بررسی مزایا و معایب کاشت مو بر روی بیماران قلبی

 1. خانه
 2. کاشت مو
 3. بررسی مزایا و معایب کاشت مو بر روی بیماران قلبی

بررسی مزایا و معایب کاشت مو بر روی بیماران قلبی

[vc_toggle title=”آیا با وجود مشکلات قلبی، باز هم می‌توانم عمل کاشت مو انجام دهم؟”]انجام جراحی زیبایی کاشت مو برای هیچ فردی ممنوعیت ندارد. اما لازم است بیمارانی که دچار مشکلات قلبی و عروقی هستند. برای گرفتن نتایج بهتر و بدون ریسک حتما با پزشک قلب خود مشورت کنند. سپس بعد از اطمینان از خطر و ریسک جراحی، این اقدام زیبایی را انجام دهند.[/vc_toggle][vc_toggle title=”آیا کاشت مو برای بیمار قلبی، خطرناک است؟”]اگر چه این جراحی بسیار ساده و سرپایی است اما برای بیماران قلبی ریسک خاص خود را به همراه دارد. برای انجام یک عمل پیوند موی بی‌خطر، لازم است به توصیه‌های پزشک خود به خوبی عمل کنید.

در بیماران قلبی و عروقی به دلیل متغییر بودن فشار خون و مصرف داروهای قوی، عوارض مربوط به جراحی ممکن است ببشتر از سایرین مورد توجه قرار گیرد.[/vc_toggle][vc_toggle title=”چگونه پس از جراحی، از موهای خود محافظت کنم؟”]موهای خود را با احتیاط و به طور منظم بشویید. در روزهای نخست از سشوار برای خشک کردن مو استفاده نکنید. از کلاه در برابر نور خورشید و تعریق استفاده کنید. تغذیه مناسب داشته باشید. سیگار نکشید. برای استفاده از داروهای قلبی خود از پزشکتان نظر بخواهید.[/vc_toggle]

انجام فرآیند کاشت موی طبیعی تاثیر بسیار زیادی بر ظاهر و اعتماد به نفس شما خواهد داشت. موهای پرپشت با تراکم بالا، می‌تواند ظاهر چهره شما را به طور کامل تغییر دهد. معمولا برای انجام کاشت مو، محدودیتی برای افراد وجود ندارد. اما برخی از افراد که به بیماری‌های قلبی یا عارضه‌‌هایی اینچنینی دچار هستند، از بابت انجام کاشت مو نگرانی دارند. اما واقعیت این است که هنگام انجام فرآیند کاشت مو در روش‌های متفاوت، از ابزارهای مختلفی استفاده می‌شود.

این ابزارها به طور کامل با پوست سر و فولیکول‌های مو در ارتباط هستند. طی چند سال گذشته گزارشات و تحقیقات بسیار زیادی در این زمینه انجام شده است. ولی عوارض خاصی بعد از انجام کاشت مو مشاهده نشده است. اگر در رابطه با انجام کاشت مو برای افرادی که دچار بیماری قلبی هستند نگرانی دارید، ما قصد داریم در این مقاله صفر تا صد این موضوع را بررسی کنیم تا به تمامی سوالات و ابهامات شما پاسخ داده شود. بنابراین تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

فهرست عناوین مقاله:

ضرورت مشاوره قبل از کاشت مو در افراد دارای بیماری قلبی

ضرورت مشاوره قبل از کاشت مو در افراد دارای بیماری قلبی، یک امر کاملا حیاتی است. افزایش و کاهش فشار خون، مشکلات ریتم قلبی و هر مشکل قلبی دیگرممکن است در حین جراحی عوارض ایجاد کرده و جان بیمار را به خطر بیاندازد.

کاشت مو یک جراحی ساده و کم تهاجمی است. اما در این عمل زیبایی کم خطر نیز مواردی وجود دارد که از قبل جراحی حتما باید توسط پزشک کنترل شود. بر حسب نیاز و میزان طاسی در هر بیمار و ظرافت در این عمل زیبایی، این جراحی زمان حدودی 7-8 ساعت به خود اختصاص می‌دهد.

