کاشت مو به روش میکروگرافت | جدیدترین روش کاشت مو

411

این روزها کاشت مو به جراحی اختیاری محبوبی بین کسانی‌که می‌خواهند از شر طاسی و یا کچلی موضعی خلاص شوند، تبدیل شده است. در بین روش‌های کاشت مو، کاشت مو به روش میکروگرافت یکی از شیوه‌هایی است که پزشکان برای انتقال فولیکول‌های مو از بانک مو به نواحی نیازمند، استفاده می‌کنند.

در کاشت مو به روش میکروگرافت، ابتدا پزشک ناحیه اهداکننده مو را با استفاده از بی‌حس‌کننده‌های موضعی، بی‌حس می‌کند تا بیمار در طول عمل کاشت مو، درد کمتری را احساس کند. برخی از پزشکان نیز ترجیح می‌دهند تا از اسپری مخصوص منجمدکننده و آرامبخش ملایم برای بیماران استفاده کنند که این کار روند کاشت مو را کمی دردناک‌تر می‌کند.

پس از اعمال بی‌حسی موضعی، پزشک با استفاده از تیغ جراحی، برشی خطی را در ناحیه اهداکننده مو ایجاد می‌کند و یک نوار نازک از پوست سر که شامل واحدهای فولیکول مو هست را بر‌می‌دارد. این نوار که شامل تعداد زیادی فولیکول مو است، به بخش‌های کوچکتری به نام میکروگراف تقسیم می‌شود.

پس از این مرحله، پزشک معالج، قسمتی از پوست سر شما که همان قسمت نیازمند به مو است را بی‌حس می‌کند. سپس، با استفاده از تیغه میکرو، سوراخ‌های دایره‌ای کوچکی را در آن ایجاد کرده و با استفاده از فلم ایمپلنت، گراف‌ها به پوست سر وارد شده و در عمقی در حدود چند میلیمتری پوست سر، پیونده زده می‌شوند. پس از جراحی، زخم‌های کوچک و التهاب در پوست ایجاد خواهد شد که بهتر است بیمار از کمپرس سرد استفاده کند. این جراحی معمولا بین ۲ تا ۸ ساعت زمان نیاز دارد.

یکی از مهم‌ترین مزیت‌های کاشت مو به روش میکروگرافت، این است که حالت و فرم نهایی موها جلوه طبیعی‌تری نسبت به دیگر روش‌های کاشت مو دارد. همچنین، این روش نسبت به سایر روش‌های کاشت مو دوره درمان کمتری دارد. سرعت عمل بالای کاشت مو و زمان کمتر جراحی نسبت به سایر روش‌های کاشت مو نیز از دیگر مزیت‌های کاشت مو به روش میکروگرافت است.

اگرچه، نباید این موضوع نادیده گرفته شود که عمده بیمارانی که با استفاده از این روش تحت عمل کاشت مو قرار گرفته‌اند، معتقد بوده‌اند که روش میکروگرافت، روشی دردناک برای کاشت مو است!

با تمام این تفاسیر، می‌توان گفت انتخاب پزشک متخصص متبحر و نیز کلینیک‌های شناخته شده، در کیفیت و رضایتمندی شما از نتیجه و فرآیند کاشت مو به روش میکروگرافت بسیار موثر است. بدون شک با انتخاب جراح برتر، می‌توانید با کمترین عارضه به شکل نهایی و دلخواه موی خود دست پیدا کنید.

کاشت مو به روش میکروگرافت یکی از جدیدترین و بهترین روش‌های کاشت و درمان ریزش موهای سر است. در این روش تمامی مراحل برداشت و پیوند مو با کمک ابزار الکترونیکی و دقیقی انجام می‌شود که کمترین میزان درد، جراحت و خونریزی را در پی خواهد داشت. همچنین نتیجه عمل کاشت مو نیز با روش میکرو گرافت بسیار موفق‌تر و بهتر از دیگر روش‌ها است.

برای انجام جدیدترین روش کاشت مو یعنی میکروگرافت، باید از بانک موی مناسبی در سر خود برخوردار باشید. در غیر این صورت باید از دیگر بخش‌های بدن و صورت، برای پیوند به پوست سر، مو برداشت شود. مهمترین مزیت میکرو گرافت این است که می‌تواند با دقت بسیار گرافت‌های مو را از پوست سر خارج کند. از آنجایی که این کار با پانچ‌های خودکار انجام می‌شود، کمترین آسیب به فولیکول‌های استخراج شده وارد خواهد شد.

