نکات قبل از لیزر موهای زائد که نباید فراموش کنید!

131

نکات قبل از لیزر موهای زائد و رعایت آن‌ها، به اندازه انتخاب دستگاه و نوع لیزر در رسیدن به نتیجه مطلوب، نقش دارد. پس به هیچ وجه فکر نکنید که چون لیزر یک فرایند بی‌خطر و بدون عارضه است، نیازی به مراقبت و رعایت نکات بهداشتی ندارد. گاهی عدم توجه به همین نکات ساده، وجب بروز عوارض ماندگار در پوست شما خواهد شد.

همچنین برخی نکات قبل از لیزر موهای زائد بدن و سلامت جسمی شما است. ممکن است به دلیل وجود برخی بیماری‌ها یا مصرف داروهایی خاص، امکان انجام لیزر برای شما فراهم نباشد. در چنین شرایطی باید با یک پزشک متخصص مشورت کنید تا بهترین راهکار برای شما تجویز شود.

به طور کلی دو دسته مراقبت و راهنمایی قبل از انجام لیزر موهای زائد بدن و لیزر موهای زائد صورت وجود دارد که در ادامه توضیح داده شده است. یک دسته به شرایط بدنی شما برمی‌گردد و یک دسته از نکات قبل از لیزر موهای زائد، به صورت عمومی برای همه افراد صادق هستند.

داروها قبل از لیزر موهای زائد

راهنما، نکات و توصیه‌های قبل از لیزر موهای‌ زائد

لیزر موهای زائد یک فرایند کاملا علمی و درمانی بر پایه دانش پزشکی و علم فیزیک است که موجب توقف کامل رشد مو خواهد شد.

برای انجام لیزر موهای زائد، امواج پرقدرت لیزر در طول‌موج‌ها و فرکانس‌های خاصی به پوست و محل رویش موها، تابیده می‌شود. پرتو لیزر توسط بافت مو و فولیکول مو جذب می‌شود. فولیکول همان بخشی از مو است که ریشه یک تار مو در آن قرار دارد و فرایند تولید و رشد مو را بر عهده دارد.

با از بین رفتن فولیکول‌های مو، دیگر هیچ تولید و رشد مویی نیز صورت نمی‌پذیرد. با این وجود باید توجه داشت که لیزر موهای زائد هم مانند دیگر درمان‌های پزشکی، یک سری مراقبت‌ها و توصیه‌های قبل و بعد از انجام دارد. باید پیش از هر جلسه لیزر، این نکات را به دقت رعایت کرد تا بهترین نتیجه از لیزر به دست بیاید.

رعایت نکات قبل از لیزر موهای زائد، به شما کمک می‌کند تا از درد و سوختگی پوست خود جلوگیری کنید، عوارض لیزر را کاهش دهید و همچنین در تعداد جلسات کمتری، به نتیجه دلخواه خود برسید.

در این میان برخی نکات به فیزیولوژی و شرایط بدنی شما بستگی دارد که در مورد آن باید حتما با پزشک زیبایی خود پیش از انجام لیزر، مشورت نمایید. برای مثال روی تتو را نمی‌شود لیزر کرد.

برخی نکات قبل از لیزر موهای زائد نیز به‌صورت عمومی برای همه افراد توصیه می‌شود و باید همواره رعایت شوند.

نکات قبل از لیزر موهای زائد مربوط به شرایط بدنی هر فرد

رنگ پوست:

یکی از مهمترین نکات قبل از لیزر موهای زائد که باید به آن توجه کرد، رنگ پوست افراد است. روشن یا تیره بودن پوست در میزان اثربخشی لیزر و شیوه انجام ان موثر است. اگر رنگ پوست شما روشن باشد، پرتوهای لیزر مستقیما به فولیکول‌ها و ریشه مو می‌رسند و توسط ملانین مو جذب می‌شوند. اما در پوست‌های تیره فرایند به همین سادگی پیش نمی‌رود.

