اهمیت استفاده از اسپری بعد از کاشت مو

 1. خانه
 2. انواع کاشت مو
 3. اهمیت استفاده از اسپری بعد از کاشت مو

اهمیت استفاده از اسپری بعد از کاشت مو

استفاده از اسپری بعد از کاشت مو

کاشت مو موثرترین و ماندگارترین درمان برای مشکلات مختلف مو محسوب می‌شود. این روش نوین و کم تهاجمی می‌تواند علاوه بر ترمیم ساختار، تراکم و ظاهر کلی موها، اعتماد بنفس‌تان را افزایش دهد و شما را چند سال جوان‌تر سازد. پروسه کاشت مو برای اکثر افراد ایده آل است. زیرا این تکنیک بسیار سفارشی شده است و بر اساس پارامترهای مختلفی مانند سن فرد، سلامت پوست سر، سلامت عمومی، نوع و حجم مو و غیره شخصی سازی می‌شود. پس از عمل کاشت مو مانند هر درمان پزشکی دیگری لازم است یک سری دستورالعمل‌های مراقبتی را به دقت دنبال نمایید. یکی از توصیه‌های مهم پس از اتمام کاشت مو استفاده از اسپری سالین است. اما استفاده از اسپری بعد از کاشت مو چه اهمیتی دارد؟ تا چه مدت ضروری است؟ با ما همراه باشید تا متوجه شوید این اسپری‌های بعد از کاشت مو می‌توانند چه مزایایی برای موهای تازه و آسیب پذیر شما داشته باشند.

انواع اسپری بعد از کاشت مو

بعد از اتمام پروسه کاشت مو به طور کلی دو نوع اسپری برای شما تجویز می‌شود. هر یک از آنها عملکرد متفاوتی دارند و باید در زمان خاصی مصرف شوند.

اسپری برای روزهای اول بعد از کاشت مو

دستورالعمل‌های مراقبت پس از کاشت بلافاصله پس از جراحی شامل اسپری کردن ناحیه پیوند شده با محلول نمکی (سالین) است. شما باید ناحیه پیوند شده، بخیه‌ها و ناحیه اهداکننده را در ۱۲ ساعت اول، هر ۲۰ دقیقه اسپری کنید.

قبل از اسپری کردن، یک حوله را در اطراف شانه‌های خود قرار دهید و در حین اسپری کردن اجازه دهید تمام آب روی آن چکه کند. هنگام اسپری کردن، بطری اسپری را حداقل ۵ سانتی متر از سر خود دور نگه دارید و مراقب باشید که به هیچ وجه به پوست سرتان برخورد نکند.

[vc_single_image image=”8931″ img_size=”full” alignment=”center”]

نکاتی برای اسپری کردن نواحی پیوند شده و اهداکننده

در هنگام اسپری کردن سر و موها:

 • از دست چپ برای اسپری کردن سمت چپ و از دست راست برای اسپری کردن سمت راست استفاده کنید.
 • می‌توانید از یکی از اعضای خانواده یا دوست خود بخواهید که برای شما اسپری کنند.
 • پس از اتمام ۱۲ ساعت اسپری کردن سر لازم است چند ساعت استراحت کنید.
 • برای زنده ماندن گرافت‌های موی پیوندی ضروری است که حداقل در ۵ روز اول پس از عمل به خوبی هیدراته شوند.
 • اسپری کردن مو همچنین از ایجاد دلمه در ناحیه پیوند و اهدا کننده جلوگیری می‌کند. برای ۵ روز آینده باید ناحیه پیوند شده را هر نیم ساعت در ساعات بیداری اسپری کنید. شب ها می‌توانید به طور معمول بخوابید.
 • در روزهای پس از عمل، مهم است که موهای کاشته شده را لمس نکنید.
 • اگر می‌خواهید حتما موهایتان را شانه کنید، این کار را وقتی که خیس هستند، انجام دهید. به آرامی شانه را روی موهایتان حرکت دهید و شانه را روی پوست سرتان فشار ندهید.
 • قبل از استفاده از شامپوی ملایم نیز از محلول نمکی موجود استفاده کنید. محلول نمک به تمیز نگه داشتن ناحیه، تسریع بهبودی و کاهش تحریک کمک می‌کند. محلول نمکی خود را همیشه در یخچال نگهداری کنید.

