌تواند به شکلی قابل توجه دگرگون شود. مزوتراپی ریش یکی از روش‌های درمانی است که تاثیرات قابل توجهی بر جلوگیری از ریزش ریش و رفع مشکلات کم‌پشتی آن دارد؛ اما ببینیم که مزوتراپی ریش دقیقاً چیست و به چه شکلی عمل می‌کند؟

 

مزوتراپی ریش چیست و چگونه عمل می‌کند؟

پیش از اینکه بخواهیم به پاسخ سوال فوق برسیم، بهتر است ابتدا دریابیم که خود مزوتراپی به چه معناست؟ مزوتراپی (Mesotherapy) به تزریق کردن گروه‌هایی از مواد فعال بیولوژیک به داخل پوست گفته می‌شود که از طریق سوزن‌های بسیار ریز انجام می‌شود. منظور از گروه‌های مواد فعال، ویتامین‌ها، داروها و موادی که به عنوان فاکتورهای رشد عمل می‌کنند، می‌باشد. برای مثال، ماینوکسیدیل به عنوان یکی از داروهایی که برای رفع کم‌پشتی و ضعف فولیکول‌های مو تزریق می‌شود یا فاکتورهای رشد انسولینی، از جملۀ این مواد هستند. روش مزوتراپی ریش کاملاً بدون درد است. رویش مجدد مو، تقویت مو و کاهش اثرات دی هیدروتستسترون، از جمله کاربردهای آن به حساب می‌آیند.

مزوتراپی در واقع نوعی روش درمان است که بر پایۀ تزریق می‌باشد. کاربردهایی که مزوتراپی در دنیا دارد، عمدتاً شامل درمان‌هایی است که بر پایۀ زیبایی هستند. به بیان دقیق‌تر در مزوتراپی، از داروهایی با دوز کم و با تزریق مکرر در نواحی مختلف پوست استفاده می‌شود. این روش، بدون درد است و معمولاً بدون نیاز به انجام بی‌حسی موضعی صورت می‌گیرد.

خوشایند این است که درمان بر پایۀ مزوتراپی نیازی به گذراندن دوران نقاهت و انجام اقدامات خاص بعد از درمان ندارد. مزیتی که مزوتراپی ریش دارد، این است که تداخلی با زندگی روزمرۀ بیمار ایجاد نمی‌کند. در مزوتراپی از سرسوزن‌هایی با قطر بسیار کم استفاده می‌شود. تولید این سرسوزن‌ها کار ساده‌ای نیست و در کشورهای معدودی امکان ساخت آن‌ها وجود دارد.

 

 

مزوتراپی و تقویت پوست سر و صورت

 

مزوتراپی؛ عملی پیشگیرانه و درمان‌گر

مزوتراپی می‌تواند به شکلی قابل توجه برای ایجاد رطوبت و تغذیه کردن پوست سر و صورت مورد استفاده واقع شود. تنظیم فعالیت غدد سبورسیک پوست نیز از دیگر مزایای این روش است. ریزش موی سر و صورت، از چالش‌هایی است که تا پایان عمر با آن دست و پنجه نرم می‌کنیم. این مساله، ذهن بسیاری از مردان و زنان را درگیر خود کرده است.

داروهایی که همراه با هورمون‌های رشد به فولیکول مو تزریق می‌شوند، میزان رشد مو و حجم آن را در بازۀ زمانی مشخص افزایش می‌دهند. این روش، عملی پیشگیرانه برای جلوگیری از ریزش مو و ریش است. همچنین، شیوه‌ای مفید برای رشد مجدد موهاست. جراحان پیوند مو به تازگی موفق شده‌اند با ارسال مواد مغذی به فولیکول‌های مو، تشکیل و پایدارسازی آن را تسهیل نمایند. نتایجی که از این روش به دست آمده، بسیار مطلوب و قابل توجه هستند.

 

 

مروری بر تاریخچۀ مزوتراپی و معنای دقیق آن

نخستین اشاراتی که به مزوتراپی به عنوان روشی برای درمان ریزش مو و مشکلات ژنتیکی ناشی از آن شده، مربوط به قرن 12 میلادی است. در آن دوره، پزشک دربار فرانسوی به نام آمبروز پاره (Ambroise Paré) در مورد درمان ریزش مو مطالبی نوشته است.

