کاشت مو با فایبر

137

کاشت مو با فایبر یک روش انقلابی در درمان طاسی سر و رفع کم پشت شدن موها است. وقتی فولیکول‌های مو در پوست سر دیگر قابلیت تولید مو ندارند و بانک موی فرد از دست می‌رود، کاشت موی مصنوعی با نانو الیاف زیستی پیشنهاد می‌شود.
در این روش محدودیت‌هایی نیز وجود دارد و نیاز به کاشت با تکنیک‌های مخصوص و تجربه بالا می‌باشد. به همین دلیل پیشنهاد می‌شود حتما توسط یک جراح فوق تخصص پلاستیک کاشت مو با فایبر را انجام دهید. در این مقاله بیشتر در این مورد روش خواهید خواند:

کاشت مو با فایبر: نانو الیاف مصنوعی

پیوند موهای مصنوعی یا کاشت مو با الیاف شبیه‌سازی شده برای اولین بار در اواخر دهه ۷۰ معرفی شد. در آن هنگام یک انقلاب در درمان طاسی سر به حساب می‌آمد و تأثیر شگرفی را ایجاد کرد. همچنان نیز کاشت مو با فایبر یک روش بسیار پیشرفته است که باید حتما توسط جراح فوق تخصص پلاستیک و تحت نظارت ویژه‌ای انجام شود.
موی پرپشت یکی از عناصر زیبایی در انسان‌ها به شمار می‌آید. با این حال در بعضی از افراد به دلایل مختلف موها دچار ریزش می‌شوند. گاهی این ریزش با روش‌های دارویی و یا درمان‌های معمول اصلاح نمی‌شود و در نهایت منجر به طاسی یا کم مویی خواهد شد.
امروزه روش‌های مختلف کاشت مو به افرادی که دچار طاسی یا کم مویی شده‌اند کمک می‌کند تا با موی طبیعی مشکل خود را رفع کنند. با این حال در برخی افراد امکان کاشت موی طبیعی وجود ندارد. دلیل این امر، از بین رفتن بانک موی سر و مناسب نبودن موهای بدن برای کاشت در سر است. در چنین مواردی، از کاشت مو با فایبر یا فیبرهای نانو استفاده می‌شود.
پیش از هرچیز البته باید تاکید کنیم که کاشت مو با فایبر یا نانو الیاف زیستی، با استفده از کلاه‌گیس یا استفده از لایه‌های پوست مصنوعی حاوی موهای دیگران فرق دارد. در روش کاشت مو با فایبر، دقیقا مانند کاشت موی طبیعی، رشته‌های زیستی شبیه‌سازی شده، مانند موی طبیعی درون پوست کاشته می‌شوند.

چه کسانی برای کاشت مو با فایبر مناسب هستند؟

پیوند موی مصنوعی یا کاشت مو با فایبر زیستی، یک درمان مناسب برای کسانی است که امکان انجام کاشت موی طبیعی را ندارند. این روش بسیار پیشرفته است و پیچیدگی‌های زیادی دارد. درواقع برای همه افراد و به سادگی نمی‌توان از این روش استفاده کرد. در صورت نبود بانک مو، کاشت مو به روش فایبر پیشنهاد می‌شود.
برای اینکه مشخص شود آیا شما برای انجام این روش مناسب هستید یا خیر، نخست باید الگوی ریزش موهای شما مشخص شود. در خانم‌ها معمولا الگوی ریزش ثابتی وجود ندارد و باید بیشتر روی بحث درمان‌های مختلف و کنترل هورمون‌های بدن تمرکز داشت. اما در آقایان، معمولا ریزش موها با یک الگوی مشخص پیش می‌رود.
نخست موها از سمت شقیقه و جلوی سر شروع به ریزش می‌کند و کم کم به بالای سر پیش می‌رود. در یک حالت، ریزش موی سر پس از ۲۵ تا ۳۰ سالگی متوقف می‌شود. در چنین حالتی باید از موهای پشت و دور سر برای کاشت در بخش جلوی سر استفاده کرد. اما در برخی افراد این ریزش همچنان ادامه پیدا می‌کند به صورتی که موهای پشت سر نیز بسیار کم پشت خواهد شد.
در این حالت بانک موی سر فرد از دست رفته است. اگر به دلایلی مانند برخی بیماری‌ها و مشکلات دیگر یا مناسب نبودن موی بدن، نتوان از موهای طبیعی فرد استفاده کرد، روش کاشت مو با فایبر پیشنهاد می‌شود.

