کاشت مو در جای زخم و بخیه

235

انجام پیوند فولیکول و کاشت مو روی بافت اسکار و جای زخم امکان پذیر است اما کاشت مو روی اسکار با کاشت موی معمولی تفاوت‌هایی دارد. زیرا پوست و بافت اسکار با پوست و بافت معمولی فرق می‌کند.

در این مقاله به نحوه عملکرد کاشت مو در جای زخم و بخیه یا روی اسکارها پرداخته ایم. همچنین انتظارات واقعی و عملی از نتایج و آنچه باید در هنگام بهبودی بدانید را بیان کرده ایم.

کاشت مو روی بافت اسکار و زخم یا جای بخیه

احتمالا متوجه شده اید که مو به طور طبیعی در بافت اسکار یا جای زخم‌ها، رشد نمی‌کند زیرا هیچ فولیکول مویی در محل اسکار پوست، وجود ندارد.

رشد موی جدید فعال در اطراف زخم‌ها یک پدیده بسیار نادر است و تا آنجا که ما اطلاع داریم، هیچ گزارش بالینی منتشر شده قبلی در این مورد وجود نداشته است. اگر چه اپیدرمی که در اثر آسیب از بین می‌رود، می‌تواند بازسازی شود. با این حال از دست دادن فولیکول‌های موی بالغ، تاکنون یک آسیب دائمی در نظر گرفته شده است.

قبل از کاشت مو در جای زخم و اسکار، چقدر باید صبر کرد؟

با این همه، همواره توصیه می‌کنیم اگر جای زخم یا بخیه شما تازه است، برای کاشت مو کمی صبر کنید تا بهبودی آن کامل شود. همچنین ممکن است در بلند مدت مقداری از رشد موها در جای زخم و بخیه در برخی افراد برگردد. در این مورد دکتر ایتو و همکارانش پژوهش‌های پزشکی انجام داده اند.

آنچه در مورد یافته‌های آنها قابل توجه می‌باشد، این است که زخم‌های پوستی به‌عنوان بخشی از روند طبیعی بهبود، تشکیل مو را به‌طور خود به خود تحریک می‌کنند. ایتو و همکاران در ادامه نشان دادند که زخم، مسیر سیگنالینگ با واسطه را فعال می‌کند که برای رشد طبیعی مو و چرخش آن ضروری است. به همین دلیل ممکن است در مواردی، رشد مو به مقدار محدود در جای زخم و بخیه اتفاق بیفتد.

از سوی دیگر می‌دانیم که ترمیم زخم حاد یک فرآیند چندوجهی است که شامل سلول های پوستی متعدد ساکن و همچنین سلول های در گردش است. بسیاری از تحقیقات نشان داده است که پس از زخمی شدن، سلول‌های بنیادی اپیتلیال ساکن در فولیکول مو به اپیدرم مهاجرت می‌کنند تا به اپیتلیال شدن مجدد و ایجاد بافت پوششی، کمک کنند. به این معنی که این سلول‌های بنیادی به جای ساختن موهای جدید، به ترمیم زخم کمک می‌کنند.

به بیان دیگر فولیکول‌های مو در ناحیه پوست دارای اسکار حتی اگر از بین هم نرفته باشند، به طور بالقوه توانایی رشد مو را از دست می‌دهند.  

فولیکول‌های مو چه هستند و چرا دیگر مو تولید نمی‌کنند؟

فولیکول‌های مو، کپسول‌هایی کوچک در زیر پوست هستند که ریشه مو را شامل می‌شوند و از موها نگهداری می‌کنند. در واقع فولیکول، یک ارگان کوچک تولید کننده مو است.

باید بدانید که هر تار مو پس از پایان چرخه رشد یا پایان عمر خود، می‌ریزد. عمر موهای سر حدود ۳ تا ۵ سال است. پس از ریزش هر تار مو، فولیکول‌ها یک پیاز جدید مو را ایجاد می‌کنند. با تغذیه آن ریشه توسط رگ‌های خونی، موی جدید دوباره رشد می‌کند و در جای موی قبلی در می‌آید.