به همین دلیل است که نتیجه کاشت مو به روش میکروگرافت بهترین نتیجه با بالاترین تراکم مو را در پی دارد. در واقع تقریبا تمامی فولیکول‌های کاشته شده در روش میکروگرافت به رشد مو خواهند پرداخت و از دست رفتن پیوند در این روش بسیار کم است. همچنین شیوه کاشت گرافت‌های میکرو و مینی در این روش موجب می‌شود که ظاهر موها در نهایت بسیار طبیعی باشد.

نکاتی درباره کاشت مو به روش میکروگرافت

کاشت مو به روش میکروگرافت چگونه ایجاد شد؟

کاشت مو به روش میکروگرافت (Micro Graft) جدیدترین روش کاشت مو یک درمان ایمن و بی‌خطر برای مشکل طاسی است. روش‌های مختلف کاشت مو بیش از ۸۰ سال است که ابداع شده‌اند و به شکل‌های مختلف تغییر کرده‌اند. در نهایت روش کاشت میکروگرافت به عنوان بهترین و موفق‌ترین روش کاشت مو حدود چند سال است که میان جراحان پلاستیک و زیبایی دنیا جا افتاده است.

در چند دهه گذشته، پیش از روی کار آمدن تکنیک‌های نوین کاشت مو، روش FUT به عنوان یک مدل بسیار موثر، در کاشت مو به کار گرفته می‌شد. اما مشکل بزرگ این روش این بود که شیوه برداشت گرافت‌های مو از بانک مو به شکل یک نوار باریک انجام می‌شد. نتیجه اینکه جای یک ضخم باریک و بلند روی پوست سر باقی می‌ماند.

پس از مدتی کاشت مو به روش FIT جایگزین آن شد که روش برداشت فولیکول‌ها و درواقع گرافت‌های مو به وسیله پانچ و تک به تک بود. مهمترین ضعف این روش، از دست رفتن بخش زیادی از فولیکول‌ها و در نتیجه پایین بودن تراکم نهایی موها است.

سپس روش SUT به حوزه درمان ریزش مو، معرفی شد. در این روش دیگر گرافت‌ها با پانچ دستی برداشت نمی‌شوند بلکه با کمک پانچ‌های خودکار، گرافت‌ها از بانک مو برداشت می‌شوند. در نتیجه جای برداشت موهای پیوندی در منطقه اهدا یا بانک مو چندان باقی نمی‌ماند. همچنین با برداشت صحیح فولیکول و نگهداری درست آن، میزان موفقیت عمل کاشت مو بسیار افزایش یافت.

کاشت مو به روش میکروگرافت درواقع نوع پیشرفته‌ای از تکنیک SUT است که در آن از ابزار بسیار دقیق‌تر و برش‌های بسیار ریزتری هنگام کاشت، استفاده می‌شود. نتیجه این روش، درد و ناراحتی بسیار کمتر، موفقیت بسیار بالا و عدم وجود هیچگونه اسکار (جای زخم) در منطقه کاشت شده و یا بانک مو است.

رشد موها بعد از کاشت مو به روش میکروگرافت

اساس کار روش میکروگرافت

در کاشت مو به روش میکروگرافت، پیش از انجام کار، تعداد تارهای موی مورد نیاز سنجیده می‌شود. سپس بر اساس آن اقدام به برداشت فولیکول و گرافت مو می‌شود. میکرو گرافت به تایید سازمان FDA آمریکا و CE اروپا رسیده است. در سال ۲۰۰۸ میلادی نیز اولین ارزیابی‌های بالینی موفق خود را در کشور آلمان پشت سر گذاشته است.

در کاشت مو به روش میکروگرافت یا SUT، برداشت مو به جای هولدرهای دستی، با کمک هولدرهای اتوماتیک انجام می‌شود. همچنین بدون استفاده از تیغ جراحی، درد یا خونریزی، با استفاده از دستگاه‌های تمام اتوماتیک مانند پانچ الکتریکی (با ضریب اشتباه بسیار پایین) عملیان برداشت و کاشت مو انجام می‌شود. در تکنیک میکرو گرافت با استفاده از پانچ، برش‌های کم و خفیفی زده می‌شود تا فولیکول‌ها از پوست سر جدا شوند.

ویژگی بسیار مهم کاشت مو میکروگرافت این است که می‌تواند گرافت‌های بسیار کوچک میکرو حاوی ۱ تا ۲ تار مو و گرافت‌های مینی شامل ۳ تا ۴ تار مو را برداشت کند. این کار به جراح یا متخصص کاشت این امکان را می‌دهد تا در مناطق مختلف سر، گرافت‌هایی با تعداد موهای مختلف را پیوند بزند. به همین دلیل نتیجه کاشت مو به روش میکروگرافت بسیار طبیعی و با تراکم بالا خواهد بود.  