تعریف کاشت مو با روش HRT یا فایبر

کاشت مو با فایبر (فیبر) با نام‌های دیگری مانند کاشت مو مصنوعی و کاشت مو با نانو الیاف زیستی نیز شناخته می‌شود. عمل کاشت مو با فایبر در حقیقت فرایند پیوند الیاف مصنوعی است که در رنگ‌ها و جنس‌های مختلف و با طول‌های متفاوت به‌عنوان جایگزینی برای فولیکول‌های موی شخص، تولید می‌شوند.
روش Hair replace system transplant یک روش ترمیمی برای افرادی است که بانک موی مناسبی ندارند. در واقع بسته به جنس و رنگ موهای هر فرد، این الیاف تولید می‌شوند تا بیشترین هماهنگی را با موهای موجود در سر فرد داشته باشند.
در این روش ترمیمی، برای شبیه‌سازی الیاف مصنوعی مو، لایه‌ای شبیه‌سازی شده از پوست سر ایجاد می‌شود که موهای مصنوعی، به صورت طبیعی روی این لایه شکل می‌گیرند. این موها توسط موادی به اسم کراتین درون لایه‌های پایینی پوست سر متقاضی کاشته می‌شوند. در واقع این روش شبیه به کاشت موی طبیعی و زنده است؛ با این تفاوت که موهای کاشته شده با مواد زیستی نانو ساخته شده‌اند.
ریشه تارهای موی تهیه شده از الیاف مصنوعی که رنگ و حالت‌های متنوعی از آن‌ها وجود دارد؛ با ابزار خاصی در زیر پوست قرار می‌گیرند. این الیاف با تکنولوژی نانو و کاملا استریل شده در اروپا تولید شده است و همچنین تاییدیه CE اروپا را نیز کسب کرده است.

اگر به دنبال کاشت مو با جدیدترین فناوری ها هستید مقاله جدیدترین روش کاشت مو را بشناسید را مطالعه کنید.

تکنیک جدید کاشت مو با فایبر نسبت به روش‌های قدیمی

از آنجایی که کاشت مو با فایبر با چالش‌های زیادی همراه است، حتما باید ارزیابی مناسبی از متقاضی انجام شود. جراح فوق تخصص پلاستیک با بررسی شرایط هر فرد و انجام چند آزمایش پزشکی مهم، امکان استفاده از روش فایبر را مشخص می‌کند. در گذشته این روش مشکلات و عوارض زیادی به همراه داشت اما امروزه با استفاده از فناوری نوین ساخت، مواد زیستی و تکنیک‌های پیچیده کاشت، بسیاری از مشکلات رفع شده است.
پس از تشخیص امکان انجام این روش، بلافاصله عمل کاشت مو انجام نمی‌شود. باید واکنش بدن فرد به موهای مصنوعی سنجیده شود. پیش از انجام جلسات اصلی کاشت با تراکم بالا، یک سری کاشت آزمایشی در تعداد کم انجام می‌شود. در یک دوره یک ماهه، هر هفته حدود ۵۰ تا ۱۰۰ تار موی مصنوعی در سر فرد کاشته می‌شود.
اگر شخص تحمل کاشت مو با فایبر را در مرحله آزمایشی داشت و بدن فرد این موها را پس نزد، می‌توان برای مراحل بعدی کاشت اقدام کرد. در گام بعدی می‌توان ۱۰۰۰ تار مو را کاشت و واکنش بدن را سنجید. در نهایت برای جلسات کاشت اصلی اقدام کرد.

جدیدترین روش کاشت مو و نمونه تاثیر آن

مهمترین ویژگی‌های موهای شبیه‌سازی شده

⦁ موهای ساخته شده با نانو الیاف زیستی در سه جنس کلی صاف، موجی و فر قابل تهیه هستند. به این ترتیب می‌توان کاملا فرم و خواب موهای مصنوعی را با موهای طبیعی فرد هماهنگ کرد.
⦁ رنگ موهای فایبر نیز کاملا با رنگ موهای طبیعی فرد هماهنگ خواهد شد.
⦁ طول این تارهای مو در سه اندازه ۱۵، ۳۰ و ۴۵ سانتیمتر موجود است که می‌توان با کمک آن، بهترین حالت را در موهای سر ایجاد کرد.
⦁ موهای نانو الیاف زیستی کاملا با سیستم فیزیولوژیکی بدن هماهنگ است. به صورتی که هم درون پوست موجب ایجاد هیچ عارضه و حساسیتی نمی‌شوند. این تارهای مو با استفاده از الیاف پلی آمید ساخته می‌شوند.
⦁ جنس، حالت و خواص این موها در خارج از پوست، کاملا مانند موهای طبیعی است. به همین دلیل ظاهر فرد کاملا نرمال خواهد بود.
⦁ این موها بعد از کاشته شدن قابلیت رشد ندارند. بنابر این قبل از انجام عمل ترمیم مو به روش فایبر یا الیاف نانو باید استایل و حالت آرایش موی خود را مشخص نمایید.