رگ‌های خونی زیر فولیکول‌ها به رشد و بازسازی موها کمک می‌کند اما وقتی اسکار روی پوست آسیب دیده ایجاد می‌شود، فولیکول‌های مو هم آسیب می‌بینند و دوباره رشد نمی‌کنند. این مشکل به این دلیل است که اسکارها از بافت فیبری ضخیم به نام کلاژن ساخته شده‌اند که برای محافظت از پوست زیرین ایجاد می‌شود.

این بافت هیچ جایی برای فولیکول های مو، رگ‌های خونی یا حتی اعصاب در برخی موارد باقی نمی‌گذارد. بافت اسکار یا جای زخم به هیچ وجه شبیه پوست معمولی نیست. بنابراین بافت اسکار نمی‌تواند از فرایند تولید طبیعی موها، پشتیبانی کند که در آن، مو در فولیکول‌های موجود رشد می‌کند.

در این باره بخوانید  درمان ریزش مو با مزوتراپی
فولیکول‌های مو معمولاً پس از بهبود ناحیه و پیوند کامل ریشه مو در پوست، شروع به رشد مجدد مو می‌کنند و جریان خون را از رگ‌های خونی مجاور دریافت می‌کنند.

چرا کاشت مو در بافت اسکار با کاشت موی طبیعی متفاوت است؟

به دلیل تفاوت در ساختار پوست در بافت اسکار یا جای زخم و بخیه، معمولا پیوند و انتقال فولیکول‌های مو با شکست مواجه می‌شود. در کاشت موی معمولی، گرافت‌هایی شامل یک یا چند فولیکول در مناطق بدون موی پوست سر، کاشته می‌شود. این فولیکول‌ها با رگ‌های خونی بافت زیرین پوست ارتباط برقرار می‌کنند و پس از چند ماه، چرخه رشد مو را از سر می‌گیرند.

اما در پوست دارای اسکار معمولا این رگ‌های خونی و بافت طبیعی پوست از بین رفته و یا آسیب جدی دیده است. به همین دلیل معمولا پیوند فولیکول‌های جدید در جای زخم و بخیه یا بافت اسکار، با شکست مواجه می‌شود.

به منظور پیوند مو روی جای زخم، باید موارد مختلفی مورد بررسی قرار گیرد تا امکان پیوند فولیکول و کاشت مو بررسی شود؛ از جمله:  

 • ضخامت بافت اسکار و پوستی که جای زخم یا بخیه دارد: هرچه ضخامت پوست بیشتر باشد، دسترسی به لایه‌های پایینی و رسیدن به شبکه رگ‌های خونی برای کاشت فولیکول‌ها، دشوارتر می‌شود.
 • وضعیت بافت و لایه‌های پوست و عروق خونی زیر آن: اگر بافت پوست آسیب جدی دیده باشد و رگ‌های خون رسان زیر آن دچار مشکل شده باشند؛ احتمال شکست عمل کاشت مو بالا خواهد بود. در چنین شرایطی ممکن است روش‌های جایگزین به شما پیشنهاد شود.
 • پیشینه عمل‌های جراحی در سر و کار گذاشتن صفحات فلزی زیر پوست سر: این موارد نیز در کاهش نتیجه عمل کاشت مو تاثیر گذار است.

چطور می‌شود کاشت موی موفق در جای زخم و بخیه داشت؟

با این همه مشکلات، چطور می‌شود یک کاشت موی موفق در جای زخم و اسکار، انجام داد؟ اگر جراح شما تشخیص دهد که عمل پیوند مو برای شما قابل انجام است؛ باید به یک نکته مهم در عمل دقت شود:

باید از متخصصان کاشت و روش‌هایی استفاده کرد که فولیکول‌های مو را با کمترین میزان آسیب از بانک مو استخراج کند.

چرا که احتمال پیوند فولیکول در بافت اسکار و جای زخم پایین‌تر از حالت نرمال خواهد بود؛ پس باید گرافت‌ها را به صورت کاملا سالم و بدون کوچک‌ترین آسیب به ریشه مو، از بانک مو برداشت کرد و با دقت و وسواس زیادی در محل اسکار، کاشت.

معمولا جراح فوق تخصص زیبایی، گرافت‌هایی را که شامل یک یا چند فولیکول‌ مو هستند، در پوست جای زخم، پیوند می‌زند. این کار معمولا با تکنیک‌های پیشرفته‌تری انجام می‌شود که کمترین میزان زخم یا برش را در پوست سر نیاز داشته باشد. این به ریشه موها اجازه می‌دهد تا پس از تماس با رگ‌های خونی، شروع به پیوند با بافت پیرامون خود نمایند و دوباره رشد کنند.