اسپری تقویت کننده پس از کاشت مو

پس از گذشت حدود یک ماه از کاشت موهای شما پزشک در اکثر موارد یک اسپری تقویت کننده مو تجویز خواهد کرد. این اسپری با رساندن مواد مغذی و ویتامین‌های مورد نیاز گرافت‌های کاشته شده، به رشد بهتر و استحکام بیشتر آنها کمک می‌کند. همچنین در آبرسانی پوست سر و محافظت از موها در برابر عوامل آسیب رسان مانند نور خورشید و گرد و غبار موثر است.

هرآنچه که درباره کاشت مو برای بیماران مبتلا به آلوپسی آره آتا باید بدانید.

در هنگام استفاده از اسپری بعد از کاشت مو باید به چه مواردی دقت کنید

برای آنکه بتوانید از مزایای اسپری‌های مو بعد از کاشت بهره مند شوید، لازم است به شیوه‌ای صحیح از آنها استفاده کنید. نکاتی که باید در هنگام اسپری کردن موها و پوست سرتان مد نظر داشته باشید، از این قرار هستند.

 • در استفاده از اسپری زیاده روی نکنید: تعداد دفعات اسپری کردن در طول روز و تعداد پاف‌های مناسب برای هر بار اسپری توسط پزشک شما مشخص خواهد شد. او با توجه به وضعیت موها، پوست سر و روش کاشت شما تعیین می‌کند که مقدار دقیق مصرف شما باید چقدر باشد. بنابراین حتما دستورالعمل‌های پزشک خود را به دقت دنبال کنید تا نتیجه معکوسی عاید شما نشود.
 • اسپری شخصی خود را داشته باشید: هرگز اسپری خود را با کسی شریک نشوید یا از اسپری شخص دیگری استفاده نکنید. به اسپری مو خود به عنوان دارو نگاه کنید و آن را به کسی توصیه ننمایید.
 • با فاصله مناسب اسپری کنید: در هنگام اسپری کردن موهایتان فاصله مناسب را رعایت کنید و اسپری را حداقل ۵ تا ۱۰ سانتی متر از سرتان دورتر نگاه دارید. برخورد اسپری به گرافت‌های آسیب پذیر شما علاوه بر ایجاد آلودگی و ریسک بروز عفونت می‌تواند باعث شل شدن و بیرون آمدن آنها شود.
 • اسپری را طبق دستورالعمل مصرف کنید: برخی اسپری‌ها باید قبل از حمام زده شوند و برخی نیز بعد از شستن موها یا روی موهای مرطوب. بنابراین به دستورالعمل مصرف اسپری تجویز شده دقت کنید.
 • نگهداری صحیح: برخی از اسپری‌ها باید در یخچال نگداری شوند (به عنوان مثال اسپری سالین) و برخی دیگر نیازی به یخچال ندارند. در این باره حتما از پزشک‌تان سوال کنید تا اسپری مصرفی شما بتواند حداکثر کارایی را داشته باشد.
[vc_single_image image=”8932″ img_size=”full” alignment=”center”]

حرف آخر

عوامل مختلفی می‌توانند بر میزان موفقیت یک عمل کاشت مو تأثیر بگذارند، مانند داشتن یک بانک موی قوی و کافی، انجام کاشت توسط پزشک با تجربه و البته مراقبت صحیح از موهای کاشته شده. یکی از مهم‌ترین نکات مراقبتی در روزهای ابتدایی پس از کاشت، استفاده از اسپری بعد از کاشت مو است. این اسپری نمکی به مرطوب نگه داشتن گرافت‌های کاشته شده، تسریع روند بهبودی و کاهش التهاب پوست سر کمک می‌کند. پس از سپری شدن حدود یک ماه از کاشت مو نیز اکثر پزشکان یک اسپری تقویت کننده را برای تثبیت گرافت‌های کاشته شده و محافظت از آنها توصیه می‌نمایند.