تفاوت کاشت مو به روش فایبر با کاشت موی طبیعی

در روش کاشت موی طبیعی نخست باید گرافت‌های مو، به وسیله پانچ یا دستگاه‌های اتوماتیک از پوست سر جدا شوند. به همین در این حالت باید بانک مو شرایط مناسبی داشته باشد و الگوی ریزش مو نیز کامل شده باشد. در این حالت، معمولا جای برداشت گرافت به صورت نقطه‌های کوچک و کمرنگ روی پوست سر باقی می‌ماند.
این در حالی است که در روش کاشت مو با فایبر، پس از برداشت نمونه از موهای سر، این تارهای مو از رشته‌های نانو الیاف ساخته می‌شود و هیچ فولیکول مو یا تار مویی از سر فرد برداشته نمی‌شود. در نتیجه جای برداشتن مو در بانک موی فرد که پشت سر یا اطراف سر است، وجود نخواهد داشت.
در کاشت موی طبیعی، گرافت‌های مو پس از باز کردن پوست سر، درون پوست جای می‌گیرند. این کار یک سری زخم و جای برش روی پوست سر ایجاد می‌کند که درمان آن به زمان نیاز دارد. اما در ترمیم مو با روش فایبر، با ابزار مخصوصی الیاف نانو درون لایه‌های زیرین پوست کاشته می‌شود. به همین دلیل این روش تقریبا بدون جراحی است و عوارض کاشت موی طبیعی را ندارد.

تغییرات قبل و بعد از کاشت مو با روش فایبر

نحوه کاشت مو با روش HRT یا فایبر (الیاف نانو)

در کاشت مو به روش فایبر، ابتدا موهای بیمار به طور کامل بررسی می‌شود تا الیاف نانو از نظر جنس، رنگ و ضخامت کاملا با موهای طبیعی شبیه‌سازی شود. به این ترتیب ظاهری طبیعی برای موهای کاشته شده در سر فرد ایجاد می‌شود.
در این روش برای کاشت، مقدار کمی ماده بی‌حسی به پوست سر فرد تزریق می‌شود. سپس ۱۰۰ عدد از الیاف نانو شبیه‌سازی شده برای تست روی سر فرد کاشته می‌شود. موهای آماده شده در این روش در انتهای خود گره‌ای دارند که توسط یک هندپیس اتوماتیک، قلاب شده و آن قلاب روی پوست سر قرار می‌گیرد. سپس سوزن (سر سوزن به اندازه سوزن انسولین است) با دستگاه اتوماتیک وارد پوست سر می‌شود و گره مو زیر لایه‌های زیرین پوست سر، فیکس می‌شود.
عمق کاشت مو با فایبر حدود ۰.۳ تا ۰.۵ میلیمتر است. در نهایت سوزن خارج می‌شود و موی نانو الیاف در محل طبیعی خود باقی می‌ماند. در صورت عدم ایجاد آلرژی در فرد پس از ۱ ماه، در یک جلسه ۱۰۰۰ تار مو برای بیمار کاشته می‌شود. پس از موفقیت این کاشت، در جلسات بعدی می‌توان تعداد تارهای مو فیبری را افزایش داد.
طی فرایند پیوند موی فایبر، کانال‌های میکرو و ظریف مو، یک بار با استفاده از یک ایمپلنت باز می‌شوند. پس از انجام عمل پیوند پوست سر سعی می‌کند با رشد بافت همبند جدید، کانال زخم را ببندد. به این ترتیب شکاف ایجاد شده برای کاشت الیاف مصنوعی نیز پر می‌شود. در نتیجه موهای مصنوعی به شکل قوی‌تر و محکم‌تری در پوست سر تثبیت می‌شوند.

نحوه انجام عمل کاشت مو به روش فایبر

مراقبت‌های بعد از کاشت مو فایبر:

بعد از انجام کاشت مو به روش فایبر یا الیاف نانو، شما باید مراقبت‌های ساده‌ای را که در عین حال از اهمیت بالایی برخوردارند، انجام دهید. به این صورت که محل مورد نظر با یک لوسیون مخصوص به مدت ۵ روز و روزی ۲ بار باید شستشو داده شود. در طول این زمان استفاده از آنتی‌بیوتیک برای فرد ضروری است تا خطر عفونت پوست سر کاهش پیدا کند.
همچنین کنترل چربی سر تا دو ماه بعد از کاشت به روش فایبر نکته‌ای است که باید مورد توجه قرار بگیرد. در این میان تغذیه مناسب، خواب و استراحت کافی، خودداری از فعالیت‌های بدنی شدید و نوشیدن مایعات و آب زیاد، به ترمیم هرچه زودتر پوست و رسیدن به نتیجه نهایی موثر است.