در واقع در ناحیه جلوی سر، گرافت‌های میکرو و کوچکتر پیوند زده می‌شود. سپس هرچه به سمت پشت سر و ناحیه طاسی وسط سر پیش برویم، گرافت‌های مینی با تعداد موی بیشتر کاشته می‌شود تا تراکم بالاتری حاصل شود. همچنین در برخی مناطق گرافت‌های میکرو و مینی در کنار هم قرار می‌گیرند تا ظاهر نهایی موهای کاشته شده کاملا طبیعی باشد. 

روش میکروگرافت برای کاشت مو

کاشت مو به روش میکروگرافت مناسب چه افرادی است؟

در استفاده از این روش هیچ محدودیتی جنسی وجود نداشته و نتیجه جراحی در هر دو گروه یکسان است. هم در خانم‌ها و هم آقایان، کاشت مو به روش میکروگرافت کاربرد دارد. میکرو گرافت برای کسانی که در بعضی شرایط مانند:

 • وجود بیماری‌های وراثتی
 • آلودگی‌های ‌محیطی
 • برخی بیماری‌ها
 • شیمی درمانی
 • آسیب‌ها و حوادث ثانویه

موی سرشان دچار آسیب و ریزش شده است و همچنین برای افرادی که دچار انواع طاسی منطقه‌ای، ریزش موی شدید و کچلی هستند، بسیار کاربردی و مفید محسوب می‌شود.

از آنجایی که در روش میکرو گرافت، معمولا از موهای پشت سر برای کاشت استفاده می‌‌شود؛ برای افرادی که موهای پشت سر آن ‌ها پرپشت است، این روش یک امتیاز محسوب می‌شود. همچنین به دلیل استفاده از پانچ‌های الکتریکی دقیق، برای سایر قسمت‌های بدن که موهای خود را از دست داده‌اند نیز میکرو گرافت راه حل خوبی است. ریش، سبیل، ابرو، مژه و سایر نواحی بدن، همگی می‌توانند با استفاده از روش میکروگرافت دوباره تقویت شوند و رشد کنند.

البته نمی‌‌توان گفت که این روش برای همه افراد مناسب است. جراحان فوق تخصص پلاستیک و زیبایی و یا پزشکان متخصص پوست و مو؛ با توجه به یکسری شرایط و مسائل مشخص به تعدادی از بیماران توصیه می‌کنند تا از سایر روش‌های درمانی دیگر برای کاشت مو استفاده کنند. چرا که استفاده از این روش ممکن است برای آن‌‌ها خطر داشته باشد.

بانک موی مناسب بسیار مهم است

البته باید توجه داشت که برای انجام کاشت مو، معمولا از بانک مو پشت سر استفاده می‌شود. به همین دلیل هرچه تراکم پشت سر بیشتر باشد، نتیجه کاشت مو نیز مناسب‌تر خواهد بود. همچنین باید تا ۲۵ سالگی الی ۳۰ سالگی صبر کنید تا الگوی ریزش موهای سر شما مشخص شود. در واقع تا ریزش موهای سر شما کامل نشده باشد، نمی‌توانید برای کاشت مو اقدام کنید. در غیر این صورت ممکن است موهای کاشته شده نیز دوباره دچار ریزش شوند.

موی پرپشت پشت سر در روش میکروگرافت برای کاشت مو

اگر موهای پشت سر برای بانک مو مناسب نباشد، با روش میکروفیت می‌توان از دیگر نقاط بدن نیز گرافت مو استخراج کرد. به دلیل استفاده از پانچ اتوماتیک، بدون مشکل و آسیب به فولیکول‌ها می‌توان از هر نقطه از بدن مو دریافت کرد. برای مثال موهای ریش، سینه و پشت می‌توانند برای کاشت در پوست سر مناسب باشند.

روش انجام کاشت مو میکروگرافت

در این روش، جراح شما مجموعه دستورالعمل هایی را در مورد آنچه باید قبل و بعد از عمل انجام دهید، به شما ارائه می‌دهد. این موارد می‌تواند شامل ماساژ منظم پوست سر شما قبل از جراحی و توقف استفاده از برخی داروهای خاص مانند آسپرین و دیگر داروهای ضد انعقاد خون، و مسدود‌کننده‌های بتا (beta-blockers) یا داروهای ضد التهاب باشد.

