جوانسازی پوست با لیزر چگونه انجام می‌شود؟

51

جوانسازی با لیزر چگونه است؟ زیباسازی و ترمیم پوست به‌وسیله لیزر چگونه انجام می‌شود؟

پوست همراه همیشگی ما در طول زندگی است. داشتن پوستی شاداب و بدون لک و جوش، یکی از جذابیت‌ها و آرزوهای همیشگی ما است. با افزایش سن و تغییر در بافت پوست، نشانه‌هایی از شل شدن پوست و پدیدار شدن خطوط چین و چروک به‌همراه لک در پوست، ظاهر می‌شود.

برای از بین بردن این تغییرات و جوانسازی پوست، روش‌هایی مانند جوانسازی پوست با هایفوتراپی یا جوانسازی صورت با بوتاکس وجود دارد. جوانسازی پوست با لیزر، یکی از بهترین روش‌هایی است که زیبایی و شادابی پوست را بازمی‌گرداند. زیباسازی و ترمیم پوست با لیزر، آکنه و لک‌های پوستی را از بین می‌برد و با ایجاد بافت جدیدی از پوست، جوانی و شادابی را به پوست بازمی‌گرداند.

در ادامه، پاسخ سوالات‌تان را باهم بررسی می‌کنیم.

مراقبت های پوست قبل از انجام لیزر پوست برای جوانسازی در کلینیک دکتر نجف بیگی

برای اطلاعات بیشتر درباره‎‌ی دیگر خدمات لیزر در کلینیک دکتر آرش نجف بیگی ، مقالات لیزر موهای زائد بدن و لیزر صورت برای از بین بردن جای جوش را مطالعه فرمایید.

کاربردهای جوانسازی پوست با لیزر چیست؟

 • از بین بردن لک‌های کبدی
 • جوانسازی پوست‌های مسن
 • کاهش چین و چروک‌های پوست
 • از بین بردن جای زخم یا اسکار پوستی
 • بهبود وضعیت پوست‌های آفتاب سوخته
 • لایه‌برداری پوست و شادابی مجدد پوست
 • از بین بردن جای جوش و زخم‌های آبله مرغان
مراقبت از پوست قبل از جوانسازی پوست صورت با لیزر در کلینیک خدمات لیزر دکتر نجف بیگی

جوانسازی پوست با لیزر چگونه است؟

زیباسازی و ترمیم پوست با لیزر، معمولا به‌وسیله سه نوع لیزر انجام می‌شود. لیزر دی اکسید کربن یا CO2، لیزر اربیوم و لیزر فرکشنال، سه نوع لیزر رایج در جوانسازی پوست و لایه برداری از پوست‌های مرده و لک دار هستند. این لیزرها، بدون آسیب به لایه اپیدرم (لایه رویی پوست) به لایه درم نفوذ می‌کند و با ایجاد گرما، کلاژن سازی را فعال می‌کنند.

در برخی انواع لیزر نیز، سطح پوست، از پوست قدیمی و مرده پاک می‌شود و سپس، وادار به ایجاد لایه جدید و جوان می‌شود. انواع دیگری از لیزر وجود دارد که برای پاسخ‌گویی به نیاز پوست‌های مختلف و با اهداف متفاوت ساخته شده‌است. در ادامه، به بررسی دقیق‌تر انواع لیزر می‌پردازیم.

لیزر پوست با دستگاه های مختلف

جوانسازی پوست با لیزر دی اکسید کربن یا CO2

لیزر دی اکسید کربن، یکی از رایج‌ترین انواع لیزر پوست است که در زمینه زیباسازی و جوانسازی پوست استفاده می‌شود. لیزر CO2، بیشتر برای از بین بردن جای لک، جوش، چین و چروک، زگیل و برجستگی‌های چربی در پوست، کاربرد دارد.

لیزر Co2 فرکشنال یکی از جدیدترین انواع لیزر است. در این نوع لیزر، از انرژی نور استفاده می‌شود و در پالس‌های کوتاه یا اولترا پالس، به لایه سطحی پوست می‌تابد. معمولا این روش، با حداقل میزان دما، لایه رویی پوست را ازبین می‌برد. مدت زمان بهبودی در لیزر Co2 حدود دو هفته است.

جوانسازی پوست با لیزر اربیوم Erbium

جوانسازی پوست با لیزر اربیوم، یکی از روش‌های رایج در برطرف کردن مشکلات پوستی است. این نوع از لیزر، بهترین گزینه قابل استفاده برای افرادی است که دارای پوست تیره هستند. معمولا، افرادی که پوست تیره‌ای دارند، برای استفاده از درمان‌های لیزری، محدود هستند.

از بین بردن خطوط سطحی بر روی پوست، به‌وسیله این نوع لیزر، امکان‌پذیر است. عوارض جانبی بسیار کم، لیزر اربیوم را محبوب‌تر کرده و تکنولوژی دقیق این لیزر، سوزش در نواحی تحت درمان و اطراف آن را، کاهش داده است.