در پوست تیره، مقدار زیادی رنگ‌دانه در پوست تجمع پیدا کرده‌اند که ممکن است بخشی از امواج لیزر را جذب کنند. این کار موجب سوختگی بیشتر و البته کاهش اثربخشی لیزر خواهد شد. برای رفع این مشکل، پزشک شما ممکن است بهترین دستگاه لیزر موهای زائد برای شما ،دستگاه‌هایی با کارایی بیشتر و یا انتخاب طول موج مناسب‌تر برای پوست شما را پیشنهاد دهد.

جنس موها در لیزر موهای زائد

جنس مو:

جنس موهای زائدی که لیزر می‌شوند نیز بسیار مهم هستند. به طور کلی هرچه موها ضخیم‌تر و تیره‌تر باشند، احتمال جذب امواج لیزر در آن‌ها بالاتر می‌رود. برای رفع موهای زائد نازک و روشن، باید با کمک پزشک خود به یک روش لیزر مناسب برسید. همچنین اگر قبلا تجربه انجام لیزر را داشته اید، حتما نتایج آن را در جلسه مشاوره مطرح کنید تا برای برنامه‌ریزی جلسات و انتخاب طول موج مناسب، در نظر گرفته شود.

سوابق پزشکی و مصرف دارو:

اگر بیماری خاصی دارید یا دارویی مصرف می‌کنید، حتما با پزشک خود مطرح کنید. برخی فکر می‌کنند چون لیزر تنها با پوست آن‌ها در تماس است، هیچ ربطی به بیماری و فرایندهای درون بدن آن‌ها ندارد. درحالی که این طور نیست. هرچند لیزر موهای زائد عوارض خاصی ندارد اما در برخی شرایط نباید صورت گیرد و یا باید با نظارت پزشک انجام شود. برای مثال:
• خانمهای باردار نباید لیزر انجام دهند.
• برای بیماران مبتلا به صرع نیز انجام لیزر خطرناک است.
• در صورت داشتن سوابق بیماری‏هایی از قبیل بیماری‌های عصبی و روحی، اختلالات هورمونی، ویتیلیگو، MS، کیست تخمدان، نازایی، حساسیت پوستی و دارویی، بیماری‏های تیرویید، پریود نامنظم، سابقه تبخال و دیابت، حتماً به پزشک خود اطلاع دهید.
• لیزر موهای زائد در مصرف برخی داروها تداخل ایجاد می‌کند. برای مثال: مصرف داروهای آلفاهیدروکسی و بتاهیدروکسیل، هیدروکینون، رتینول / رتینوید، تازوراک و دیفرین از یک هفته تا دو هفته قبل از انجام لیزر باید قطع شود.
• همچنین کسانی که داروی آکوتان (برای درمان آکنه شدید) و یا داروهایی مانند آن را مصرف کرده باشند، تا ۶ ماه نمیتوانند لیزر موهای زائد انجام دهند.
• اگر داروهای خاصی مانند ماینوکسیدیل، فنی‏تویین، سیکلوسپورین، کورتون، Retin_A، ایزوترتینوئین (راکوتان) و … مصرف می‌کنید، با پزشک خود مشورت کنید. برای مثال اگر راکوتان مصرف کرده باشید، تا یک ماه نباید لیزر انجام دهید.
• بیماری‏های فعال پوستی مانند اگزما، کهیر، زگیل، هرپس (تبخال) و جوش فعال در ناحیه مورد نظر باید رفع شود تا بتوان لیزر انجام داد.

از دیگر نکات قبل از لیزر موهای زائد، توجه به سلامت پوست و شرایط آن است. برای مثال اگر شما مستعد زخمهای سرد هستید، باید قبل از انجام لیزر، با کمک داروهای ضدویروسی مانند والترکس مشکل خود را رفع نمایید.
همچنین در صورت وجود لک و پیسی، هرگونه زخم و جراحت غیر عادی، خال گوشتی و یا هر گونه تغییر رنگ یا تغییر در ساختار و بافت پوست، نخست با پزشک خود مشورت نمایید. درواقع اول باید به درمان مشکلات پوستی خود بپردازید، سپس از لیزر موهای زائد استفاده کنید. در غیر این صورت یا لیزر برای شما نتایج مناسبی در پی نخواهد داشت و یا با عوارض و خطراتی روبه‌رو خواهید شد.