[vc_toggle title=”آیا گرافت‌های مو بعد از ۵ روز محکم هستند؟”]

حداقل ۱۰ روز طول می‌کشد تا گرافت‌های شما پس از کاشت مو محکم شوند. بنابراین در این مدت به هیچ وجه به پوست سرتان دست نزنید و از دستکاری دلمه‌ها و کندن آنها خودداری کنید. توجه به این نکته ضروری است که موهای کاشته شده پس از روز ۱۴ به طور کامل تثبیت می‌شوند و پس از این مدت می‌‌توانید با خیال راحت فعالیت‌های عادی خود را از سر بگیرید.

[/vc_toggle][vc_toggle title=”مهم‌ترین نقش اسپری سالین بعد از کاشت مو چیست؟”]

در چند روز اول بعد از کاشت، گرافت‌های کاشته شده نباید به هیچ وجه خشک شوند. آنها برای زنده ماندن و مستحکم شدن به رطوبت نیاز دارند. استفاده منظم از اسپری سالین در ۳ تا ۵ روز اول به تأمین رطوبت مورد نیاز آنها کمک می کند و جلوی ملتهب شدن پوست سر را می‌گیرد.

[/vc_toggle][vc_toggle title=”آیا میتوانم بعد از کاشت مو از اسپری‌های حالت دهنده استفاده کنم؟”]

از آنجایی که ممکن است پوست سر شما پس از عمل کاشت مو تحریک شود، باید مراقب باشید که از چه محصولاتی استفاده می‌کنید. تافت‌ها و اسپری‌های حالت دهنده مو معمولاً مملو از مواد شیمیایی خشن هستند که می‌توانند باعث تحریک شوند یا از طریق منافذ باز به پوست شما نفوذ کنند. شما باید حداقل تا ۳ ماه پس از جراحی از استعمال هرگونه اسپری آرایشی مو خودداری کنید و قبل از شروع استفاده از هر گونه محصول حالت دهنده با جراح خود مشورت نمایید.

[/vc_toggle][vc_toggle title=”ریسک‌های احتمالی عفونت بعد از کاشت مو چیست؟”]

اگرچه کاشت مو یک روش غیر تهاجمی در نظر گرفته می‌شود، اما هنوز یک عمل جراحی است. بنابراین طبیعتاً ریسک‌هایی را به همراه دارد و مستلزم رعایت دستوراالعمل‌های دقیق مراقبتی است. خوشبختانه، کاشت مو فقط شامل برش‌های کوچک بوده بنابراین خطر عفونت بسیار پایین می‌باشد. علت اصلی عفونت در حین یا بعد از عمل کاشت مو، شرایط غیربهداشتی است. برای جلوگیری از هرگونه عفونت احتمالی، اطمینان حاصل کنید که عمل در اتاق جراحی استریل انجام می‌شود، پس از جراحی برای جلوگیری از انتشار میکروب‌ها از دست زدن به پوست سر خود خودداری کنید، دلمه‌ها را جدا نکنید، سر خود را نخارانید و سیگار نکشید. استفاده منظم از اسپری سالین و داروهای تجویزی توسط پزشک را فراموش نکنید و به مقدار کافی آب بنوشید. با انتخاب یک کلینیک و تیم پزشکی معتبر و با تجربه برای کاشت مو و دنبال کردن دستورالعمل‌های مراقبتی آنها ریسک احتمالی عفونت به حداقل می‌رسد.

[/vc_toggle]
نوشتهٔ پیشین
مناسب ترین روش کاشت مو برای بیماران پسوریازیس چیست؟
نوشتهٔ بعدی
هر آنچه که درباره کاشت مو برای بیماران ام اس MS باید بدانید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.

جستجوی مقالات

دکتر آرش نجف بیگی

عضو هیات علمی دانشگاه/فعال انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی/عضو انجمن جراحان پلاستیک آمریکا

آخرین مقالات