در شروع جلسه پیوند مو، ابتدا پوست سر ماساژ داده می‌شود تا عملیان برداشت و کاشت مو بدون مشکل و جراحت خارج از کنترل انجام شود. این کار به جدا شدن راحت‌تر فولیکول‌های مو کمک خواهد کرد. سپس داروی بی‌حسی به پوست سر در منطقه اهدا تزریق می‌شود. البته از آنجایی که محل تزریق به کاسه سر نزدیک است، خود عمل تزریق بی‌حسی نیز می‌تواند دردآور باشد. به همین دلیل معمولا کمی داروی بی‌حسی سطحی نیز به پوست سر اسپری می‌شود.

پس از عمل کردن بی‌حسی، فرایند برداشت گرافت‌های مو از بانک مو شروع می‌شود. برداشت گرافت بسته به تراکم مورد نیاز با دو تکنیک هولدرهای اتوماتیک با سایز میکرون و یا با روش تریکوفیتیک اسکارلت برای طاسی شدید سر، انجام می‌شود.

در گام بعدی، همزمان با آماده‌سازی گرافت‌ها برای پیوند زدن به قسمت‌هایی که قرار است مو روی آن‌ها کاشت شود، داروی بی‌حسی نیز به آن مناطق تزریق می‌شود. سپس به وسیله سوزن‌هایی به قطر کمتر از یک میلیمتر، سوراخ‌هایی در پوست سر ایجاد می‌شود. گرافت‌های مو با کمک دستگاهی به نام میکرو ایمپلنتر داخل سوراخ‌های ایجاد شده، کاشت می‌شوند.

عمل کاشت مو به روش میکروگرافت معمولا بین ۵ تا ۸ ساعت طول می‌کشد. البته ممکن است که میزان تراکم مورد نظر فرد بسیار بالا باشد و یا امکان انجام طولانی مدت عمل پیوند را نداشته باشد. در چنین شرایطی می‌توان در دو جلسه عمل کاشت مو میکروگرافت را انجام داد.

یکی دیگر از روش های کاشت مو کاشت مو به روش BHT می باشد ایم مقاله را از دست ندهید.

دردناک بودن روش میکروگرافت و التهاب های سر بعد از کاشت مو

ویژگی مهم برداشت مو در کاشت به روش میکروگرافت

میکروموتورهای اتوماتیک برای برداشت مو در روش میکرو گرافت تا ۰.۴ میکرون ظریف‌تر و دقیق‌تر از دیگر هولدرهای برداشت گرافت هستند. همین ویژگی موجب می‌شود تا برداشت گرافت‌ها بدون مشکل و آسیب به فولیکول‌ها از پوست سر در بانک مو انجام شود.

همین موضوع عمل کاشت مو به روش میکروگرافت را به یک جراحی بدون درد یا با درد بسیار کم تبدیل کرده است. عوارضی مانند کبودی و تورم بعد از عمل نیز در پوست سر چندان وجود ندارد و یا بسیار زود رفع خواهد شد. کمپرس یخ به از بین رفتن این عوارض بسیار کمک می‌کند.

مزایای کاشت مو به روش میکروگرافت

روش‌های کاشت مو معمولا مزایا و معایب خود را دارند، با این حال روش میکرو گرافت به عنوان یک تکنیک نوین با کمترین جراحت و مشکلات پوستی، مزایای بسیار زیادی دارد. یکی از مهمترین مزیت‌های این روش در موفقیت بالای کاشت، تراکم حداکثری موها، کمترین میزان درد و جراحت و در نهایت داشتن یک تجربه عالی از کاشت مو است. مهمترین ویژگی‌های کاشت مو:

 • ۲ برابر تراکم بیشتر در برداشت از بانک مو در روش ترکیبی میکروگرافت
 • افزایش تراکم کاشت به دلیل کاشت مو در سایز میکرو و بسیار ریز
 • دارای دوره درمان بسیار کوتاه‌تر نسبت به روش‌های قدیمی
 • سرعت عمل بالای کاشت مو
 • پیوند گرافت‌های سالم‌تر
 • زمان کمتر جراحی نسبت به دیگر روش‌های کاشت مو
 • ارائه نتیجه‌ای طبیعی و مورد پسند‌تر
نتیجه طبیعی در جراحی کاشت مو میکروگرافت

مراحل پس از کاشت مو به روش میکرو گرافت

مهمترین سوال ذهنی بسیاری از افراد این است که آیا بعد از کاشت مو به روش میکروگرافت و از بین رفتن اثر داروی بی‌حسی، احساس درد وجود خواهد داشت؟ به طور کلی یک درد خفیف و قابل تحمل وجود دارد ولی شدت آن به به عوامل مختلفی بستگی دارد.