یکی دیگر از مزایای استفاده از جوانسازی پوست با لیزر اربیوم، مدت زمان بهبود آن است. در این روش، بافت پوست، آسیبی نمی‌بیند و تنها به‌وسیله تحریک کلاژن سازی، جوانسازی اعمال می‌شود. به همین دلیل، نسبت به لیزرCo2  مدت زمان بهبودی، کاهش یافته است و حتی، در بعضی مواقع دوران بهبودی کامل کم‌تر از یک هفته است.

جوانسازی پوست با لیزر فرکشنال

فرکشنال، یکی از روش‌ های زیباسازی و ترمیم پوست به‌وسیله لیزر است. در این روش، میزان آسیب و تهاجم به پوست کم است؛ زیرا هر شات لیزر، به هزاران پرتو کوچک تقسیم شده و تابانده می‌شود.

از ویژگی‌های فوق‌العاده زیباسازی و ترمیم پوست با لیزر فرکشنال، آسیب و تهاجم کم آن است. اما جلسات درمانی با این روش، معمولا بیش از دو جلسه است. در حالی‌که، اثرگذاری لیزر فرکشنال در از بین بردن لک‌های مخصوص افزایش سن، بسیار عالی است.

بهترین زمان برای جوانسازی پوست با لیزر چه موقع از سال است؟

شاید برای‌تان جالب باشد که بدانید، جوانسازی پوست با لیزر، در فصلی خاص، بسیار توصیه می‌شود. توصیه به انجام جوانسازی پوست با لیزر در فصل پاییز، به‌دلیل کوتاه شدن روزها است.

معمولا پس از انجام لیزر، پوست به شدت نسبت به آفتاب حساس می‌شود. هر چند توصیه می‌شود که مکررا از کرم‌های ضد آفتاب با SPF 30 به بالا استفاده کنید؛ اما کوتاه‌تر بودن زمان تابش آفتاب، بهترین وقت برای استفاده از لیزر است. حتی برخی پزشکان توصیه می‌کنند، وقت جوانسازی پوست با لیزر را، به بعداز ظهرموکول کنید، تا نتایج مطلوب‌تری از درمان مشاهده کنید.

قبل و بعد از لیزر پوست برای جوانسازی صورت یک آقا

چه کسانی کاندید مناسبی برای انجام جوانسازی پوست با لیزر هستند؟

اگر سن شما بیش از ۲۵ سال است و در نواحی اطراف چشم، دهان و پیشانی، دارای چین و چروک‌ و خطوط سطحی هستید، می‌توانید از زیباسازی و ترمیم پوست با لیزر استفاده کنید. همچنین، در صورتی‌که اسکار پوستی دارید و یا جای جوش و آکنه بر روی پوست شما باقی‌مانده است، لیزر پوست بهترین روش برای بهبود وضعیت پوست‌تان است.

هر چند، ممکن است به دلایلی، این روش مناسب پوست شما نباشد و یا برای از بین بردن لک‌های پوستی تیره، کارساز نباشد؛ تشخیص این موضوع با پزشک متخصص پوست شما است.

چگونه برای جوانسازی پوست با لیزر آماده شوید؟

 • اگر طبق تحقیقات و مشاهده نتایج جوانسازی پوست با لیزر، علاقه‌مند به استفاده از خدمات زیباسازی و ترمیم پوست با استفاده از لیزر هستید، حتما به پزشک متخصص پوست مراجعه کنید و از توصیه پزشک، به استفاده از این روش مطمئن شوید.
 • اگر تبخال زده‌اید و یا دچار سرماخوردگی، جوش یا عفونت در سطح پوست هستید، حتما تا زمان بهبودی کامل صبر کنید. انجام جوانسازی پوست با لیزر در چنین شرایطی، نتایج مطلوبی نخواهد داشت.
 • ۱۰ روز قبل از زیباسازی و ترمیم پوست با لیزر، از مکمل‌ها، ویتامین E و داروهای رقیق‌کننده خون مثل آسپرین استفاده نکنید.
 • استعمال دخانیات و نوشیدن مشروبات الکلی، از دو هفته قبل از انجام جوانسازی پوست با لیزر ممنوع است.
 • اگر سابقه عفونت‌های پوستی باکتریایی و ویروسی دارید، حتما با پزشک در میان بگذارید. ممکن است پزشک، جهت پیشگیری از عفونت باکتریایی و ویروسی، از دارو آنتی بیوتیک و داروهای ضد ویروسی استفاده کند.

مراقبت‌های پس از جوانسازی پوست با لیزر

جوانسازی پوست با لیزر، به‌صورت سرپایی انجام می‌شود و نیاز به بستری ندارد. این روش بسیار ساده و راحت انجام می‌شود. نحوه درمان و قسمت‌هایی که به‌وسیله لیزر درمان می‌شوند، توسط پزشک مشخص می‌گردد. پزشک تصمیم می‌گیرد که چین و چروک اطراف لب و چشم‌ها، در چه زمانی وارد پروسه جوانسازی پوست با لیزر شود. مدت زمان زیباسازی و ترمیم پوست با لیزر، حدود ۳۰ الی ۴۵ دقیقه است.

