نحوه صحیح شست و شو سر بعد از کاشت مو

  1. خانه
  2. کاشت مو
  3. نحوه صحیح شست و شو سر بعد از کاشت مو

نحوه صحیح شست و شو سر بعد از کاشت مو

شست و شو سر بعد از کاشت مو

نحوه صحیح شست و شو سر بعد از کاشت مو، یکی از سوالاتی است که ذهن متقاضیان کاشت مو را درگیر خود می‌کند. در واقع آموزش نحوه صحیح شستشوی سر بعد از کاشت مو، می‌تواند کمک بسیار زیادی به کیفیت نتیجه جراحی بکند.

شستن زود هنگام مو پس از جراحی، می‌تواند تاثیرات منفی جبران ناپذیری بر نتیجه نهایی درمان کاشت مو داشته باشد. برای حفظ بهداشت می‌توانید در روز نخست به جای گرفتن دوش، از وان حمام و یا حمام اسفنجی برای شستن باقی بدن خود، استفاده کنید.

حال این سوال پیش می‌آید که با وجود ریسک استحمام پس از جراحی، آیا لازم است بعد از چند روز حمام کنیم؟ قطعا رعایت بهداشت و جلوگیری از بروز هرگونه عفونت یکی از شرایط نگهداری و بهبودی پس از عمل کاشت مو است. پس از جراحی در زمان مقرر باید به حمام رفته و پوست سر خود را بشویید.

با شستشوی مناسب لخته‌های خون دلمه شده از روی پوست جدا می‌شود. اینگونه باعث می‌شوید اکسیژن کافی به فولیکول‌ها برسد. در نهایت نیز یک شرایط مساعد برای گرافت‌های نوپا روی سر خود فراهم کنید.

در این مقاله با مطالب زیر آشنا میشوید:

شستشو بعد از کاشت مو چگونه است؟

شستشو بعد از کاشت مو، با رعایت توصیه‌های جراح فوق‌تخصص پلاستیک و زیبایی به راحتی انجام می‌شود و جای نگرانی نخواهد داشت. حداقل باید تا 24 ساعت اول پس از پیوند فولیکول‌های مو، از شستن موهای کاشته شده خود خودداری کنید. اما زمان بهتر درواقع وقتی است که شما تا 3 روز پس از عمل، برای شستشوی موهای خود صبرکرده‌اید.

این ممانعت از شستشو در روزهای نخست به منظور محافظت از گرافت‌های نوی تازه کاشته شده، توصیه می‌شود. بازه زمانی مناسب برای شستشو برای هر بیمار با توجه به وسعت محل کاشت و روش جراحی، طبق صلاحدید پزشک انجام می‌شود. اما عموما زمان تقریبی سه روز را می‌توان برای آن در نظر گرفت.

چگونه بعد از کاشت مو استحمام کنیم؟

استحمام بعد از کاشت مو، اگر در زمان مناسب و به نحوه صحیح انجام شود، هیچ مشکلی برای پیوند مو به وجود نخواهد آورد. محافظت از مو در هفته اول پس از جراحی برای بهبودی هرچه سریعتر و بهتر، حیاتی است.

این اقدام در واقع برای مراقبت هرچه بیشتر از گرافت‌ها انجام می‌شود. اینگونه اطمینان حاصل خواهد شد، گرافت‌های مو بدون هیچ مشکلی در روزهای نخست در پوست سر باقی خواهند ماند. در زمان شستشو موهای خود را به آرامی و با آرامش با شامپو بشویید تا آسیبی به پیوندهای مو وارد نشود.

دقت کنید جریان آب نباید بسیار قوی باشد. اگر روی سرتان احساس خونریزی داشته‌اید، به این معنا است که در حین شستشو برخی از گرافت‌های مو از جای خود کنده شده و افتاده است. این ممکن است در نتیجه ضربه یا مالش ناگهانی، اتفاق افتاده باشد. نگران نباشید و استرس نگیرید. اما بدانید لازم است در شستشوهای بعدی باید بیشتر احتیاط کنید. همچنین حتما در رابطه با این مشکل نیز، از پزشک جراح فوق‌تخصص پوست و زیبایی خود، مشورت بخواهید.

[vc_single_image image=”8495″ img_size=”full” alignment=”center”]

شامپوی مناسب بعد از کاشت مو

شامپوی مناسب بعد از کاشت مو، شامپویی است که به پوست سر و موهای نرم جدید شما آسیبی وارد نکند. در واقع لازم است کم‌خطرترین شامپو برای این منظور استفاده شود. ما توصیه می‌کنیم از شامپوها حاوی بیوتین هستند، استفاده کنید. این شامپوها به استحکام بیشتر موی سر شما و تقویت ساقه مو کمک خواهند کرد.

علاوه بر این شامپوی مخصوص کودکان نیز در این دوران، می‌تواند انتخاب خوبی برای شما باشد. این شامپو ملایم‌تر از شامپوهای بزرگسالان است. بر خلاف شامپو بزرگسالان در آن از لکل، پارابن، فسفات و سولفات استفاده نشده است و به ساقه مو آسیبی وارد نمی‌کند. همچنن استفاده از لوسیون مناسب نیز می‌توان تا حد بسیار زیادی به شستشوی مناسب سر شما کمک کند.