بسیاری از افراد پس از کاشت مو، هیچ دردی احساس نمی‌کنند و برخی دیگر ممکن است که کمی درد را تجربه کنند. در صورت احساس درد باید به جراح مراجعه کنید تا داروهای مناسب برای شما تجویز کند. همچنین خطر دیگری که ممکن است درد را در پی داشته باشد، عفونت پوست سر است. به همین دلیل وجود درد غیر عادی را باید جدی بگیرید.

نکته بسیار مهم دیگر، مراقبت از مو و پوست سر تا چند ماه است. از دست زدن به موها در مناطق کاشت شده پرهیز کنید. تا چند روز نباید حمام کنید و به مدت چند هفته باید هر روز چند نوبت پوست سر با سرم شست و شو داده شود. استفاده از برخی شامپوها باعث ایجاد اختلال در روند ترمیم پوست سر و از دست رفتن پیوند مو خواهد شد. باید نوع شامپوهایی که استفاده می‌کنید را با جراح خود هماهنگ کنید.

هزینه کاشت مو به روش میکرو گرافت چقدر است؟

در تعیین قیمت این روش عوامل متفاوتی دخیل هستند. به عنوان مثال اندازه آن قسمتی از سر که مو روی آن کاشت شده یا حتی ویژگی ‌های بدنی خود فرد در این مسئله تاثیرگذار می‌باشند.

از آنجایی که پزشکان متخصص زیادی در ایران و در زمینه کاشت مو به روش میکروگرافت فعالیت می‌کنند، هزینه کاشت مو به این روش آنچنان بالا نیست. همچنین، اگر ریزش مو به دلیل مشکلات و بیماری های خاص باشد، بیمه‌ها هزینه این جراحی را پرداخت می‌کنند.

البته علم پزشکی به قدری پیشرفت کرده که شما می‌توانید برای هر نوع جراحی و درمانی، روش‌های مختلفی را انتخاب کنید. ما در این مقاله،به مزایای روش میکروگرافت اشاره کردیم و ذکر شد که عوامل مختلفی در نتیجه آن موثر هستند. به همین دلیل نمی‌توان گفت این روش بهترین درمان برای کاشت مو است. اما شما می‌توانید با مراجعه به پزشک متخصص و بررسی موهایتان، بهترین و کاربردی ترین روش را انتخاب کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
15 نظرات
 1. مجتبی می گوید

  راسته میگن میکروگرفت خیلی طبیعی به نظر میاد نسبت به روش های کاشت موی دیگه ؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   تمامی روش های کاشت که در کلینیک دکتر نجف بیگی انجام می شود به صورت کاملا طبیعی خواهد بود.

 2. فرزاد می گوید

  کل مراحل کاشت مو میکروگرافت چقدر طول میکشه ؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   در حالت عادی نصف روز ولی در حالتی که کاشت مو دو روزه باشد ۲ نصف روز زمان میخواهد.

  2. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   در حالت عائی نصف روز ولی در حالتی که کاشت مو دو روزه باشد ۲ نصف روز زمان میخواهد.

 3. حسن می گوید

  سلام ماشت مو به روش میکروگرافت چقدر زمان میبره و ایا دایمی ست؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   مدت زمان کاشت مو بستگی به تعداد گرفت هایی دارد که کاشت می شود. بله دائمی است.

 4. امید می گوید

  با سلام استفاده از بانک مو برای کاشت مو به روش میکرو گرافت امکان پذیر هست؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   بله – در اکثر روش های کاشت ، از بانک مو فرد استفاده می شود.

 5. مجتبی می گوید

  وقت بخیر
  روند کاشت مو به روش میکروگرافت تا چه مدت به طول می انجامد؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   بر اساس تراکم بانک موی شما ممکن است کاشت مو شما یک یا دو روز کاری زمان ببرد.

 6. مهدی می گوید

  سلام اقای دکتر خسته نباشید . ریزش موهای من که شروع شد جلوی سرم به صورت شدید ریزش پیدا کرد و عقب سرم موهای خوبی داره که البته با داروهای مکمل و فیناسترایید جلوی این ریزش رو گرفتم .ایا میشع اقای دکتر من فیناسترایید استفاده کنم و وقتی جلو سرم ریزش پیدا کرد فقط جلوی سرم رو به روش میکرو گرافت بکارم و تقویت کنم؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   بله می توانید همچنان قرص را مصرف کنید و برای جلوی سرتان را کاشت مو انجام دهید.

 7. حسن می گوید

  ممنون از شما . واقعا همونی بود که دنبالش بودم،کامل و با جزئیات

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   امیدواریم مطالبمون براتون مفید بوده باشه

سوال خود را بپرسید. مشاوران ما آماده پاسخگویی به شما هستند

سوال خود را از مشاوران ما بپرسید