آنچه وی اذعان کرد، شامل علل ریزش مو ناشی از عدم تغذیه مناسب بود. درمانی که آمبروز پاره در آن زمان به آن اشاره نمود، استفاده از مواد طبیعی همچون برگ انجیر و پیاز خام برای تزریق کردن به پوست سر و صورت بود. در آن زمان، از پارچۀ تمیز و مواد طبیعی استفاده می‌شد که محل طاسی ریش یا سر را با استفاده از سوزن غذارسانی می‌کردند. این شیوه به مرور زمان کامل‌تر شد.

شکل و شمایل امروزی مزوتراپی برای اولین بار در سال 1952 توسط پزشک فرانسوی به نام میچل پیستور ابداع شد. پیستور، پزشکی بود که با استفاده از تزریق وریدی داروی پروکائین برای درمان بیماری آسم استفاده می‌کرد. او بعدها متوجه شد که برخی از بیمارانی که از این درمان استفاده کرده‌اند بهبودهایی قابل توجه در ریزش مو داشته‌اند. او پس از مشاهدۀ این نتایج، تزریقات و مطالعات جدیدی در این زمینه را دنبال کرد. در نهایت، در سال 1976، شیوه‌ای که موفق به ابداع آن شده بود را مزوتراپی نامید. این روش از آن زمان تا کنون به عنوان یکی از موفق‌ترین شیوه‌ها برای جوانسازی و زیبایی صورت شناخته شده است.

 

منظور از مزو در مزوتراپی ریش چیست؟

اگر بخواهیم معنای واژۀ مزو را دریابیم لازم است به دوران شکل‌گیری جنین در رحم برگردیم. در دوره‌ای که تعداد سلول‌های جنین چیزی حدود چند هزار سلول است، سه لایه از سلول‌های بنیادی ایجاد می‌شوند. این سه لایه تحت عناوین اکتودرم، مزودرم و انودرم هستند. بعدها و با رشد جنین، این سه لایه شروع به ایجاد اندام‌های بدن می‌کنند. پوست بدن انسان از سه لایه تشکیل شده است که بخش میانی آن توسط سلول‌های بنیادی مزودرم ساخته می‌شوند. حال وقتی صحبت از مزوتراپی می‌شود، منظور تزریق مواد به لایۀ میانی پوست است. لایه‌ای که در آن با بافت‌هایی روبرو هستیم که وظیفۀ تغذیۀ ریشۀ مو و ریش را به عهده دارند. بنابراین، می‌توان این گونه دریافت که مزوتراپی، روشی علمی برای درمان لایۀ میانی پوست است.

 

چه کسانی می‌توانند از روش مزوتراپی استفاده کنند؟

به طور کلی، محدودیتی برای افراد مختلف جهت استفاده از این روش وجود ندارد. تقریباً همۀ کسانی که دارای مشکلات ژنتیکی در فرم ظاهری ریش‌ خود هستند می‌توانند از مزوتراپی ریش بهره ببرند. افرادی که با عواملی همچون کم‌پشتی، کم‌حجمی یا رشد نامنظم ریش روبرو هستند، کاندیداهای مناسب برای استفاده از این شیوه می‌باشند. همچنین، کسانی که فولیکول‌های ریش آن‌ها فاقد ته ریشه است نیز می‌توانند از مزوتراپی ریش برای درمان و بهبود فرم ظاهری آن استفاده کنند.

انجام مزوتراپی ریش بهتر است در سنین دقیق و مشخصی انجام شود. مطابق با آنچه پزشکان گفته‌اند، بهترین و مناسب‌ترین سن برای انجام مزوتراپی، سنین کمتر از سی و پنج سال است. از آنجا که مزوتراپی یکی از روش‌هایی است که باید در فواصل زمانی منظم و در بازه‌های طولانی مدت صورت گیرد، معمولاً بهتر است از سنین بیست تا سی سالگی به صورت منظم دنبال شود. این شیوه می‌تواند تاثیراتی قابل توجه در زیباسازی و جوانی پوست صورت افراد داشته باشد. بسیاری از پزشکان در دنیا و به خصوص پزشکان اروپایی بر این عقیده‌اند که سن مناسب برای انجام مزوتراپی، بین بیست تا سی سالگی است.

