کاشت مو برای افراد دیابتی امکان‌پذیر است؟

 1. خانه
 2. کاشت مو
 3. کاشت مو برای افراد دیابتی امکان‌پذیر است؟

کاشت مو برای افراد دیابتی امکان‌پذیر است؟

نشانه های دیابت

کاشت مو برای افرد دیابتی به‌طور کلی از منظر عموم امکان‌ناپذیر است. در این مقاله ما عنوان می‌کنیم که کاشت مو برای افراد دیابتی امکان‌پذیر است اما تفاوت‌های بسیاری با عمل کاشت مو در افراد سالم دارد. در صورت کنترل بیماری می‌توان از روش‌های مختلف کاشت مو بهره برد.

در این مقاله سعی ما بر این است که بیماری دیابت را بشناسیم و حساسیت‌های کاشت مو در افراد دیابتی که دچار ریزش مو شده‌اند را بررسی کنیم. در هر حال، کاشت مو برای افراد دیابتی، حتی آن دسته از افراد که کاشت مو مشکلی ندارد، بیمار باید از مدت‌ها قبل، حین و بعد از عمل تحت مراقبت قرار بگیرد.

کاشت مو برای افراد مبتلا به دیابت امکانپذیر است

کاشت مو در افراد دیابتی مانند افراد سالم نیست. چالش‌ها و مشکلات زیادی وجود دارد که باید درنظر گرفته شود تا عمل کاشت مو قابل انجام باشد. چالش مهم اول، کنترل قند خون و سطح انسولین در بدن فرد می‌باشد. مشکل دوم نیز پایین بودن سرعت بهبود زخم و طولانی بودن دوره بهبود در پوست سر است.

از سوی دیگر افراد دیابتی به دلاسل مختلفی دچار ریزش مو خواهند شد که این امر کاشت مو برای آنها را با مشکل مواجه خواهد کرد. با این وجود با نظارت جراح و نوع دیابت فرد که از نوع یک باشد یا نوع دو، می‌توان روش‌های مختلف کاشت مو را به کار گرفت.

بیماری دیابت چیست؟

دیابت یا مرض قند (Diabetes Mellitus)  یک بیماری شایع در دنیا محسوب می‌شود که انواع مختلف دارد. دو عامل اختلال در سوخت و ساز قند گلوکز و یا اختلال در ترشح هورمون انسولین موجب این بیماری می‌شوند. این بیماری دو نوع دارد:

دیابت نوع اول یا دیابت وابسته به انسولین: این نوع از دیابت یک بیماری خود ایمنی است که در آن، غده پانکراس توانایی تولید انسولین را ندارد. به این صورت تولید انسولین بسیار کم یا متوقف می‌شود. دوعامل وراثت و عوامل محیطی از عوامل تاثیرگذار بر این بیماری هستند. دیابت نوع اول معمولا از سنین نوجوانی اتفاق می‌افتد.

دیابت نوع دوم: در این نوع از دیابت غده پانکراس هورمون انسولین ترشح می‌کند ولی مقدار آن کم است. گاهی نیز بدن نسبت به این هورمون مقاومت نشان می‌دهد. لازم به ذکر است این مدل از دیابت بیشتر در افرادی با سن بالا (بیشتر از 40 سال) دیده می‌شود.

آزمایش خون برای کاشت مو افراد دیابتی

دیابت و ریزش مو

چرخه رشد و ریزش مو در بدن انسان‌ها امری طبیعی محسوب می‌شود. ولی اگر به هر دلیلی این چرخه از حالت نرمال خارج شود، میزان ریزش مو از رشد موها بیشتر می‌شود. در این صورت امکان طاسی یا کم‌پشتی موی سر وجود دارد. دیابت یکی از عواملی است که می‌تواند این چرخه را از حالت نرمال خارج کند.

دیابت بیماری شایعی در دنیا محسوب می‌شود. در این بیماری سطح قند خون از حالت نرمال خارج می‌شود. این افزایش یا کاهش سطح قند خون به مرور باعث تغییراتی در جسم افراد می‌شود. یکی از این تغییرات، به هم خوردن چرخه رویش و ریزش مو می‌باشد. به همین دلیل کاشت مو برای افراد دیابتی با چالش‌های بسیاری همراه است.