عموما هیچ محدودیتی برای افراد متقاضی زیبایی وجود ندارد. اما با توجه به مدت زمان طولانی جراحی و احتمال تغییرات در فشار خون در این تایم، بهتر است هر بیمار با توجه به شرایط خاص خود، حتما پیش از جراحی با جراح فوق تخصص پلاستیک و زیبایی خود مشورت کند.

لذا بیمار تحت معاینات دقیق پزشک قرار می‌گیرد. لازم است متقاضی عمل کاشت مو، هرگونه بیماری مرتبط و غیرمرتبط جدی که با آن درگیر هستند را با پزشک خود در میان بگذارد. همچنسن اگر هر جراحی زیبایی دیگر روی پوست و موهای خود انجام داده‌اید، پزشک خود را مطلع سازید.

علاوه بر این لازم است از تاریخچه حساسیت به داروها نیز اطلاعات کافی در اختیار جراح زیبایی خود قرار دهد. در واقع، به هنگام جراحی کاشت مو برخی داروهای ضروری استفاده می‌شود که ممکن است برای افراد با بیماری‌های قلبی مناسب نباشد.

[vc_single_image image=”8387″ img_size=”full” alignment=”center”]

برای آشنایی بیشتر با بهترین داروهای بعد از کاشت مو این مقاله را دست ندهید.

محدودیت های کاشت مو برای بیماران قلبی

محدودیت‌های کاشت مو برای بیماران قلبی بسیار بیشتر از سایر بیماران است. در بیماری‌های قلبی به دلیل ضعیف‌تر و حساس بودن بدن، نیاز به مراقبت و عایت بیشتری وجود دارد. اگرچه پیوند کاشت مو یک عمل بسیار کم‌خطر و ساده است، اما برای مبتلایان به مشکلات قلبی محدودیت‌ها نیازمند رعایت بیشتر هستند.

برخی داروهای بیماران قلبی با جراحی کاشت واکنش نشان دهد. این داروها روند رشد و استحکام مو را دست خوش تغییر قرار میدهد. به همین دلیل لازم است قبل از عمل پیوند مو، در رابطه با شرایط مصرف داروها با پزشکان قلب و جراح کاشت موی خود، مشورت کنید.

 • مصرف هرگونه مادی دخانی، اعم از سیگار، قلیون و مواد مخدر برای بیماران قلبی ممنوع است. همچنین بیماران قلبی نباید چای و قهوه با کافئین بالا مصرف کنند.
 • انجام هرگونه ورزش سنگین بعد از کاشت مو که سبب بالا رفتن فشار خون و تعریق شود می‌تواند سلامت آنها را پس از عمل به خطر بیاندازد.
 • همچنین هرگونه استرس و اضطراب برای این بیماران مضر خواهد بود. لذا لازم است از لحاظ روانی خود را برای این عمل زیبایی آماده کنید.

عوارض و خطرات کاشت مو برای بیماران قلبی

عوارض و خطرات کاشت مو برای بیماران قلبی همانند هر بیمار دیگری احتمالی خواهد بود. جراحی زیبایی پیوند فولیکول مو همانند دیگر جراحی‌ها با بی‌هوشی و یا بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. به همین دلیل این عمل نیز از خطرات و عوارض احتمالی مشابه از سایر اقدامات پزشکی، مستثنی نخواهد بود.

داشتن سلامت جسمی و روحی بالا قبل و بعد از عمل می‌تواند تا حد بسیار زیادی نتیجه موفقیت‌آمیز و ایمنی کاشت مو را تضمین کند. اگر دچار بیماری‌های قلبی هستید. اگر تصمیم به انجام این جراحی زیبایی گرفته‌اید. استرس را کنار بگذراید و آرامش خود را حفظ کنید. برای گرفتن یک نتیجه مطلوب جراح فوق تخصص پوست و زیبایی با سابقه عمل‌های موفقیت‌آمیز و توانمند برگزینید. از پیش با پزشک قلب خود در رابطه با این بیماری مشورت بگیرید و موهایتان را با خیالی آسوده پزشک بسپارید.