 

مردی با ریش و موهای پر پشت

 

روش انجام مزوتراپی چگونه است؟

همان طور که گفتیم، مزوتراپی به تزریق داروی خاص در بخش‌های خاصی از پوست گفته می‌شود. هدفی که مزوتراپی دنبال می‌کند، از فردی به فرد دیگر ممکن است متفاوت باشد. برای نمونه، شیوه‌ای که برای تقویت مو به کار گرفته می‌شود با آنچه برای جوانسازی یا کشش پوست است، تفاوت دارد. مواد فعال و داروهایی که در مزوتراپی به ریشۀ مو یا ریش رسانده می‌شوند، در هیچ روش دیگری به این شکل عمل نمی‌کند.

نتایجی که حاصل از مزوتراپی ریش هستند، در مدت زمانی بسیار کوتاه خود را نشان می‌دهند. نکتۀ جالب این است که ترکیبات مورد نیاز برای هر فرد، بر اساس وضعیت عمومی وی و دلایل ناهنجاری در وضعیت مو یا ریش او ساخته می‌شوند.

مزوتراپی ریش و مو در حالت عمومی به دو شکل متفاوت انجام می‌شود. در روش اول که رایج‌تر است، با استفاده از سرنگی که دارای سوزنی بسیار نازک و کوتاه است، تزریق‌هایی در زیر پوست انجام می‌شود. این روشی است که از ابتدا رایج بوده است و ترجیح بسیاری از پزشکان و بیماران می‌باشد.

روش دیگر که بعدها کامل‌تر شده است، استفاده از تفنگ مزوتراپی است. تفنگ مزوتراپی یا Mesotherapy Gun، وسیله‌ای است که جایگزین سرنگ شده است و سرعت عمل بالاتری دارد. در هر دو حالت، مواد لازم برای تجدید و احیای فولیکول مو نیاز به تزریق شدن دارند. بنابراین، روش‌هایی که در آن‌ها مادۀ مورد نظر به سطح پوست مالیده می‌شوند، به عنوان مزوتراپی شناخته نمی‌شوند.

 

نکاتی که پیش از مزوتراپی ریش باید دانست:

انجام مزوتراپی ریش نیز مثل هر عمل جراحی یا غیرجراحی دیگر مستلزم رعایت نکاتی است. توصیه‌هایی که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم، مواردی هستند که برای کسب بهترین نتیجه از مزوتراپی ریش باید در نظر داشت:

 

 • در زمان تزریق داروهای مزوتراپی لازم است صورتی تمیز و پاکیزه داشته باشید. بنابراین، پیش از مراجعه به کلینیک درمانی، صورت‌تان را به خوبی شسته و پاکسازی نمایید.
 • بعد از انجام مزوتراپی ریش لازم است حداقل به مدت 24 ساعت از استحمام خودداری کنید.
 • برای پخش شدن بهتر داروهای تزریق شده به پوست، بهتر است پوست را به صورت ملایم و مکرر ماساژ دهید.
 • تا زمان کامل شدن دورۀ درمان از استعمال و استفاده از هر گونه مادۀ شیمیایی یا داروی درمانی دیگر خودداری کنید. این عمل می‌تواند باعث بروز آسیب‌های ناخواسته در بافت صورت شود.
 • بعد از کامل شدن دورۀ درمان بهتر است از تقویت‌کننده‌های پوست استفاده کنید. هرچند که وجود فولیکول‌های در پوست باعث تغذیۀ موهای ناحیۀ صورت می‌شوند. اما بهتر است از موادی که به توصیۀ پزشک تجویز می‌شوند نیز استفاده نمایید.

 

اندکی بیشتر در مورد فواید مزوتراپی بدانیم!

فوایدی که مزوتراپی ریش دارند را نمی‌توان به شکلی دقیق مشخص و دسته‌بندی کرد. هر فرد ممکن است نتیجه‌ای متفاوت از دیگری را تجربه کند. با این حال، آنچه که باعث بروز حالت‌هایی جدید در چهرۀ افراد می‌شود ناشی از اتفاقاتی‌اند که در دستۀ فواید مزوتراپی ریش قرار می‌گیرند:

 

 • گردش خون را بهبود می‌بخشد: در بیشتر ترکیباتی که در مزوتراپی ریش به کار می‌روند، از داروهای اتساع عروق استفاده شده است. این عامل باعث بهبود جریان خون می‌شود.
 • منجر به تغذیۀ فولیکول‌ها می‌شود: در داروهایی که طی مزوتراپی ریش به پوست تزریق می‌شوند، انواع ویتامین‌ها، آمینواسید‌ها و مواد معدنی دیگر وجود دارند. این مواد منجر به تغذیۀ فولیکو‌ل‌های مو می‌شوند. همین ترکیبات به جلوگیری از آسیب‌دیدگی فولیکول‌ها نیز کمک می‌کنند.
 • چربی غدد پوستی را کنترل می‌کند: داروها و مواد معدنی که طی مزوتراپی ریش تزریق می‌شوند، منجر به کنترل میزان چربی ترشح شده توسط غدد می‌شوند.