[vc_single_image image=”8496″ img_size=”full” alignment=”center”]

آیا بعد از کاشت مو می توان به استخر رفت؟

رفتن به استخر بعد از کاشت مو را به 2 الی 3 هفته بعد از عمل موکول کنید. پیوندهای موی شما در ناحیه گیرنده و زخم در ناحیه اهدا کننده نیازمند زمانی برای بهبودی هستند. علاوه بر این در این دوران فولیکول‌هایی که به تازگی کاشته شده‌اند، به خوبی در جای خود محکم نشده‌اند. در آن‌ها همچنان خطر ریزش و کنده شدن وجود خواهد داشت.

آب موجود در استخر به دلیل وجود آلودگی‌ها و کلر علاوه بر افزایش خطر احتمال به عفونت می‌تواند روی ریشه مو اثر بگذارد و به مرور موجب ریزش مو نیز شود.

پس از زمان معین هروقت که برای رفتن به استخر و شنا اقدام کرده‌اید، کماکان دقت کنید آسیبی به موهای سرتان وارد نشود. تا حد ممکن از شیرجه زدن خودداری کنید تا آب با شدت زیاد به سرتان وارد نشود. نتیجه نهایی و مطلوب کاشت مو ممکن است تا یکسال بعد از جراحی خود را نشان دهد. بنابراین مراقبت از موها باید تا سال نخست به خوبی انجام شود.

برای آشنایی بیشتر با نحوه صحیح خوابیدن و استراحت بعد از کاشت مو این مقاله را مطالعه نمایید.

خشک کردن مو بعد از کاشت مو باید به چه صورت انجام می‌شود؟

خشک کردن مو بعد از کاشت مو می‌تواند به اندازه نحوه صحیح شست و شوی سر بعد از کاشت مو، بر کیفیت نتیجه تاثیر گذار باشد. به همان اندازه که باید در شستشوی موهای خود دقت کنید لازم است به نحوه صحیح خشک کردن مو نیز دقت کنید.

هرگز پس از استحمام، محل پیوند خود را مرطوب و خیس رها نکنید. خیس ماندن سر می‌تواند به مرور مانند تعریق عمل کرده و آلودگی‌های محیط را به خود جذب کند. در نتیجه نیز این آلودگی‌ها توسط قطرات وارد ریشه مو شوند.

بهتر است موهای خود را با دمای محیط خشک کنید. اما حتما اطمینان حاصل کنید که پوست سر خشک شده است. اما اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که رطوبت در آن زیاد است و پوست تا ساعت‌ها خشک نخواهد شد، از یک سشوار کمک بگیرید.

سشوار را روی درجه خنک و ملایم قرار دهید و با فاصله از سر، به سمت موهای خود بگیرید. بدون کمک به دست یا شانه سعی کنید این منطقه را کاملا خشک کنید.

حوله ممکن است به موها و سر بچسبد و کشیده شود. همین موضوع خطر کشیده شدن و کنده شدن پیوندهای مو را افزایش می‌دهد.

[vc_single_image image=”8499″ img_size=”full” alignment=”center”]

آموزش نحوه شستن موهای سر بعد از کاشت

آموزش نحوه شستن موهای سر بعد از کاشت را می‌توان با نکات زیر به خوبی به خاطر سپرد. ابتدا لازم است بانداژ‌های مربوط به جراحی را با کمک همراه از روی سر بردارید. آینه‌ای داخل حمام در نظر بگیرید تا بتوانید مناطق تحت جراحی را بهتر بینید و بشویید. با یک فشار آب بسیار کم و ملایم پوست سرتان را خیس کنید.

شما در طول هفته اول، در واقع با شامپو بچه و یا شامپوی مناسبی که پزشک برایتان تجویز کرده‌اند، خیلی ملایم و آرام سر خود را (گیرنده پیوند مو) می‌شویید. نباید هیچ ضربه و ماساژی انجام دهید. شستن فقط باید با یک لمس ملایم بر روی سر انجام شود.

دقت کنید از فشار مستقیم آب روی سرتان استفاه نکنید. جریان آب باید ملایم باشد. فشار آب دوش حمام به صورت مستقیم و ضربه‌ای وارد می‌شود. ریزش این شدت از آب روی موهای تازه کاشته شده که بسیار سست در جای خود ایستاده‌اند، می‌تواند فولیکول‌ها را جابجا کرده و از جای خود بکند.

برای شستشوی ناحیه اهدا کننده (بانک مو) می‌توانید مانند قبل عمل کنید. از شامپو دلخواه استفاده کنید و این منطقه را ماساژ دهید.

توضیح یک تا پنج مرحله شستشو

پس از 3 روز شستشوی موی سر بی‌خطر است. اگرچه کماکان باید تا دوهفته نخست، مراقب باشید تا به ریشه آسیبی وارد نشود. بسیار مهم است که تا 72 ساعت نخست پس از کاشت مو، مرحله استحکام ریشه مو را مختل نکنید.