[vc_single_image image=”8388″ img_size=”full” alignment=”center”]

با بهترین مرکز کاشت مو در تهران بیشتر آشناشوید.

عوارض و خطرات احتمالی پیوند مو برای بیماران قلبی شامل موارد زیر است:

تورم و کبودی

از آنجایی که دو ناحیه از پوست بدن شما تحریک می‌شود. خون بدن برای التیام و ترمیم این دو ناحیه در زیر پوست تجمع می‌کنند. حاصل این تجمع کبودی و ورم در این دو ناحیه خواهد بود. تا چند روز پس از این جراحی این عارضه‌‌ها طبیعی است. اما اگر مدت زمان طولانی باقی بمانند، لازم است به پزشک خود مراجعه کنید.

خونریزی

احتمال بروز این عارضه بسیار کم است. زخم‌های بسیار کوچک و میکروسکپی هستند. صرفا کانال‌هایی به قطر یک خال مو در سر به وجود آمده است. اما با این وجود مانند هر جراحی زیبایی ممکن است خون از مخل بخیه‌ها خارج شود و نیازمند راهکارهایی برای قطع آن باشید.

میزان خونریزی و تغییر در فشار خون برای بیماران قلبی می‌تواند خطرناک باشد. لذا حتما در تمامی مراحل درمان تا بهبودی، تحت نظر پزشکان قلب و پوست خود باشید.

جای زخم و اسکار

پس از پیوند فولیکول‌ها تا زمان جا افتادن و ترمیم پوست، جای زخم و قرمزی روی پوست شما نمایان است. اصلا نگران نباشید زیرا در عرض چند مدت به طور کامل این نشانه‌های کاشت مو از روی سر شما محو می‌گردد.

درد

درد شایع‌ترین عارضه پس از انجام هر اقدام زیبایی است. اصلا نگران نباشید زیرا بروز درد در بدن نشان دهنده این است که بدنتان برای بهبودی سریعتر شما دست به کار شده است. اما اگر بروز درد موجب افزایش فشار خون در بیماران قلبی و بروز استرس می‌شود، حتما از پیش از جراحی تحت نظر پزشکان قلب و پوست خود در این رابطه مشورت بخواهید. اینگونه در هنگام بروز درد به راحتی می‌توانید با مسکن‌های مورد نیاز، دردتان را التیام بخشید.

عفونت

عفونت در واقع خطرناک‌ترین عارضه‌ای است که امکان دارد یک بیمار عارضه قلبی پس از کاشت مو با آن مواجه خواهد شد. با توجه به مشکلات خاص بیماران قلبی احتمال بروز عفونت در شرایط متفاوت ممکن است مشکل ساز شود.

لذا لازم است برای پیشگیری از این عارضه در ابتدا بهترین جراح را برای پیوند مو خود انتخاب کنید. اینگونه اطمینان حاصل می‌کنید که در حین عمل آلودگی وارد پوست شما نخواهد شد. سپس همواره تا زمان ترمیم زخم‌ها برای تمیز کردن و پانسمان استریل محل زخم تحت نظر پزشک جراح متبحر خود باشید.

خارش

خارش نیز یکی دیگر از نشانه‌های این است که بدن برای ترمیم جای زخم تلاش می‌کند. برای اینکه پوست بتواند با فولیکول‌های جدید سازگار شود. در روزهای نخست پس از عمل، احساس خارش طبیعی و کمی طاقت فرسا خواهد بود.

نازک شدن مو و شوک ریزش مو

نازک شدن و شوک مو (پس زدن موی جدید کاشته شده توسط پوست سر) عارضه‌ای نادر در بیماران قلبی است. اما احتمال اینکه بیماران قلبی پس از پیوند ریشه مو، به دلیل ضعف بدنی و استفاده از داروهای مخصوص به خود، دچار شوک ریزش مو و نازک شدن مو بشوند، وجود دارد.