اما آنچه در نهایت به دنبال آن هستیم، بهبود وضعیت ظاهری ریش آقایان است. ایجاد ظاهری مرتب و آراسته در صورت مردان تا حد زیادی ناشی از وضعیت ظاهری موها و ریش‌های آنان است. با مزوتراپی ریش می‌توانیم ناهنجاری‌هایی که در ظاهر ریش به وجود آمده است را اصلاح کرده و امید به بازماندن طولانی مدت‌تر آن داشت.

[vc_toggle title=”مزوتراپی ریش چیست؟”]

برای آقایانی که به صورت ارثی یا به دلیل مسائل ژنتیکی امکان رشد ریش و سیبیل ندارند، مزوتراپی ریشه روش کاملاً کاربردی خواهد بود. روش مزوتراپی، باعث افزایش تراکم مو خواهد شد.

[/vc_toggle][vc_toggle title=”تا چه زمان بعد از مزوتراپی ریش نمی ‌توان استحمام کرد؟”]

بهتر است افرادی که مزوتراپی ریش انجام داده‌اند تا حدود ۲۴ الی ۴۸ ساعت بعد، استحمام نکنند. بعد از آن مشکلی برای حمام رفتن یا برخورد آب با ناحیه مزوتراپی وجود نخواهد داشت.

[/vc_toggle][vc_toggle title=”مزیت مزوتراپی ریش چیست؟”]

با کمک مزوتراپی ریش، غذا رسانی و اکسیژن رسانی به فولیکول‌های مو در ناحیۀ ریش و سیبیل صورت بهتر انجام خواهد شد.‌ در نتیجه رشد موها تقویت شده و ریزش مو متوقف می‌شود. مزوتراپی یک روش کاملا دائمی است و بنا به صلاحدید پزشک باید تعداد جلسات آن کامل شود.

[/vc_toggle][vc_toggle title=”چگونه می‌ توان اثر مزوتراپی ریش را افزایش داد؟”]

علاوه بر اینکه مزوتراپی ریش به تنهایی می‌تواند یک روش مناسب برای افزایش رشد مو و تقویت ریشه مو باشد، استفاده از تقویت کننده‌های پوست در کنار جلسات مزوتراپی نیز تاثیر بسیار مناسبی بر دسترسی سریع به نتایج خواهد داشت. البته در نظر داشته باشد استفاده از تقویت کننده‌های مو نیز باید زیر نظر پزشک متخصص باشد.

[/vc_toggle]
نوشتهٔ پیشین
شرایط لازم جهت کاشت مو چیست؟
نوشتهٔ بعدی
کاشت مو در جای زخم و بخیه

4 دیدگاه. ترک جدید

 • سلام خسته نباشید مزوتراپی ریش چند جلسه هستش من صورتم کم پشته تراکم کمی هم داره

  پاسخ
  • Doctor najafbeygi
   ژوئن 16, 2022 9:31 ق.ظ

   سلام وقت بخیر
   با توجه به کم پشت بودن و نازک بودن مو متغیر است
   اما به طور متوسط بین 4 الی 6 جلسه خواهد بود
   شما برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با شماره های کلینیک در ارتباط باشید . سعادت آباد 02126740064- جردن 02186081875

   پاسخ
 • باسلام هزینه مزوتراپی رولطف کنید وتضمینی هست ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر
   اگر مزوی مورد استفاده از مواد درجه یک باشد و در کلینیک معتبر تزریق انجام شود حتما به نتیجه مورد نظر خواهید رسید
   شما برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با شماره های کلینیک تماس بگیرید
   سعادت آباد 02126740064- جردن 02186084326

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.

جستجوی مقالات

دکتر آرش نجف بیگی

عضو هیات علمی دانشگاه/فعال انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی/عضو انجمن جراحان پلاستیک آمریکا

آخرین مقالات