بعد از گذشت 3 روز طبق توصیه جراح متخصص پوست و زیبایی خود، می‌توانید طبق دستورالعمل‌های زیر سر خود را بشویید:

مرحله اول خیس کردن:

مقدار مناسبی آب با دمای ملایم که بسیار گرم و بسیار سرد نباشد را روی بانداژ خود بریزید. با کمک آینه محل درمان را به خوبی مرطوب کنید. حال که بانداژ به خوبی خیس شد می‌توانید به راحتی با کمک همراه آن را از روی سر خود جدا کنید. بهتر است زیر دوش مستقیم با فشار زیاد قرار نگیرید. حال برای خیس کردن اولیه مو با ظرفی آب مناسب برای خیس شدن پوست سر، روی سرتان بریزید.

مرحله دوم استفاده از لوسیون:

شما می‌توانید از لوسیون در هر دو ناحیه تحت عمل یعنی اهدا کننده و گیرنده استفاده کنید.  کافی است هربار چند قطره از آن را روی محل مورد نظر خود به آرامی بمالید. طبق دستورالعمل مخصوص لوسیون و همچنین توصیه جراح متخصص زیبایی، به لوسیون فرصت دهید تا دقایقی روی سر باقی بماند. اینگونه به خوبی جذب پوست شده و موجب نرمی آن خواهد شد.

پس از زمان استراحت لوسیون روی سر، به آرامی و با فشار مناسبی از آب، سر خود را خوب بشویید.

مرحله سوم استفاه از شامپو:

حال نوبت استفاده از شامپو برای پاک کردن اولیه کثیفی‌ها و لکه‌‌های خون باقی مانده از جراحی روی سر است. مقدار مناسبی از شامپو را روی کف دستتان بریزید. ماساژ دهید تا در دستتان کف ایجاد شود. حال کف را به آرامی روی سرتان قرار دهید و برای 5 دقیقه اجازه دهید تا به خورد مو و پوست برود. دقت کنید در اولین حمام بعد از عمل زیبایی کاشت مو، از ماساژ برای مالیدن بهتر شامپو استفاده نکنید.

مرحله چهارم شستشوی سر:

فراموش نکنید که برای شستشوی هرچه بهتر سر پس از کاشت مو، آب ولرم بهترین دما برای این کار است. همانطور که اشاره شد از فشار مستقیم دوش آب استفاده نکنید. باری شستشو می‌توانید از یک کاسه کوچک پر از آب ولرم استفاده کنید. به آرامی آب را روی سر بریزید تا زمانی که شامپو از روی سرتان شسته شود.

مرحله پنجم خشک کردن مو:

بهترین کار برای خشک کردن موی جدیدتان، خشک شدن آن با هوای محیط است. اما اگر در فصول سر زمستان هستید و یا عجله برای خشک شدن موهای خود دارید. می‌توانید باد ملایم و خنکی از سشوار را انتخاب کرده و با فاصله متوسط به سمت سرتان بزنید.

[vc_single_image image=”8498″ img_size=”full” alignment=”center”]

مقاله شرح کامل مراحل رشد مو بعد از کاشت را از دست ندهید.

جمع‌بندی

استحمام برای موهایی که به تازگی کاشته شده نه تنها خطرناک نیست بلکه مفید هم هست. اما اینکار حتما باید به روش صحیح و در زمان مناسب انجام شود. با شستشوی اصولی که به توصیه جراح کاشت موی خود انجام می‌دهید، آلودگی‌های ناشی از جراحی را از سر خود پاک می‌کنید. با پاک کردن به مرور سر از لخته‌های خون، زمان بهبودی خود را تسریع بخشیده و مانع از نفوذ عفونت می‌شوید.

برای یک شستشوی بی‌خطر به خاطر بسپارید، برای تمیزی بیشتر، به هیچ عنوان از آب داغ و پرفشار استفاده نکنید. با اینکار شما نه تنها نمی‌توانید سر خود را به خوبی بشویید، بلکه تمام زحمات از مراقبت موی خود را در این چند روز، از دست خواهید داد. برای خشک کردن سر به هیچ وجه از حوله استفاده نکنید. استفاده از حوله باعث می‌شود حوله به سرتان بچسبد و موهایی که به تازگی کاشته‌اید را از جای خود بکند. استفاده از سشوار و دمای محیط بهترین روش برای خشک کردن موی شما خواهد بود.

با رعایت نکات فوق شما علاوه بر رعایت بهداشت به پیوند موهای جدید خود این اجازه را می‌دهید تا در یک محیط استریل و به دور از خطر به رشد خود ادامه دهند.

نوشتهٔ پیشین
نحوه صحیح خوابیدن و استراحت بعد از کاشت مو
نوشتهٔ بعدی
آیا کاشت مو برای موهای کم پشت امکان پذیر است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.

جستجوی مقالات

دکتر آرش نجف بیگی

عضو هیات علمی دانشگاه/فعال انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی/عضو انجمن جراحان پلاستیک آمریکا

آخرین مقالات