مصرف آنتی‌بیوتیک و تاثیر آن در لیزر

آنتیبیوتیکها ممکن است حساسیت به نور را در پوست شما افزایش دهند. اگر به دلیل بیماری ناچار به مصرف آن هستید باید با پزشک خود مشورت کنید. باید یک هفته پیش از انجام لیزر، مصرف آنتی‌بیوتیک قطع شود. همچنین اگر به مدت طولانی از این داروها استفاده کرده باشید نیز بهتر است برای انجام لیزر موهای زائد کمی صبر کنید.

در حال لیزر موهای زائد زیر بغل

نکات و راهنمایی‌های قبل از لیزر موهای زائد

یک ماه پیش از شروع جلسات لیزر باید از هر عملی که موجب تیره شدن پوست و تجمع رنگدانه‌ها در زیر پوست می‌شود، خودداری کنید.

برای مثال آفتاب گرفتن، در معرض تابش خورشید بودن، برنزه کردن (دستگاه سولاریوم یا کرم‌ها و محصولات برنزه کننده)، قرار گرفتن در معرض پرتوهای فرابنفش و هر کاری مانند این موارد، ممنوع است.

در غیر این صورت بخشی از امواج لیزر توسط پوست شما جذب خواهد شد که اثر بخشی لیزر را کم و میزان درد و سوختگی را افزایش می‌دهد. برای مثال اگر مناطقی از پوست خود را لیزر می‌کنید که بیشتر در معرض نور آفتاب هستند، بهتر است این کار را در فصل سرد سال انجام دهید.

همچنین پیش از انجام لیزر نباید اپیلاسیون کنید. از کرم‌های موبر و واکس نیز استفاده نکنید. چرا که این روش‌ها، فولیکول‌های موی شما را از بین می‌برند. در واقع برای رفع موهای زائد بدن، باید امواج لیزر توسط فولیکول‌ها و ریشه مو جذب شوند. در صورت عدم وجود فولیکول، لیزر کردن کار بی‌فایده‌ای است.

در صورت انجام تزریق ژل، بوتاکس و فیلر در ناحیه‌ای که می‌خواهید لیزر انجام دهید، باید ۲ هفته تا یک ماه به تشخیص پزشک خود صبر کنید. همچنین پیش از اینکه دو هفته از لیزر موهای زائد شما نگذشته باشد، نمی‌توانید تزریق ژل و فیلر داشته باشید.

یک ماه قبل از انجام لیزر، نباید از داروهای لایه‌‏بردار استفاده کنید.

لیزر موهای زائد در زمان پریودی خانم‌ها

بر خلاف باور عموم، لیزر کردن در دوران پریودی هیچ مشکلی ایجاد نمی‌کند. در نتیجه طبق برنامه زمان‌بندی شده خود جلسات لیزر را ادامه دهید. حتی می‌توانید لیزر ناحیه بیکینی یا شرمگاه خود را در دوران پریود ادامه دهید. تنها نکته، عدم اپیلاسوین یا واکس این مناطق است. چرا که وجود ریشه و فولیکول مو برای اثربخشی لیزر بسیار ضروری است.

توصیه‌ها برای یک روز قبل از لیزر موهای زائد

روز قبل از جلسه لیزر حتما شیو کنید.

البته توجه داشته باشید که اصلاح مو را باید با تیغ انجام دهید؛ از واکس یا اپیلاسوین خودداری نمایید. وجود موهای بلند هنگام لیزر چند مشکل برای شما ایجاد می‌کند. اول اینکه بخش زیادی از انرژی پرتوهای لیزر توسط موهای بلند روی پوست شما جذب می‌شود. به همین دلیل اثر بخشی لیزر کم خواهد شد.

همچنین موهای بلند پس از هر شات لیزر می‌سوزند و گرمای زیادی تولید می‌کنند. حتی ممکن است موی در حال سوختن به پوست شما بچسبد و موجب درد و سوزش بیشتری شود. در واقع بهترین حالت این است که موهای شما درون پوست و فولیکول باقی بمانند تا امواج لیزر را جذب کنند. این کار به فولیکول‌های زیر پوست آسیب می‌رساند و پس از چند جلسه، دیگر فولیکول قدرت تولید موی جدید را از دست خواهد داد.

ناحیه مورد نظر را بشویید و تمیز کنید.