اما نگران نباشید با تقویت قوای بدنیتان و رعایت تمامی نکات مراقبتی پس از جراحی، تنها تا چند ماه تمامی عوارض از بدنتان، رفع خواهد شد.

[vc_single_image image=”8389″ img_size=”full” alignment=”center”]

مراقبت های بعد از کاشت مو برای بیماران قلبی

مراقبت‌های بعد از کاشت مو برای بیماران قلبی به شرح زیر خواهد بود:

 • رژیم غذایی مناسب بیماران قلبی
 • کنار گذاشتن ورزش‌های سنگین به منظور کنترل تعریق و فشار خون
 • افزایش روحیه و آمادگی روحی برای جراحی
 • کاهش و کنترل استرس
 • خشک کردن مو به طور طبیعی و بدون سشوار
 • حمام منظم و با احتیاط
 • استفاده از شانه‌های نرم برای شانه زدن به مو
 • حفظ سلامت جسمانی
 • کنترل وزن با سبک زندگی سالم
 • مراقبت از محل زخم و جلوگیری از عفونت
 • استفاده از کلاه بعد کاشت مو برای مقابله با تابش مستقیم آفتاب و باد و باران
 • انتخاب لباس‌های نخی و گشاد
 • به پشت خوابیدن پس از جراحی به منظور مراقبت از زخم روی سر
 • ترک استعمال دخانیات
 • کاهش نوشیدن قهوه و چای
 • مصرف داروهای قلبی و عروقی پس از عمل تحت نظر پزشک

رژیم غذایی مناسب بیماران قلبی

رژیم غذایی مناسب بیماران قلبی بعد از عمل کاشت مو، تغذیه‌ای است که علاوه بر کنترل شرایط قلبی بتواند پوست بیمار را برای بهبودی سریعتر آماده کند. در اینجا به برخی از مواد غذایی مناسب برای شرایط پس از عمل اشاره شده است:

ماهی: اگر به دنبال راهی برای تامین امگا 3 و پروتئین در برنامه روزانه خود هستید.اگر نمیخواهید با مصرف پروتئین دچار افزایش فشار خون و چربی شوید. علاوه بر آن به دنبال راهی برای بهبودی سریع موهای کاشته شده خود هستید. ماهی یک گزینه بسیار عالی برای شما است.

آووکادو: آووکادو سرشار از چربی‌های سالم، ویتامین C- E- B، پتاسیم و منزیم است که بسیار برای بیماران قلبی که علاقه به کاشت مو دارند مفید است. همچنین آووکادو به دلیل سطح بالای انرژی که دارد بهبود هرچه سریعتر بیمار کمک می‌کند.

سیب زمینی: سیب زمینی منبع بسیار سالمی از فیبر و آنتی اکسیدان است که می‌تواند به خوبی از بدن در برابر آسیب‌های مزمن محافظت کند.

آناناس و پاپایا: این دو میوه استوایی به شدت برای کاهش تورم و کبودی پس از جراحی کاشت مو مفید هستند. همچنین موجب هضم پروتئین در بیماران قلبی می‌شوند.

[vc_single_image image=”8390″ img_size=”full” alignment=”center”]

بعد از پیوند مو

بعد از پیوند مو، شرایط زندگی زیباتر از قبل خواهد بود. با یک جراحی موفق توسط یک جراح فوق‌ تخصص پلاستیک، زیبایی و پوست می‌توانید سلامت و زیبایی بیشتر خود را تضمین کنید. پس از پیوند مو شرایط زندگی مانند گذشته در جریان خواهد بود. شرایط نگهداری از مو و پوستتان نیز به روال قبل برقرار است.