فولیکول‌های مو معمولاً پس از بهبود ناحیه و پیوند کامل ریشه مو در پوست، شروع به رشد مجدد مو می‌کنند و جریان خون را از رگ‌های خونی مجاور دریافت می‌کنند.

کاشت مو بر روی بافت اسکار، نیاز به مراقبت‌های بعد از عمل کاشت دارد تا از کاشت موفقیت آمیز اطمینان حاصل شود. همچنین ممکن است به دلیل عدم جریان خون اولیه در ناحیه، به چندین روش کمکی برای تقویت پیوندها، نیاز داشته باشید.

بافت اسکار نیز اغلب پس از عمل، ضخیم یا برجسته می‌شود. پزشک ممکن است تزریق کورتیکو استروئید به ناحیه اطراف اسکار را توصیه کند تا سطح اسکار صاف شود و ناحیه کاشت، طبیعی‌تر به نظر برسد.

روال کار کاشت مو در محل زخم و جای بخیه، چگونه است؟

دو نوع اصلی پیوند مو وجود دارد که مورد اعتماد جراحان است و معمولا برای کاشت مو در بافت اسکار، به شما توصیه می‌شود. در ادامه، نحوه انجام هر روش آورده شده است.

پیوند واحد فولیکولی (FUT)

جراح شما از یک چاقوی جراحی برای برداشتن یک تکه پوست به طول ۱۵ تا ۲۵ سانتیمتر و عرض بسیار کم، از پوست سر یا سایر بخش‌های بانک مو (بسته به اندازه اسکار) استفاده می‌کند.

ناحیه برداشت نواری مو با بخیه بسته می‌شود.

جراح شما پوست را به قطعات کوچکی به نام گرافت تقسیم می‌کند که برخی از آنها ممکن است فقط حاوی یک مو و فولیکول آن باشند.

جراح شما با استفاده از یک چاقوی جراحی یا سوزن، منافذی را در بافت اسکار شما ایجاد می‌کند که فولیکول‌ها در آنجا وارد می‌شوند.

جراح گرافت‌ها را در سوراخ‌های ایجاد شده در محل زخم یا اسکار قرار می‌دهد.

در این باره بخوانید  راهنمای کامل مراقبت‌های بعد از کاشت مو

عمل جراحی با بانداژ کردن ناحیه کاشت با پنبه و گاز، به پایان می‌رسد.

استخراج واحد فولیکولی (FUE):

جراح شما ناحیه‌ای را روی سر یا نزدیک جای زخم شما می‌تراشد.

مجموعه ای از فولیکول‌ها به صورت جداگانه و به شکل گرافت‌های حاوی مو، از پوست استخراج می‌شود. این برداشت معمولا آثار بسیار کوچک قابل مشاهده‌ای از خود به جای می‌گذارد که زیر موهای بانک مو پنهان می‌ماند.

جراح شما منافذی را در بافت اسکار شما ایجاد می‌کند و فولیکول‌ها را در سوراخ‌ها قرار می‌دهد.

بافت محل زخم سر شما با پنبه و گاز پانسمان می‌شود.

ترمیم جای زخم بعد از برش توسط جراح جهت پیوند واحد فولیکولی (fut) این ناحیه بعد از کاشت مو و رشد موی طبیعی که بعد از عمل کاشت مو ورت پذیر است کاملا پوشانده میشود

مراقبت‌های پس از کاشت و بهبودی عمل کاشت مو روی جای زخم و اسکار

اکثر مراحل پیوند بسته به وسعت ناحیه جای زخم، حدود ۲ تا ۳ ساعت طول می‌کشد. معمولاً می‌توانید همان روزی که کاشت مو را انجام دادید، به خانه بروید. یک پیوند گسترده‌تر ممکن است یک روز کامل یا حتی دو روز زمان نیاز داشته باشد.

پس از شروع بهبودی ناحیه بعد از عمل کاشت مو، جراح شما بانداژها را بر می‌دارد. همچنین ممکن است از تزریق تریامسینولون در اطراف ناحیه پیوند برای کاهش تورم استفاده کند.