مزایا کاشت مو با روش HRT یا فایبر (الیاف نانو)

این عمل زیبایی مانند هر عمل دیگری مزایا و معایبی دارد. از جمله مزیت‌های این روش این است که:
⦁ از فولیکول‌های فرد برای کاشت مو استفاده نمی‌شود. در نتیجه بانک موی فرد آسیب نمی‌بیند. این روش به کمک بیمارانی آمده است که پیاز مو و فولیکول‌های موی آن‌ها قابلیت رشد خود را از دست داده‌ است.
⦁ بیماران سرطانی یا کسانی که به علت شیمی‌درمانی موهای خود را از دست داده‌اند. با استفاده از کاشت مو با فایبر می‌توانند ظاهر زیبای خود را به دست بیاورند.
⦁ الیاف نانو مورد استفاده در این روش طبیعی است و ظاهری مصنوعی برای فرد ایجاد نمی‌کند.
⦁ ترمیم مو با فناوری نانو بدون نیاز به جراحی است و بدون بخیه و خونریزی انجام می‌شود.
⦁ فاصله بین جلسات این روش به دلیل کوتاه بون دوره نقاهت به حداقل می‌رسد. همچنین در یک جلسه حجم تراکم بالایی از الیاف نانو را می‌توان بر روی سر کاشت.
⦁ در اسکارها و و یا محل‌های زخم که رویش مو وجود ندارد. نمی‌توان از روش کاشت موی طبیعی استفاده کرد. ولی با روش کاشت مو فایبر ترمیم مو در این قسمت‌ها امکان‌پذیر است.
⦁ در این روش نیاز به تراشیدن موی سر نیست و ترمیم مو فقط در محل‌های کم پوشت مو انجام می‌گیرد.

بهترین کلینیک های کاشت مو را در بهترین مرکز کاشت مو در تهران بیابید!

معایب کاشت مو با روش HRT یا فایبر


در کاشت مو با فایبر، به دلیل زنده نبودن بافت موها، تارهای مو قابلیت رشد ندارند. پس لازم است که قبل از انجام عمل در مورد اندازه و بلندی آن تصمیم بگیرید. حدود ۳۰ تا ۵۰ درصد از فیبرها یک سال پس از کاشت بیرون می‌آیند که این امر مهمترین ایراد وارد شده به این روش می‌باشد. زیرا برخلاف کاشت موی طبیعی، این روش مدام نیاز به ترمیم دارد.
از آنجایی که فیبرهای مصنوعی تا حدودی گرانتر از کاشت موی نرمال هستند، در نتیجه هزینه‌های بیشتری نیز نسبت به کاشت موی طبیعی دارد. لازم به ذکر است که ترمیم مکرر احتمال بروز عوارض و بیماری‌های عفونی را افزایش می‌دهد. به همین دلیل دقت در کاشت و رعایت تمامی پروتکل‌های بهداشتی ضروری است. بهتر است برای انجام این عمل به یک کلینیک معتبر و جراح فوق تخصص پلاستیک مراجعه کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
6 نظرات
 1. احمد می گوید

  سلام
  این روش به نسبت کاشت مو به روش‌های دیگر از درد کمتری بخوردار هست؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   در تمامی روش های کاشت مو از بی حسی موضعی استفاده می شود و مراجعه کننده دردی را احساس نمی کند.

 2. سودی می گوید

  من ۳۴ سالمه و ریزش موی ارثی زنانه دارم، بانک مو مناسبی هم ندارم. از تکنیک کلاه گیس با کلیپس و چسب کراتین هم رضایت نداشتم، شما راهکاری برای من دارید؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   دوست عزیز شما باید به صورت حضوری معاینه شوید تا مشخص شود چه روشی برای شما مناسبترین است.

 3. ناشناس می گوید

  سلام اقای دکتر خسته نباشید ببخشید هزینه این روش چقدره

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   برای اطلاع از هزینه ها با شماره ۰۹۱۲۰۱۲۴۶۷۷ تماس بگیرید.

سوال خود را بپرسید. مشاوران ما آماده پاسخگویی به شما هستند

سوال خود را از مشاوران ما بپرسید