وجود هرگونه آلودگی موجب کاهش تاثیر لیزر خواهد شد.

قبل لیزر موهای زائد

راهنمایی و توصیه‌های روز انجام لیزر

• هیچ گونه مواد آرایشی، کرم، مواد خوشبوکننده و یا دارویی روی پوست خود نداشته باشید.
• برای کاهش درد می‌توانید ۳۰ دقیقه تا یک ساعت قبل از انجام لیزر از پماد یا کرم‌های بیحسی استفاده کنید (زایلاپی، لیدوکایین و زایلوژل). البته قبل از شروع لیزر باید پوست خود را بشویید تا تمیز شود.
• هیچ فعالیتی که دمای بدن شما را بالا ببرد نداشته باشید. برای مثال ورزش، دویدن و یا فعالیت بدنی شدید را چند ساعت قبل و بعد از لیزر کنار بگذارید.
• لباس گشاد بپوشید تا هم دسترسی به همه مناطق پوست راحت باشد و هم لباس با پوست شما تماس زیادی نداشته باشد.

نکاتی که هنگام انجام لیزر موهای زائد و بعد از آن باید توجه شود

• لیزر موهای زائد در مقایسه با دیگر روش‌ها درد بسیار کمتری دارد. بسته به اینکه چند جلسه است لیزر انجام می‌دهید و یا جنس پوست و موی شما چگونه است، ممکن است هیچ دردی را نیز احساس نکنید.
• معمولا با کمک کولینگ یا خنک کننده، میزان درد و سوزش روی پوست کاهش پیدا می‌کند. همچنین اگر پوست حساسی دارید و یا تحمل درد شما کم است، کرم بی‌حس کننده به شما کمک خواهد کرد. همچنین کمپرس یخ و خنک کردن پوست قبل از لیزر نیز یکی دیگر از راه‌های بی‌حسی موضعی و کاهش درد لیزر است.
• هنگام انجام لیزر باید دقت کنید که عینک مخصوص را همیشه به چشم داشته باشید.
• ممکن است کمی تغییر رنگ در پوست خود حس کنید و پوست شما تیره‌تر یا روشن‌تر شود. همچنین سوزش، خارش، قرمز شدن و ورم نیز از عوارض موقت لیزر موهای زائد است. معمولا پس از چند ساعت یا چند روز این مشکلات برطرف خواهد شد.
• بلافاصله پس از لیزر می‌توانید پوست خود را با کرم زینک چرب نمایید تا به ترمیم و کاهش عوارض لیزر کمک کند.
• پس از انجام لیزر، به هیچ وجه تا چند روز در برابر نور آفتاب یا پرتوهای فرابنفش قرار نگیرید.
• یک تا دو روز بعد از لیزر، حمام نروید یا دست کم فقط دوش آب سرد بگیرید.
• روز بعد از جلسه لیزر، از کرم زینک برای ترمیم پوست و کاهش عوارض لیزر استفاده کنید.
• دست کم ۵ تا ۶ جلسه زمان نیاز دارید تا پوست شما نرم و موهای زائد شما کم پشت شود و کم‌کم از بین برود.
• حتما همیشه از کرم ضدآفتاب استفاده کنید. به هیچ وجه نگذارید که پوست شما در معرض مستقیم نور خورشید باشد.
• یکی دیگر از نکات قبل از لیزر موهای زائد که پس از انجام آن نیز باید رعایت شود، خودداری از تحرک زیاد و گرم شدن پوست یا عرق کردن است. بهتر است تا دو روز از هرگونه فعالیت سنگین و رفتن به سونا، خودداری کنید.
• در صورت تغییر رنگ پوست، با کمک پمادهای ویتامین E، به بهبود پوست کمک کنید.
• تا ۳ روز پس از لیزر موهای زائد، دئودورانت مصرف نکنید چرا که موجب التهاب بیشتر خواهید شد.
• از خاراندن پوست خود جدا خودداری کنید؛ چرا که التهاب و ورم پوست را بیشتر می‌کند.

ممکن است شما دوست داشته باشید

سوال خود را بپرسید. مشاوران ما آماده پاسخگویی به شما هستند

سوال خود را از مشاوران ما بپرسید

مشاوره