چند عامل در بیماران دیابتی باعث ریزش موی بیشتر از نرمال می‌شود که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • در بیماران دیابتی، برهم خوردن تعادل هورمون‌ها در مراحل ابتدایی بیماری، یکی از دلایلی است که ریزش مو را به همراه دارد.
 • فولیکول‌های مو برای رشد نیاز به مواد مغذی دارند. حال اگر مواد مغذی به فولیکول‌های مو نرسد، مقاومت آن‌ها کم شده و در نتیجه موها دچار ریزش می‌شوند. عدم گردش خون مناسب در افراد دیابتی باعث می‌شود که مواد مغذی کمتر به فولیکول‌ها برسند که این امر ریزش مو را به همراه خواهد داشت.
 • سطح گلوگز بالا در افراد دیابتی باعث می‌شود که مواد مغذی و اکسیژن کمتری به فولیکول‌های مو برسد. در نتیجه ریزش موی بدن صورت می‌گیرد.
 • افزایش استرس و اضطراب یک عامل ریزش موی مشابه در بین افراد دیابتی و افراد سالم می‌باشد. وجود فشارهای روانی در کنترل قند خون، به این ریزش مو دامن می‌زند.

اگر دچار ریزش مو سکه ای شدید مقاله علل ریزش مو سکه‌ای و بهترین راه‌های درمان آن را از دست ندهید.

چرخه ریزش مو در افراد دیابتی

تمامی موهای بدن از جمله موهای سر، در انسان‌ها یک چرخه ریزش و رویش دوباره را بارها و بارها طی می‌کند. هر تار موی بدن یا سر در یک ارگان بسیار کوچک به نام فولیکول شکل می‌گیرد و رشد می‌کند. فولیکول که ساختاری کیسه‌ای شکل دارد و درون لایه‌های میانی پوست شکل می‌گیرد، مثل یک گلدان پیاز مو را در خود جای داده است.

هر فولیکول در تمام طول هر فرد حدود 20 بار یک موی جدید تولید می‌کند، برای چند سال آن را رشد می‌دهد و در نهایت مو می‌میرد و از بدن جدا می‌شود. فولیکول دوباره یک تار موی جدید تولید می‌کند و این چرخه رویش و ریزش مو تا آخر عمر ادامه دارد.

چرخه فعالیت فولیکول مو

فولیکول‌های مو در مرحله نخست وارد فاز آناژن یا رشد مو می‌شوند. در این مرحله تار مو شروع به رشد می‌کند و هر روز بلند و بلندتر می‌شود. پیاز مو از ریشه فولیکول با رگ‌های خونی در ارتباط است و از آنجا تغذیه می‌شود. آناژن 2 تا 7 سال طول می‌کشد. یعنی یک تار مو برای چند سال زنده است و رشد می‌کند.

در فاز بعدی فولیکول وارد فاز کاتاژن می‌شود. در این مرحله بخش پایینی فولیکول منقبض می‌شود و ارتباط تار مو با رگ‌های خونی قطع می‌گردد. سپس مو می‌میرد و شروع به افتادن می‌کند. این مرحله دو هفته زمان می‌برد و سپس فولیکول وارد فاز استراحت می‌شود. 

در فاز تلوژن، فولیکول برای چند ماه هیچ مویی تولید نمی‌کند و استراحت خواهد کرد. سپس دوباره وارد فاز آناژن اولیه می‌شود و با کمک یک سلول بنیادی، یک تار موی جدید تولید می‌کند. به این ترتیب باز هم فاز آناژن و رشد مو شروع می‌شود.

در افراد دیابتی رشد مو معمولا متوقف می‌شود. یعنی فولیکول مو به دلایل هورمونی یا نبود تغذیه مناسب از راه خون، فولیکول از فاز آناژن به تلوژن می‌رود و در همان فاز باقی می‌ماند. به همین دلیل ریزش موی سر و طاسی رخ می‌دهد.  

چرخه ریزش مو افراد دیابتی

کاشت مو در افراد دیابتی

کاشت مو در افراد دیابتی چالش‌های زیادی را برای سلامتی آن‌ها به همراه دارد. لازم به ذکر است که شرایط فرد از جمله نوع دیابت آن، مدت زمان ابتلای فرد به بیماری دیابت، شرایط عمومی و داروهایی که فرد استفاده می‌کند، همگی تاثیر بسزایی در تصمیم گیری در مورد نوع عمل کاشت مو دارد. در واقع بهترین روش کاشت با بررسی مسائل بالا توسط پزشک متخصص مشخص می‌شود.

مهمترین تاثیری که دیابت بر کاشت مو می‌گذارد، کاهش توانایی ترمیم زخم و افزایش زمان بهبود این افراد است. پزشک برای کاهش دوره نقاهت عمل کاشت مو برای افراد دیابتی، داروها و دستورالعمل‌های ویژه‌ای را تجویز می‌کند.