وقتی در گذشته به بدنتان آسیبی می‌رسید چه می‌کردید؟ وقتی پوستتان خراشیده می‌شد، چه اقداماتی انجام می‌دادید؟ خوب قطعا شما برای التیام دردتان از زخم مراقبت می‌کردید. آن را تمیز و استریل نگه می‌داشتید. و برای بهبودی سریعتر آن هر اقدامی انجام می‌دادید.

بنابراین پس از پیوند فولیکول‌های مو نیز لازم است همین اقدامات را تکرار کنید. اگرچه سوراخ‌های مربوط به کاشت چه در ناحیه بانک مو (اهدا کننده) و چه در ناحیه گیرنده یعنی سر، بسیار ظریف هستند. باز هم احتمال وقوع عفونت و آسیب دیدگی وجود خواهد داشت. بنابراین مراقبت گسترده تا زمان التیام زخم‌ و استحکام ریشه مو را فراموش نکنید.

زمان معمول برای قطع خونریزی و تورم 4 الی 5 روز خواهد بود. بیماران اصولا پس از دو هفته با این شرایط جدید کنار می‌آیند. تمامی عوارض حاصل از عمل رفع می‌شود و می‌توانند به محیط کار و ورزش خود بازگردند. همچنین عموما از یک ماه تا شش ماه بعد از عمل، نتایج قابل رویت است و کاملا به زندگی عادی خود ادامه خواهند داد.

عوارض احتمالی کاشت مو در بیماران قلبی، جدول

عوارض احتمالی کاشت مو در بیماران قلبی
1 پایین آمدن فشار خون
2 تغییرات ریتم قلبی
3 بالا رفتن فشار و افزایش ضربان قلب
4 واکنش داروهای قلبی به داروهای بی‌هوشی و ترمیم کننده‌ی پوست
5 دیر ترمیم شدن پوست سر
6 باقی ماندن جای زخم
7 پوسته پوسته شدن و خارش
8 کبودی
9 عفونت
10 شوک مو و ریزش
11 نازک شدن ساقه مو
12 درد
13 تورم و قرمزی
14 سفت شدن و دردناک شدن پوست سر
15 ایست قلبی

جمع بندی

به طور کلی جراحی کاشت و زیبایی مو برای تمامی متقاضیان زیبایی بلامانع است. اکثر مراجعین برای کاشت مو، کاندیدهای مناسبی هستند. با اینحال بیماران با مشکلات قلبی باید با ریسک جراحی آشنا باشند.

همواره پیش از عمل، فراموش نکنید که چند سوال را از خود بپرسید و برای آن‌ها پاسخی پیدا کنید. آیا ممکن است پس از این جراحی سلامتم به خطر بیفتد؟ آیا ممکن است بیماری قلبی‌ام بدتر شود؟ آیا پس از کاشت مو می‌توانم با ظاهرم کنار بیایم؟

بسیار مهم است که بدانید پس از یک جراحی موفقیت‌آمیز پیوند مو، شما تا پایان عمر با این ظاهر جدید زندگی خواهید کرد. بهتر است قبل از انتخاب این روش زیبایی با فردی که قبل از شما این عمل را با موفقیت پشت سر گذاشته است نیز مشورت کنید. در رابطه با شرایط نگه داری از مو و عوارض بیماری او سوال بپرسید.

اگرچه خطرات احتمالی وارد شده بر بیماران با مشکلات قلبی بسیار قابل چشم پوشی و جبران است. اما فراموش نکنید در این جراحی نیز مانند هر عمل زیباییدیگر، احتمال ریسک و خطر وجود خواهد داشت. لذا با اطلاعات و آمادگی کافی این روش درمانی و زیبایی را انتخاب کنید.

نوشتهٔ پیشین
بهترین زمان استفاده از کلاه بعد از کاشت مو
نوشتهٔ بعدی
دلایل ممنوع بودن رابطه زناشویی بعد از کاشت مو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.

جستجوی مقالات

دکتر آرش نجف بیگی

عضو هیات علمی دانشگاه/فعال انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی/عضو انجمن جراحان پلاستیک آمریکا

آخرین مقالات