پس از هر بار لیزر، نواحی تحت درمان به‌وسیله پانسمان، به مدت ۲۴ ساعت پوشانده می‌شوند. در این ۲۴ ساعت، لازم است حدود ۴ الی ۵ بار پانسمان را باز کنید و با دست استریل، پماد مخصوصی که توسط پزشک تجویز می‌گردد، روی نواحی موردنظر بمالید. این پماد، از عفونت نواحی تحت درمان پیشگیری می‌کند.

التهاب در نواحی که زیباسازی و ترمیم پوست به‌وسیله لیزر انجام شده، بسیار طبیعی است. در صورت نیاز، پزشک جهت از بین بردن این التهابات، دارو یا اسپری استروئیدی تجویز می‌کند.

ضرورت مراجعه به پزشک جهت جوانسازی پوست با لیزر

یکی از مهم‌ترین و اثرگذارترین موضوعاتی که لازم است، جهت لیزر جوانسازی به آن توجه کنید، مراجعه به پزشک متخصص است.

عده زیادی نسبت به این موضوع حساسیتی ندارند و تحقیقی در این زمینه نمی‌کنند. اما لازم است بدانید که بخش عمده‌ای از موفقیت درمان، بستگی به اپراتور دستگاه لیزر دارد. استفاده از لیزر توسط پزشک متخصص، بسیار متفاوت از اپراتور لیزر است.

پس حتما، در جلسه مشاوره با پزشک، از حضور او در هنگام جوانسازی پوست با لیزر، اطمینان حاصل کنید.

نکته مهم در موفقیت آمیز بودن جوانسازی با لیزر

یکی دیگر از موضوعاتی که به موفقیت آمیز بودن جوانسازی با لیرز کمک می‌کند، برنامه ریزی و هدفمندی انجام آن است.

بسیاری از افراد، تحت هیجان‌ ناشی از تبلیغات و مشاهده نمونه کارهای جوانسازی، بدون درنظر گرفتن بودجه و زمان، این درمان را آغاز می‌کنند؛ اما پس از مدتی، به‌دلیل عدم تامین بودجه و نداشتن وقت کافی برای پیگیری درمان، آن را قطع می‌کنند.

مهم‌ترین موضوع اثرگذار در نتیجه بخش بودن جوانسازی با لیزر، برنامه ریزی است. اگر به هر دلیلی، در پروسه درمان با لیزر، وقفه ایجاد شود، میزان اثربخشی و موفقیت در نتیجه آن، کاهش می‌یابد. پس حتما زمانی برای شروع جوانسازی اقدام کنید که بودجه کافی برای پیگیری درمان دارید و زمان مناسبی برای اختصاص به جلسات درمانی‌تان، در اختیار دارید. در غیر این‌صورت، شروع درمان جوانسازی به صورت مقطعی، اصلا توصیه نمی‌شود.

محدودیت‌های احتمالی لیزر جوان‌ساز صورت

لیزر جوانسازی پوست یکی از راه‌های غیرتهاجمی برای جوانسازی و کلاژن سازی پوست است؛ اما، بسته به تشخیص پزشک و نوع درمان، ممکن است کمی دچار التهاب، قرمزی و کمی خراش پوست شوید. در چنین شرایطی،مراقبت‌های پس از انجام لیزر اهمیت زیادی دارد.

ممنوعیت حضور در مکان‌هایی مثل استخر، سونا، باشگاه و محیط‌های آلوده، جهت پیشگیری از ایجاد عفونت و اختلال در روند درمان، ضروری است. از دیگر پارامترهای مهمی که پس از لیزر ملزم به رعایت آن هستید، ممنوعیت استفاده از لوازم آرایش است. هر ماده شیمیایی که موجب تحریک پوست و واکنش آن شود، در طول درمان ممنوع است. چنین محدودیت‌هایی معمولا دو یا سه هفته پس از جلسات لیزر، پایان می‌یابد. اما موضوع مهم، رعایت کلیه نکاتی است که توسط پزشک برای نگهداری و محافظت از محل‌های تحت درمان، توصیه می‌شود.

میل به زیبایی و جوانی، در همه انسان‌ها وجود دارد. زیباسازی و ترمیم پوست به‌وسیله لیزر، روش فوق‌العاده‌ای است. برای اطلاع از نحوه عملکرد انواع لیزر و مناسب بودن آن با پوست و نیازتان، حتما به متخصص پوست مراجعه کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید

سوال خود را بپرسید. مشاوران ما آماده پاسخگویی به شما هستند

سوال خود را از مشاوران ما بپرسید

مشاوره