یکی از عوامل مهم در کاشت مو برای افراد دیابتی سرعت انعقاد خون است. به همین دلیل افراد دیابتی که تصمیم به انجام عمل کاشت مو دارند، باید 10 روز قبل از انجام عمل از مصرف غذاها و داروهایی که سرعت انعقاد خون را پایین می‌آورد، اجتناب کنند.

کاشت مو در افراد دیابتی و تاثیرات آن

کاشت مو در کدام دسته از بیماران دیابتی امکان‌پذیر است؟

 • افرادی که سابقه دیابت در خانواده خود را دارند ولی برای کنترل قند خون خود نیاز به مصرف انسولین ندارند. این بیماران کاندید مناسبی برای عمل کاشت مو در افراد دیابتی هستند.
 • بیماران دیابتی که با استفاده از رژیم و بدون استفاده از دارو، قند خون خود را کنترل می‌کنند. این افراد نیز می‌توانند از عمل کاشت مو برای درمان طاسی یا کم مویی خود استفاده کنند.

لازم به ذکر است که عمل کاشت مو برای دو دسته از بیماران دیابتی به هیچ عنوان امکان پذیر نیست. این دو دسته عبارتند از:

 • بیماران دیابتی نوع a/3 که برای کنترل قند خون خود، علاوه بر دارو نیاز به استفاده از انسولین هم دارند. این افراد به هیچ عنوان نمی‌توانند عمل کاشت مو را انجام دهند.
 • بیماران دیابتی نوع b/3 که حتی با رعایت موارد بالا نیز قادر به کنترل بیماری خود نیستند.

باید و نبایدهای کاشت مو در افراد دیابتی

 • برای کاشت مو افراد دیابتی به روش FIT میزان قند خون بیمار، از یک روز قبل از عمل تا 20 روز بعد از آن باید نرمال باشد.
 • برای کاشت مو افراد دیابتی به روش FUE میزان قند خون بیمار، از یک روز قبل از عمل تا  7 روز بعد از آن باید نرمال باشد.
 • کاشت مو در افرادی که بیماری آن‌ها قابل کنترل نیست، امری بسیار خطرناک است. در این از بیماران می‌توان از روش ترمیم مو به جای کاشت مو استفاده کرد.
 • 4 الی 6 ساعت زمانی است که برای انجام عمل کاشت مو در نظر گرفته می‌شود. این موضوع باعث ضعف و استرس در بیماران دیابتی می‌شود که این امر سطح گلوکوژن، هورمون رشد و کورتیزول را بالا می‌برد.
 • در حین عمل به دلایل میزان نوسان قند خون در بین بیماران دیابتی، برای جلوگیری از خطرات پیش آمده برای بیمار، باید مرتب قند خون آن‌ها چک شود.
 • میزان انسولین تزریق شده در حین عمل نیز بسیار حائز اهمیت است. باید دقت داشت که فرد در حین عمل دچار افت قند خون نشود.
 • کالگوس نیز حتما باید زیر نظر جراح تزریق شود.

با توجه به موارد ذکر شده عمل کاشت مو در افرادی که مبتلا به دیابت نوع 2 هستند (کنترل بیماری بدون انسولین)، با چالش‌های کمتری همراه است. در حالی که در بیماران مبتلا به دیابت نوع 1 (کنترل بیماری با انسولین) انجام عمل کاشت مو با مخاطرات بیشتری همراه است و معمولا توصیه نمی‌شود. به همین دلیل جهت کم مویی در بیماران دیابت نوع 2 مدل FUE, SUT & FIT و در بیماران دیابت نوع 1 مدل ترمیم مو پیشنهاد می‌شود. در ادامه مقاله، شرح مختصری از نحوه انجام این روش‌ها آورده شده است.

کاشت مو در افراد مبتلا به دیابت نوع اول

در بیماران مبتلا به دیابت نوع اول کنترل گلوکز خون و بهبود زخم‌ها، یکی از مشکلات پیش روی جراح محسوب می‌شود. به همین دلیل جراح قبل از انجام عمل کاشت مو باید مکررا رژیم غذایی و داروهای بیمار را کنترل کند. همچنین در حین عمل به‌صورت مداوم باید سطح گلوکز خون چک شود. پس از عمل نیز بیمار نیاز به مراقبت‌های ویژه بخصوص در اندازه‌گیری سطح گلوکز خون دارد.

کاشت مو برای افراد مبتلا به دیابت نوع دوم

در بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 اگر سطح گلوکز خون کنترل شود، مشکلی در حین عمل پیش نمی‌آید. به همین دلیل کاشت مو در این افراد عملی ایمن محسوب می‌شود. به همین دلیل روش‌های مختلفی قابل استفاده هستند.