تا چند هفته باید محل پیوند را به خوبی شست و شو دهید و ضدعفونی کنید. از عرق کردن، رسیدن آلودگی به جای زخم‌ها و یا فشار وارد کردن به موهای تازه کاشته شده باید کاملا جلوگیری نمایید تا زخم‌ها بهبود پیدا کنند. ایجاد عفونت، مهمترین خطری است که با رعایت بهداشت، از آن جلوگیری می‌کنید.

احساس درد یا ناراحتی در ناحیه پیوند یا اطراف آن و در ناحیه ای که مو از آن برداشت شده است، معمول است. در چند روز اول پس از کاشت مو، جراح شما احتمالاً توصیه‌هایی می‌کند:

 • داروهای ضد درد، مانند ایبوپروفن (ادویل)
 • آنتی بیوتیک‌هایی که ممکن است به کاهش خطر عفونت کمک کنند
 • داروهای ضد التهابی مانند استروئیدها برای کاهش تورم
 • محرک‌های رشد مو مانند ماینوکسیدیل (Rogaine) یا فیناستراید (Propecia)

جراح شما همچنین ممکن است به شما توصیه کند که برای کمک به بهبودی پس از کاشت مو موارد زیر را انجام دهید:

 • تا چند روز پس از جراحی، ناحیه پیوند را نشویید یا در آب غوطه ور نکنید.
 • سعی کنید چند روز از کار یا فعالیت‌های دیگر خود دست بکشید تا ناحیه عمل بهبود یابد.
 • لوسیون، پماد یا مواد دیگر را روی ناحیه مورد نظر نزنید مگر اینکه جراح شما را راهنمایی کند.
 • حداقل به مدت ۲۱ روز موهای کاشته شده را لمس نکنید، یا آنها را شانه یا برس نکشید.
 • سعی کنید کلاه نپوشید و تا زمانی که پوست بهبود می‌یابد، ناحیه را برای چند روز باز نگه دارید.
 • برای جلوگیری از آسیب یا تحریک ناحیه به مدت دو هفته یا بیشتر ورزش نکنید.

ریزش موها از ناحیه پیوند شده طبیعی است

اگر موها از ناحیه پیوند شده، بیفتند کاملا طبیعی است. ریشه یا فولیکول مو در جای خود باقی می‌ماند تا پس از چند ماه استراحت، دوباره موی جدید تولید کند. موها ممکن است در ابتدا به طور مداوم مطابق با ناحیه اطراف رشد نکنند، بنابر این اگر کمی متفاوت از ناحیه اطراف جای زخم شما به نظر می‌رسد نگران نباشید.

چه مدت طول می‌کشد تا موهای جدید در اسکار رشد کنند؟

مدت زمانی که طول می‌کشد تا موها در اسکار رشد کنند می‌تواند بسیار متفاوت باشد.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۳ روی ۲۵ مورد کاشت مو بر روی اسکار نشان داد که اکثر بیماران در جلسه پیگیری شش ماهه، ۷۵ درصد یا بیشتر رشد مو داشتند. یک مطالعه دیگر در سال ۲۰۱۴ نشان داد که بین ۶۴ تا ۹۵ درصد از موهای کاشته شده در بافت اسکار پس از حدود ۱۳ ماه پس از جراحی زنده ماندند.

همچنین یک پژوهش علمی دیگر در سال ۲۰۱۹ از ۳۷ نفر نشان داد که افرادی که تحت کاشت مو در جای زخم یا اسکار قرار گرفتند، سطح رضایت خود را (از ۱ – بسیار ناراضی تا ۵ – بسیار راضی)، به‌طور میانگین ۴.۶ ارزیابی کردند.

به طور کلی پس از ۶ ماه اولین نشانه‌های رویش موها را در ناحیه کاشت خواهید دید. پس از ۹ ماه تا یک سال بخش زیادی از فولیکول‌های پیوند زده شده، باقی می‌مانند و در نهایت پس از ۱۲ تا ۱۴ ماه شما کاملا موهای بلند  طبیعی در محل کاشت خواهید داشت که مانند دیگر موهای شما در سرتان باقی خواهند ماند.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید

سوال خود را بپرسید. مشاوران ما آماده پاسخگویی به شما هستند

سوال خود را از مشاوران ما بپرسید

مشاوره