روش FIT کاشت مو

در این روش گرافت‌هایی از مو که شامل یک یا چند عدد فولیکول مو هستند از ناحیه مشخصی از بانک مو برداشته می‌شود و در ناحیه مورد نظر برای کاشت مو، پیوند زده می‌شود. این روش کاشت مو چون نیاز به جراحی ندارد، تکنیک مناسبی برای بیماران دیابتی به حساب می‌آید.

روش FUE کاشت مو

روش Follicular Unit Extraction یا به اختصار FUE مکمل روش SUT می‌باشد که به روش استخراج فولیکول به صورت واحد یا تک فولیکولی مشهور است.

روش SUT کاشت مو

جدیدترین روش کاشت مو که به کمک دستگاه لیزر انجام می‌شود. دقت بالا در برداشتن گرافت‌ها و کاشت تمام فولیکول‌ها از مزایای این روش به حساب می‌آید. این روش به دلیل نیاز نداشتن به جراحی، بدون درد و خونریزی انجام می‌شود. این تکنیک گزینه مناسبی برای عمل کاشت مو برای افراد دیابتی محسوب می‌شود.

کاشت مو با روش HRT یا فایبر

کاشت مو با فایبر یا الیاف زیستی نانو، یک روش جایگزین برای کاشت مو در افراد دیابتی است. در این روش به جای برداشت فولیکول از پوست سر، از رشته‌های مصنوعی مو استفاده می‌شود. در این روش الیاف نانو با پلیمرهای زیستی ساخته می‌شوند و از نظر جنس، رنگ و ضخامت کاملا با موهای طبیعی فرد شبیه‌سازی خواهند شد. به این ترتیب ظاهری طبیعی برای فرد ایجاد شود.

در گام نخست پس از تهیه الیاف نانو، 100 عدد از فیبرهای شبیه‌سازی شده برای تست روی سر فرد کاشته می‌شود. اگر مشکل یا حساسیتی وجود نداشته باشد، جلسه کاشت اصلی با تراکم بالا انجام خواهد شد. موهای فیبری آماده شده در این روش در انتهای خود گره‌ای دارند که توسط یک هندپیس اتوماتیک قلاب شده و آن قلاب روی پوست سر قرار می‌گیرد. سپس سوزن با دستگاه اتوماتیک وارد پوست سر شده و گره مو زیر لایه پایینی مو، فیکس می‌شود. در نهایت سوزن خارج شده و مو نانو الیاف در محل طبیعی خود باقی می‌ماند.

نوشتهٔ پیشین
کاشت مو بایوفایبر
نوشتهٔ بعدی
هر آنچه باید درباره کاشت ریش و سبیل بدانید!

8 دیدگاه. ترک جدید

 • با سلام آیا استفاده از بانک مو برذای افراد دیابتی امکان پذیر است؟

  پاسخ
 • سلام
  پدر بنده دیابت نوع ۲ دارن و بدون مصرف انسولین هم قادر به کنترل قندخونشون هستند.
  ایشون از طولانی شدن ترمیم زخم هاشون میترسن،آیا کاشت مو برای ایشون خطر داره؟

  پاسخ
 • باسلام وعرض ادب واحترام.
  بنده ۴۴ ساله هستم و تقریبا ۱۰ سال دیابت دارم و از انسولین قلمی استفاده میکنم.

  آیا میتوانم جهت کاشت مو اقدام کنم؟
  عوارضی میتونه داشته باشه؟
  و از بیماران مشابه کسی اقدام در این مورد داشته با نتیجه مطلوب؟
  سپاسگزار از پاسخگویی و راهنمایی خوبتان.

  پاسخ
  • Doctor najafbeygi
   جولای 16, 2022 5:10 ب.ظ

   سلام و احترام
   شما قبل از انجام عمل میبایست آزمایشات لازمه را طبق تجویز پزشک انجام دهید و در صورت تایید فوق تخصص غدد و کاشت مو میتوانید کاشت را انجام دهید

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید ۳۸ ساله هستم و پیش دیابت متفورمین استفاده میکنم امکان کاش ابرو برای من هست؟

  پاسخ
  • Doctor najafbeygi
   آگوست 20, 2022 3:40 ب.ظ

   سلام وقت بخیر
   شما میتوانید با شماره های واحد کاشت تماس بگیرید تا جهت انجام آزمایشات لازمه و مشاوره به صورت کامل شما را راهنمایی نمایند
   سعادت آباد 02126744902- 02126744972

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.

جستجوی مقالات

دکتر آرش نجف بیگی

عضو هیات علمی دانشگاه/فعال انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی/عضو انجمن جراحان پلاستیک آمریکا

آخرین مقالات